Dywizjon 303

Seria: Biblioteka "Poznaj Świat"
Wydawnictwo: Bernardinum
1 156
literatura faktu

Inne wydania

"Dywizjon 303" jest pięknym i porywającym reportażem z pola bitwy. Autor skupia się przede wszystkim na najważniejszych wydarzeniach z udziałem Polaków. Nie brakuje również "zbliżeń" na konkretne osoby. Mamy okazję poznać wyczyny takich asów, jak Witold Urbanowicz czy sierżant Frantiszek. Warto zwrócić uwagę na to, że wszystkie powietrzne zmagania obudowane są wątkami cywilnymi. Dywizjon...

Dywizjon 303" powstał "na rozkaz" Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych generała Władysława Sikorskiego, a jego pierwsze wydanie miało miejsce jeszcze w 1942 roku. Sam autor tak oto wypowiada się na temat genezy swojego dzieła: "Spośród wszystkich moich książek Dywizjon 303 jest chyba utworem pisanym najbardziej na gorąco, pod bezpośrednim wrażeniem rozgrywających się w 1940 roku wypadków: pierwsze stronice powstawały już podczas ostatniej fazy owego osobliwego dramatu, nazwanego Bitwą o Brytanię, a ostatnie stronice kończyłem kilkanaście tygodni później, kiedy wciąż jeszcze, niby echo owej bitwy, warczały nocą nad Londynem motory Luftwaffe i padały bomby na miasto."

źródło opisu: http://www.bibliotekapoznajswiat.pl/

źródło okładki: http://www.bibliotekapoznajswiat.pl/

ChicaDeAyer | 2015-03-19
Przeczytana: 2008 rok

Najlepsze historie pisze życie - i tak jest w tym przypadku. Choć jako naród lubimy rozdrapywać swe porażki, ale nie możemy zapomnieć że męstwo, odwaga i poświęcenie to czynniki, które także składają się na chwile glorii i chwały. Dlatego warto poświęcić uwagę czynom, które autentycznie powinny napawać każdego Polaka dumą - tak ja się czułam podczas zapoznawania się z losami bohaterskich lotników. Jedna z najważniejszy lektur szkolnych, stawiam ją obok 'Kamieni na szaniec' - dwie wspaniałe nauczycielki patriotyzmu.

Monika | 2013-12-13
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Doprawdy nie wiem, jak to się stało, że po "Dywizjon 303" sięgnęłam dopiero teraz. Ale biorąc pod uwagę ilość niepochlebnych opinii od tych czytelników, dla których "Dywizjon 303" był znienawidzoną lekturą szkolną, to może to i lepiej... Może dopiero w moim wieku można takie książki docenić ;)

Kupuję polskie produkty, nie kusi mnie praca zarobkowa w Anglii, rozklejam się totalnie słysząc nasz hymn. Tak zostałam wychowana przez moją Mamę i jestem Jej za to wdzięczna. "Dywizjon 303" też mnie wzruszył. Swoją polskością, patriotyzmem i heroizmem. Brawo dla autora, ale przede wszystkim chylę czoła przed naszymi lotnikami.

Leonor | 2010-03-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Druga najlepsza lektura zaraz po 'Kamieniach na szanie'. Uważam, że dobrze jest przeczytać, że Polacy walczyli dzielnie nie tylko w Polsce i w obronie własnej. Tym razem połączono siły po to, aby pokonać współnego wroga. Piloci polscy stanęli w obronie Wielkiej Brytanii. Główni bohaterowie mimo niekiedy ciężkich sytuacji nie tracili nadzieji i humoru. Ciekawe opisy samolotów, bohaterów, taktyk. Książka czytelnika na pewno nie zanudzi. Szkoda, że po całej wojnie Anglicy zapomnieli o pomocnej dłoni wyciągniętej z naszej strony. Pozycja obowiązkowa.

Senyera | 2014-03-15
Przeczytana: 15 marca 2014

Nie potrafiłabym ocenić tej książki inaczej.
Cóż, chyba się zakochałam. W polskości, odwadze, patriotyźmie, usilnej walce ze złem. Historia Dywizjonu 303, ale także innych myśliwców i ich mechaników, którzy nie raz dokonywali niemożliwego w obronie innych ludzi, porusza serce czytelnika. Ktoś może powiedzieć, że przecież to nie jest pozycja dla postępujących moralnie ludzi. Przecież opowiada głównie o zabijaniu i nawet opisuje pilotów, którzy byli tym bardziej szczęśliwi, im więcej maszyn wroga zestrzelili. Ale ja chcę widzieć tą drugą stronę medalu: to dzieło opowiada o ratowaniu! Tak, dokładnie o ocaleniu milionów istnień żyjących na wyspach brytyjskich, o ośmieszeniu i skruszeniu pewności Hitlera, o setkach ludzi gotowych ponieść śmierć w obronie ogółu.
Tak na marginesie, ogromnymi plusami są także przepiękne porównania pana Fiedlera oraz dynamiczne, oddające charakter sytuacji, rysunki Artura Horowicza z pierwszego wydania powieści (Londyn, 1942).

Meehoow | 2014-07-31
Przeczytana: 30 lipca 2014

Mogę podać rękę Pigmejce, bo i moje pierwsze dwa miejsca pośród lektur należą do "Kamieni na szaniec" i "Dywizjonu 303". Nie ukrywam, że bałem się pierwszej po czasach szkolnych konfrontacji i z Kamińskim i z Fiedlerem, ale obawy te okazały się zupełnie bezpodstawne. Ich książki w moich oczach nie straciły nic z tego, co urzekło mnie wówczas, gdy miałem je w rękach za szczenięcych lat.

Anglicy mieli to szczęście, że nie łączyła (dzieliła?) ich lądowa granica z podbitą Europą (Francja, Belgia, Holandia) oraz że polscy myśliwcy walczyli po ich stronie (strach pomyśleć, co by było, gdyby walczyli po przeciwnej...). Tym bardziej boli fakt, że wkład polskich dywizjonów w Bitwę o Wyspy jest pomniejszany czy wręcz bywa przemilczany (Londyńska parada zwycięstwa, w wielu miejscach mijający się z prawdą historyczną film Hamiltona, ostatnie wydanie "303 Squadron" w Wielkiej Brytanii, które miało miejsce w... 1945r., itd.).

Jak mogła wyglądać książka o Polakach w służbie RAF (gdyby na...

''Dywizjon 303'' jest pierwszą książką,która opisuje dokonania polskich lotników w Wielkiej Brytanii w czasie II wojny światowej.
Jest to dość znana nam Polakom lektura,dlatego też i ja chciałam zapoznać się z jej treścią.Ale miałam spore obawy - literatura wojenna nie jest literaturą,po którą sięgam chętnie.Nie przekonały mnie ''Kamienie na szaniec'',które odłożyłam po 20 stronach.Sądziłam,że tak samo stanie się z książką ''Dywizjon 303''.Ale niezwykłym zrządzeniem losu,lektura ta nie tylko mnie nie znudziła,ale też bardzo zaciekawiła i zafascynowała.
Autor opisuje zmagania polskich myśliwców z Dywizjonu 303.Mężczyźni z tegoż oto dywizjonu to ludzie naprawdę wielcy,który nie obawiają się śmierci i poświęcenia.Są gotowi walczyć do końca w imię swoich ideałów.Napawa ich duża odwaga,która pomaga im pokonać hitlerowskie siły.W decydującej bitwie,''Bitwie o Anglię'',wykazują się męstwem i siłą,która pomaga ostatecznie pozbyć się w wroga z Wielkiej Brytanii,a Polacy walczący w tym...

Karolina | 2013-11-02

"Ludzkość pocierała sobie przerażone oczy i budziła się jakby z koszmarnego snu do jawy, która miała być również koszmarem, tylko jeszcze posępniejszym. A jednak czasem na ich twardym podłożu wyrastał miękki, cenny kwiat: koleżeńskość. Kwiat cenny i dziwny, bo gdy raz wykiełkował i wyrósł, zdolny był potem przetrwać szorstkie wichry i znieść najcięższe burze przez długie lata. Zawziętość jest bronią równie zabójczą jak karabin. Tymczsem co dzień od nowa na ich spotkanie zrywały się z ziemi brytyjskie eskardry, nie zgniecione nie złomne, śmiałe odpierały ciosy, szarpały wroga i zadawały mu rany trzykrotnie liczniejsze niż same ponosiły. Mineło natężenie walki, dramat się kończył. Niebo nad Anglią było znów pogodne. Nieśmiały uśmiech nie wykluczał rogatej duszy i stalowych mięśni. Było zupełnie tak samo jak na ziemi: przyjażn, nawet przyjażń między człowiekiem, przyrodą opierała się na odwiecznycz prawach zaufania. Gdzie wprzódy była pycha, nastała nędza i klęska. Serce polskie, to...

kajsa | 2012-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2012

No cóż, bez wątpienia książka ważna,warta przeczytania przez każdego, dla kogo istotne są losy Polaków w czasie II wojny światowej.
Niestety,rodzi się chyba we mnie syndrom ucznia, któremu kazali przeczytać...Znalazłam się w podobnej sytuacji i lektura "Dywizjonu 303" była dla mnie bardziej przymusem,a tylko trochę przyjemnością.
Nie umiem wyjaśnić dlaczego, ale nie przypadł mi do gustu język autora. Dla mnie zbyt górnolotny i wyszukany.

Witold Lisek | 2010-08-21
Na półkach: Przeczytane, Wojna
Przeczytana: 07 lutego 1977

| 2014-07-20
Na półkach: Wpadki, Przeczytane
Przeczytana: 19 lipca 2014

Książka legenda która przez prawie 50 lat budowała w naszym społeczeństwie obraz udziału polskich pilotów w bitwie o Anglię. Legendarni polscy piloci którzy udowodnili podczas powietrznych starć odwagę, charyzmę i niebywałą mądrość oraz wolę walki. I chyba tyle dobrego na jej temat.
Jest to krótka książeczka przeznaczona na jeden wieczór.
Jak przyznał po latach jej autor była ona napisana ku pokrzepieniu serc i nie miała zbyt wiele wspólnego z realiami wojennymi.
Podczas czytania niejednokrotnie przedstawione przez autora wydarzenia z pola walki wywołały u mnie uśmiech politowania. W każdym przypadku podobny niemal schemat beznadziejnie źli i nieudolni niemieccy piloci kontra dzieli nieliczni praktycznie posiadający zdolności herosów z olimpu piloci RAFu. I to nie ważne czy 1 na 5 czy 1 na 100 bo nasi zawsze górą.
Materiał historycznego w tej powiastce niewiele a szkoda bo nasi piloci zasługiwali na dużo lepsze opracowanie na temat ich historii i na takie doczekali się dopiero...