Przyjaciel człowieka

Okładka książki Przyjaciel człowieka Andrzej Pilipiuk
Okładka książki Przyjaciel człowieka
Andrzej Pilipiuk Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Światy Pilipiuka (tom 11) fantasy, science fiction
Światy Pilipiuka (tom 11)
Fabryka Słów
2020-01-15
2020-01-15
fantastyka fantasy Pilipiuk opowiadania

Okładka książki Relax nr 45 Andy Belanger, Frank Bello, Wojciech Bem, Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Artur Grzenda, Hermann Huppen, Tomasz Jeruszka, Sławomir Kiełbus, Maciej Kisiel, Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk, Jacek Skrzydlewski, Karol Weber, Łukasz Zabdyr
Relax nr 45 Andy Belanger, Fran...
Okładka książki Relax nr 44 Brian Azzarello, Wojciech Bem, Artur Biernacki, Wojciech Cichoń, Alfonso Font, Andrzej Graniak, Mikołaj Graniak, Artur Grzenda, Daniel Grzeszkiewicz, Scoot Ian, Tomasz Jeruszka, Dave Johnson, Sławomir Kiełbus, Maciej Kisiel, Zbigniew Larwa, Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk, Karol Weber, Chris Weston, Łukasz Zabdyr
Relax nr 44 Brian Azzarello, Wo...

W obliczu śmierci

To było takie słabe , ze nawet nie wiem od czego zacząć.
Najlepsze są fragmenty gdy jakaś postać przybliża tło historyczne, czy historie miejsca, osoby - normalnie te fragmenty to jakby
Były wycięte z Wikipedii i wklejone.
Opowiadania tak z czapy ze nie mam slow. Daje 3 gwiazdki bo pierwsze opowiadanie fajnie się zapowiadało ( oprócz tych opisów historycznych chłopaka jako chodzącej Wikipedii ) 2 i 3 nawet nie wiem jak to ująć. Książkę znalazłam w kawiarnii na wakacjach i racji tego ze nie miałam już nic innego do czytania- męczyłam się do końca. Poziom jezyk inteligencja bardzo przeciętny.

To było takie słabe , ze nawet nie wiem od czego zacząć.
Były wycięte z Wikipedii i wklejone.

Niezbyt udany to zbiór opowiadań, ale nie jest najgorzej. Zaczęło się świetne ("Duchy Poveglii"),ale jakoś wszystko się rozmyło wraz z kolejnymi opowiadaniami.

Dr Paweł Skórzewski mój ulubiony bohater...

Dr Paweł Skórzewski mój ulubiony bohater...

(Audiobook)

Zbiór 4 opowiadań, z czego dwa o dr Sórzewskim znalazły się już w Tomie 0 - zarówno świetne "Duchy Poveglii" (eksperymenty chirurgiczne we włoskim zakładzie psychiatrycznym i tragiczna historia 16to letniego Antonio Knota o polskim pochodzeniu) jak i intrygujące "My, bohaterowie..." (Sztokholm rok 1942 oraz fińska Laponia, gdzie Skórzewski "pomagał" (a w rzeczywistości sabotował) esesmanom pozyskać próbki zarazy, znanej w XVIw jako angielskie poty),to przecież trzon zbioru "Traktat o higienie", które obejmują końcowe lata życia dr Skórzewskiego. Pozostałe dwa nie odstają jednak poziomem:
"Przyjaciel człowieka" - postapokaliptyczny świat ze zdziesiątkowaną i skłóconą resztką ludzkości, okupowana przez tureckie hordy mała warszawska enklawa a w niej 2 nastoletnie siostry i znaleziony w zgliszczach inteligentny robot-pies bojowy sprzed 70ciu lat, sprzed śmiertelnej pandemii i świata znanego tylko z książek i opowieści...
"Inne możliwości" - Robert, kolekcjoner-antykwariusz z warszawskiej Woli (prawdopodobnie ten sam, co w "Po drugiej stronie" z Tomu 2),pomaga młodemu rodzeństwu w odnalezieniu rodowych skarbów ukrytych jeszcze przed II wojną w jaskiniach niewielkiej greckiej wyspy...

(Audiobook)

Niestety poza Doktorem Skórzewski książka mnie nie zachwyciła.

Niestety poza Doktorem Skórzewski książka mnie nie zachwyciła.

Krótkie opowiadania dla mnie mało interesujące , bez ikry

Krótkie opowiadania dla mnie mało interesujące , bez ikry

Kolejny - może nie wybitny - ale całkiem udany zbiór opowiadań.

Kolejny - może nie wybitny - ale całkiem udany zbiór opowiadań.

Standardowe opowiadania Pilipiuka, czytałeś jedno, czytałeś wszystkie, a i tak z chęcią sięgasz po kolejne które wchodzą jak masełko. Tym razem chyba nieco gorzej niż zazwyczaj, szczególnie to z Robetrem Stormem zaniżyło poziom.

Dwa ciekawe długie opowiadania o doktorze Skórzewskim i dwa krótsze, trochę mniej interesujące.

Dziesiąta odsłona Światów Pilipiuka do najciekawszych i najlepszych nie należała. Nie powstrzymało mnie to jednak przed kolejną, jedenastą przygodą z opowiadaniami pióra wielkiego Grafomana, która nosi tytuł Przyjaciel człowieka.

Cztery opowiadania.
Tradycyjnie będę streszczać wszystkich czterech opowiadań zawartych w jedenastej osłonie cyklu Światy Pilipiuka, ale pozwolę sobie przytoczyć poniżej ich tytuły.

Duchy Poveglii;
Przyjaciel człowieka;
Inne możliwości;
My, bohaterowie…
Doktor Skórzewski, to jest gość. ;)
Wróciliśmy na właściwe tory. ;)

Choć przyznaję, że Robercik (od ostatniego odcinka) zrobił się trochę marudny, ale jego postawę z nawiązką rekompensuje doktor Skórzewski. Ten przejął w posiadanie dwa z czterech opowiadań, w których jest po prosty wyśmienity.

W Duchach Poveglii udowadnia, że mimo wieku, bystrość jego umysłu nie zmalała. Dzięki czemu udaje mu się uchronić przed „nowoczesnym zabiegiem” młodego Włocha polskiego pochodzenia, który przy kontakcie z niektórymi przedmiotami, dosłownie widzi ich historię.

Zaś w ostatnim opowiadaniu My, bohaterowie już dość leciwy doktor Skórzewski, uniewinniony dekretem samego Hitlera, zostaje przyłączony do nazistowskiej ekspedycji naukowej. By gdzieś na dalekiej północy, wesprzeć naukowców w wyodrębnienie starego, śmiercionośnego wirusa, który mógłby dać zwycięstwo nazistom i tym samym zakończyć przedłużającą się wojnę. Oczywiście doktor Skórzewski ma swój własny plan, który nie jest zbytnio kompatybilny z planem wroga. Dzięki czemu dostajemy kawał fajnego opowiadania okraszonego sporą porcją dobrego, acz czarnego humoru.

Reasumując. Pomijając „zrzędliwego” Robercika, jedenasta odsłona Światów Pilipiuka w mojej ocenie należy do bardziej udanych. Dlatego sięgajcie po nią śmiele i oderwiecie się na chwilę od szarej rzeczywistości. ;) :D

Cztery opowiadania.