Małżeństwo Nieba i Piekła

Wydawnictwo: Rękodzielnia ARHAT
Marriage of Heaven and Hell
Inne
espeja

Niewątpliwie największy bestseller spośród utworów Williama Blake'a, osiemnastowiecznego poety, rytownika, myśliciela i mistyka - dzieło zarówno najczęściej cytowane, jak i o największej sile oddziaływania.

"Bez przeciwieństw nie ma Postępu"

Utwór Blake'a to ciekawe spojrzenie na zagadnienia nieba i piekła, dobra i zła. Wg angielskiego poety dobro i zło to pierwiastki, których człowiek potrzebuje do życia; rodzą się one z przeciwieństw (miłość i nienawiść, przyciąganie i odpychanie itd.). Z kolei piekło w wydaniu Blake'a to miejsce, gdzie występują ogromne pokłady energii.

Szczególnie godny uwagi jest fragment utworu zwany "Przysłowiami Piekieł". W tej części poematu znajdują się liczne sentencje, które zaskakują i zachwycają niezwykłą celnością.
Poemat przesycony jest symbolami, warto w trakcie lektury zastanowić się nad ich znaczeniem.

W ciekawy sposób ukazał Blake dwóch proroków, Ezechiela i Izajasza, a także rozmowę Anioła z Diabłem. Nie należy również pominąć personalnego ataku poety na niejakiego Swedenborga (filozofa i mistyka).

"Małżeństwo Nieba i Piekła" to utwór bardzo kontrowersyjny z perspektywy chrześcijańskiego światopoglądu, gdyż poddaje w wątpliwość ważność różnych...

RabidBlackDog | 2013-04-05

Ciężko udawać na tyle mądrego by próbować w jakikolwiek sposób recenzować Blake'a. Ciężko nawet jakkolwiek określić go jako autora - wyświechtane slogany o człowieku nie pasującym do swoich czasów/otoczenia/prądów są podobnie nic nie warte. Kto wie, czy ten człowiek w ogóle jakkolwiek pasował do tego świata. A może był po prostu szalony.
Tak czy inaczej ta książka na swoich niewielu stronach podejmuje próbę opisania całego kosmosu tak, jak w swoich wizjach odbierał go Blake. Ile z tego ma dla czytelnika sens i czy w ogóle czytelnik widzi sens w czytaniu tego typu rzeczy, jest dyskusją bez celu.

ewidencja | 2013-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2013

Zdecydowałam się zgłębić meandry filozofii Blake'a z racji mojego absolutnego uwielbienia do Olgi Tokarczuk i jej literackich inspiracji. "Nasz Blake" z "Prowadź swój pług przez kości umarłych" rzeczywiście jest już także moim osobistym.
Może ten poemat z 1790 r. nie jest dziełem najprostszym, niekoniecznie odważyłabym się stwierdzić, że wszystko zrozumiałam, ale niewątpliwie to kawałek solidnej klasyki. A że przepełnionej szaleństwem... Cóż, przecież Blake to prekursor romantyzmu! Fascynacja sprawami ostatecznymi, balans pomiędzy Niebem a Piekłem, które nie są miejscami, lecz s t a n a m i.
W tym momencie przydałoby się zaczerpnąć z biografii i epizodycznej znajomości Blake'a z mistykiem Swedenborgiem: dostrzec można ogromny wpływ mistyka na jego twórczość, ale z drugiej strony poeta wyklęty w osobliwy sposób wyśmiewa stworzenie Nowego Kościoła, demaskując obłudę Szweda i jednocześnie go parodiując. Autor całkowicie wywraca do góry nogami system wartości, bawi się normami...

Niewielka, ale bardzo ładna ciekawostka historyczna. Wielkiej literatury, ani wielkiej filozofii, w niej nie odnalazłem.

Jezier | 2013-08-19
Przeczytana: 12 września 2013

Bełkot. Tak wysoka ocena ze względu na obrazki.

Marysia | 2012-12-29

same głupoty