Mój brat Pier Giorgio. Wiara

Tłumaczenie: Barbara Nowak
Wydawnictwo: W drodze
Mio fratello Pier Giorgio. La Fede
Ursa

"Mój brat Pier Giorgio. Wiara" to książka opracowana przez siostrę Pier Giorgia, Lucianę, która na początku lat 50. XX wieku zebrała świadectwa i wspomnienia wielu osób mających okazję obserwować życie Frassatiego, modlić się i rozmawiać z nim, spowiadać go, uczestniczyć we wspólnych mszach świętych, wyruszać z nim w góry... Nie da się tej książki przeczytać jednym tchem. Nie ma w niej akcji ani narracji, ale mnóstwo krótkich, skondensowanych, nieretuszowanych wypowiedzi, które z wielu punktów widzenia opisują postać Pier Giorgia. Przerywałem lekturę co jakiś czas, by wkrótce ponownie do niej wrócić, znajdując za każdym razem w świadectwach o młodym turyńczyku nowe inspiracje. Po przeczytaniu całej książki stwierdzam, że przez słowa świadków sam Frassati przekonuje mnie, że w tym świecie można prawdziwie żyć Ewangelią, że głębokie skupienie na modlitwie jest możliwe, że ludzie czekają na świadectwo wiary oraz że da się połączyć powszednią normalność z ekstremalną pobożnością. Świadectwa ludzi, którzy mogli obserwować Błogosławionego, przybliżyły mi jego drogę do świętości i sprawiły, że poczułem się młodszym bratem, który z dumą i podziwem patrzy na swojego starszego brata – Pier Giorgia".

Paweł Kozacki OP

Pier Georgio Frassati był członkiem III Zakonu św. Dominika (tercjarzem). Założył też z przyjaciółmi Stowarzyszenie Ciemnych Typów, którego celem był apostolat wiary i modlitwy m.in. przez wspólne górskie wycieczki. Jako przyjaciel biedaków odwiedzał chorych, kwestował na ulicach, rozdawał własne oszczędności. Beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II. Jest patronem młodzieży, studentów, ludzi gór i Akcji Katolickiej.

źródło opisu: Strona wydawnictwa

źródło okładki: Strona wydawnictwa

SKR | 2017-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2017

Książka prezentuje postać włoskiego działacza społecznego i duchownego żyjącego na początku XX wieku. Pochodził z zamożnej rodziny, lecz swoje życie poświęcił służbie ludziom ubogim. Zmarł mając zaledwie 24 lata, a został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II.

Najważniejszą zaletą tego wydawnictwa jest ogromna ilość osobistych relacji wielu ludzi o religijnych zachowaniach Pier Giorgia. Wspomnienia skupiają się na kwestii jego wiary, stosunku do eucharystii, a także służby dla zwykłego człowieka. Brat Girolamo (takie przyjął imię zakonne) stał się wzorem dla milionów młodych pragnących poświęcić swoje życie działalności dobroczynnej.
Z.J.
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com

gajowa | 2018-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2018

Książka raczej nie jest arcydziełem literackim, więc może nawet nie powinnam jej oceniać jako "dobra", a "przeciętna". Ale tu przecież chodzi o bohatera. A jest nim nietuzinkowy gość, który już na ziemi był postrzegany przez koleżeństwo i postronne osoby jako człowiek święty!
Przyznam, że trudno mi się czytało tę książkę - same krótkie świadectwa, wspomnienia o "krystalicznym człowieku", "cudownie pobożnym młodzieńcu", czy "człowieku o twarzy anioła" (?!!). Naprawdę chciałam polubić tego całego Frassati, a owe opinie wcale mi tego nie ułatwiały. Jawił mi się jako rozmodlony student z wciśniętą aureolą na czoło. Ale postanowiłam dać mu szansę. Książkę przeczytałam do końca, a oprócz tego zaczęłam "googlować" ziomka z Turynu. No i dzięki Bogu! ;)
W planach mam bliższe zapoznanie się z jego osobą poprzez inne książki.

Nie zachęcam, nie odradzam. Jeśli kogoś rzeczywiście interesuje postać Pier Giorgia, to warto sięgnąć po tę pozycję, ale mnie osobiście ta lektura jakoś nie...

Ursa | 2016-07-17
Przeczytana: 25 lipca 2016