Potop

1 214
historyczna
Karolina

Inne wydania

Potop jest drugą częścią Trylogii, czyli cyklu trzech powieści historycznych Henryka Sienkiewicza. Pierwsza z nich, zatytułowana Ogniem i mieczem, ukazywała się w latach 1883-1884 i obejmowała dzieje wojny z Kozakami, zaś ostatnia - Pan Wołodyjowski, dotyczyła początku wojny z Turcją i pierwszego zwycięstwa Jana Sobieskiego (lata 1887-1889). Zasięg tematyczny całego cyklu to historia Polski, począwszy od śmierci Władysława IV w 1648 roku, a skończywszy na bitwie Chocimskiej w 1673. Potop, jak sam tytuł wskazuje, traktuje o najazdzie („potopie”) szwedzkim.

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników (19904)
Andrew Vysotsky | 2011-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2011

O „Potopie” Sienkiewicza napisano w Polsce już tyle, że więcej chyba nie można. Co roku rzesze uczniów męczą ten temat. Jest on pewnikiem również przedmiotem niejednej pracy naukowej. Dlaczego i ja postanowiłem się z nim zmierzyć?

Kiedy słyszę, lub czytam, opinie dotyczące tej powieści, mam wrażenie, że mówi się o całkiem innej książce niż ta, którą czytałem. Ja ją widzę zdecydowanie inaczej.

Powieść o szwedzkiej nawale, jak wie chyba każdy Polak, jest drugą, po „Ogniem i mieczem”, częścią Trylogii Henryka Sienkiewicza, którą kończy „Pan Wołodyjowski”. „Potop” jest znany w naszym kraju powszechnie, z racji umieszczenia na liście lektur, jak również ze względu na ekranizację pod tym samym tytułem, systematycznie odgrzewaną we wszystkich polskojęzycznych kanałach telewizyjnych. Z powodu wspomnianego zaliczenia do lektur, wersja filmowa jest poszukiwana w pewnych okresach roku szkolnego przez uczuloną na słowo pisane część naszej populacji. Tylko tym bowiem można tłumaczyć jej...

Wiki | 2010-07-08
Na półkach: Przeczytane, PrB

Arcydzieło. Mistrzostwo stylu. Książka brzmi niesamowicie... melodyjnie. Idealny język jest tak naprawdę zasługą godzin tytanicznej pracy Sienkiewicza (patrz "Marie jego życia"). Na dodatek Sienkiewicz nie boi się nasycać kolorytem postaci historycznych. Szkoła Dumasa.
W tym się, swego czasu, zakochałam.

Zarzuca się to, że Sienkiewicz wyraźnie wybielał niektóre postacie. Np. Jan Kazimierz czy choćby w OiM - Książę Wiśniowiecki.
Nie szkodzi. Powieść jest ku pokrzepieniu serc. I ma te serca krzepić.

eduko7 | 2014-06-04
Przeczytana: 12 lutego 1980

Najpierw w byli "Krzyżacy" a potem "Potop" - uproszczona historia Polski?! Tak, ale przecież byłam wówczas uczennicą czwartej klasy, więc moja wiedza historyczna mogła być uproszczona.
"Potop" porwał mnie i uzależnił w dosłownym tego słowa znaczeniu. Początkowo każda okazja była dobra, by do niego wracać, później czytałam konkretne fragmenty lub całą powieść - w zależności od potrzeb. Podczas pierwszego spotkania zachwycały mnie postaci, opisy przyrody, przygody i fantazja bohaterów. Urzekła mnie filozofia życiowa i humor Onufrego Zagłoby. Później odkrywałam złożoność postaci, motywy zachowań i poszerzałam wiedzę historyczną. Cieszę się, że film obejrzałam później. Mogłam bowiem czytając uruchomić wyobraźnię. Niektórzy zarzucają Autorowi brak obiektywizmu względem niektórych postaci historycznych, a mnie zastanawia, czy rzeczywiście jesteśmy w stanie pozbyć się subiektywizmu w patrzeniu na siebie i innych? Myślę, że to właśnie wyrazistość postaci i cechy przypisane im przez Pana...

Magda | 2014-09-07
Przeczytana: 09 września 2014

Fantastyczna powieść . Sienkiewicz stworzył arcydzieło. Nigdy dotąd nie czytałam tak wspaniałej książki historycznej. Napisał ja rzeczywiście ku pokrzepieniu serc. Chociaż wiem ,że idealizuje w niej Polskę ,czytając ją nie mogłam nie czuć dumy, że w siedemnastym wieku nasz kraj był potęga od Bałtyku po Morze czarne. Opisy walk są tak sugestywne iż słychać szczęk broni i rżenie koni. Wspaniale oddaje ducha tych niespokojnych lat. Zagłoba rozbraja mnie swoim humorem i chociaż jest zwykłym tchórzem, to jednak pełnym uroku. Kmicic i Oleńka: zabijaka i anioł. Cudowna książka, brak mi słów aby opisać geniusz autora.:)

Kiedy na ostatniej stronie powieści, czytam toast Zagłoby, który mówi wprost, że pije: "na cześć onych przyszłych pokoleń!" uśmiecham się ze wzruszeniem i wiem, że w toaście tym zawiera się idea całej Trylogii.

Zachwyca mnie u Sienkiewicza, jego umiejętność tworzenia bohaterów fikcyjnych, którzy idealnie wchodzą w zależności, a często bardzo bliskie związki emocjonalne z bohaterami historycznymi. Andrzej Kmicic i jego cała odyseja z magnatami Januszem i Bogusławem Radziwiłłem, a także z księdzem Kordeckim czy królem Janem Kazimierzem, czy Zagłoba w rozmowach z magnatami Janem Zamoyskim czy Jerzym Lubomirskim czy nawet ze Stefanem Czarneckim - to arcydzieło sztuki w powieści historycznej. Nie znam autora, który potrafiłby uczynić to lepiej. (może z wyjątkiem Dumasa:)

Nie można zarzucać autorowi, że koloryzował historię - bo Sienkiewicz nie pisał podręcznika. Miał prawo interpretować charaktery magnatów czy króla, tak jak je widział i oceniał. Osobiście - uważam, że może troszeczkę...

Nifelinord | 2010-12-09
Przeczytana: 2008 rok

Dla całej Trylogii działa u mnie tak zwane równanie Sienkiewicza:
Dobry pomysł + nudne i rozwlekłe wykonanie + irytujące, nieludzkie, posągowe postaci = o dziwo dobra książka.

Northman | 2014-05-12
Przeczytana: 13 września 1998

Druga i najdłuższa część "Trylogii" Henryka Sienkiewicza to historia o walce ze szwedzkim najeźdźcą, a także opowieść o zdradzie, bohaterstwie, odwadze oraz o nawróceniu się na jedyną właściwą i słuszną dla obrońców Ojczyzny drogę. Wszystko to zostało przez autora umiejętnie wkomponowane w historyczne tło ukazujące powoli żegnającą się z czasami swojej świetności Rzeczpospolitą, nękaną przez wojny oraz wewnętrzne waśnie, a przez to nieuchronnie zmierzającą ku swej zagładzie.

Przy okazji swojej opinii dotyczącej "Ogniem i mieczem" pisałem, że według mnie Sienkiewicz mógł nieco bardziej obnażyć i skrytykować wady polskiej szlachty oraz anachronicznego, niesprawnego aparatu państwowego, i "Potop" przynosi oczekiwaną przeze mnie, zgodną z prawdą historyczną krytykę. Skala bezsilności podstawowych organów i instytucji dawnego państwa polskiego poraża. Dzisiejsze problemy naszej ciągle jeszcze młodej demokracji są niczym wobec postępującej w drugiej połowie XVII wieku anarchii opisanej...

ChicaDeAyer | 2013-07-24
Przeczytana: 2012 rok

O tej książce zostało już powiedziane wszystko, a nawet jeszcze więcej. Wielu zarzuca jej monumentalizm, patos, epatowanie sarmackością, wywyższanie wad narodowych i liczne przekłamania historyczne. Ale mimo tych wszystkich ułomności nie można pominąć roli, jaką odegrał Sienkiewicz w kształtowaniu kultury i świadomości Polaków żyjących pod zaborami, dla których "Potop" stanowił podręcznik patriotyzmu i polskości. Bo nawet tak bardzo przejaskrawiony obraz naszej nacji był lepszy niż zdeptanie prawdy w książkach rosyjskich, z których nauczano "historii" kwiat polskiej młodzieży.

Wiórek | 2010-06-06
Przeczytana: 18 maja 2010

Genialna książka jednego z moich ulubionych autorów... Piękna, ciekawa i pokazująca, że nie istnieje tylko jeden typ sarmaty... Są dwa: (pierwotny) szlachcic broniący Ojczyzny i gotowy oddać za nią życie; oraz ten, który przedstawia szlachcica przekupnego, kłótliwego, patrzącego tylko na swe korzyści i sławę... Kmicic na początku zepsuty i skłonny do złych czynów zmienia się i staje się bohaterem, który jest gotowy poświęcić dla Polski wszystko co ma...

Paweł | 2014-11-17

Z powieścią historyczną Sienkiewicza wiążę wiele dobrych wspomnień i wspaniały czas, który mnie spotkał. Zawsze lubiłem powieści historyczne, a ta, naszego rodzimego pisarza jest bardzo dobra mimo tego, że ciągle straszono nas nią w liceum. Piastuję by nazwać ,,Potop" wszechdziełem, które musi przeczytać każdy Polak. Nawet od tak, dla siebie samego. Bardzo polecam. Pisałem maturę z tematu o ,, Potopie". Jeszcze wiele razy do niej powrócę.

zobacz kolejne z 19894