W sercu wroga

Okładka książki W sercu wroga Magdalena Wala
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki W sercu wroga
Magdalena Wala Wydawnictwo: Książnica Cykl: Między jeziorami (tom 1) literatura piękna
Między jeziorami (tom 1)
literatura polska wojna miłość Naziści

Wyróżniona opinia i

W sercu wroga

przeczytanych książek 574 napisanych opinii 572

Dobra, ale mówiąc szczerze troche naiwna i przegadana. Bohaterowie z potencjałem ale "narysowani" bardzo schematycznie, powierzchownie. Wciągnęląm się i sięgnę po kolejne tomy, ale oceny na LC były tak wysokie że naprawdę spodziewałam sie czegoś zapierającego dech w piersiach a dostałam przyjemne, mało wymagające czytadełko. Duzo tych ale więc ani nie odradzam ani nie polecam ;)

Piękna książka historyczno - obyczajowa, którą pochłonęłam w dwa dni! Amalia Heyn to Mazurka, która wyszła za Niemca i od dnia ślubu należy do rodziny nazistów. Miejscem tej historii są Prusy Wschodnie, których Mazurzy - mieszkańcy - nie czują się ani Polakami, ani Niemcami. Dziewczyna martwi się o życie walczącego na froncie męża. Razem z teściami pracuje ciężko. Życie na wsi nie daje odpoczynku cały rok...dlatego do gospodarstwa trafia Polak Piotr, robotnik przymusowy. Pracuje za marne grosze i z serca nienawidzi Niemców. Z początku bardzo uprzedzony do Amalii, z biegiem czasu jednak zaczyna widzieć jej uwikłanie w historię... Nie każdy Mazur jest Niemcem, nie każdy Niemiec ma serce z kamienia.... Na wojnie są ludzie i kanalie po obu stronach barykady. Między Piotrem a Amalią zawiązuje się nić porozumienia. Wspomagają się wzajemnie, rozmawiają, ale też trzymają się na baczności - wiejska społeczność jest niebezpiecznym miejscem do życia, wieści rozchodzą się lotem błyskawicy.

Bardzo przejmowałam się losem bohaterki, a wachtmeistera Mohla znienawidziłam i życzyłam mu jak najgorzej. Książka wzbudziła we mnie naprawdę mocne emocje. Jestem ciekawa, co dalej - nadchodzą Sowieci, wszyscy w panice uciekają. Jak się potoczą dalsze losy Amalii i Piotra? Już sięgam po drugi tom!!

Przepiękna opowieść o rozwijającej się miłości między wydawałoby się dwoma wrogimi narodami. Historia nie jest oklepana, jest to coś nowego, świeżego. Polecam.

Bardzo dobrze się czyta, polecam!

Bardzo dobrze się czyta, polecam!

Pierwszy tom serii MIĘDZY JEZIORAMI "W sercu wroga" tak mnie pochłonął, że jak zaczęłam czytać, to skończyłam dopiero widząc koniec książki. Dosłownie na jednym tchu. Lubię takie historie z wojną w tle, oczywiście o ile są dobrze napisane, a ta jest. Losy bohaterów zostały bardzo zgrabnie wplecione w zawieruchę II wojny światowej, wydarzyło się sporo burzących krew żyłach sytuacji, czytelnik został przeczołgany emocjonalnie, a sylwetki bohaterów nakreślone wyraziście i w taki sposób, że jednych się lubiło, inni wzbudzali nienawiść, ale nie były to na szczęście postacie czarno-białe, tylko ich charaktery zmieniały się w wyniku różnych doświadczeń życiowych i wojennych.

Główną bohaterką jest Amalia, obywatelka Mazur (nie wiedziałam nawet, że wyodrębniano podczas wojny Mazurów jako osobną nację),która poślubiła Niemca. Mąż poszedł walczyć na front, a ona mieszka na wsi z teściami i małą córeczką. Do ich gospodarstwa trafia robotnik przymusowy z Polski - Piotr. Jest źle traktowany przez jej teścia i wyjątkową kanalię w osobie wachtmeistera Mohla, zaś znajduje zrozumienie i ludzkie podejście ze strony Amalii i jej teściowej. Z czasem zażyłość między młodą kobietą a atrakcyjnym i hardym robotnikiem zaczyna zmierzać w niebezpiecznym kierunku. Tymczasem na gospodarstwo rodziców dziewczyny trafia rodzeństwo przymusowych robotników z Polski - Stanisław i Anna. Będziemy mieli okazję obserwować w jaki sposób ci robotnicy przymusowi są traktowani przez większość gospodarzy u których za darmo pracują oraz jak sami Niemcy i Mazurowie są zniewoleni przez politykę narodowościową nazistów, , która dzieliła ludzi na lepszych i gorszych, nawet tych, żyjących w jednej rodzinie. Ci ludzie bali się własnego cienia, byli tak bardzo poddani niemieckiej doktrynie, że stali się więźniami we własnym kraju, którzy boją się głośno wyrażać swoje zdanie w różnych kwestiach, boją się słuchać radia, bo mają dokładnie określone, których programów wolno im słuchać. A wokół pełno donosicieli i szpiegów. W dodatku nie wolno się było bratać Niemcom i Mazurom z innymi nacjami, a Mazurowie byli zmuszani do posługiwania się wyłącznie językiem niemieckim. A wiadomo jak to jest z ludźmi, szczególnie młodymi - krew nie woda i różne sytuacje się im przytrafiały, a jakie miały konsekwencje, to dowiecie się z książki. Istotną kwestią jest również rola jaką Niemcy przypisywali kobietom. Miały siedzieć w domu, rodzić dzieci (im więcej tym lepiej, bo przecież potrzebne "mięso armatnie dla wojska) ewentualnie wykazywać się na polu sportowym. Natomiast były niemile widziane w pracy zarobkowej, nie mówiąc już o jakichś ambicjach czy aspiracjach zawodowych, samodoskonaleniu.

W moim odczuciu, książka stanowi preludium do kolejnych tomów, w których losy bohaterów jeszcze bardziej się pogmatwają, dojdzie trochę nowych wątków i bohaterów, a pewne kwestie z tomu pierwszego zostaną rozstrzygnięte właśnie w kolejnych tomach. Nie zabrakło tu skrajnych emocji, w kilku sytuacjach miałam podniesione ciśnienie i chciało mi się wyć z rozpaczy i bezsilności. Dobrze oddane realia tamtych czasów i życie na wsi podczas wojny. Nie nudziłam się ani przez chwilę, chociaż uważam, że autorka dopiero nabiera rozpędu i szczyt swoich możliwości pisarskich zaprezentuje w kolejnych częściach serii. Miłośnicy tego typu sag wojennych powinni poczuć się usatysfakcjonowani.

To jest to !! Wojna w tle, ale kompletnie coś innego. Polecam i od razu sięgam.po kolejna część

Wciągająca lektura. Ukazuje nieznaną mi kwestię tożsamości Mazurów, którzy nie czuli się ani Polakami ani Niemcami. Poruszony jest dylemat czy wszystkich przedstawicieli narodu stojącego po drugiej stronie w konflikcie zbrojnym należy traktować jak wrogów. A może da się w nich zobaczyć człowieka, a w niektórych nawet się zakochać? Gorąco polecam.

Super. Gorąco polecam. Książka bardzo wciągająca i interesująca. Taką Magdalenę Walę uwielbiam

Bardzo spodobała mi się historia Amalii i to jak połączyły się losy jej i Piotra. Sięgam od razu po drugi tom. Jestem ciekawa czy odnajdzie córkę i ukochanego. Polecam jeśli lubicie książki z historią w tle.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czytałam z zapartym tchem. Szczerze polecam . Z niecierpliwością czekam na 3 tom

• Historyczne