Sonety

Wydawnictwo: Arspol
poezja
alksndrx

Inne wydania

Podjęcie wyzwania, jakim jest nowy przekład sonetów Shakespeare'a, zasługuje na podziw, ale również obarcza tłumacza dużą odpowiedzialnością. Autr nowego przekładu nie tylko musi się zderzyć ze złożoną problematyką sonetów, ale także nawiązać kontakt z dzisiejszym odbiorcą, pokazać, że Shakespeare jest wciąż aktualny.

Marcin Orliński

isobel | 2013-12-14
Przeczytana: 06 stycznia 2013

Kto z Was nigdy nie słyszał nazwiska William Shakespeare ?
Raczej nie ma takiej osoby która by go nie znała oraz jego słynnego dramatu "Romeo i Julia"- jednej z najtragiczniejszych i najpiękniejszych historii miłości dwojga młodych ludzi. "Romeo i Julia" nie są jedynym znanym ( i mistrzowskim ) dziełem Shakespeara. Należałoby by tu wymienić takie dramaty jak "Juliusz Cezar", "Hamlet", "Makbet", "Sen nocy letniej" czy też genialny "Otello". Tak, zdecydowanie William Shakespear zapisał się do historii jako jeden z najwybitniejszych dramatopisarzy wszech czasów. Lecz Shakespeare znany jest także dzięki zbiorowi przepięknych 154 sonetów.

Nie marmur, nie książęcych pomników złocenia -
Jeśli co wieczne przetrwa, to ten wiersz jedyny:
W nim będzie wciąż się jarzył blask twego istnienia,
Gdy głaz tablic obrosną Czasu pajęczyny

Mam tylko jedną zasadę jeśli chodzi o utwory Shakespeare: tylko i wyłącznie w tłumaczeniu...

książek: 1915
Marta | 2012-09-19
Przeczytana: 19 września 2012

William Shakespeare jest bez wątpienia najpopularniejszym pisarzem świata. Moda na barda ze Stratford trwa nieprzerwanie od dziesięcioleci. W większości teatrów wciąż wystawiane są sztuki jego autorstwa w wersjach mniej, lub bardziej współczesnych. Na bieżąco wznawiane są książkowe wydania jego utworów. Rok rocznie powstają tony ksiąg na tematy mieszczące się w szeroko pojętym pojęciu szekspirologii. Gdański Festiwal Szekspirowski cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i przyciąga do siebie tłumy fanów pisarza. Hollywood zekranizowało już chyba wszystkie dramaty Shakespeare'a i wciąż powstają nowe filmy bazujące na utworach wybitnego Anglika lub oparte na plotkach, domysłach i kontrowersjach związanych z życiem samego pisarza. Również jego „Sonety” inspirują i od lat wyśpiewywane są przez najróżniejszych twórców muzyki popularnej.
Obecnie, za sprawą Wydawnictwa a5, ukazało się wznowienie kultowego już, dwujęzycznego wydania „Sonetów” Williama Shakespeare'a, w znakomitym...

TheLostSymbol | 2014-09-10
Przeczytana: 25 sierpnia 2014

Nie będę ukrywała, że chciałam przeczytać tę książkę tylko ze względu na autora. Wiersze nigdy nie były dla mnie niczym fascynującym, więc od zdania matury nie sięgnęłam po wiersze z własnej woli. Aż do tej pory, bo jednak ciekawość, co napisał Szekspir, była silniejsza niż niechęć do tego gatunku.

Wiele ułatwił mi wstęp i opracowanie Stanisława Barańczaka. A fakt, że Szekspir nie przygotowywał „Sonetów” do wydania, stał się intrygującym czynnikiem. Dzięki temu nie zostałam tak całkowicie rzucona na głęboką wodę.

Pewną konsternację wzbudził we mnie fakt, że sonety 1- 126 mówią o miłości do mężczyzny, są skierowane do Przyjaciela. Tak jak piękną wyobrażam sobie miłość kobiety do mężczyzny, tak fascynacja mężczyzny mężczyzną jest odstręczająca. Pewnie gdyby w tym przypadku podmiotem lirycznym była kobieta, jedynym zarzutem byłoby lekkie przesłodzenie, zbyt duża hiperbolizacja miłości, urody i talentów wybranka.

Zdziwiło mnie, że Szekspir jest zafascynowany Przyjacielem, on i...

bibliofilka | 2012-10-09
Przeczytana: 08 października 2012

"Sonety" w biografii twórczej Szekspira są epizodem bardzo tajemniczym. Od momentu ich wydania, czyli od roku 1609 budzą kontrowersje i spory krytyków. Powstała masa książek i rozpraw poświęconych owemu dziełu. I do dziś nie wiadomo wszystkiego, możemy się jedynie domyślać tudzież czynić nadinterpretacje.

Zagadek i pytań jest wiele. Szekspir żadnego z 154 utworów nie opatrzył datą, nie wiemy więc kiedy powstały i w jakich okolicznościach. Kolejna sprawa to dedykacja - tajemnicze Mr. W. H. poróżniło szekspirologów (gdzie Barańczak niektórych nazywa pseudo-szekspirologami), ponieważ tożsamość pana W.H. nie jest rzeczą konieczną dla zrozumienia "Sonetów".

Wśród tych wszystkich zagadek jest jednak garstka faktów nie budzących żadnych wątpliwości. Po pierwsze kompozycja cyklu. Badacze i czytelnicy są zgodni, że całość rozpada się na dwie nierówne części: sonety 1-126 (tu ostatni nie jest w ogóle sonetem, a jego odmienna forma sugeruje, że jest to rodzaj epilogu) i sonety 127-154...

paaulaa_ | 2014-03-01
Przeczytana: 01 marca 2014

"Sonety" Williama Shakespeare'a są dziełem wybitnym, doskonałym, unikatowym. Wyjątkowymi czyni je nie tylko sama treść, ale również nutka tajemniczości jaką zostały owiane. To wręcz niewiarygodne, że na temat okoliczności powstania tak ogromnej dawki poezji wiemy zupełnie niewiele. Ta intrygująca kwestia sprawiła, że podsycane liczne dyskusje dały w końcu efekt wielu domysłów i nadinterpretacji. Czy któraś z owych koncepcji jest prawdziwa? Tego nie wiemy. "Najciekawsze pytania wciąż pozostają pytaniami. Kryją w sobie tajemnicę. Do każdej odpowiedzi trzeba dodać "być może". Tylko na nieciekawe pytania można udzielić ostatecznych odpowiedzi." (E.E. Schmitt). Tak w tym wypadku odpowiedź nie jest na szczęście konieczna. Rozkoszy i magicznych chwil doświadczamy podczas poetyckiej uczty, kiedy każde słowo pochłaniamy z ogromnym zapałem i znajdujemy się w wielkim podziwie dla geniuszu angielskiego mistrza.

Jednym z założeń pisania utworów jest idea sztuki wyrażająca charakter twórcy....

Isadora | 2010-10-24
Na półkach: Liryka, Przeczytane, Posiadam

Tematyka sonetów jest dość zróżnicowana ; czytelnik znajdzie wśród nich utwory traktujące o dojrzewaniu,o problemach związanych z przemianą chłopca w mężczyznę ; są także takie,które podejmują problem poczucia straty,błędów popełnianych w przeszłości,sprzyjania Fortuny lub też jego braku ; jednak większość sonetów traktuje o miłości w różnych jej odmianach - zarówno uczucia wzniosłego,idealistycznego,jak i tego przesiąkniętego namiętnością,bardziej przyziemnego.
W związku z tą ogromną różnorodnością tematyczną,każdy znajdzie tu coś dla siebie ; genialne i moim zdaniem najlepsze i najwierniejsze tłumaczenie Stanisława Barańczaka gwarantuje niezapomnianą ucztę duchową.

O-lan Wang | 2015-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2015

Sonety Szekspira są wspaniałym dziełem. Uważane były za najbardziej osobiste wśród wszystkich jego utworów. Jednym z tematów sonetów jest uroda, miłość i działanie okrutnego czasu.
Sonety Szekspira posiadają swoją poetykę, erotykę oraz metafizykę. Przede wszystkim tematem sonetów jest wybór między przyjaźnią, która stała się miłością, a miłością, która przestała być przyjaźnią - wybór ten zdaje się niemożliwy.

Na temat sonetów można by wiele pisać i mówić. Ja osobiście szczerze polecam je każdemu gdyż oczarowały mnie swym pięknem.

Nikt w tylu słowach, tak pięknie nie napisał o miłości. O ironio!!! - o miłości mężczyzny do chłopca. To oczywiście szalone uproszczenie mojej interpretacji, bo Szekspir nie mówi językiem prostym, nie ma jasnej identyfikacji Adresata i Nadawcy. To jednak melodyjne piękno słów uderza w serce z siłą tak rażącą, że podnieść się trudno, a ustalanie odbiorców staje się zbędne.

..."wiersz żyw będzie i tobie nie da zginąć w mroku".

Od mniej więcej dekady jestem ciągle tak samo i niezmiennie zakochana w tym zbiorze poezji. Prawdopodobnie utwory w nim zamieszczone zostały opublikowane bez zgody autora, prawdopodobnie przemieszały się, kolejność powinna być inna, ale wszystko to nie zmienia faktu, że to skończone dzieło sztuki, w którym nawet niedoskonałość ma swoje miejsce jako przewrotne poświadczenie geniuszu, drobna skaza, która tym bardziej podkreśla doskonałość; skończone dzieło sztuki, od którego nic nie można ująć ani nic do niego dodać.
To jeden z tych niewielu zbiorów poezji, który czyta się jak powieść psychologiczną: najpierw sonety pisane na zamówienie rodziny, aby przekonać młodzieńca do małżeństwa, potem rodząca się fascynacja i wraz z nią przychodzące wszystkie blaski i cienie miłości: niespełnienie, tęsknota, poczucie niższości, uwielbienie, podziw... Mija czas, zmieniają się pory roku, zmienia się uczucie, rodzi się ból, kiedy ideał nie...

Mylengrave | 2014-07-09

Shakespeare to literacki aksjomat, nie tylko dla ludzi, którzy w jakiś tam sposób zagłębiają historię literatury, w szczególności angielskiej. Uwielbiam jego głębokie porównania, takie nieoczywiste, niewymuszone, naturalne dla autora, który zupełnie zdaje się nie dbać o powierzchowny ich odbiór. Na czytelniku prostym mu nie zależy, więc niczego nie objaśnia. Interesuje go tylko czytelnik wyrafinowany, taki, który sam dostrzeże głębię i sięgnie do niej rączo i ochoczo. Ciężko dzisiaj o fanów literackiej nie-prozy i zasadniczo nie mogę się z czystym sumieniem uznać za jednego z nich, ale nie dostrzec piękna i powabu sonetów, byłoby grzechem śmiertelnym. Zachwycam się miłością zawartą w wersetach i bogactwem językowym. Pozycja obowiązkowa, dla każdego!

Sonety Szekspira zakodowane w DNA

Cała kolekcja sonetów Szekspira została zapisana w kodzie DNA przez naukowców z Cambridge. Chcieli w ten sposób zademonstrować niezwykłe możliwości materiału genetycznego jako nośnika pamięci.

Wielka zagadka literatury!

Najbardziej tajemnicze dzieło Williama Shakespeare’a już w księgarniach. Dziś premiera "Sonetów". Przekład, wstęp i opracowanie Stanisław Barańczak.