PS Kocham Cię na zawsze

Okładka książki PS Kocham Cię na zawsze Cecelia Ahern
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki PS Kocham Cię na zawsze
Cecelia Ahern Wydawnictwo: Akurat Cykl: P.S. I Love You (tom 2) literatura obyczajowa, romans
P.S. I Love You (tom 2)
Postscript
Akurat
2019-10-16
2019-09-19
Anna Krochmal, Robert Kędzierski
depresja list literatura irlandzka miłość odmiana losu poszukiwanie sensu życia rozpacz szczęście śmierć ucieczka od życia współczesna kobieta

[...]
Przyjście na ten świat jest maratonem dla matki i dla dziecka, życie napiera, by wydostać się na świat, a odchodzenie z niego jest walką, żeby zostać.
[...]
Tak wiele pięknych powitań i tylko jedno prawdziwe pożegnanie.
Mogę kurczowo trzymać się przeszłości i wszystkich
swoich rzeczy albo pozwolić im odejść i zachować je w sercu.

𝐈𝐍𝐕𝐄𝐍𝐈𝐀𝐌 𝐕𝐈𝐀𝐌 !
Miłość zawsze ZNAJDZIE SPOSÓB albo DROGĘ by trafić do adresata, nawet z zaświatów.
To jest niezwykle wzruszająca książka. Przedstawia drogę jaką przebyła Holly po śmieci swojego ukochanego męża Garry'ego. Z czym musiała się zmierzyć, jak radziła sobie z emocjami i co jej w tym pomogło. Głównie jej przemyślenia i uczucia, ale też jak jej najbliżsi reagowali na wszystko.
Również poznajemy nowe postacie, ich życie, zmagania i śmierć, aż łza się w oku kręci. Tu jest dużo emocji. Nie wiem czy znajdzie się osoba, która nie uroni nawet jednej łzy, mnie się nie udało. Nie lubię książek, które grają na uczuciach, tutaj to było na pograniczu. Ale też nie da się inaczej pisać, gdy w grę wchodzi opowieść o życiu, odchodzeniu i śmierci, złamanym sercu, smutku, żałobie, przyjaźni, rodzinie i dalszym życiu, które toczy się nieprzerwanie po stracie bliskiej osoby. Ale najważniejsza jest miłość i sposobie w jaki potrafi pokonać nawet śmierć. Szczególnie wzruszający był dla mnie wątek Giniki, prawdziwa wojowniczka. Zresztą jak każdy kto musi zmierzyć się ze śmiertelną chorobą, również rodzina. Podziwiam osoby zajmujące się wolontariatem, opieką paliatywną. Niezmierzone są pokłady ich empatii i chęci niesienia pomocy oraz ulgi w cierpieniu.
Myślę, że warto sięgnąć po tę książkę. Chociażby dla przypomnienia, że życie jest tak krótkie, a słowa „Kocham Cię”, przekazywanego pod różną postacią, nigdy za wiele.
Ciekawa koncepcja pozostawienia "czegoś po sobie" dla bliskich, jako forma pożegnania.
Godne przemyślenia. Niektóre "pomysły" były poruszające.
Swoiste studium ludzkiego życia i śmierci.
𝐃𝐋𝐀𝐓𝐄𝐆𝐎 𝐏𝐎𝐋𝐄𝐂𝐀𝐌 !

𝗖𝗼ś 𝗗𝗼 𝗣𝗼𝘀ł𝘂𝗰𝗵𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗣𝗼𝗱𝗰𝘇𝗮𝘀 𝗖𝘇𝘆𝘁𝗮𝗻𝗶𝗮 :

𝗨𝘁𝘄𝗼𝗿𝘆 𝘄𝘀𝗽𝗼𝗺𝗻𝗶𝗮𝗻𝗲 𝘄 𝗸𝘀𝗶ąż𝗰𝗲 :
-NENA | 99 Red Balloons [1984]
-The Jackson 5 - ABC
-Nat 'King' Cole "The Christmas Song"
-Frank Sinatra - I've Got the World on a String
-David Phelps · Charlotte Ritchie "Fall On Your Knees"
-Ali Farka Touré - Goye Kur (wspomniany jest twórca-piosenkę ja wybrałam)

[...]
Tak wiele pięknych powitań i tylko jedno prawdziwe pożegnanie.
Mogę kurczowo trzymać się przeszłości i wszystkich
swoich rzeczy albo pozwolić im odejść i zachować je w sercu.

𝐈𝐍𝐕𝐄𝐍𝐈𝐀𝐌 𝐕𝐈𝐀𝐌 !
Miłość...

Na „PS Kocham Cię na zawsze” długo się czaiłam i czekałam na idealny moment do przeczytania tej powieści. Sądziłam, że historia została już skończona, stąd zdziwiłam się, że autorka postanowiła inaczej. Po przeczytaniu nie rozumiem, w jakim celu książka ta powstała (zwłaszcza, że wydano ją 15 lat od premiery pierwszej części).

Z pierwszej części praktycznie nic nie pamiętam z fabuły, jednakże wiem, że książka mi się podobała i w trakcie czytania towarzyszyły mi same pozytywne odczucia. W przypadku „PS Kocham Cię na zawsze” jest zupełnie na odwrót. To już kolejna historia od Cecelii Ahern, która mnie rozczarowuje i zaczynam zdawać sobie sprawę, że pisarce udało się jedynie dobrze napisać „Love, Rosie” (choć muszę sobie i to odświeżyć, bo nie wiem na ile mam pozytywne odczucia co do książki czy do filmu ze świetnie odegranymi rolami głównymi).

Tę powieść czytało mi się niezwykle opornie, ledwo co dobrnęłam do końca. Treść jest pisana bardzo prostym językiem, niekiedy po pierwszym przeczytaniu danego zdania nie wiedziałam, co do końca ono znaczyło, tak nieskładnie i nieumiejętnie je poskładano. Książka w większości składa się z dennych, rozwlekanych aż do przesady, opisów, które nie mają żadnego sensu. Fabuła w tej części cechuje się niezwykłą ckliwością i monotonnością, która strasznie drażni, przez co kilkukrotnie odkładałam tę książkę i musiałam zmuszać się, by ją dokończyć. Sam pomysł na historię nie jest najgorszy (podobała mi się idea klubu i niektóre postacie wniosły wiele do powieści),jednak jego wykonanie dość bardzo do siebie zniechęca. Kolejną wadą powieści jest jej główna bohaterka, Holly. Nie pamiętam kiedy główna postać książki aż tak mnie denerwowała. Przez całą powieść kobieta zachowywała się jak dziecko we mgle i wciąż drażniła innych bohaterów, zachowując się jak hipokrytka. Czasami miałam wrażenie, że Holly jest niezwykle nieporadna życiowo. I okej, można winą za to obarczać depresję, ale nadal, zachowywała się w stosunku do innych niebywale okropnie. Równie słabo został napisany charakter innej postaci, Gabriela, czyli ówczesnego chłopaka Holly, który pojawiał się tylko, gdy główna bohaterka miała w tym jakiś interes, a potem znikał i ciągle się „fochał”. Kreacja tego bohatera była na tyle słaba, że nie spodziewałam się, że tak oklepanie ona się zakończy (zresztą jak wiele, mocno przewidywalnych, wątków w tejże opowieści). I przechodząc do zakończenia – oh, jakie to było słabe. Już pomijam fakt, że wszystkie wątki się rozwiązały, ale nadal zostało kilka stron tekstu i się okazało, że autorka zaplanowała kolejne zakończenie. Zupełnie niepotrzebny zabieg.

„PS Kocham Cię na zawsze” uważam za jedną z najsłabszych kontynuacji, zupełnie niepotrzebnych dla nikogo. Strasznie się na niej rozczarowałam, książka ta zniszczyła mi dobre wrażenia z czytania pierwszej części, zabijając jej ducha. Oczywiście, warto ją przeczytać, jeśli jest się fanem twórczości Cecelii Ahern, wszak warto sprawdzić, czym tym razem pisarka może zaskoczyć, ja jednak zdecydowanie nie polecam.

Z pierwszej części praktycznie nic nie...

Pierwsza połowa powieści mi się wybitnie dłużyła. Nie była zła, tylko straszliwie nudna i nieciekawa.
Druga część rozłożyła mnie na łopatki, a ostatnie 40 stron przepłakałam jak bóbr.
Dawno nie miałam tak sprzecznych emocji wobec jakiejś książki. Stąd mój brak oceny - niska nie oddałaby tego, co zrobiła ze mną końcówka, zbyt wysoka - zamazałaby nieciekawy początek, który nie był warty czytania.

Ciąg dalszy pięknej i pełnej emocji, wzruszającej historii. To książka o miłości, życiowych wyborach, pokazującą to, co jest w życiu ważne. Polecam.

Drugi tom przenosi nas w przyszłość o siedem lat. Holly praktycznie ma ułożone życie na nowo, gdy siostra prosi ją o nagranie podcastu o swoich przeżyciach związanych ze stratą męża. To doprowadza do lawiny wydarzeń, które bardzo wstrząsną Holly. Los stawia na jej drodze ludzi, którzy odmieniają jej spojrzenie na świat i samą siebie.
Ten tom nie podoba się mi tak, jak pierwszy. Może dlatego, że jest dużo smutniejszy. Więcej tu przemyśleń i wewnętrznych monologów samej Holly. Ale płynie też nadzieja. Książka zdecydowanie porusza i budzi refleksje na samą śmiercią. Polecam.

Ten tom nie podoba się mi tak, jak...

Ani wartościowa, ani przyjemna, chociaż chyba takie zamierzenie miała autorka. I też zupełnie inna niż pierwsza część. Dwie gwiazdki a nie jedna za tematykę, chociaż właściwie to już było w pierwszej części.

PS Kocham Cię na zawsze, to druga część historii Holly, która straciła męża w wyniku choroby. Druga część rozpoczyna się się siedem lat po śmierci Gerry'ego. Holly zdarzyła już poukładać swoje życie na nowo, co wcale nie było dla niej łatwe. Ponownie znalazła miłość i planuje zamieszkać ze swoim partnerem.
Ciara, siostra Holly namawia ją do udziału w podcascie, w którym to ma opowiedzieć o stracie ukochanej osoby, o swoich doświadczeniach i o listach, które zostawił dla niej Gerry.
Jedną ze słuchaczek podcastu jest Angela. Zainspirowana pomysłem listów Gerry'ego postanawia założyć Klub PS. KOCHAM CIĘ. Członkami klubu są osoby nieuleczalnie chore a ich celem jest pozostawienie dla bliskich wiadomości. Tak jak to zrobił Gerry dla Holly. Dziewczyna ma im w tym pomóc. Ciąży je

dnak na niej obawa przed powrotem traumatycznych wydarzeń, które zostawiła już za sobą.
Druga część według mnie jest o wiele lepiej napisana od pierwszej. Historia stracie ale i o nadziei na lepsze jutro. Polecam

Ciara, siostra Holly namawia ją do udziału w podcascie, w którym to...

O "PS kocham Cię" słyszała chyba większość czytelników lubiących romantyczne ale też wzruszające historie. Autorka przenosi nas w wydarzeniach o siedem lat po wydarzeniach z tamtej historii, kiedy Holly już poukładała sobie życie na nowo. Jej siostra prosi ją o udział w podcaście i opowiedzenie o listach Gerry'ego. Jedna z słuchaczek zainspirowana historią Holly, postanowia założyć klub "PS kocham Cię", który zgromadził nieuleczalnie chorych,aktorzy chcą zostawić coś po sobie dla bliskich.

Niezwykle i zaskakująco dla mnie wzruszająca i poruszająca mnie książka. Powoduje myślenie nad życiem, miłością, wyborami i tym co dla nas tak naprawdę ważne. Warto, warto warto!!

Niestety nie czytałam pierwszej części. Obejrzałam film ale druga część rozdarła moje serce na pół.
Piękna historia dalszych losów Holly. Książka wzruszyła do łez ale też rozśmieszała.
Inspirująca opowieść o odchodzeniu z tego świata i radzenia sobie z tym.
Książka napisana lekkim piórem nie ujmując przy tym jej poważnych tematów poruszanych w niej.
Polecam,
J.

Inspirująca opowieść o odchodzeniu z tego świata i radzenia sobie z tym.
Polecam,
J.

Książka smutna i poruszająca ale jednocześnie niosąca nadzieję. Nadzieję na to, że jeszcze może być dobrze.
To prawda, że czas leczy rany, jednak po nich zostają blizny i to właśnie one sprawiają, że jesteśmy tym kim jesteśmy. Bez tych blizn bylibyśmy niedoświadczeni, beztroscy i nieświadomi. Dzięki nim kształtujemy się, dowiadujemy o sobie rzeczy o których nie mieliśmy pojęcia, stajemy się prawdziwi i mądrzy. Oby nas tylko nie złamały...