Szpony diabła

Novae Res
2019-11-07
2019-11-07
wojna hitler III Rzesza tajemnice

Masakra! Co chwila przeniesienie akcji - może to aż tak nie razi w druku, ale w formie audio zmusza do totalnie wytężonej uwagi, by się nie pogubić co kilka minut. Tego się nie da słuchać. W dodatku nie tylko masa błędów różnego rodzaju, nieścisłości i niezręczności, nie tylko chaotyczna narracja, ale totalne brakoróbstwo literackie. Nawet „wiedza historyczna” żywcem wyrwana z internetu podana bezmyślnie i bez żadnej refleksji. Dobił mnie fragment, w którym wymienia się pojazdy wojskowe zgromadzone z myślą o przyszłym muzeum. Jagdpanzer IV jest wyróżniony spośród nich jako „prawdziwy kolos niemiecki”. Dla porównania dla tych, którym się nie chce samemu sprawdzić, wyjaśnię, iż zarówno amerykański M4 Sherman, jak i ruski T-34-85, oba czołgi średnie, miały zbliżone do Jagdpanzera IV wymiary w poziomie, za to były znacznie wyższe i cięższe. No, może to tylko dla znawców jak powiedzą niektórzy, ale to mnie już zniechęciło kompletnie. Taka odwrotność wisienki na torcie. Przełknąłem 20% i miałem już odruch wymiotny.

Góry Sowie, tajemnice III Rzeszy i jej współczesnych spadkobierców, oraz szczypta krajowego bagienka.

Solidnie namieszał autor w tym literackim kotle, umiejętnie miesza historyczne fakty z własną fantazją, łączy wydarzenia z pogranicza teorii spiskowych z bardzo realną polską polityką. No właśnie polityczny sosik dosyć mocno oblewa to danie i zasadniczo jest to krytyka całej polskiej polityki, od minionego ustroju po współczesność, da się wyczuć, którą opcję autor lepiej ocenia, ale nie jest to ani nachalne, ani jednoznaczne. O ile odwzorowanie wielu elementów wypada dobrze, to autor ewidentnie ma jakiś heroiczny obraz dziennikarzy. Zawód ten wykonuje główny bohater i nie tylko on kreśli nieco heroiczny obraz tego jak by nie patrzeć skompromitowanego zawodu. Są strażnicy, agenci, służby, poszukiwawcze skarbów i sporo innych ciekawy postaci. Specyficzne są dialogi, nieco sztuczne, ale zabawne i charakterystyczne.

Udana pozycja dla miłośników poszukiwań skarbów, historii i zagadek. To zamknięta historia, ale chętnie przeczytam kontynuację przygód tej ekipy. Niestety autor chyba poszedł w inną stronę.

Przegadana ponad miarę komedia sensacyjna z nazistami w tle. Kompletnie niewiarygodna, dużo dlużyzn, ale da się czytać, bohaterowie sympatyczni.

Pewnie nie wszystkim ten typ narracji się spodoba, ale dla mnie jest super.

Pewnie nie wszystkim ten typ narracji się spodoba, ale dla mnie jest super.

Znakomita lektura dla pasjonatów zagadek II wojny światowej. Akcja może nie jest wartka, ale świetnie trzymająca w napięciu. Emocje Autor umiejętnie i powoli dozuje, dając czytelnikowi poczucie tajemniczości. Polecam.

Dobrze skonstruowana sensacyjna fabuła, męczyły nieco dłużyzny w opisach. Lektura na lato.

Idealna opcja dla wszystkich miłośników literatury sensacyjnej oraz zagadek III Rzeszy. Do tej pory nie miałam okazji czytać nic o podobnej tematyce jednak teraz już wiem, że nie są to kompletnie moje czytelnicze klimaty. Gdzieś w połowie odłożyłam ją bez żalu, ponieważ nie jestem osobą która za wszelką cenę chce dobrnąć do końca aby mieć ją po prostu "zaliczoną". Dlatego nie potrafię jej jednoznacznie ocenić, ponieważ na pewno wśród Was są osoby, które lubią tego typu tematykę i w żadnym przypadku nie mogę Was zniechęcić do przeczytania tej pozycji. Było mi ciężko napisać cokolwiek, ponieważ pozycja nie zaciekawiła mnie w żaden sposób ale pomogła za to wyrobić własne zdanie i literaturze tego typu i tematyce wojennej.

W Górach Stołowych dochodzi do tajemniczej śmierci grupy szwedzkich studentów. Główny bohater książki, szczeciński dziennikarz Peter, szukając ciekawych eksponatów na pchlim targu, nabywa od romskich sprzedawców tajemniczą metalową skrzyneczkę. Będzie miało to dla niego poważne konsekwencje, bo okaże się, że są tajemniczy ludzie, którym zależy na utrzymaniu tajemnicy Gór Stołowych. Peter wyrusza wraz z przyjaciółmi na poszukiwania zaginionego na dnie jeziora Dorniera DO-24N, który służył podczas II wojny światowej m.in. do transportowania niemieckich cywilów przed nadchodzącą Armią Czerwoną. Nie dane mu jednak będzie zbyt długo rozkoszować się poszukiwaniami na łonie natury. Policja, tajne służby, CBŚ, tajemnicza organizacja, której członkowie strzegą wielkiego sekretu, dzieje się tu dużo, wg mnie za dużo, ale o tym niżej.
Przyznam, że Pan Boszko-Rudnicki miał całkiem zgrabny pomysł na ciekawy dreszczowiec sensacyjny, bo przecież tajemnica tajnej broni Hitlera wciąż intryguje badaczy i zwolenników teorii spiskowych. Temat zagadek II wojny światowej nadal jest niewyeksploatowany, a pisarze wciąż mogą zainteresować czytelnika sekretami wojny. Jednakże autorowi nie udało się wyciągnąć z tej historii tyle, ile mógłbym spodziewać się po rasowym thrillerze sensacyjnym w duchu moich ulubionych pisarzy, czyli Roberta Ludluma czy Fredericka Forsythe'a. Mnogość wątków, w tym za dużo tych pobocznych, nagromadzenie sporej ilości opisów zbędnych dla toku akcji, spowodowało, że w mojej ocenie autor nie do końca potrafił złożyć wszystko w zgrabną powieść. Zabrakło mi również większego tempa akcji, dosadności, a kiedy trzeba większej dawki brutalności. Brakowało mi równieży ciekawej postaci kobiecej, która mogłaby nadać książce większej pikanterii. Może wyszedł tutaj brak odpowiedniego warsztatu pisarskiego lub dobrego redaktora, który potrafiłby pomóc pisarzowi w wykreowaniu świetnej opowieści.
Wielka szkoda, bo sam pomysł na fabułę był bardzo ciekawy i zwiastował więcej emocji, których mi tutaj zwyczajnie zabrakło. Wyjaśnienie zagadki było nazbyt fantastyczne i nierealne, w efekcie czego zamiast efektu „wow”, wywołało tylko uśmiech na twarzy. Nie będę jednak spojlerował, nie zdradzę czym są tytułowe Szpony diabła, zainteresowanych odsyłam do lektury.

Witam Was Kochani 🥰
Dzisiaj mam dla Was coś w tematyce sensacyjnej SZPONY DIABŁA, autorstwa Marka Boszko-Rudnickiego. Dla mnie to jest debiut z 📗 książką tego autora ;) Debiut nawet bardzo udany ;) Książka rozpoczyna się tajemniczym wypadkiem w Górach Stołowych na paśmie Lisiego Grzbietu, w którym ginie grupa studentów ze Szwecji. Co się wydarzyło❓ Jakie wersje wypadku krążą❓ Dziennikarz Peter mieszkający w Szczecinie kupuje na targu ze starociami starą, zardzewiałą skrzynkę. Targ na drugi dzień płonie i giną w nim Romowie z którymi Peter wcześniej handlował. Kto chce za wszelką cenę odzyskać przedmiot kupiony przez Petera❓ Dziennikarz wraz z przyjaciółmi poszukuje wojennego Dorniera DO-24N, który został wyprodukowany przez Niemców na potrzeby lotnictwa morskiego. Służył do transportowania cywili w bezpieczne miejsca. Dornier leży gdzieś na dnia zamulonego jeziora a mężczyźni chcą go wydostać z wody :) Czy im się to uda❓ W jaki sposób Czym są tytułowe „Szpony Diabła”❓ Ano „Szpony Diabła” to tajna operacja, z którą powiązany był lot dorniera piątego marca 1945 roku, który wystartował z oblężonego Królewca.

To książka 📗 dla każdego kogo interesuje historia związana z III Rzeszą. Skoro powieść sensacyjna to mogłoby się wydawać, że będzie naszpikowana akcjami, ale jest w tym wyważona, nie ma brutalnych scen co jedni mogą uznać za wadę a inni za zaletę. Dla mnie była w tym zakresie w sam raz. :)

„Szpony Diabła” to prequel powieści „Remedium 111”.
-------
Zaczytany Książkoholik

Witam Was Kochani 🥰

Peter, wielbiciel staroci zamieszkujący w Szczecinie ma do wykonania pewne zadanie związane z pchlim targiem. Pasja, uwielbienie do tego co jest nadszarpnięte zębem czasu - niestety odbije się mu czkawką. W wyniku pewnego zdarzenia zostaje posiadaczem ważnego dla historii artefaktu. Nie spodziewa się, jak wielkie kłopoty na niego i przyjaciół towarzyszących mu w poszukiwaniu starej łajby, będzie to powodować . Czego chcą od mężczyzny ludzie strzegący tajemnic Gór Stołowych?Rozpoczyna się walka z czasem. Chęć ujawnienia prawdy o tym, co się wydarzyło może kosztować przyjaciół życie...a w życiu nie dzieje się nic przypadkowo.
To zdecydowanie pozycja dla tych z was, którzy interesują się historią związaną z III Rzeszą i generalnie II Wojną Światową.
Bardzo mocno przeszkadzała mi ilość wątków pobocznych. Nie udało się autorowi w satysfakcjonujący mnie sposób złączyć to wszystko klamrą. Niemniej tajemnica , która jest do rozwiązania bardzo ciekawa. Akcja jest zbyt rozwleczona. Opisów zbędnych ogrom. Brutalności mi również zabrakło. Nie zmienia to jednak faktu, że przeczytanie tej lektury zmusiło mnie do zajrzenia w internet aby sprawdzić, jak to faktycznie z rzeczami o których tu autor wspomina było. To zdecydowanie podwyższa wrażenia po przeczytaniu.

• Audiobooki
  • Stos hańby
  • Ebook do kupienia
  • Detektywki

Dodaj cytat z książki Szpony diabła