Remedium 111

Marek Boszko-Rudnicki Wydawnictwo: Muza kryminał, sensacja, thriller
Muza
2018-01-01
2018-01-01

Rozbudowana i wielowątkowa powieść, gdzie wiele zdarzeń z różnych miejsc przenika się wzajemnie. Mroczna miejscami z odrobiną tajemniczości, zachęca do lektury. Jest tu wszystko, odległa i bardziej współczesna historia, fantastyka, służby specjalne jak i terroryści. Taki James Bond i Indiana Jones w jednym. Polecam gorąco.

Książka reklamowana jest opisem " jazda corvetą bez hamulców " moim zdaniem w tym aucie jeszcze kilku elementów brakuje. Fajny pomysł zagadka pozostaje zagadką aż do końca. Nic się nie wyjaśnia do ostatniej strony a szkoda. Przeczytałem i dalej nie wiem kto stworzył podziemia, skąd minerał i po co jest zakon????? Zdanie to nie zdradza fabuły ponieważ sama fabuła nie odpowiada na te pytania. Dobre jedynie są opisy akcji. Niestety budowanie napięcia zbyt długo rodzi niecierpliwość. Tradycyjnie przed jakąś ważną chwilą w książce kilka stron zupełnie bez znaczenia dla akcji. Szybko się czyta pomysł ciekawy i tyle.

Jestem po lekturze "Szponów diabła" i dopiero ze skrzydełek książki dowiedziałem się o "Remedium 111". Kupiłem w ciemno i pełne zaskoczenie. Kunszt autora zaskoczył mnie, a rzadko to się zdarza.

Miala to byc ksiazka szpiegowska , zakwalifikowalbym ja bardziej jako fantastyka dla mlodziezy.Przewidywalna ,z masa niepotrzenych opisow swiata podziemnego.Ok 40 % ksiazki to opisy walk . Wszystko to strasznie przeciagalo malo realna fabule.Drugoplanowy bohater dziewiecdziesiecio kilkuletni stazrzec chory na raka ale kondycji fizycznej 20 latka i intelekcie niejednego informatyka IT dodaje dodatkowej smiesznosci. Autor staral sie wtracic watek milosny aby sladem zachodnich scenarzystow bardziej czyms czytelnika zainteresowac, niestety bardzo nieudolnie . Ogolnie ksiazka bardzo slaba,jesli to byla najlepsza ksiazka tego autora to innych nie wezme do reki. Przeczytalem tylko dlatego ,ze bedac na urlopie mialem duzo czasu na lezaku .Smialo po polowie ksiazki mozna przewidziec koniec i bez marnowania czasu dac sobie spokoj. Nie polecam.

Spisek, Ufo i …duchy
Kwestie związane z niezidentyfikowanymi obiektami latającymi, czyli UFO, od lat rozpalają ciekawość kolejnych pokoleń. Nie brakuje osób, które twierdziły, że widziały UFO, że posiadają zdjęcia zarówno kosmicznych statków, jak i samych Obcych, czyli przybyszy z innej planety. W sieci można znaleźć nawet listy tajnych baz UFO, wykonane ponoć jeszcze za czasów KGB. Co jednak wspólnego z tym wszyscy mają naziści? Czy to możliwe, że tajemnicze obiekty latające to raczej wersje testowe tajemniczej broni, której działanie oparte jest na niezwykłych właściwościach minerału?
Choć pytania te sugerują, że odpowiedzi szukać będziemy w książce z pogranicza fantastyki i sensacji, to nic bardziej mylnego. Mamy bowiem do czynienia z powieścią szpiegowską, która wstrząśnie wielbicielami gatunku, która przyciągnie uwagę na wiele godzin, która otwiera nowy rozdział w polskiej historii tego rodzaju literatury. Mowa o książce „Remedium 111”, autorstwa Marka Boszko-Rudnickiego, opublikowanej nakładem Wydawnictwa MUZA. Już sama objętość książki (blisko sześćset siedemdziesiąt stron) sugeruje, że wymaga ona zaangażowanego czytelnika i rzeczywiście – ilość poruszonych tematów oraz przeplatających się wątków sprawia, że konieczna jest pełna koncentracja na lekturze, a także zainteresowanie zarówno historią, jak i przebiegiem współczesnych konfliktów międzynarodowych. Po książkę sięgnąć mogą również wielbiciele przygody oraz zwolennicy spiskowej teorii dziejów, którzy docenią opisy zakulisowych działań aparatu państwowego i siatek szpiegowskich.
Sięgając po książkę, nie spodziewamy się nawet, z jak wielkiej wagi państwowej tematami przyjdzie nam się zmierzyć. Zaczyna się pozornie zwyczajnie, od śmierci pułkownika Raula Huffera, który zostaje zamordowany podczas pobytu w Hiszpanii. Co najciekawsze, drzwi do pokoju, w którym znalazł go jego ochroniarz, sierżant Bruce Kell, były zamknięte, zaś pułkownik trzymał w dłoni gotową do oddania strzału broń. Jakim sposobem ktoś był w stanie zaskoczyć zawodowca? Czym był tajny projekt Pandora, nad którym pracował mężczyzna, a o którym wie tylko nieliczna grupa oficerów i naukowców? Czy za śmierć odpowiedzialni są Arabowie, którzy od kilku lat zintensyfikowali ataki na ważne obiekty państwowe oraz na wysoko postawionych obywateli?
Zanim znajdziemy odpowiedzi na te pytania, damy się również przestraszyć. Wraz z polskim dziennikarzem, Peterem, przeniesiemy się do Dreżewa, by wytropić straszącego w miejscowym dworze ducha. W historię obiektu i samą legendę wprowadza go osobliwy Zygmunt, prawdziwy mistrz sztuki kamuflażu. Czy to jednak możliwe, żeby w dworze rzeczywiście straszyła Girona Eleonora de Val Florida, ofiara pożaru, który wybuchł wówczas, kiedy w gościnne progi zawitała narzeczona przyszłego dziedzica, młodego von Bonina?
To zaledwie dwa z poruszonych wątków, które nie tylko budują mroczny klimat powieści, ale stawiają wysoko poprzeczkę zarówno czytelnikowi, który z pełnym oddaniem śledzić musi rozwój akcji, by przy tak dużej liczbie szczegółów nie stracić wątku, jak i samemu autorowi, który z iście mistrzowską precyzją konstruuje fabułę książki, kończąc ją w taki sposób, że możemy mieć nadzieję na kolejny tom. Nie znajdziemy tu obszernego portretu bohaterów, za to możemy być pewni, że zarysowane tło historyczne uruchomi naszą wyobraźnię, zaś mistrzowskie dialogi wciągną w dyskusję, która może doprowadzić do odkrycia choć części tajemnic. Działania szpiegowskich siatek, tajemnicza broń, ukryte przejścia, dopełniają klimatu stworzonego przez autora, a choć mogłoby się wydawać, że jest tych szczegółów zbyt dużo, choć możemy poczuć się nimi przytłoczeni, to warto jednak dalej zagłębiać się w akcje, bo z pewnością jest ona warta naszej wytężonej pracy umysłowej. Tym bardziej, że gra toczy się o dużą stawkę – o przyszłość świata…

Recenzja umieszczona na stronie: www.qulturaslowa.pl

Spisek, Ufo i …duchy

Rewelacyjna sensacja. Trzyma w napięciu. Kawał dobrej beletrystyki

Rewelacyjna sensacja. Trzyma w napięciu. Kawał dobrej beletrystyki

Powieść przygodowa ma to do siebie, że oprócz uchylania rąbka tajemnicy roztacza przed czytelnikiem bogactwo egzotycznych krain i ich oryginalnych mieszkańców. Takie jest też „Remedium 111” – spełnia wymogi rasowej powieści przygodowej, zachowując szczególny urok dla mieszkańców Pomorza Zachodniego – tutaj bowiem Marek Boszko-Rudnicki prowadzi część barwnej fabuły.

Rozpoczynając lekturę wpadamy w wir wojny wywiadów, przepychanki na styku wojska i polityki, spektakularne akcje służb specjalnych, obserwujemy niespodziewane strumienie gotówki służące mniej lub bardziej oficjalnym celom. W kontraście do widowiskowego tła dziejącego się na bliskim i bardzo bliskim wschodzie autor rozwija wątek lokalny, swojski, prawie domowy – nie mniej intrygujący. Tu spotyka się dwóch głównych bohaterów i tu nad brzegiem Bałtyku zbiegną się wszystkie wątki opowieści.

Autor, pasjonat paleoastronautyki, sprawnie wplata wątki znane z oficjalnej archeologii z faktami, na które paranauka znalazła swoje alternatywne wyjaśnienia. Tajemnica prowadzi z nadmorskiego Dreżewa, poprzez odkrycia naukowe i archeologiczne III Rzeszy, imponujący rozwój zakonu templariuszy, kultury starożytnego Sumeru i Egiptu, by w końcu zadać pytanie kto przekazał pieczołowicie chronioną tajemnicę mieszkańcom Ziemi. Sensacyjne odkrycia nie przesłaniają jednak wartkiej i spójnej fabuły, dobrze osadzonej we współczesnych realiach.

W „Remedium 111” znajdą więc coś dla siebie i fani porządnej szpiegowskiej intrygi, i solidnej wojskowej akcji (z pewnością docenią szczegółowe opisy broni i sprzętu),i political fiction (telefony z Białego Domu),i zwolennicy Indiany Jonesa (tajemnicze przejścia i działające od wieków zapadnie) i w końcu lokalni patrioci (do których sama się zaliczam) będą dumni z posiadania strzeżonej od wieków tajemnicy, której losy książka pozostawia nieprzesądzone – istnieje więc szansa na ciąg dalszy :)

Książkę czyta się dobrze, a wartka akcja nie pozwala odłożyć jej na dłużej. Mimo, iż to lekki gatunek literatury, warto sięgnąć po nią nie tylko jeden raz. Polecam.

Zastanawialiście się kiedyś z jakich elementów powinna składać się dobra książka sensacyjna?
Na pewno musi być bohater pozytywny i jego wielki, obowiązkowo niesamowicie groźny, przeciwnik. Do tego potrzebna jest zbrodnia, może być morderstwo lub kradzież czegoś bardzo cennego lub/i szalenie niebezpiecznego.

A może jeszcze terroryści? Najlepiej arabscy, bo są teraz na topie. Albo supertajne bractwo lub agencja rządowa? Albo jedno i drugie naraz? A jakby jeszcze dorzucić „zwyczajnych” szpiegów, ale za to z kilku państw? Lub jakąś ultra tajną technologię, najlepiej pozaziemskiego pochodzenia?

I na dokładkę jeszcze wywiad SS ? No i oczywiście piękna i tajemnicza kobieta. I to wszystko umieścić w jednej powieści?

Ale jeśli powiedzielibyście, że co za dużo to niezdrowo, że takie przeładowanie będzie niestrawne lub groteskowe, to bardzo byście się pomylili.

Nieprawdopodobny kunszt pisarski Marka Boszko-Rudnickiego nie tylko pomieścił wszystkie powyższe elementy, ale i zmultiplikował pozytywnych bohaterów o równorzędnym dla opowiadanej historii znaczeniu. I co ciekawe, jest to tak skonstruowane,że nawet przez moment nie poczujecie,że czegoś jest za dużo.
Doskonale wymyślona i przedstawiona fabuła, dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. W liczącej sobie ponad 650 stron książce nie znajdziecie nawet jednej dłużyzny, a osławione „opisy przyrody” będące często zapchajdziurą w różnych powieściach i owszem są – jest to opis zimowego lasu na Pomorzu... w którym komandosi z kilku krajów ścigają terrorystów.

Zdecydowanie godna polecenia pozycja. W dodatku zakończenie napisane tak, że jak autor znajdzie czas i wenę jest szansa na kolejny tom. Czego sobie i Państwu życzę :-)

A może jeszcze terroryści? Najlepiej arabscy, bo są teraz na...

• Kryminał, thriller
  • M.e.