Chłopak, którego nie było

Okładka książki Chłopak, którego nie było Elżbieta Rodzeń Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Chłopak, którego nie było
Elżbieta Rodzeń Wydawnictwo: Znak Literanova Seria: Między słowami literatura obyczajowa, romans
Między słowami
Chłopak, którego nie było
Znak Literanova
2019-07-31
2019-07-31
Inne

Gorąco polecam. Piękna książka, nietypowo historia. Jak znalazłam czas to ja dosłownie połknęłam.

7,75/10
Przeczytałam dopiero przy drugim podejściu, ale nie dlatego, że była zła. Miałam po prostu przesyt języka autorki i tego, że to jeden wielki gigantyczny rozdział. Nie lubię takiej formy, męczy mi mózg i oczy, bo czytam i końca nie widać.

Przez całą książkę nie dzieje się właściwie NIC. Choćbym chciała, to nie mam wiele do napisania. Była tu, była tam, coś posprzątała, z kimś porozmawiała, poznała Thomasa i Jamesa, wyjechała, coś tam zaprojektowała w nowym hotelu, wróciła, pokłóciła się z kimś... Mega dużo było wspominek z czasów widzenia Kuby i tego, jak sobie wtedy radziła.

Brzmi nudno? Właściwie tak jest, ale... jakoś tak gdzieś ciągnie człowieka, żeby to czytać dalej. Jest to wzruszające (na pewno o niebo bardziej niż "Co wyszeptał nam deszcz" Balickiej),jest to prawdziwe i wiarygodne (nawet pomimo wątku z widzeniem ducha),towarzyszy nam przy czytaniu wiele emocji.

Nie da się jednak ukryć, że styl pisania autorki nie do końca mi siadł. Niby pisane o dorosłych bohaterach (jakby nie było ci najważniejsi mają prawie 30 na karku, a reszta jest starsza),a gdzieś miałam wrażenie, że jest to kierowane do młodszych odbiorów. Wszystko było takie... DELIKATNE. To chyba najlepsze określenie. Zarówno opis zakochania się Martyny i Kuby, problemów ze zdrowiem Jamesa, problemów rodzinnych Martyny czy nawet prób zbliżeń pomiędzy nimi. Tak, wiem, to nie miał być erotyk ani nic w tym stylu i nawet bym tego nie chciała, ale to powieść dla dorosłych ludzi, którzy mogliby znieść plaskacza w policzek, a nie tylko pogłaskanie.

Chyba że taki był zamysł autorki. Jakby nie było te 'nowe' książki pokazują złe wzorce (zarówno jeśli chodzi o związek, jak i o zachowanie mężczyzny czy jego traktowanie kobiety),a tutaj mamy przykład, jak związek powinien wyglądać. Choć i on jest ciut wyidealizowany. Niemniej wciąż lepszy od tych 'bad boyów'.

Książka jest godna polecenia, szczególnie gdy chce się przeczytać coś lekkiego i nieskomplikowanego. Ta taka jest, co nawet może znudzić w pewnym momencie.

7,75/10

Przepiękna historia o miłości i o przeznaczeniu .I choć jest to opowieść całkiem baśniowa , to każda baśń ma w sobie piękny morał 😍.I ta także.Warto poznać historię Martyny i Kuby.Polecam😊

Nigdy nie czytałam nic podobnego. jednocześnie surrealistycznego i czarującego. Historia ściska za serce i wywołuje przyjemne ciepło.

"Chłopak którego nie było"- a może jednak był? Martyna i Kuba spotykają się w trochę nietypowych okolicznościach, ich przyjaźń z czasem przeradza się w uczucie, niestety pewnego dnia Kuba znika. Podczas lektury czułam się jakbym była obok , jest to pięknie napisana historia, dawno już nie czytałam czegoś co tak by mnie poruszyło.

Lekka,ciepła, romantyczna opowieść o życiu Martyny. Bohaterka książki ma niewidzialnego przyjaciela. Rozmawia z nim, on kieruje jej życiem i finansami. Ich przyjaźń przeradza się w miłość a później w cierpienie, gdyż pewnego dnia przyjaciel znika.
Rodzice Martyny martwiąc się o stan psychiczny dziewczyny konsultują ją z psychologami a także kilkukrotnie umieszczają w szpitalu psychiatrycznym. Aby mieć pełną kontrolę nad córką pozbawiają ją marzeń i pewności siebie. Po próbie samodzielnego życia Martyna wraca do rodzinnego pensjonatu. Przyjmuje funkcję sprzątaczki i pomocy kuchennej.
W świąteczny wieczór zjawia się inwestor, zainteresowany zakupem nieruchomości. Dziewczyna przygotowując pokój dla nowego właściciela nieświadomie zaprezentowała swoje umiejętności dekoratorskie co odmieniło jej życie. Dostała pracę za granicą a tam poznała swojego przyjaciela - ducha w ludzkiej postaci. Znów miłość i cierpienie.

Jestem zachwycona tą książką dawno nic tak dobrego nie czytałam. Autorka rewelacyjnie buduje fabułę.
Nie mogłam się oderwać od czytania.

Nie mogłam się oderwać od czytania.

Oryginalny pomysł na fabułę z wątkiem paranormalnym.
Opowieść pełna magii, nierealna, baśniowa. Ma niepowtarzalny klimat.
A temat pozostawania w śpiączce może zaciekawić.
I choć to fikcja literacka i nie do końca moje klimaty, to miło spędziłam czas.

Oryginalny pomysł na fabułę z wątkiem paranormalnym.
Opowieść pełna magii, nierealna, baśniowa. Ma niepowtarzalny klimat.
A temat pozostawania w śpiączce może zaciekawić.
I choć to fikcja literacka i nie do końca moje klimaty, to miło spędziłam czas.

Piękna, chwytająca za serce historia! Z pewnością polecam i na pewno sięgnę jeszcze po książki Pani Elżbiety!

"Chłopak, którego nie było" to książka, która na długo zostanie w mojej pamięci. Mimo, że ją skończyłam, cały czas o niej myślę. Autorka dokonała cudu - nie lubiłam czytać powieści polskich pisarzy, ale ta historia tak mnie wciagnęła, że mogłabym ją przeczytać jeszcze raz. Jest naprawdę świetna. Fabuła bardzo nieprzewidywalna, wątek paranormalny wyróżnia ją dość mocno z tłumu innych. Od tej historii nie mogłam się oderwać. Dosłownie. Konkretne dialogi i prosty język sprawiają, że powieść czyta się szybko i przyjemnie. Jednak najbardziej w tej książce podobała mi się postać Martyny - głównej bohaterki. Stłamszona i niedoceniana przez rodzinę, szara myszka, która w ciągu roku przeszła bardzo wiele i zmieniła się w atrakcyjną, pewną siebie kobietę. Takich bohaterów właśnie lubię. Ta historia doskonale pokazuje jak kruche jest życie i że warto je doceniać oraz czerpać z niego garściami. Wlewa też bardzo dużo nadziei w serducho. Bardzo miły czas spędzony z książką.

Polecam!

• Egzemplarz recenzencki