Przeznaczenie nie omija Warszawy

2003-06-26
2003-06-26
838803250X
II wojna światowa okupacja

"Przeznaczenie nie omija Warszawy" to wspomnienia żony polskiego dyplomaty, z pochodzenia Włoszki, która w równym stopniu była związana z dwoma krajami.

Podczas II wojny światowej Luciana Frassati-Gawrońska była zaangażowana w działalność patriotyczną i konspiratorską. Dzięki paszportowi i podwójnemu obywatelstwu mogła bez większych problemów podróżować po Europie i - jako kurierka - wykonywać polecenia rządu polskiego na uchodźstwie.
Miało to jednak także złe strony - podejrzewano ją o szpiegostwo, a nawet kolaborację z Niemcami.

Wspomnienia są interesujące, ale mam po ich lekturze nieco mieszane uczucia.
Autorka potrafi ciekawie opowiadać, jednak czasem relacja staje się sucha i zastępuje lekki, gawędziarski styl.
Raziły mnie też pojawiające się systematycznie egotyczne refleksje oraz powtarzające się tłumaczenia.

Dziwnie czułam się też słuchając zapisków rozmów z Mussolinim. Może są to materiały cenne dla historyków, bo odbiegają od powszechnych opinii, ale na mnie nie zrobiły dobrego wrażenia - pani Frassati-Gawrońska zdaje się być zafascynowana osobowością rozmówcy, często podkreśla, że był on wobec niej szarmancki i uprzejmy, że nie dał się poznać jako zadufany w sobie tyran itp.
Cóż, może i był taki podczas spotkań z autorką, co nie znaczy, że nagle stał się aniołem. Wiadomo powszechnie, co miał na sumieniu, więc nasuwa się pytanie: czy autorka była aż tak naiwna, sądząc, że rozmowy z nią wpłyną na zmianę autorytarnych poglądów ducego?
Nawet przystąpienie przez Włochy do wojny w roli sojusznika Niemiec nie zmieniło kontrowersyjnej opinii o Mussolinim.

Lektura tej książki jest też ciekawa ze względu na osobiste perypetie autorki, która niejednokrotnie narażała własne życie, ratując innych ludzi. Za to na pewno należą się jej wyrazy uznania.

• II wojna światowa
  • Audiobooki