Beauty and Sadness

Okładka książki Beauty and Sadness Yasunari Kawabata
Okładka książki Beauty and Sadness
Yasunari Kawabata Wydawnictwo: Penguin Books Seria: Penguin Modern Classics literatura piękna
Penguin Modern Classics
Utsukushisa to kanashimi to
Penguin Books
2011-01-06
2011-01-06
9780141192611
Howard Hibbett
literatura japońska

Zacznę od mojego największego zaskoczenia: wątku LGBT. Nie zaskakuje mnie to, że jest, ale zaskakuje mnie to, w jaki sposób jest. Powieść została wydana pod koniec lat 60, kiedy zachodnia literatura dopiero przebijała się do mainstreamu z domeny literatury wysokiej, awangardowej i mimo wszystko dość zawoalowanej.

Tymczasem Kawabata Yasunari pod koniec lat 60. nie ma potrzeby, żeby wyjaśniać czytelnikowi cokolwiek, usprawiedliwiać bohaterki noweli, tłumaczyć zawiłości psychologiczne albo w ogóle roztrząsać, jak one mogą albo nie mogą być razem.
Było to dla mnie tak zdumiewające doświadczenie literackie, że musiałam zacząć czytać jeszcze raz od początku, żeby złapać trochę inny punkt widzenia i nie koncentrować się na tym, o czym Kawabata Yasunari nie pisze, ale na tym, co pisze.

A pisze o nieoczywistych i niełatwych trójkątach - nie dajcie się zwieść temu, co pisze wydawca. Tych trójkątów emocjonalnych jest tu kilka, a ich widmowe linie łączą wszystkich bohaterów noweli jak pajęcze sieci.
Tradycyjnie, jak u Kawabaty, wszystko jest delikatne, melancholijne, bohaterowie zdają się wyobcowani i zamknięci w swoich światach nawet gdy wspólnie przeżywają silne emocje.
Tradycyjnie, jak u Kawabaty, lektura wymaga od czytelnika koncentracji nie tyle na samej fabule, bo ta jest poniekąd oczywista i zrozumiała, ale na tym, czego bohaterowie nie mówią, a co czują; o czym mówią za nich drobne, ledwie zaznaczone szczegóły krajobrazu, wnętrza, tekstu.

Paradoksalnie w tej noweli najbardziej zainteresowała mnie nie sama historia, ale jej recepcja: jak tę książkę odbiera czytelnik japoński, a jak zachodni? Co powiedziałby o niej historyk zachodniej literatury LGBT, jeśli taka specjalność już powstała, a jak przeczyta ją feministka wkurzona na Lacana?
Dla ukrytego między wierszami piękna i smutku warto sprawdzić, jak ty, czytelniku, odbierzesz ten splot dawnych miłości i zemst.

Tymczasem Kawabata Yasunari pod koniec lat 60. nie ma...

• L: Japonia
  • S: Penguin Modern Classics