Krypta Hindenburga

Wydawnictwo: Oficynka
giovanna

W styczniu 1945 roku z powierzchni ziemi zmiecione zostało mauzoleum Paula von Hindenburga. Po wielu latach okazało się, że w budowli, upamiętniającej też żołnierzy poległych podczas bitwy pod Tannenbergiem w sierpniu 1914 roku, poza trumnami marszałka i jego żony przechowywano coś jeszcze. Wygląda na to, że ludzie, którzy dziś tego szukają, nie cofną się przed niczym, by zdobyć tajemniczy artefakt. Gotowi są porywać, torturować, a nawet zabijać…

Redaktor Tomasz Horn trafia w sam środek tego niebezpiecznego zamieszania. Na dodatek traci pracę. Na szczęście ma wielu starych i nowych znajomych, pomagających mu zbliżyć się do rozwiązania zagadki, której korzenie sięgają początku XVIII wieku.

źródło opisu: http://oficynka.pl/pl/p/Krypta-Hindenburga-Krzysztof-Beska/620

źródło okładki: http://oficynka.pl/pl/p/Krypta-Hindenburga-Krzysztof-Beska/620

Warmia i Mazury. To tu rozgrywa się akcja tej ciekawej i wciągającej powieści.
Stąd pod koniec wojny została wywieziona w wielkiej tajemnicy skrzynia, a dziś różni ludzie jej szukają. Nie tylko redaktor Horn i pewna policjantka z Niemiec, ale również ludzie , którzy nie wahają się przed morderstwem i torturami.
Dużo się tu dzieje.Jest bardzo dużo różnych wątków. Mamy tajną organizację Thor, Borussia XX a nawet wątek związany z Bursztynową Komnatą.
Są morderstwa, porwania, pościgi i bardzo dużo różnych postaci.
I mimo że wiemy coraz więcej o całej intrydze, wydaje nam się, że wiemy coraz miej, bo akcja tak się komplikuje i dowiadujemy się o kolejnych nowych powiązaniach i nowych wydarzeniach.
Bardzo dobre powiązanie powieści sensacyjnej, kryminalnej z wydarzeniami historycznymi.
Tutaj nie ma czasu na nudę, bo krótkie rozdziały tylko pobudzają nasza wyobraźnię co dalej będzie się działo.

wasilka | 2016-03-31
Przeczytana: marzec 2016

Kolejne powieściowe lato, kolejny urlop i kolejne spotkanie z dziennikarzem, który ma dar przyciągania kłopotów. A kłopoty te dostarczają wrażeń jemu oraz czytelnikom opowieści o Olsztynie i pięknej krainie Warmii i Mazur. Jestem jednym z tych czytelników, których Krzysztof Beśka ujął swą serią o przygodach Tomasza Horna, zapoczątkowaną powieścią "Ornat z krwi". Pisałam o niej całkiem niedawno ciesząc się z tego, że miałam możliwość przeczytać książkę polskiego autora, któremu historia jest tak bardzo bliska.
Tym razem inspiracją do powieści stały się wydarzenia historyczne, które miały miejsce na terenie pomiędzy Olsztynkiem i Sudwą, w latach dwudziestych ubiegłego wieku powstała tam niezwykła budowla upamiętniająca poległych żołnierzy w jednej z największych bitew I wojny światowej, pod Tannenbergiem, którą niemiecka opinia publiczna uważała za zbawienną dla Prus Wschodnich. Mauzoleum Hindenburga, jego historia w okresie istnienia III Rzeszy Adolfa Hitlera, tajemnice związane z...

ZapomnianaBiblioteka | 2016-02-27

„Krypta Hindenburga” jest drugą powieścią Krzysztofa Beśki, w trakcie lektury której mamy okazję spotkać się z dziennikarzem Tomaszem Hornem. I tym razem, bohater zmaga się z rozwiązaniem zagadki historycznej, której korzeni należy poszukiwać na Warmii i Mazurach w ostatnich miesiącach II wojny światowej. Nim zimą 1945 r. wycofujące się oddziały niemieckie wysadziły mauzoleum marszałka Hindenburga, wywieziono stamtąd nie tylko trumny ze szczątkami dowódcy zwycięskiej armii spod Tannenbergu i jego żony lecz także tajemniczą skrzynię...

Więcej na:

imarba | 2017-10-27

Urodziłam się i mieszkam w miejscu gdzie historia ma dwa oblicza, mówi dwoma językami i nie zawsze jest łatwa. Dolny Śląsk, o którym mówię, tak samo jak Prusy, a przynajmniej ta ich część, która teraz należy do Polski to właśnie takie dwoiste historycznie miejsca wywołujące wiele emocji w obu narodach, w tych, którzy mieszkali tu kiedyś i w tych, którzy żyją tu teraz, dość wspomnieć Erikę Steinbach i Związek Wypędzonych, rodzące się konflikty, wciąż coraz silniejsze nacjonalistyczne zapędy i to co w sercach u umysłach pozostawiały dwie wojny światowe.
Na takich właśnie sprawach Krzysztof Beśka oparł swoją książkę „Krypta Hindenurga”. Tytułowe mauzoleum – grobowiec Paula von Hindenburga ( Tannenberg-Denkmal ) - umiejscowione w okolicach Olsztynka nie dotrwało do naszych czasów, a mimo to na jego historii i legendzie z nim związanej autor oparł swoją niesamowitą powieść sensacyjną łączącą historię z teraźniejszością w sposób naprawdę fascynujący.
Główny bohater redaktor Tomasz...

Klapaucjusz | 2016-10-24
Przeczytana: 24 października 2016

Zachęcony tutejszymi pozytywnymi recenzjami zarezerwowałem w bibliotece i wypożyczyłem. Liczyłem, że obok emocji wynikających z sensacyjnej fabuły osnutej wokół hitlerowskich tajemnic dowiem się czegoś ciekawego o historii Warmii, gdzie mieszkam. A zwłaszcza o mauzoleum Tannenberg-Denkmal, którym się kiedyś trochę interesowałem. Niestety, po w miarę zachęcającym początku, tempo dramatycznie spada, akcja kręci się w kółko, pojawiają się jałowe rozdzialiki pompujące objętość, a rozkręcone na początku wątki nijak nie chcą się zapleść w coś wciągającego. Sztampowi bohaterowie, przemieszczają się samochodem to tu, to tam, odwiedzają knajpki i niewiele z tego wynika poza okazją, aby autor popisał się znajomością topografii okolic Olsztyna. Ich wrogowie wcale nie lepsi. Knując intrygę oraz postaci autor nieznośnie żongluje stereotypami, ileż razy można czytać o złych esbekach, nie lepszych hitlerowcach, ruskich itd. Styl też kuleje, zwłaszcza rozbudowane porównania dotyczące błahostek...

Katarzyna | 2016-10-15
Przeczytana: 15 października 2016

Drugie spotkanie z dziennikarzem Tomaszem Hornem, który ma szczęście trafiać w sam środek działań przeróżnych organizacji, głównie przestępczych. Akcja rozgrywa się na czterech planach czasowych, w trakcie bitwy pod Tannenbergiem, w trakcie ofensywy sowieckiej na Prusy wschodnie, w 1965 r. i współcześnie. Wśród postaci drugiego, trzeciego i jeszcze dalszego planu znajdujemy Xawerego Dunikowskiego,Paula von Hindenburg, Ericha Kocha, Dirlewangera, znaną nam już z "Ornatu z krwi" archeolożkę, emetytowanych funkcjonariuszy służb i potomków "wypędzonych". Dla miłośników Warmii i Mazur gratka, tak jak dla osób zainteresowanych losami Bursztynowej Komnaty. Warto przeczytać, choć ja osobiście czytam egzemplarz biblioteczny. Przed kupnem tego i innych dzieł autora skutecznie powstrzymały mnie obrzydliwe umizgi do opozycji na blogu.

Lilu | 2017-01-25
daka | 2016-06-05