Pluszowy miś

Literatura polska policjant

Wyróżniona opinia i

Pluszowy miś

przeczytanych książek 1011 napisanych opinii 408

Naprawdę bardzo dobry i klimatyczny kryminał. Pewnie nie każdemu spodoba się samo zakończenie, ale osobiście uważam, że było ono całkiem okay.

#Recenzjatygodnia29. #damianjackowiak #pluszowymiś #horror #zrytyberet
Po odsłuchaniu ostatniego zdania tej książki zadałam sobie pytanie,, Jak trzeba mieć zryte pod beretem żeby napisać taką książkę.
Książkabardzo dobra, akcja wartka i do końca trzyma w napięciu i niepewności.
Niechcę spojlerować. Więc zarys jest taki dość klasyczny, mam więc starego glinę po przejściach nie tylko w pracy ale też prywatnie, który za cel obrał sobie dorwanie mordercę lub morderców, mamy porywacza i zabójcę dzieci. Może nawet jest kilku morderców. Jakieś starogermańskie bóstwa, rytualne składanie ofiar. Krew, ciała dzieci których za życia nikt nie kochał ofiary dziwnych wypadków,,Zło", które czai się na każdym kroku Niesłusznie skazany człowiek. No i tytułowy Pluszowe Miś.
Myślę że po lekturze tej książki którą polecam.z czystym sercem czytelnik inaczej spojrzy na pluszowe misie

#Recenzjatygodnia29. #damianjackowiak #pluszowymiś #horror #zrytyberet
Książkabardzo dobra, akcja wartka i do końca trzyma w napięciu i niepewności.

"Obok zbrodni, to bezczynność jest najgorszym z ludzkich grzechów"

Bardzo ciekawie opowiedziana historia Feliksa Strunera, prawie sześćdziesięcioletniego policjanta z milicyjną przeszłością. Postać Strunera wredna, odpychająca i absolutnie nie do polubienia. Dwa rozwody i jedna dorosła córka, z którą nie utrzymuje kontaktów, z jej wyboru. Więc cały Feliks to jego praca, on jest swoją pracą. O niej wciąż myśli, o niej śni i o niej tylko rozmawia, jeśli już w ogóle rozmawia z kimkolwiek.

Tło wydarzeń, to mała miejscowość niedaleko Poznania, taka wiecie, z osiedlowym monitoringiem" w oknie " i ekspedientką w jakimś dyskoncie, która o wszystkich swoich klientach wie wszystko i zaraz zauważy, jak w okolicy pojawia się ktoś obcy.

W tej to scenerii, w spokojniutkiej leniwie sobie żyjącej miejscowości, dochodzi do strasznych morderstw, giną dzieci, kilkuletnie. Na mieszkańców pada blady strach, tym bardziej że "Zabawkarz" jak ochrzcili go dziennikarze i policjanci uderza po raz drugi po 25 latach...

Historia jest tak precyzyjnie i koncertowo zamotana, że niestety nie udało mi się wskazać prawdziwego sprawcy. Dzieje się dużo, jednak wszystko jest dokładnie opisane i wyjaśnione, logicznie i spójnie, tak jak lubię 👌. To bardzo dobra, trzymająca w napięciu literatura. Nie zauważyłam jakichś specjalnie rozbudowanych dłużyzn, a jestem wręcz uczulona na bezproduktywne ględzenie, zwłaszcza w książkach z gatunku kryminał, czy horror.

P.S Ta książka pokazała mi jeszcze jedno, jak można zrobić kozła ofiarnego z zupełnie niewinnego człowieka...bardzo to paskudne smutne i przykre...

"Obok zbrodni, to bezczynność jest najgorszym z ludzkich grzechów"

4,5⭐️
Książka nie jest zła, ale po co tak szczegółowo wszystko opisywać? Masakra. Fabuła i akcja przez to wypadają gorzej. Ogrom powtórzeń w fabule, a co do zakończenia to spoko, ale bez fajerwerków.

4,5⭐️

Książkę przesłuchałam w audiobooku. Zawsze zwiększam prędkość czytania, jednak zazwyczaj jest to w granicy 1,5-1,75. Tego audiobooka w pewnym momencie podkręciłam na 2,5 ...

Chciałabym napisać, że zaczęło się dobrze. Niestety zarówno początek jak i niemal 2/3 książki było straszliwie rozwleczone. Od początku mamy "przyjemność" poznać niemal każdą myśl jak i czynność głównego bohatera od kontemplowania zapachu jaki roztacza papieros, którego i tak nie pali po szczegółowy opis doznań przechodzenia do drugiego pokoju z dokładnym opisem "otoczenia".

Nie mogłam za nic polubić postaci ani historii. Byłam ciekawa rozwiązania zagadki i tylko z tego powodu oraz tego, że zamiast czytać słuchałam, dobrnęłam do końca. Jednak co się wynudziłam i niecierpliwiłam, to moje.

Bo pomysł na zagadkę był ciekawy. Ba, jej końcowe rozwiązanie jest z tych, które nagle robią nam w głowie "kabum!" więc finalnie na koniec zostajemy nagrodzeni za wytrwałość... Tylko, że można doznać uczucia smutku, bo przez rozwleczenie tak wielu banałów nie skupiliśmy się na pewnych istotnych fragmentach i czujemy nagle jakiś dziwny niedosyt.

Gdy by tą historię napisać jeszcze raz zostawiając jedynie kontekst i zakończenie byłaby to naprawdę świetna opowieść.

A tak , jest jak jest.

Główny bohater - Feliks Struner - to policjant, który z racji wieku z powodzeniem mógłby już przejść na emeryturę. Jednak praca trzyma go przy życiu i zdrowych zmysłach; i to dosłownie. Dlatego on trzyma się jej. W życiu osobistym mu nie wyszło, robota to jedyne, co mu pozostało. Stary wyga brał udział w głośnym śledztwie w 1993 r., kiedy to w Pobiedziskach w brutalny sposób ginęły dzieci. Teraz, po 25 latach historia się powtarza. Zabawkarz powrócił, a wraz z nim blady strach, który padł na miasto i ludzi. Do tego wszystkiego dostajemy w pakiecie starą rodzinną tajemnicę, determinującą bieżące wydarzenia.
Jakież to było dobre! Co prawda, Feliks to dość antypatyczny facet, niekoniecznie nadążający za transformacją milicji w policję, ale widać, że się stara. I dużo myśli, co uzewnętrznia się na kartach powieści. Te przemyślenia akurat spokojnie można by uciąć o połowę i historia by na tym nie ucierpiała. Książka napisana klarownym językiem, w przystępnym stylu. Zbrodnie dość brutalne, ale bez przesady. Autor kręcił mną, jak chciał. Jak w tańcu. Ileż ja miałam pomysłów na mordercę 😅 Podsuwał tropy, mylił ślady, mącił w głowie...a na koniec zostawił z otwartą gębą 😳 Widzę tu dwuetapowe zakończenie: etap I zaskakujący - kto i dlaczego. Etap II - kurde, tak się nie robi 🫣 Z jednej strony aż się prosi żeby pociągnąć to dalej, a z drugiej - definitywne postawienie kropki nad "i". Taki dysonans 🤔 Książka warta czasu i uwagi 👌
Ocena: 8/10

Mój kolejny audiobook, słuchało sie dobrze, choc zakończenia jak dla mnie za bardzo odjechane. Jednak ogólnie polecam.

Czy już mówiłam, że w tym roku czytałam jeden z najlepszych thrillerów ? To w takim razie do nich dołącza pozycja od Damiana Jackowiaka ,,Pluszowy miś"!
Feliks Struner jest policjantem, który żyje tylko dla pracy. Jest złym ojcem, zaniedbuje wszystko wokoło.
Gdy w okolicy zostaje zgłoszone okrutne morderstwo, zostaje on do niego przydzielony.
Łączy go z zabójcą jakaś więź, której nie potrafi wyjaśnić. Struner już raz ścigał mordercę, ale tak naprawdę złapał niewinnego człowieka, który odpowiedział, za nie swoje czyny.
Zaczyna się śledztwo, Feliks zrobi wszystko by złapać ,,zabawkarza''.
Od jakiegoś czasu staram się czytać więcej polskiej literatury. Oczywiście zaczęłam od kryminałów/thrillerów. Tutaj od samego początku, bez owijania w bawełnę jest poprowadzony wątek kryminalny, prowadzone śledztwo i kolejne podejmowane kroki.
Gdy myślałam, że jest to prosta, nie wyróżniająca się historia zaczynało się wszystko komplikować. Kilka zwrotów akcji, które naprawdę były dobre. A samo zakończenie totalnie mnie porwało. Nie spodziewałam się, że to wszystko tak się potoczy mimo podejrzeń, tego nie dało się przewidzieć.
Fabuła po prostu genialna, świat wykreowany przez autora doskonale obrazował rzeczywistości. Główny bohater został stworzony jako podstarzały i sarkastyczny, co idealnie pasowało do takiej historii.
Ja naprawdę fanom tego gatunku polecam historię. Jest ona na pewno wyjątkowa i wyróżniającą się na tle polskich kryminałów.

Łączy go z zabójcą jakaś...

Ta książka zapowiadała się dobrze. Małe miasto i straszliwa zbrodnia. Jednakże gubiłam wątki, miałam wrażenie, że czasem są poucinane. I choć zakończenie nie było takim, jakiego się spodziewałam, to moim zdaniem było mocno przekombinowane

Zaczęłam słuchać audiobooka, książka zapowiadała się dobrze...ale lektor zniechęcił mnie do dalszego słuchania, odpuściłam, może kiedyś do niej wrócę w postaci papierowej!

• Przeczytane 2020