Smak błękitu

Okładka książki Smak błękitu Grzegorz Skorupski
Okładka książki Smak błękitu
Grzegorz Skorupski Wydawnictwo: Oficynka Cykl: Adam Karski (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Adam Karski (tom 1)
Oficynka
2019-02-02
2017-01-01

Kryminał retro z rozbudowanym wątkiem historycznym i sympatycznym prokuratorem Adamem Karskim. Ciekawa historia Gostynia i Wielkopolski, relacje polsko-niemieckie, watek masoński, napięcia ideologiczne, początek feminizmu i komunizmu, poznańska gwara i obyczaje, nienachalny watek romansowy. Tajemnicza okładka. Polecam!

'Smak Błękitu' to lekki kryminał, w którym autor zabiera nas na spacer po Gostyniu z 1911 roku. W książce znajdziemy historię tego regionu, Gostynia, jak i Poznania. Dużym plusem jest również wplecenie gwary poznańskiej do dialogów postaci.
Adam Karski bardzo dokładnie przeprowadza swoje śledztwo korzystając lub/ i wykorzystując do pomocy innych. Zagadki, które musi rozwiązać, aby złapać sprawcę lub sprawców, nie są oczywiste. Ich system przypomina formą papierowy escape room. Główna postać wzbudza dużą sympatię, więc jego losy nie są obojętne czytelnikowi.
Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Pióro autora przypadło mi do gustu, na pewno sięgnę po drugą część, która już czeka na mojej półce.

Nie jestem miłośniczką kryminałów a przeczytałam tą książkę tylko dlatego,że to okres międzywojenny i myślałam że będzie trochę o codziennym życiu w tym czasie,s go ghost kdyminał

Kryminał retro w wydaniu raczej młodzieżowym. Walory edukacyjne przeważają nad jakością intrygi kryminalnej. Częściowo z powodu patriotyzmu lokalnego - 6 gwiazdek za ten debiut.

Bardzo zgrabnie napisana historia, z bogatym, ale nie przytlaczającym tłem historycznym. Kryminału może tu najmniej, raczej po prostu śledzimy poczynania głównego, bardzo skadinąd sympatycznego bohatera, niż rozwiązujemy zagadkę, ale mnie w niczym to nie przeszkadzało, bawiłem się podczas lektury na tyle dobrze, że po kolejną (podobno lepszą) część na pewno sięgnę.

Ciekawy kryminał retro. Fajnie się czyta samemu mieszkając w tym mieście.

Ciekawy kryminał retro. Fajnie się czyta samemu mieszkając w tym mieście.

Kryminał retro w słabym wydaniu . Taki ,,Pan Samochodzik,, Klimat tamtych czasów fajnie przedstawiony ale nic poza tym . To jest pierwsza część przygód p. samochodzika dla mnie ostatnia.

Rewelacyjny kryminał w oprawie retro z dbałością o szczegóły, szczególiki, świetnie zarysowana historia no i przede wszystkim ciekawa intryga.

Dobry wciągający i ciekawe poprowadzony kryminał z gatunku retro. Zaskakuje. Przywiódł mi na na myśl Emila Żądło, kto czytał i zna po przeczytaniu "smaku błękitu" zrozumie czemu. ;) Miłośnikom gatunku szczerze polecam.

Lubię retrokryminały, a zwłaszcza te, których akcja skupia się na polsko-niemieckich relacjach. Tym chętniej sięgnąłem więc po Smak błękitu, w którym autor zabiera nas w podroż do Gostynia sprzed ponad stu lat. Samo miasto dość często odwiedzam w celach zawodowych, więc fajnie było się czegoś dowiedzieć o jego historii i codzienności z początku minionego wieku. Widać, że autor czuje lokalną historię i bardzo przystępnie potrafi o niej opowiadać.

Główny bohater Adam Karski z miejsca zaskarbił sobie moją sympatię. Sama kryminalna intryga i zagada śmierci poprzednika Karskiego dość ciekawa. Nie ma tutaj niepotrzebnego skomplikowania akcji, a bohaterowie zachowują się całkiem logicznie. Nawet wątek romantyczny nie trąci infantylnością i został dość zgrabnie wkomponowany w całość. Rozwiązanie od pewnego momentu przewidywalne, ale w niczym nie ujmuje to całej przedstawionej historii. Dobre rozpoczęcie mam nadzieję równie dobrego cyklu.

• Serie

Dodaj cytat z książki Smak błękitu