Okładka książki Nie wszystko będzie źle. Jak pokonać niepewność, przezwyciężyć własny lęk i uzyskać stan spokoju Kathleen Smith
Kathleen Smith Wydawnictwo: Znak Literanova poradniki
poradniki
Everything Isn't Terrible: Conquer Your Insecurities, Interrupt Your Anxiety, and Finally Calm Down
Znak Literanova
2020-05-11
2020-05-11
Katarzyna Kmieć-Krzewniak
poradnik lęk niepokój spokój relaks terapia

Uważam, że jest to książka dla osób, które miewają problemy z kontrolowaniem stresu w różnych sytuacjach. Jest jasno napisane jakie sposoby mogą nam pomóc w uspokojeniu się i co należy robić aby przeciwstawić się naszym obawą i lękom. Minusem mogą być w pewnych momentach nużące tematy/opowiadania ale warto przebrnąć przez niektóre takie rozdziały dla innych, bardziej pomocnych<33

Mało treściwa książka, trochę jak masło maślane, wieksza część odnosi sie do teorii Bowena opisanej na konkretnych przypadkach.

Książka, która bardzo długo była na mojej liście do przeczytania. Udało mi się zamówić w bibliotece i jeszcze przed ich zamknięciem odebrałam.

Sama łapię się na tym, że wszystko widzę w czarnych barwach. A strach i lęk często jest poza mną. Ciężko opanować emocje.

Poza tym poradniki i książki rozwojowe to takie, które najczęściej kupuję i zostają w mojej biblioteczce na dłużej.

Jak było tym razem? Niestety nie było wielkiego wow. Trzeba przyznać, że na pewno jest łatwa w odbiorze bez terminologii i wzniosłych wyjaśnień. Przyjazna forma dla każdego.

Jak w przypadku każdej książki rozwojowej trzeba ją czytać powoli i przede wszystkim wdrażać na bieżąco. Inaczej nic z tego nie będzie...

Bardzo fajnie przedstawione są różne sytuacje i dziedziny życia, gdzie najczęściej dopada nas strach. Z czym ciężko sobie poradzić. Czy to w życiu zawodowym czy prywatnym. Schematy działania i jak sobie z tym poradzić to bardzo cenne wskazówki.

Na pewno warto ją przeczytać jednak nie jest to książka, która jest niezbędnym elementem radzenia sobie z lękiem. Jednak na pewno każdy z nas znajdzie w niej coś o sobie.

Przeczytanie tej książki zajęło mi dużo czasu. I wcale nie z braku chwili, tylko czytałam ją bardzo powoli. Zdecydowanie jest to książka, której nie powinno czytać się "na raz". Warto poświęcić jej nieco więcej uwagi, a na pewno uda nam się wyciągnąć z niej coś wartościowego. Mogę polecić ją każdemu, z czystym sumieniem. Nie czytajcie jej tylko w pośpiechu.

„Mechanizm naszego niepokoju można porównać do działań podejmowanych przez redaktora wiadomości, który podchodzi do tematów bardzo pobieżnie i wybiórczo, ponieważ zależy mu jedynie na tym, by mieć sensacyjny materiał. Lęk przyjmuje do wiadomości to, co dzieje się z Tobą w danej chwili, po czym na bazie tych doświadczeń tworzy budzące grozę, chwytliwe nagłówki”
🌿
Jak dobrze, że podtytuł tej książki (jak POKONAĆ niepewność, PRZEZYWCIĘŻYĆ własny lęk) nie znalazł odzwierciedlenia w poglądach autorki. Bo lęku nie da się wymazać z naszych doświadczeń. Lęk jest radarem, ważną wskazówką, czujnikiem dymu, by użyć metafory używanej przez autorkę. To, co jednak zrobić możemy, to nauczyć się mniej reagować w sposób natychmiastowy, na autopilocie, a bardziej obserwować i świadomie decydować o swych zachowaniach. I właśnie w tym chce nas wyćwiczyć dr Smith.
To książka, w której znalazłam wiele okruchów terapii akceptacji i zaangażowania, choćby w ciągłym podkreślaniu, by dobrze poznać siebie i żyć w zgodzie z sobą; odróżniać swoje myśli i emocje od myśli i emocji innych ludzi. Kolejne rozdziały dotyczą relacji w rodzinie, związkach, przyjaźni, ale i pracy czy bycia w mediach społecznościowych. To, co ja na pewno zabieram dla siebie z tej lektury to istotność skupiania większej uwagi na sobie zamiast niespokojnych prób zarządzania/kontrolowania emocji lub zachowań innych osób.
„Nie wszystko będzie źle” to, na szczęście, nie jest hiperoptymistyczny poradnik zakładający, że wszystko się uda i to w tempie natychmiastowym. Autorka uwzględnia lęk przed zmianą - nasz ale i bliskich - niepowodzenia podczas wdrażania zmian i przede wszystkim podkreśla, że wszystko to jest procesem. W książce znajdziecie też sporo odniesień do teorii Bowena, kilka definicji, z którymi trzeba się oswoić, ale które wraz z lekturą stają się zrozumiałe. Jeśli chcecie inaczej niż z perspektywy objawów spojrzeć na Wasz lęk i poszerzyć kontekst spostrzegania własnego niepokoju - warto sięgnąć po ten tytuł. 🌻

“ Nie wszystko będzie źle “ czyli poradnik o przezwyciężaniu lęków, niepewności i o tym jak osiągnąć spokój. Oczywiście nie jest to lektura, która odmieniła moje życie o 180 stopni. Natomiast na pewno skłania do przemyśleń. Pierwsza połowa książki była dla mnie najbardziej inspirująca i to z niej wyciągnęłam sporo cennych wskazówek.

Książka zawiera dużo historii osób, które miały jakieś problemy i proces wychodzenia z nich, a także sporo przemyśleń i porad autorki. Jeśli potrzebujesz kopa na rozpęd to zapraszam do lektury. Chcieć to móc. Myślę, że ten poradnik pomoże Ci poukładać swoje myśli.

Książka jest podzielona na tematyczne działy:
1. Twoje niespokojne ja
2. Twoje niespokojne relacje z innymi
3. Twoja niespokojna kariera
4. Twój niespokojny świat

Każdy z nas doświadczył lęku, stresu. Ten poradnik pomoże się z nim uporać i zrozumieć mechanizmy jakie rządzą nami i naszym otoczeniem. Już samo zrozumienie i uświadomienie problemu są zalążkiem zmian.

“ W głębi duszy pragniemy wewnętrznego wyciszenia, które w dodatku jesteśmy w stanie osiągnąć. Wyłączmy zatem naszego autopilota i spróbujmy przejąć kontrolę nad własnym życiem. Wybierając sposób radzenia sobie ze swoim niepokojem, wybieramy i kształtujemy swój los. “

Książka zawiera dużo historii osób,...

taka książka o wszystkim i o niczym... czytasz sobie jakie inni mieli problemy, później próbowali sobie je rozwiązać i co Ty powinieneś sobie przemyśleć. bla bla bla...

Książka napisana w lekki i przystępny sposób. Moim zdaniem można z niej wyciągnąć coś wartościowego, jeśli podejdzie się do niej bez pośpiechu. Daje okazje do przemyśleń.

Słuchałam tej książki w formie audiobooka i żałuję, bo myślę, że o wiele więcej bym z niej wzięła dla siebie w zwykłej formie. Niemniej - książka porusza wiele ważnych tematów, dostarcza nieoczywistych wskazówek. Generalnie - polecam!

nie wiele pamiętam z tej książki wiec można było sobie odpuścić

nie wiele pamiętam z tej książki wiec można było sobie odpuścić

• Psychologia
  • Do kupienia

Kathleen Smith Nie wszystko będzie źle. Jak pokonać niepewność, przezwyciężyć własny lęk i uzyskać stan spokoju Zobacz więcej