Cywil na wojnie

Okładka książki Cywil na wojnie KAFIR, Kaczor
Okładka książki Cywil na wojnie
KAFIRKaczor Wydawnictwo: Bellona poradniki
poradniki
Cywil na wojnie. Jak przetrwać w warunkach współczesnego konfliktu zbrojnego
Bellona
2023-09-27
2023-09-27

Okładka książki Zawieszeni KAFIR, Łukasz Maziewski
Zawieszeni KAFIR, Łukasz Mazie...

Książka pisana w czasie trwania w najlepsze konfliktu za naszą wschodnią granicą. Garść potrzebnych, ale też wielu nadprogramowych informacji pozwalających przetrwanie w pierwszych godzinach pełnoskalowego konfliktu lub nalotów bombowych. Moim zdaniem warto, ale wszystkiego się nie zapamięta po pierwszym czytaniu. Książka skierowana do mieszkańców miast.

Lekka lektura w mocnym temacie. Dopóki nie zaczęłam jej czytać, nie myślałam o tym, że to może dotknąć mnie i moich najbliższych. A jednak. Nikt nigdy się nie spodziewa, a później trzeba sobie radzić, pojawia się strach, dezorganizacja, zagubienie. Autor porusza kwestie przeżycia w ramach kilku scenariuszy. Porady obejmują zabezpieczenie majątku, zapasów, miejsca pobytu, czy swojego zdrowia. Prezentuje dostępne legalne opcje obrony. To czego mi zabrakło, książka napisana jest bardziej pod mężczyzn. Mężczyzn, którzy mają chronić swoją rodzinę. W praktyce to jednak więcej kobiet będzie musiała organizować te wszystkie rzeczy, łącznie z ewakuacją rodziny, dzieci. Trochę zabrakło mi porad stricte kobiecych. Mimo wszystko, polecam.

Czasy niespokojne, warta przeczytania. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że buduje ona pewne tło, które należy rozbudować o kilka książek wchodzących głębiej w temat.

"Przysłowiowe" dwie gwiazdki. Książka posiada wiele informacji przydatnych, ale również zbędnych (chociaż może niektórym przyda się informacja "w czasie wojny nie rozbrajaj min nożem do masła"...),natomiast jej wielkim problemem jest widoczny brak jakiejkolwiek redakcji. Pisana na kolanie w dość trzęsącym pociągu.
PS: Autor "przysłowiowo" uwielbia słowo "przysłowiowy". Czekam, aż wskaże mi przysłowia, do których odnoszą się te wszystkie "przysłowiowe" rzeczy z książki.

PS: Autor "przysłowiowo" uwielbia słowo "przysłowiowy"....

Lektura obowiązkowa, choć niespecjalnie przyjemna.

Lektura obowiązkowa, choć niespecjalnie przyjemna.

Wojna w Ukrainie przedefiniowała wiele rzeczy. W tym i podejście do sytuacji "co by się stało gdyby i nas zaatakowali". Sporo rad i wskazówek jak poradzić sobie w sytuacji konfliktu zbrojnego. Część z nich to znane wszystkim porady ale część z nich była intrygująca jak chociażby jak radzić sobie w kręgu rodzinnym w sytuacji kiedy do domu wraca powołany do służby żołnierz. Obyśmy nigdy nie musieli z tych porad korzystać.

Co za przywilej, jestem pierwszym oceniającym tę książke.

Nie jest to literatura, którą interesowałbym się na codzień. Nie jestem preppersem czy jak to się nazywa, ale lubię książki Kafira i zaciekawiło mnie z czym musiałbym się zmierzyć, gdybym znalazł się w centrum kataklizmu lub konfliktu zbrojnego. Książka, co nie zaskakuje, nie maluje pozytywnych scenariuszy i prowokuje negatywne uczucia związane z tym jak może wyglądać przyszłość i próby przetrwania. Językowo trochę powtarzalności co odbiera przyjemność z czytania (zamiast skupiać się na treści zgaduje czy na kolejnej stronie autor znowu użyje sformułowania „wszelkiej maści”, którego notabene nie lubie). Wracając do ogólnego rozrachunku to jednak na plus. Książka wciąga, czyta się jednym tchem i na pewno skłania do refleksji.

Co za przywilej, jestem pierwszym oceniającym tę książke.

• Nie mam i chcę przeczytać [Inne]
  • 📚 Posiadane
  • Pisarz Kafir

Dodaj cytat z książki Cywil na wojnie