Z piasku i popiołu

Okładka książki Z piasku i popiołu Amy Harmon
Okładka książki Z piasku i popiołu
Amy Harmon Wydawnictwo: NieZwykłe powieść historyczna
2016-12-01
Mateusz Grzywa
wojna okupacja Żydzi kapłaństwo miłość

Audiobook 🥰
Włochy, rok 1943, Niemcy okupują większość kraju. I polują na Żydów. Eva Rosselli i Angelo Bianco wychowywali się jak rodzeństwo, ale w końcu pomiędzy nimi stanęły polityka i religia.
Po latach zakochali się w sobie, lecz kościół wezwał Angelo i ten wybrał kapłaństwo. Ponad dekadę później Angelo jest katolickim księdzem, a Eva – kobietą, która nie ma gdzie iść. By ochronić ją przed gestapo, mężczyzna decyduje się ukryć Evę w klasztorze, gdzie ta odkrywa, że jest tylko jednym z wielu chronionych przez Kościół katolicki, Żydów. Ale Eva nie potrafi się ukrywać i czekać na lepsze czasy, podczas gdy Angelo ryzykuje dla niej wszystko. Jest wojna, wielu ludzi potrzebuje pomocy. Angelo i Eva przechodzą kolejne ciężkie próby oraz podejmują bolesne decyzje. W końcu będą musieli podjąć tę najtrudniejszą. Zarówno przerażająca jak i wzruszajaca opowieść o wielkiej milosci w czsach faszystowskiego terroru. Mocne i trzyma w napieciu. Polecam🥰

Audiobook 🥰

Niesamowita, wzruszająca, przepełniona bólem i cierpieniem opowieść o miłości na tle II Wojny Światowej.
Dla mnie ta powieść była ogromnym ładunkiem emocjonalnym. Przeżywałam historię bohaterów, kibicowałam im w nierównej walce z okupantem.
Książkę czyta się jednym tchem.
Polecam!

Książkę czyta się jednym tchem.
Polecam!

"Piasek i popiół. Składniki szkła. Piękno stworzone z niczego. Babbo zawsze ogromnie to podziwiał, a ona nigdy tego nie rozumiała. Z piasku i popiołu, nowe życie. Po każdej pieśni, po każdej modlitwie, po każdym małym buncie czuła, jak się odradza, odnawia i przyrzekła, że nie przestanie. Przyrzekła, że będzie walczyła, tworzyła szkło z popiołu, i ta odwaga sama w sobie była triumfem."

To powieść o prawdziwie ludzkim obliczu wojny, o ludziach o wielkich sercach i odwadze, którzy w tych tragicznych, brutalnych i pełnych okrucieństwa czasach potrafili położyć dobrowolnie na szali swoje życie, aby ratować życie innych. To pięknie opowiedziana historia miłości - tej szeroko rozumianej i pojmowanej, miłości do ludzi słabszych, zagrożonych, prześladowanych, skazanych praktycznie na śmierć, ale też miłości dwojga młodych ludzi.

Powieść oparta jest na prawdziwych zdarzeniach, które autorka ukazuje w fabule, pojawiają się w niej też autentyczne postaci, które wpisały się w historię tamtych lat, jak szef rzymskiej policji - Pietro Caruso, Peter Koch - przywódca wyjątkowo brutalnej grupy faszystów w Rzymie, czy dowódca rzymskiego Gestapo, ppłk Herbert Kappler. Akcja powieści rozgrywa się we Włoszech kilka lat przed wojną oraz w okresie jej trwania i poza bardzo emocjonalnym i wzruszającym wątkiem miłosnym między młodym księdzem Angelo Bianco i żydowską dziewczyną Eve Rosselli, posiada też inny, może bardziej przejmujący i poruszający, może nawet ważniejszy wątek. To pomoc duchownych katolickich, mnichów, zakonnic, a także zwykłych ludzi, w ukrywaniu i ratowaniu życia włoskich Żydów, dostarczaniu im żywności, fałszywych dokumentów, dających im nową tożsamość, zapewnienie choć minimum poczucia bezpieczeństwa. Przeszukiwania przez Gestapo klasztorów, kościołów i zakonów nie przynosiło wielkich efektów, a ludzie niosący pomoc i ukrywający żydowskie rodziny narażali się świadomie na śmierć bądź wywózkę do obozu koncentracyjnego, jednak nie powstrzymywało ich to przed niesieniem pomocy. I chyba to tak bardzo porusza w tej powieści, że w tych koszmarnych czasach, pełnych okrucieństwa, przemocy, braku nadziei i wszechobecnej śmierci znaleźli się ludzie pełni dobroci, odwagi, heroizmu, dla których cudze życie było ważniejsze niż ich własne.

Oczywiście wiele emocji i wzruszeń wywołuje również pełna pasji i namiętności miłość Eve i Angelo, miłość zakazana, w ocenie kościoła nieczysta, niedopuszczalna, ale jakże głęboka, piękna, wyrozumiała, niezniszczalna i w końcu spełniona. Z piasku i popiołu, które pozostały po tych okrutnych czasach powstało coś pięknego i fascynującego - nowe życie, które mimo bólu i bolesnych wspomnień, zatriumfowało, zwyciężyło.

Polecam, choć wiem, że nie wszyscy czytelnicy pozytywnie ocenili tę powieść.

Piękna książka. O okrucieństwie wojny, strasznych czasach wojny, która jak widać niewiele nas nauczyła. I ta miłość....historie Żydów zawsze mną wstrząsają, a i tak we Włoszech, gdzie rozgrywa się akcja, wymordowano "tylko" 20% tej populacji. Polecam, takie książki są potrzebne, bardzo potrzebne.

Bardzo dobry wątek II Wojny Światowej i to jest najmocniejsza strona tej historii. Romans - ciężki do strawienia. Mało rozwinięte wątki z ratowania żydów. Całość dłużyła się i snuła tak wolno, że ja jako czytelnik nie mogła się zaangażować. Zabrakło mi czegoś abym poczuła poruszenie.

„Z piasku i popiołu” to historia, która cię zmieni. Tyle śmierci, zawodu i żalu, niebezpieczeństwa, intrygi i napięcia, tyle dylematów moralnych i osobistego kryzysu wiary, tyle poświęcenia, tyle tęsknoty. Czytanie tej historii było bolesne na wiele sposobów, bardzo intensywne i czasami wyczerpujące emocjonalnie. Jest w niej romans i ten romans jest piękny, ale w tej historii nie jest on najważniejszy. Co najważniejsze: cieszę się, że nie jest, bo byłaby to typowa książka antyklerykalna. A dzięki temu, że miłość między kobietą a księdzem jest ukazana jako coś więcej niż pożądanie, skupia się na uczuciach, o wiele łatwiej zobaczyć w bohaterach prawdziwych ludzi. To miłość która przezwycięża wszystko. Tak, nigdy nie lekceważ potęgi miłości, wiary, nadziei, przebaczenia i odkupienia!

Moim zdaniem jest to jedna z tych książek, które może nie tyle trzeba, co warto przeczytać. Dowiedziałam się z niej wielu szczegółów historycznych, których nie byłam świadoma, bo frontowi włoskiemu na lekcjach historii nie przeznacza się za wiele czasu. Nam bliższe są raczej wątki frontu wschodniego. Ale jest to także książka, która bada ducha ludzkiego w obliczu niezgłębionych przeciwności. Chodzi o zachowanie własnego systemu wartości, a jednocześnie uznawanie i akceptowanie cudzych przekonań, bezwarunkowe kochanie ich za to, kim i czym są.
Więcej na: https://konfabula.pl/z-piasku-i-popiolu-amy-harmon/

Ciekawe tło historyczne, ale stanowiący oś fabuły romans niestrawny.

Ciekawe tło historyczne, ale stanowiący oś fabuły romans niestrawny.

Strasznie sie wynudzilam.

Strasznie sie wynudzilam.

Piasek kwarcowy i wysoka temperatura to najważniejsze co potrzeba do wyprodukowania szkła. Kruchego tworzywa, które za sprawą ludzkich rąk i wyobraźni może przekształcić się w piękne, bądź bodaj tylko użyteczne przedmioty. Czy w ogarniętych wojenną pożogą Włoszech może zrodzić się dobro? W jednym z kolejnych miejsc, gdzie niepojęta ideologia rasistowska głoszona przez partię hitlerowską, odmawiała Żydom prawa do życia? Czy na spopielonych zgliszczach rujnowanych praw ludzkości ma szansę zaistnieć dobro i szlachetność? Miłość i miłosierdzie? Empatia i poszanowanie godności drugiego człowieka?

Losy fikcyjnych postaci – żydówki Evy Rossellini i katolika Angelo Bianco, który nie do końca z własnego wyboru, wstępuje w stan kapłański, są pretekstem do ukazania historycznych wydarzeń we Włoszech podczas II wojny światowej. Koligacje rodzinne powodują, że wychowują się wspólnie, od samego początku darząc skomplikowanymi uczuciami.

Książka dotyka problematyki moralnych wyborów – nie każdy będzie w stanie zaakceptować decyzje podejmowane przez głównych bohaterów. Ale moim zdaniem to czyni powieść wartościową – czytelnik naprawdę musi przyjrzeć się swoim osobistym postawom i światopoglądowi. Czy znajdziecie w sobie wyrozumiałość dla Evy i Angelo?

„Z piasku i popiołu” ukazuje włoski stan duchowny zaangażowany w niesienie pomocy włoskim Żydom, często za cenę własnego bezpieczeństwa. Historia bohaterów jest tutaj dziełem literackiej wyobraźni autorki, ale tło historyczne oraz niektóre postacie zaangażowane bądź w prześladowania włoskiej ludności, bądź niosącej jej pomoc, są autentyczne. Podobnie jak niektóre wydarzenia – w tym masakra w Grotach Ardeatyńskich, która stała się symbolem niemieckich zbrodni popełnionych we Włoszech w czasie II wojny światowej.

Książka oddaje szacunek dwóm różnym religiom – katolicyzmowi i judaizmowi. Autorka dyskretnie przemyciła wiele informacji na temat żydowskich świąt i obyczajów, co dla mnie, laika w tej materii, było cenne poznawczo.

W zatrważających czasach piachu i popiołu pojawiały się dobroć i bohaterstwo. To daje nadzieję. Ale podobnie jak powieściowa Eva Rossellini wciąż nie znajduję odpowiedzi na pytanie: za co ludzie (i świadomie nie zawężam do określenia: faszyści) nienawidzili Żydów… Dlaczego ograbili ich z wolności, godności, z życia?

bookowyzagajnik.blogspot.com

Jeśli ktoś chce pisać o wojnie to niech to będzie na faktach. Bo takie wymyślane przygody plus miłość to równa się kicz.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to