Ostatni świadek

HarperCollins Polska
2019-10-02
2019-10-02
Małgorzata Borkowska

Nuda przez 80% książki. Od razu wiedziałam kto jest sprawcą. Skończyłam ją tylko dlatego, że kończę to, co zacznę. To druga moja książka tej autorki i nie spodziewałam się cudów, ale muszę powiedzieć, że ta pozycja jest dużo słabsza niż "Zostać panią Parrish".

Liv Constantine to pseudonim literacki dwóch sióstr – Lynne Constantine i Valerie Constantine. Nie mieszkają blisko siebie, ale ta odległość nie przeszkadza im we wspólnym pisaniu. Pierwszą książkę ich autorstwa, "Zostać panią Parrish ", przeczytałam przed laty i bardzo mi się podobała. Teraz nastał czas na kolejną pozycję, a mianowicie thriller psychologiczny pt. "Ostatni świadek ".

Jeśli lubicie, gdy akcja zaczyna się już w prologu, a w pierwszym rozdziale pada trup, to ta książka jest dla was. Ofiarą jest żona, matka i babcia w jednym. Kobieta o nieposzlakowanej pozycji, lubiąca bezinteresownie pomagać, dlatego, nasuwa się pytanie, dlaczego ktoś odebrał jej życie? Podczas czytania, wraz z policją i główną bohaterką dr Kate English, próbuję znaleźć odpowiedź na tę zagadkę. Brak motywu utrudnia zadanie. Tymczasem Kate jest cyklicznie straszona. Morderca wysyła jej liściki z przerobionymi dziecięcymi rymowankami, drogą mailową lub SMS-ową, oraz martwe zwierzęta. Pomimo iż posiadłość, w której mieszka, jest bardzo dobrze chroniona, to niepokojące przesyłki trafiają do adresatki. W tym ciężkim okresie pomagają jej dwie przyjaciółki, mąż, z którym jest w separacji, oraz ojciec. Z czasem Kate zaczyna podejrzewać, że prześladowcą jest osobą z najbliższego otoczenia. Czy ma rację? Dziewczyna zaczyna popadać w obłęd. Coraz trudniej odróżnić jej co jest prawdą. Sytuacja staje się coraz trudniejsza gdyż kobieta obawia się, zarówno, o swoje życie jak i swojej córeczki.

Kryminały często mają proste rozwiązania. Takiego, również spodziewałam się i tym razem. Miałam swój typ i właściwie się nie pomyliłam, ale historia, która dała motyw była, przynajmniej dla mnie, nieprzewidywalna. Prawdę mówiąc, nie spodziewałam się drugiego dna.

Akcję książki trudno nazwać szybką, ale cykliczne zwroty wydarzeń urozmaicają lekturę i powodują, że oczekuje się na finałowe akapity.

Powieść przemyślana z ciekawą zagadką kryminalną i niebanalnym zakończeniem. Może nie jest to najlepszy thriller, ale z całą pewnością warto po niego sięgnąć. Polecam.

Akcja zawiązuje się już na samym początku- Kate jest na pogrzebie zamordowanej matki i w tym trudnym dniu dostaje wiadomość z pogróżkami. Czy matka została zamordowana, aby uderzyć w nią? Wiadomości i paskudne podarunki pojawiają się dalej, morderca matki i prześladowca Kate nie zostaje ujęty, a kobieta ledwo się trzyma ze stresu, przemęczenia, niepewności i permanentnego strachu. Przestaje ufać wszystkim, którzy ją otaczają.
W tym okresie odwiedza ją dawna przyjaciółka, która stara się ją wspierać i szuka na własną rękę mordercy matki Kate.

Podejrzanych jest kilka osób, co chwilę pojawiają się nowe tropy, tajemnice z przeszłości i niedomówienia. Atmosfera niepewności i napięcie utrzymują się na stałym poziomie. Zakończenie jest zaskakujące.

Nie mogłam się doczekać, aż poznam zakończenie, mimo że styl opowiadania wydał mi się niedopracowany, czasami opisy zachowania głównej bohaterki były przesadne i irytujące... czegoś tutaj brakowało, mimo naprawdę wciągającej fabuły.

Początek zapowiadał bardzo ciekawą lekturę. Jest tu morderstwo, tajemnica, bogacze i ich tajemnice. Jednak w połowie książki klimat się rozmył. Ile można czytać o podrzuconych martwych zwierzętach? Książka straciła napięcie i świeżość. Trudno mi dać wyższą ocenę.

Często patrzę na oceny danej książki i prawie odłożyłam ją na bok. Całe szczęście zdecydowałam się ją przeczytać. Świetna pozycja, nie mogłam się od niej oderwać i w rezultacie przeczytałam ją w kilka godzin. Do końca nie wiedziałam kto jest mordercą, kto jest uczciwy a kto kłamie...jestem zachwycona tą książką, szczerze polecam.

"Czasem najwięcej agresji przejawiają ludzie, którzy na pozór wydają się najbardziej potulni i łagodni."

Wpadłam do książki jak burza, narracja fantastycznie niosła przez połowę książki, czułam mocne zaintrygowanie i ciekawość, jednak później klimat trochę się rozmył. Natomiast na plus zaliczam mocne zagmatwanie scenariusza, trudno było rozsupłać kłębek zapętlonych zagadek i niewiadomych. Wiele się działo, w dynamicznych rytmach, w zasadzie czytelnik nie miał chwili wytchnienia, lecz niektóre nici okazały się mniej spasowane harmonijnie i kolorystycznie. Tak jak na początku odpowiadał mi obraz głównej bohaterki, tak później jej irracjonalne działania stały się już mało realistyczne. Wkradła się niespójność, która trochę raziła. Oczywiście, można spojrzeć na uzyskany przez autorki efekt jako celowe podkreślenie sytuacji, w jakiej znalazła się kluczowa postać, pokazanie, co się dzieje z człowiekiem poddawanym ekstremalnej presji. Nie powinno dziwić, że pojawiły się skrajne emocje i paranoiczne zachowania, a jednak przekoloryzowano. Z kolei, jeśli dopuszczamy wysoki poziom nasycenia krańcowych uczuć w psychice bohaterki, to nie będą nam one przeszkadzać w odbiorze opowieści.

Ciekawe spojrzenie na to, jak bardzo w życiu jesteśmy samotni, nawet otoczeni bliskimi osobami, do końca nie znamy ani ich, ani nas samych. Dopiero ciężkie przeżycia, dramatyczne sytuacje, tragiczne zdarzenia, uświadamiają, na co nas stać, jakimi ludźmi jesteśmy głęboko w rdzeniu. Autorkom udało się oddać te aspekty, podobnie jak obszar zawiedzionych nadziei, zniszczonych marzeń, bolesnego odrzucenia i poczucia krzywdy. Rozwiązania niektórych wątków zaskakiwały, tym bardziej, że niczym w szkatułkowych zestawach, prawda ukryta była za kolejną prawdą. To nić obyczajowa spajała wątki z gatunku thrillera i kryminału. Odpowiadało mi ich zrównoważenie, przyjemne napięcie i nieoczywista zagadka detektywistyczna. Nośny sposób snucia opowieści, więcej dialogów niż opisów, co pasowało do przyjętego scenariusza zdarzeń. Dobrze bawiłam się przy książce, druga połowa mniej mnie wciągnęła, ale zamaskowałam to chęcią poznania odpowiedzi na skrywane sekrety. Co kryje się za morderstwem działaczki charytatywnej, zastraszaniem jej córki i przyjaźnią sprzed wielu lat. Komu doktor Kate English może w pełni zaufać, aby wyjaśnić, co tak naprawdę dzieje się w jej życiu?

bookendorfina.pl

📚OSTATNI ŚWIADEK 🖋LIV CONSTANTINE @harpercollinspolska 📕📗📘📙 „Ostatni świadek” Liv Constantine jest to nowy przejmujący thriller psychologiczny który zagościł u Nas w Polsce. Pierwszy raz miałem przyjemność spotkać się z twórczością tych autorek i musze wam powiedzieć że było warto poświęcić dla jej twórczości czas. Czemu autorek? Dlatego że Liv Constantine to pseudonim dwóch sióstr. Uwielbiam książki gdzie mogę znaleźć wątki kryminalne. Na pewno tą książkę pokochają wszyscy czytelnicy którzy lubią tajemnice, oraz typowanie winnego. Autorki zadbały o każdy najmniejszy szczegół tej książki. Świetnie wykreowani bohaterowie nadają tylko tej książce jeszcze większej wartości. Początkowo nie byłem pewny kto w tej powieści będzie zły autorki nieźle wodziły mnie za nos ale w pewnym czasie udało mi się rozwiązać tą całą tajemnicę. Jednak dalej książka miała swój klimat mimo tego że udało mi się odgadnąć całą tajemnicę. Po przeczytaniu zostaje w pamięci i na pewno chętnie będzie się do niej wracać. Powieść opowiada historię Kate która w swoim życiu ma wszystko. Jednak pewnego dnia traci wszystko kiedy jej matka zostaje znaleziona martwa, brutalnie zamordowana we własnym domu. Im więcej próbuje się dowiedzieć o jej morderstwie tym więcej rzeczy wychodzi na jaw. Mordercą może być każdy ale ktokolwiek to jest na następną ofiarę bez wątpienia upatrzy sobie Kate. Zachęcamy Was do sięgnięcia po tą pozycję.

Bardzo szybko straciłam zainteresowanie lekturą

Bardzo szybko straciłam zainteresowanie lekturą

Zero napięcia. A to przecież thriller. Wielka sztuka, spalić coś na starcie. Bo szybko się domyśliłam co i jak.

To jest taka filmowa opowieść... Świat elit, problemy zamożnych osób, motyw prześladowcy jakby wyjęty z Hollywood. Może naiwne i nie na polskie realia, ale kogo to obchodzi? Czytało się przyjemnie i o to chodzi.

• Egzemplarze recenzenckie
  • 52 książki w 2019 roku
  • Ebooki
  • Recenzenckie

Dodaj cytat z książki Ostatni świadek