Prawie zupełnie nikt

YA!
2019-02-26
2019-02-26
Marcin Mortka

Przyjemna, momentami zabawna powieść. Odpowiednia dla młodszych czytelników. Bardzo szybko się ją czyta ze względu na prosty i przystępny styl pisania. Jednak nie jest to nic odkrywczego. Po prostu miła lektura dla młodszej młodzieży.

Pewna rodzina staje się bogata. Przeprowadzają się do Londynu i trójka rodzeństwa zaczyna naukę w szkole innej niż wszystkie. Gdzie ważna jest kreatywność. Jak w takiej szkole ma się znaleźć chłopak (on jest narratorem) który wolał swoje dawne życie. Perypetie rodziców i trójki rodzeństwa. To znajdziecie w tej książce.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka z kategorii lekkich , łatwych i przyjemnych. Napisana z humorem, opisuje problematyczne życie nastolatków, z których potrafią wyciągnąć wnioski pod wpływem różnych epizodów. Niekiedy komedia w dialogach, szybko się ją czyta.

Żyjesz sobie spokojnie, masz grono przyjaciół i wszystko co potrzebne do szczęścia. I to nagle znika. Teoretycznie jest to zmiana na lepsze, ale czy każdy musi chcieć wielkiego domu i prywatnej szkoły? O tym przekonamy się w książce Williama Sutcliffe Prawie zupełnie nikt.

Link do pełnej recenzji: http://wielokropek.com/2020/04/prawie-zupelnie-nikt-recenzja/

Link do bloga: https://wielokropek.com/
Link do instagrama: https://www.instagram.com/wielo_kropek/
Link do facebooka: https://www.facebook.com/wkropek/

Link do...

Muszę przyznać, że opis książki mnie zaintrygował ale gdy zaczęłam czytać, mój zapał opadał i ogarniała mnie najzwyczajniejsza w świecie nuda. Główny bohater mnie nie porwał, był pełen sprzeczności, fabuła w sumie taka nijaka.

Nie będę ukrywać, że spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Na początku myślałam, sięgając po tę książkę, że to będzie historia typu "Instytutu" Archera K.C. Ale nie tutaj mamy do czynienia z obyczajówką. I muszę przyznać, że książka sama w sobie jest bardzo intrygująca. Poczucie humoru autora zdecydowanie na plus! Swoją drogą porusza on dość powszechny problem odmienności wśród młodzieży. Sam jako normalny nastolatek czuje się jak kosmita wśród mega utalentowanych rówieśników. Dla niego to oni się urwali z choinki. Jednak to może on ma nie po kolei w głowie?

Prawie zupełnie nikt w pełni pokazuje świat młodego człowieka widziany dokładnie jego oczami. I uważam to za najcenniejsze. Autor doskonale pokazuje, co przeżywa młody człowiek w chwili zmian, jakie ma dylematy związane z okresem dojrzewania, ile wysiłku musi włożyć w to, by odnaleźć się w nowym środowisku, jak szalone ma czasem pomysły, albo w jaki sposób stara się zwrócić uwagę swoich najbliższych. Nastolatki uważają, że czytają tę książkę tak, jakby to było ich życie i ich dylematy. Ja, patrząc z pozycji rodzica, widzę świat do którego chciałabym się dostać, żeby zrozumieć lepiej co przeżywa moje dziecko. Dodam tylko, że nie ma tu mowy o żadnych psychologicznych czy pedagogicznych wykładniach, bo książka to zwykła opowieść, tylko doskonale poprowadzona. Pozycja bardzo zabawna, napisana prostym i łatwym językiem oczarowuje wręcz swoją prostotą. Polecam wszystkim. Warto spędzić kilka godzin nad czymś, co da nam trochę rozrywki.

Głównym bohaterem tej powieści jest Sam – normalny, zupełnie przeciętny nastolatek, którego życie wywróciło się do góry nogami. Nieoczekiwanie, całkiem niespodziewanie jego rodzice zdobywają ogromną fortunę, która w kilka chwil odmienia ich wspólny los. Ta zmiana okazuje się dla Sam’a bardzo ekstremalna i mająca swoje gorzko-słodkie konsekwencje. Po pierwsze, cała rodzina przeprowadza się z małego, nudnego miasteczka do centrum świata – do Londynu. Po drugie, mama Sam’a rezygnuje z pracy na rzecz poszukiwania własnego „ja”. Po trzecie, nasz główny bohater wraz z rodzeństwem zostaje zapisany do Akademii Zdolnych i Utalentowanych, w której aż się roi od nietuzinkowych, pełnych blasku nastolatków.

Sam nie chce być jednym z nich – nie ma zamiaru stać się kimś wyjątkowym i popularnym. Chce pozostać sobą – pospolitym, nudnym nastolatkiem, który uwielbiać tracić czas na granie w gry, czytanie komiksy i oglądanie meczów futbolu. Nie ma ochoty brać udziału w szkolnej bitwie o popularność, akceptację i sympatię innych. Czy w otoczeniu pełnym gwiazd i blasku sławy, nasz pospolity Sam odnajdzie w sobie siłę, by pozostać po prostu sobą?

Prawie zupełnie nikt to lekka, pełna młodzieńczej werwy i ulotnych marzeń historia, która wciąga czytelnika już od pierwszych stron powieści. Czyta się ją szybko, przyjemnie i co najważniejsze, z zapartym tchem. Sam to bohater wyjątkowy – niepowtarzalny w swojej prostocie i normalności. Nie marzy o wielkiej sławie, dużych pieniądzach i niekończącym się blasku gwiazd. Nie ma paracie na szkło. Pragnie jedynie pozostać sobą. Cieszyć się wolnym, zwyczajnym życiem, w którym nie trzeba zakładać setek mask i udawać kogoś, kim się nie jest. Niestety, los przygotował dla niego bardzo trudną i pełną wyrzeczeń próbę. W otoczeniu wyjątkowych i pragnących sławy nastolatków, Sam będzie musiał walczyć o swoje „ja” i niczym lew bronić swojej indywidualności oraz zwykłości.

Czy Sam pozostanie sobą?

Czy znajdzie nowych przyjaciół, którzy zaakceptują i polubią jego zwykłe „ja”?

Czy raczej ulegnie presji i dopasuje się do świata tych „wyjątkowych”?

Lekka i przyjemna młodzieżówka.

Lekka i przyjemna młodzieżówka.

Świetna, luźna książka komediowa dla młodzieży

Świetna, luźna książka komediowa dla młodzieży

• Młodzieżówki
  • Wydawnictwo YA!
  • 📖 Przeczytane w 2022r. 📖
  • 2020 rok

Dodaj cytat z książki Prawie zupełnie nikt