Pandemia. Jak przetrwać i nie zwariować

Okładka książki Pandemia. Jak przetrwać i nie zwariować KAFIR
Okładka książki Pandemia. Jak przetrwać i nie zwariować
KAFIR Wydawnictwo: Bellona poradniki
poradniki
Bellona
2020-04-30
2020-04-30
Literatura polska przetrwanie w mieście epidemia epidemie pandemia pandemie preppersi klęski żywiołowe blackout zamieszki atak terrorystyczny

Książeczka napisana ewidentnie dla zarobku i pieniędzy – próba wyzyskania koniunktury która pojawiła się po wybuchu histerii związanej z Covid-19. Wzmianki o samej epidemii są w niej w gruncie rzeczy akcydentalne i pojawiają się zaledwie kilka razy, wyraźnie dopisane „na siłę” bo nie komponują się z resztą tekstu. Generalnie, jest to „normalna” i przy tym raczej przeciętna książka survivalowa, tyle że „wioząca” się rynkowo na temacie SARS-CoV2. Gdyby nie chwytliwy tytuł i być może osoba autora (rzekomy żołnierz sił specjalnych),niczym nie wyróżniałaby się pośród dziesiątek podobnych pozycji i nikt nie zwrócił by na nią uwagi. Pomimo tego, praca nie jest pozbawiona ciekawych spostrzeżeń i można ją bez większej dla siebie straty nabyć i przeczytać.

Szczególnie wartościowe są początkowe rozdziały, gdzie autor argumentuje swoją przewodnią myśl: w razie katastrofy, ucieczka z miasta nie musi być wcale wyjściem lepszym, niż pozostanie w mieście. Dostajemy tu ogólne wskazówki jak zachowywać się w sytuacji kryzysu (nie poddawać się bierności, działać),z jakimi zagrożeniami możemy się zetknąć (choroba, odwodnienie, głód, izolacja, wyziębienie),jak wykorzystać swój dom w sytuacji załamania się cywilizacji. Słabiej wypada już pełen ogólników rozdział o ubraniu, nieco ciekawiej za to rozdział o TRU (torbie rychłej ucieczki),gdzie autor przedstawia własną propozycję jej wyposażenia.

Kolejne rozdziały poświęcone są zdobywaniu różnych dóbr: wody, ognia (ciepła),magazynowaniu żywności (ten konkretny – choć niepozbawiony wartości i w gruncie rzeczy ciekawy, jest jednak zbyt ogólnikowy – np. w akapitach o ledwie wymienionych peklowaniu, gotowaniu w cukrze i utrwalaniu w oliwie),środkach transportu (samochodzie).

Ostatnie rozdziały pracy napisane zostały już ewidentnie „na siłę” i najwyraźniej obnażają komercyjny cel publikacji. O ile rozdzialik o problemach stwarzanych przez dziecko jeszcze się broni, podobnie ten o higienie osobistej (pomijane w większości tego typu poradników!) i ogólnych zasadach zachowania się w mieście w sytuacji kryzysu, to już rozdziały o chorobach, udzielaniu pierwszej pomocy, apteczce i alarmach sprawiają wrażenie wypisów z Wikipedii lub z jakiejś ulotki do wzięcia na przykład w przychodni lekarskiej.

Książeczka, generalnie, do przeczytania w kilka godzin. Zwraca uwagę na kilka wartych uwagi elementów, więc można jej ten czas poświęcić.

Na ta pozycje trafilem przez przypadek i absolutnie nie ma co laczyc z pandemia. To juz druga ksiazka tytulem nawiazujaca do pandemi w ktorej zylismy ale sprzedaje nam sie cos innego. Czyli poradnik przetrwania w roznych warunkach. Ogolnie za spryt 1+ za latwosc przekazu 1+ no i tresc jak dla mnie tej jest na plus a dokladnie na 5. Co daj e 7 gwiazdek odemnie.

Ciekawa.

Ciekawa.

Raczej ta książka świata nie podbije, ale jeśli ktoś lubi takie survivalowe tematy to dlaczego nie... Długa nie jest.

Każdy pewnie zdążył odczuć na swojej skórze konsekwencje związane z trwającą w naszym kraju pandemią SARS-CoV-2. Ale skupmy się na jej początkowym okresie. Szał zakupowy, puste półki po makaronie i produktach z dłuższym terminem ważności. Płyn dezynfekujący, który znikał na dobre zanim jeszcze trafił na półki. W moim mieście przez dłuższy czas ciężko było nawet kupić spirytus czy drożdże. Ta sytuacja doskonale pokazała jaką wiedzą dysponujemy i jak jesteśmy przygotowani jako społeczeństwo do podobnych sytuacji.

KAFIR – oficer tajnych służb Wojska Polskiego wyciągnął pomocną dłoń do szarego obywatela i skonstruował poradnik, który może i nie zapobiegnie kolejnej zarazie, wojnie czy światowemu blackout-owi. Nie uchroni nas przed społeczną paniką oraz opieszałością rządu, który dopiero po kilku pierwszych tygodniach będzie próbował ogarnąć panujący w kraju chaos. Powyższa pozycja ma nauczyć czytelnika zrozumieć jak działają mechanizmy, jak nagle odnaleźć się w codzienności bez prądu, wody, internetu czy w obliczu światowej zarazy. Bez paniki, czujnie obserwując jej kolejne etapy ze świadomością, że jest się o krok naprzód.

Książka to zbiór podstawowych zagadnień z miejskiego survivalu, które pozwolą czytelnikowi przygotować się na możliwe zagrożenia. Pokaże jak skutecznie ogrzać wyziębione mieszkanie, jak pozyskać wodę oraz w jaki sposób zapewnić ochronę swoim najbliższym. Wyraźnie określi w co się zaopatrzyć, jak skutecznie rozpoznać alarmowy system ostrzegania i jaką przybrać strategię. Jest tego sporo i choć autor przedstawił to na tyle w prosty i zwięzły sposób, że mimo małej objętości i tak pewnie trzeba będzie wrócić do treści jeszcze raz.

Dla ogarniętych z tematem survivalu nie będzie większych odkryć. To przede wszystkim książka dla „mieszczuchów”. Dla zagonionych obywateli, często żyjących z dnia na dzień. Dla wszystkich mieszkańców blokowisk, którzy w dniu zagłady nie zdążą uciec do pobliskich lasów. Wszyscy się tam nie zmieścimy.

Taka sobie króciutka książeczka, broszurka bardziej - przesłuchanie jej zajęło mi niecałe 2,5 godziny ;) Nie wiem czemu ma tak złe opinie - jest napisana lekkim językiem, wesołym - powiedziałbym, autor nie jest przesadnie dowcipny, ale to nie jest ponura książka (mimo tematyki) i to jest fajne, i dobrze się to czyta. Jedyne czego bym się czepił, to tytuł - uważam że autor chciał się wybić na pandemii, a w istocie książka mówi o różnych sytuacjach kryzysowych i mogła powstać w dowolnym momencie. Za to minus, ale poza tym jest zupełnie w porządku. Ktoś napisał że rady są banalne - niektóre owszem, pamiętam skądśtam ze szkoły czy internetu, ale inne choć proste, to jednak dla mnie nowe (może dlatego, że z lekcji PO najlepiej pamiętam jak skutecznie popełnić samobójstwo ;) ).

Najbardziej mi się podobało, że prezerwatywy powinny się znaleźć w zestawie przetrwania na wypadek kataklizmu - bo można nalać do nich przynajmniej litr wody :D To dobre, można nosić ze sobą, a jakby co - to na wypadek kataklizmu! :D
No i jeszcze to jak wiele zalet ma Coca Cola! Akurat tego płynu mam zawsze zapas :D tylko że Light, a ta pewnie aż tylu zalet nie ma ;)

(słuchana: 31.05.2021)
3+/5

KAFIR jest oficerem tajnych służb Wojska Polskiego. Uczestniczył w misjach w Afganistanie. Był żołnierzem jednostek rozpoznania i działań specjalnych. Doradza, jak przestrwać sytuacje kryzysowe i przede wszystkich jak w nich nie panikować. Taką sytuacją jest obceny czas od marca 2020. Udziela również wskazówek, jak przygotować się na różnego rodzaju ekstremalne sytuacje, m.in. w mieście.
Podobno niezbędnik dla każdego mieszucha, powstał w formie audiobooka już w maju 2020 r. Dzięki temu audiobookowi mamy poczuć się bezpiecznej. Mamy być gotowi na ciężki czas, mamy przygotować się w mieście, ponieważ łatwiej i szybciej dotrze do nas pomoc. Niezbędnik, w którym znajdziemy złote rady w takim trudnym czasie.
Jednak dla mnie te złote rady były po prostu banalne. Jakbym nigdy nie wiedziała podstawowym rzeczy, np. kiedy w kranie zabraknie wody albo w gniazdku prądu. Mniej więcej również wiemy czego się wystrzegać i przede wszystkim gdzie szukać pomocy.
Niby niezbędnik, ale jakiś taki słaby. Znajdziemy banalne informacje, które raczej nam życia nie uratują. Skoro będziemy żyć jak pies z kotem z sąsiadem to wiadomo, że w trudnej sytuacji nam nie pomoże, no chyba, że stanie się cud albo przeprosicie się. Czy sami możemy liczyć na siebie w trudnych sytacjach? Czy jesteśmy samowystarczalni? Jak dla mnie, to był tylko stracony czas na wysłuchanie tego audiobooka.

Króciutka książeczka mówiąca o sposobach radzenia sobie w przypadkach braku w zaopatrzeniu, czy epidemii.

Mało odkrywczych informacji, większość to ogólnie znane, zdrowo rozsądkowe rady.

Można przeczytać w jedno popołudnie, jeśli kogoś ciekawią takie zagadnienia.

Można przeczytać w jedno popołudnie, jeśli kogoś ciekawią takie zagadnienia.

Nie jest to książka survivalowa, bardziej zbiór porad (krótko a treściwie),jak przetrwać do czasu nadejścia pomocy ze strony służb ratowniczych (klika dni). Autor nie radzi opuszczać miasta i zapuszczać się w las. Raz, że nas nikt tam nie znajdzie to jeszcze pogorszymy swoją sytuacje. Tutaj jest też brany czynnik psychologiczny, aby się nie zniechęcać i nie podawać.

Pierdołka z biedronki, przedstawia kilka ciekawostek, ale takich z zakresu wiedzy dość powszechnej. Łatwo przyswoić, ot lekturka na podróż czy wieczór.

• Storytel

Dodaj cytat z książki Pandemia. Jak przetrwać i nie zwariować