Mroczne dzieje Elizabeth Frankenstein

Okładka książki Mroczne dzieje Elizabeth Frankenstein Kiersten White
Okładka książki Mroczne dzieje Elizabeth Frankenstein
Kiersten White Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece Seria: Young fantasy, science fiction
Young
2018-09-25
Ryszard Oślizło

Wieczne cienie

Elizabeth była sierotą.
Nie raz doświadczała poniżania czy przemocy.
Gdy trafiła do domu Frankensteinów obiecała sobie: ,,Zrobię wszystko, aby być dla nich niezastąpiona".
Stała się prezentem dla samotnego, ponurego chłopca - Viktora.
Zdobyła jego serce.
Dopóki on jej potrzebuje - jest bezpieczna.

Niestety, Victor wyjeżdża na studia. Znika.

Elizabeth zrobi wszystko, aby go odzyskać.

•••

Ta historia jest... zimna.
Czytając ją naprawdę będzie Wam potrzebny koc.
Nastrój koszmaru, grozy, horroru.
Niezdrowej miłości.
Miłości? Może bardziej... uzależnienia.
Pytanie: kto tu naprawdę jest uzależniony i od kogo?

Jedna z moich ulubionych książek. Mimo że nie jest to żadna nowość i wiem, że swego czasu była to książka dość popularna, to może jest tu ktoś, kto jeszcze jej nie zna.
W takim razie polecam z całego serca.

Historia wciąga, elektryzuje, poraża.
A zakończenie? Słuchajcie - musicie sami to poczuć.

Elizabeth była sierotą.
Nie raz doświadczała poniżania czy przemocy.
Stała się prezentem dla samotnego, ponurego chłopca - Viktora.
Zdobyła jego serce.
Dopóki on jej potrzebuje - jest bezpieczna.

Niestety, Victor wyjeżdża na studia. Znika.

Elizabeth zrobi wszystko, aby...

Współczesny retelling Frankensteina, to powieść, w której główną bohaterką jest tytułowa Elizabeth. Poznajemy jej losy od wczesnego dzieciństwa, aż do wieku, w którym dziewczyna wchodzi w dorosłość. W tej powieści znajdziemy mroczną historię, która pełna jest odkrywanych krok po kroku sekretów. Czasami pełna smutku, w inncyh momentach przerażająca, a przede wszystkim ukazująca, jak bardzo człowiek może stać się zależny od drugiego człowieka. Historia o tym, co jest się w stanie zrobić, do czego można się posunąć, żeby zawalczyć o swoją przyszłość. Mi powieść bardzo przypadła do gustu.

Uwielbiam retellingi. Nie tylko mitów i legend (chociaż do nich mi zdecydowanie najbliżej),ale każdy pomysł na opowiedzenie nowej wersji jakiejś historii od razu budzi moją ciekawość. Dla niektórych jest to nudne i odtwórcze - mnie zawsze fascynuje, jak różne osoby mogą odbierać na pozór tą samą opowieść, jak ukazanie czegoś zmienia się w zależności od naszej epoki, od płci, wieku, a czasem po prostu od wrażliwości i poglądów. Byłam więc bardzo zaintrygowana, jak można przerobić historię Frankensteina i jego monstrum na wersję bardziej kobiecą i postmodernistyczną. Takiego zadania podjęła się Kiersten White, która główną bohaterką swojej powieści uczyniła Elizabeth, ukochaną Victora Frankensteina.

Elizabeth była ubogą sierotą niewiadomego pochodzenia, która pewnego dnia została zwyczajnie sprzedana przez swoją opiekunkę państwu Frankenstein. Tam stała się towarzyszką i przyjaciółką ich syna Victora, inteligentnego, ale wyobcowanego chłopca, który pozwala zbliżać się do siebie jedynie Elizabeth. Gdy dorastają, ta przyjaźń przeradza się w miłość, ale pewnego dnia Victor znika, a Elizabeth udaje się w podróż, by go odnaleźć. Po powrocie nic już nie będzie takie samo...

Kiersten White jest autorką powieści Young Adult i New Adult i to widać także tutaj. ,,Mroczne dzieje..." to powieść z takim młodzieżowym vibem, z motywami, które obecnie są popularne w tej grupie wiekowej, takie jak pierwsza miłość, szukanie swojego miejsca czy ,,girl power". Dlatego rozumiem wszystkie głosy krytyczne wobec tej historii, bo zdecydowanie nie jest to ten sam klimat, jaki stworzyła Mary Shealley. Początkowo i mi on przeszkadzał, ale z czasem zostałam całkowicie wciągnięta przez tę historię. Nie jest to typowa powieść historyczna, nie naśladuje klasyki, ale mimo to w sposobie stopniowania napięcia i tajemniczym klimacie było coś, co przypominało mi dawne powieści gotyckie z rodzaju ,,Wichrowych Wzgórz" czy ,,Jane Eyre". Jest to coś innego niż XIX-wieczna groza, coś lżejszego i bardziej luźnego, ale w moim przypadku to był przykład, że inne nie znaczy gorsze. Mnie to naprawdę wciągnęło i nie mogłam oderwać się od lektury.

White twierdzi, że chociaż sama Mary Shealley była kobietą wyemancypowaną i przekraczającą epokę, to tworzone przez nią postacie kobiece były stereotypowe i niewyróżniające się. I trudno się nie zgodzić - ,,Frankenstein" jest genialny (co prawda, czytałam go w gimnazjum i niewiele pamiętam, ale uważam go za powieść wybitną i na pewno do niej wrócę),ale to przede wszystkim historia Victora i jego ,,stworzenia". Sama Elizabeth została ukazana jako anioł w ludzkim ciele, delikatna, słodka panienka, której jedynym celem jest wyjście za mąż i uszczęśliwianie swojego wybranka. Tutaj natomiast otrzymujemy kogoś całkiem innego. Elizabeth jest przede wszystkim dziewczyną z ludu, która wie, że ze względu na swoją płeć i pochodzenie, nigdy nie będzie całkowicie bezpieczna. Kocha Victora, ale jednocześnie widzi w nim jedyną szansę na bezpieczeństwo. Jest silna, uparta, niepozbawiona wrażliwości, ale jednocześnie potrafi być bezwzględna, ma problemy z relacjami, bez mrugnięcia okiem kłamie i manipuluje (kojarzyła mi się trochę z Penelopą w wersji Margaret Atwood, chociaż jak wiadomo, ja nie jestem fanką ,,Penelopiady"). Mimo jej wad polubiłam ją, rozumiałam i współczułam. Z kolei Victor w tej wersji nie jest już idealistą pragnącym lepszego świata, jest psychopatą nastawionym wyłącznie na jeden cel, szalonym, okrutnym i trochę oderwanym od rzeczywistości, chociaż sam uważa się za zbawcę świata. Zdecydowanie to nie jest ten Victor z oryginału, dla mnie bardziej przypominał Lighta Yagami czy mroczniejszą wersję Raskolnikowa. I nie do końca mi to odpowiadało, o czym opowiem w ,,sekcji spoilerowej", ale muszę przyznać, że autorka wykreowała tego swojego Victora naprawdę przekonująco i wyraziście, sprawiła, że się go bałam, a zakończenie i rozwiązanie zagadek pod wieloma względami mnie zaskoczyło. Bardzo dobrze wyszło też ukazanie tego, jak Victor manipuluje Elizabeth, jak traktuje ją jak swoją własność, chociaż sam uważa to za dowód miłości, i jak ona jest od niego uzależniona i uczy się, że nic innego na świecie nie ma znaczenia. Często narzekam na ukazywanie toksycznych relacji w książkach z wątkami romantycznymi, czasami czuję, że autorzy za bardzo przekraczają granicę i nie zauważają, że w pewnym momencie ich bohaterowie zachowują się toksycznie. Tutaj tego nie było - Victor uważa swoją miłość za piękną, Elizabeth mu wierzy, ale czytelnik czuje, że to wszystkie jest złe, chore i creepy. Co ciekawe, w posłowiu White przyznała, że pisząc o tej dwójce, inspirowała się historią samej Mary Shealley i jej męża Percy'ego.

***Segment spoilerowy***

Powieść ta zebrała mieszane opinie i jednym z powodów była zmiana charakteru oryginalnego Victora oraz roli jego i ,,potwora" w powieści. I rzeczywiście - tutaj Victor nie jest idealistą, który za bardzo pragnął zmieniać świat i przez to upadł, a jego potrzeba piękna i doskonałości sprawiła, że odrzucił swoje ,,dziecko". Z kolei ,,potwór" nazywany tu Adamem (sprytne nawiązanie do Biblii, ale może też i po części do motywu Pięknej i Bestii - w wersji Disneya Bestia został nazwany Adamem ;)) został całkowicie oczyszczony z wszelkich zarzutów morderstw - po prostu jest nieszczęśliwy po odrzuceniu, ale nie mści się na innych. To Victor nadal zabija wszystkie osoby uśmiercone w ,,Frankensteinie", aby stworzyć kolejne dzieło i zrzuca winę na ,,potwora". I przyznam, że zgadzam się z tym, że upraszcza to przekaz oryginału i sprawia, że w tej relacji mamy prosty podział na dobro i zło, nie ma tu tego tragicznego konfliktu, gdzie zarówno Victor, jak i jego dzieło, są oprawcami i ofiarami. Z drugiej strony przyznam, że mnie ten zabieg zaskoczył. I jak w świetle powieści Shealley absolutnie by się nie bronił, tak w tej powieści ma sens - czytelnik od początku widzi szaleństwo Victora, jego megalomanię, przekonanie o byciu kimś wyjątkowym oraz obsesję na punkcie Elizabeth - ja całkowicie wierzę, że ten bohater mógł uznać, że uczyni swoją ukochaną nieśmiertelną, idąc po trupach do celu (dosłownie). I chociaż uważam, że pomysł na zmianę protagonisty w antagonistę za bardzo prosty, nawet leniwy sposób na retelling znanej historii, to i tak z zapałem przewracałam internetowe strony, miałam ciarki podczas czytania dialogów Victora i Elizabeth i naprawdę przeżywałam tę historię. I pod tym względem z kolei ,,Mroczne Dzieje..." są retellingiem bardzo dobrym - sprawiają, że jestem w stanie przymknąć oko na wierność oryginałowi i po prostu przemawia do mnie taka konstrukcja fabuły. Rozumiem jednak, że niektórym się to nie spodoba.

***Koniec spoileru***

,,Mroczne dzieje Elizabeth Frankenstein" nie przypadną do gustu każdemu. Zdecydowanie jest to adaptacja dzieła Shealley do punktu widzenia, który może się spodobać młodym kobietom, chcącym czytać o tym, że mogą być niezależne i nie polegać tylko na mężczyznach. Ale ja bawiłam się świetnie przy czytaniu i trudno było mi się oderwać, czterysta stron przeczytałam w niecałe dwa dni. Jeśli więc nie będziecie oczekiwać dokładnie tego, co w oryginale i ciekawi was taka kobieca wersja, skupiona na toksycznej relacji i manipulacji, to polecam z całego serca.

,,— Nie jestem bez winy.

— To nie znaczy, że jesteś winna."

Ta powieść to kalka historii Frankensteina. Tylko napisana zupełnie bez polotu. Każdy kto czytał arcydzieło Shelley uzna tę powieść za marną replikę.

Lekka, książka ma wiele zwrotów akcji. Przyjemnie się ją czyta.

Lekka, książka ma wiele zwrotów akcji. Przyjemnie się ją czyta.

Dzieje Elizabeth były jak moja nauka angielskiego - niejasne i wątpliwe

Dzieje Elizabeth były jak moja nauka angielskiego - niejasne i wątpliwe

Historie ponownie opowiadane, chyba nie są dla mnie. Była Alicja, a teraz Mroczne dzieje Elizabeth Frankenstein i znowu zawód.
Niestety, nie dałam rady przebrnąć dalej niż połowa, głównie dlatego, że było to strasznie nużące. Główna bohaterka irytująca, pozostałe postaci bez wyrazu. Nie rozumiem zachwytów i nie zamierzam kontynuować. Szkoda czasu.

Zdecydowanie najpierw polecam przeczytać "Frankensteina". Liczyłam na coś z efektem "wow" i się nie doczekałam. Obie książki są po prostu okej.

Na początku wciągnęła mnie historia głównej bohaterki i zastanawiałam się nad motywem antagonisty, ale jakieś 90 stron pod koniec strasznie mi się dłużyła i chciałam jak najszybciej skończyć. Zakończenie jak dla mnie mało satysfakcjonujące.

Książka naprawdę fajna, na początku ciężko się wciągnąć, jednak później się płynie przez całą powieść. To książka raczej 16+ co prawda nie było tam scen erotycznych ale niektóre sceny były drastyczne i zbyt realnie napisane, więc tej książki nie dałabym młodszej osobie.