Pomnik cesarzowej Achai. Tom III Cz. 2

Okładka książki Pomnik cesarzowej Achai. Tom III Cz. 2 Andrzej Ziemiański
Okładka książki Pomnik cesarzowej Achai. Tom III Cz. 2
Andrzej Ziemiański Wydawnictwo: Edipresse, Fabryka Słów Cykl: Pomnik Cesarzowej Achai (tom 3) Seria: Mistrzowie Polskiej Fantastyki fantasy, science fiction
Pomnik Cesarzowej Achai (tom 3)
Mistrzowie Polskiej Fantastyki
Edipresse, Fabryka Słów
2019-11-14
2019-11-14

Książka w połowie przeczytana, druga połowa przesłuchana. Przyznam,że bardzo mi się dłużyła ale zakończenie jest mega dobre i pewnie będę leciał dalej z tematem.

Bradzo średnia książka> mocno nielogiczne oraz niespójne wydażenia/decyzje bohaterów, nie wspominając już nawet o bardzo ubogim języku. Zupełnie nie mój gust

Część skupia się wokół „wiścigu” dwóch dowódców, z wątkiem Shen w tle. Równie wciągające co poprzednie tomy, no a jakie zakończenie! Kilka faktów znajduje „oficjalne” potwierdzenie, ale ile zaskakujących wiadomości! Ciągle dochodzą elementu kształtujące większy obraz całości, ciągle różne zaskakujące momenty i informacje. Fajnie że Meredith wplątany w to wszystko :) Jakby trochę mniej ważna Kai w tej części.

Dalej genialnie się czyta, akcja ciągle się rozwija, ciągle są „nowe elementy mozaiki całości. Głównie akcja kręci się wokół wywiadu, pojawiają się „nowi gracze”, jak Chen, armia lądowa, czarodzieje, znów rozwija się akcja z Zakonem, z jego biblioteką. Będzie dalej ciągle ciekawie i na pewno ciągle będzie się pojawiać dużo zwrotów historii :D

Moja ocena: 5/10

Chyba trochę za długo. To co było świeże i ciekawe (połączenie światów) zostało wyczerpane. Przez większość książki nic się nie dzieje. Nawet traktując tom jako rozwinięcie postaci, czy rozbudowanie świata, niezbyt się broni. Mamy trochę humoru, końcówka jest dobra - i to tyle.

W książkach Ziemiańskiego najbardziej przeszkadza mi 'sielankowatość' poczynań bohaterów. Im nigdy tak naprawdę nic nie grozi! Wszystko zawsze idzie jak po sznurku, udaje się każdy spisek, wszelkie walki. Większość kłopotów zostaje pokonana głupio-mądrym tłumaczeniem różnych mechanizmów na zasadzie: wróg ma dziesięć razy większą armię niż my? Poczekajmy, nie wyżywi ich i sami się rozpierzchną. Zawsze jest jakieś wytłumaczenie - logistyka, morale, strategia, nauka. Szkoda tylko, że w drugą stronę to nie działa i na naszych bohaterów nigdy nie spadają wszelkie plagi egipskie, które nieustannie trapią szeregi oponentów.

Moja ocena: 5/10

W książkach Ziemiańskiego najbardziej przeszkadza mi 'sielankowatość'...

Pogubiłam się kto w której gra drużynie, ale i tak super się słucha.

Pogubiłam się kto w której gra drużynie, ale i tak super się słucha.

Po nudnawym drugim tomie, ten jest bardzo interesujący, pełen tajemnic, zwrotów akcji. Nie ukrywam, że autor zaskoczył mnie odpowiedziami na niektóre zagadki.

Oceniam całą serią, w końcu pojedyncze książki to tylko część historii. Wyobraźnia Andrzeja Ziemiańskiego i tym razem nie przestaje zadziwiać.

Nie mogę się zgodzić z opiniami, że jest to najsłabsza seria. Jest po prostu inna. Bardzo oryginalna, połączenie dwóch różnych światów wypadło rewelacyjnie. Czasem śmiesznie, czasem zadziwiająco ale na pewno wciągająco. Zaryzykuję nawet, że o dziwo trudniej było mi się oderwać od lektury niż w przypadku Viriona i Achai.

Bardzo fajnie prowadzona jest narracja, widzimy świat oczami pojedynczych ludzi, niemal zwykłych ludzi, nie super bohaterów typu Virion. Ale także politycznie i geopolitycznie.

No i to zaskoczenie, gdy nagle w uniwersum Achai pojawia się polski okręt podwodny (nie spojleruje, bo to początek historii),a potem autor już nie przestaje zaskakiwać i wciągać w swój świat.

książka 7,5/10

Akcja się rozkręca, ale i ciągnie delikatnie. Kilka wątków się zamyka. Kilka, plus jeden potężny, się otwiera. Przez analogię, coś jak zakończenie sezonu w serialu i nawiązanie do kolejnego. Ziemiański dalej trzyma poziom.
Pełna opinia pewnie będzie po części ostatniej.

10 - Arcydzieło;
3 - Skończyłem z musu;
2 - Tragedia;
1 - Gorzej niż tragedia, nie wiem jak skończyłem;

książka 7,5/10

Pełna opinia pewnie będzie po części ostatniej.

10 - Arcydzieło;
9 - Wybitna;
8 - Bardzo dobra;
7 - Dobra;
6 - Może być;
5 - Średnia;
4...

Lepsze niż poprzednie części, ale nadal mocno nielogiczne oraz niespójne z pozostałymi, gdzie jedno zaprzecza drugiemu logicznie. Ogólnie to nawet nie jest drobny ułamek Diuny czy sagi robotów oraz wielu innych, nawet oka jelenia.

• Mistrzowie Polskiej Fantastyki