Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura

Kai Strittmatter
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2020
Wydawnictwo: W.A.B. reportaż
reportaż
Die Neuerfindung der Diktatur - Wie China den digitalen Überwachungsstaat aufbaut und uns damit herausfordert
W.A.B.
2020-03-25
2020-03-25
Agnieszka Gadzała
Literatura niemiecka Chiny Chińska Republika Ludowa ChRL dyktatura cyfryzacja autorytaryzm kontrola obserwacja nowoczesne technologie sztuczna inteligencja bazy danych reportaż
Inne

Wyróżniona opinia i

Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura

przeczytanych książek 571 napisanych opinii 565

Zawiera sporo interesujących informacji, ale pod koniec miałam wrażenie, że zbyt wiele z nich się już powtarza.

Ciekawa książka, fajnie było ją czytać z perspektywy paru lat po premierze, gdzie widać było wprowadzenie w Chinach wielu technologii na skalę całych Chin, gdzie w książce opisane były one jedynie jako raczkujące w pojedynczych miasteczkach. Oczekiwania względem tej książki były co prawda nieco inne, brakowało trochę opisu podejścia obywateli do wszystkiego co dzieje się wokół oraz dużo treści było monotonnie powtarzane. Ogółem ciekawa lektura warta przeczytania, aczkolwiek czuję że z biegiem czasu, będzie ona traciła na sensie do czytania, ze względu na dynamiczny rozwój Chin przez co te treści będą bardzo nieaktualne, gdzie brakuje właśnie tych treści "ponadczasowych". Na plus jest tutaj ciekawy opis systemu politycznego Chin oraz drogi Xi Jinpinga do władzy.

☆ okładka: minimalistyczna, nawiązująca do treści, zachęcająca do sięgnięcia po książkę
☆ ilość stron: 393
☆ tempo czytania: średnie (zdarzały się rozdziały, które przeczytałam na raz, a były i takie, które czytałam na kilka razy)
☆ treść: ciekawa, wciągająca, pokazująca ogromny postęp Chin, nieco nieaktualna (wydarzenia przed 2019).

☆ ilość stron: 393

Przerażająca książka - pod względem samej treści. Jednak bardzo potrzebna. Polecam każdemu przeczytać.

Trochę przerażające ale bardzo interesujące. Autor przez 2/3 książki opisuje działanie chińskiego aparatu opresji (cenzure, zastraszania czy kary więzienia oraz łamanie ideologicznych przeciwników),nadzór jaki za sprawą internetu państwo a raczej Partia może mieć nad obywatelami i skutki dla tych obywateli wynikające z nieprzestrzegania reguł jak np. zakaz podróży pociągiem czy samolotem, zakaz brania kredytów itp. W ostatniej części skupia się natomiast nad tym jak Chiny powoli acz niephamowanie zaczynają mieć wpływ na świat. Jak za pomocą pieniędzy (bądź gróźb zaprzestania finansowania projektów) wymuszają na zagranicznych uczelniach czy wydawnictwach wymazywanie pewnych niewygodnych dla Partii faktów. Jak chiński autokratyzm i kontrola stają się atrakcyjne dla pewnyc państw świata i jak w porównaniu z chińskim komunizmem źle się ma zachodni liberalizm. Naprawdę ciekawa i warta dyskusji i przemyśleń książka. Bardzo polecam.

Super książka. Nie tylko o rewolucji cyfrowej, która w Chinach poszła w złą stronę, ale również klimacie tam panującym. Na pewno warto, bo otwiera głowę na pewne kwestie – szczególnie w kontekście sytuacji politycznej w Polsce i na świecie.

dużo refleksji autora z mała ilością informacji for. geopolityki i samych wydarzeń około chińskich

Książka jest bardzo ciekawa, niemniej mam wrażenie, że jednocześnie dosyć chaotyczna. Małym minusem było dla mnie to, że autor zakłada, iż czytelnicy jakieś pojęcie o Chinach już mają - wiele razy wspomina o marksizmie, Mao Zedongu, rewolucji kulturalnej czy masakrze na placu Tiananmen, nie przedstawiając czytelnikowi, o co tak właściwie chodzi lub robiąc to bardzo szczątkowo. W efekcie, "laik chiński" taki jak ja musi doczytywać te informacje osobno w Internecie. No ale rozumiem - może książka celuje w bardziej zaznajomionego z Chinami czytelnika i nie należy tego poczytywać jako jej wady.

Mimo wspomnianych wyżej mankamentów polecam tę pozycję - uprzedzam jednak, że ja skończyłam ją z poczuciem beznadziei i bezsilności, ponieważ obraz Chin, jaki się z niej wyłania jest zarówno przerażający, jak i przytłaczający.

2041

Książka "Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura" Kai Strittmatter'a zabiera nas do reportażu, po jakiego nie sięgnęłabym w pierwszej kolejności.
Książka ukazuje szokujący obraz społeczeństwa, które od najmłodszych lat jest manipulowane. Dyktatura nie tylko technologiczna wylewa się w każdym kącie. Inwigilacja wkroczyła na najwyższy poziom. To przerażające, ponieważ to wszystko rozwija się w zawrotnym tempie. Totalna kontrola, prowadzi do nieludzkich absurdów.
Autor książki pokazuje Chiny, panującą tam dyktaturę, reżim, rozwój technologiczny, cenzurę, autokrację i świat, który dla zwykłego zjadacza chleba jest inny.
Książkę odsłuchałam jako audiobook, godna uwagi.

Całkiem ciekawy obraz dyktatury w Chinach. Obraz tego jak partia rządzi każdym aspektem życia obywateli, wykorzystując do tego międzyinnymi nowe technologie. Trochę brakło głebszego spojrzenia na aspekty technologiczne, ale całość przejmująca.

• Audiobooki