Ostatnia z pogromczyń

Okładka książki Ostatnia z pogromczyń Kiersten White
Okładka książki Ostatnia z pogromczyń
Kiersten White Wydawnictwo: Feeria Young Cykl: Slayer (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Slayer (tom 1)
Slayer
Feeria Young
2021-08-11
2021-08-11
Karolina Podlipna
Wampiry buffy fantasy

Niestety nie oglądałam "Buffy", ale nie zmieniło to faktu że książka się podobała. Uważam że zarówno postaci jak i akcja napisane są tak że czyta się to szybko i przyjemnie. Miejsce akcji idealnie odzwierciedla tajemniczość sytuacji, a zwroty akcji trzymają się tej książki do ostatniej strony. Uważam że jest to książka zarówno dla młodzieży jak i dla dorosłych, jest po prostu świetna.

Autor: Kiersten White
Tytuł: Slayer
Wydawnictwo: Wydawnictwo Feeria

Nina i jej siostra bliźniaczka nie mają wiele wspólnego ze zwykłymi nastolatkami. Dorastanie w świecie magii i wampirów nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza gdy szkolą cię na pogromcę sił ciemności… Mimo że matka Niny zasiada w Radzie Obserwatorów, dziewczyna nigdy się z nią nie utożsamiała. Zamiast tego zdecydowała się posłuchać swojej intuicji i wybrała ścieżkę medyczną, chociaż w świecie, w którym żyje, odbieranie życia jest cenniejsze niż jego ratowanie.

Teraz jednak nadszedł czas, by Nina zajęła miejsce Buffy, słynnej (choć niesławnej) pogromczyni wampirów, stając się jej następczynią – Wybraną. Dziewczyna doskonali więc swoje niezwykłe umiejętności pod okiem wybitnego Obserwatora. Jeszcze nie wie, że będzie musiała zmierzyć się z potworami, demonami i mrocznymi postaciami…

Była to pierwsza książka autorki do której zdecydowałam się podejść. Muszę przyznać, że bałam się, że mogę nie dać rady jej przeczytać. Dawno nie czytałam nic o podobnej tematyce. Czy mi się podobała? Tego dowiecie się za chwilę. Gdy zaczęłam czytać nie mogłam się do niej przekonać. Miałam problem z wcieleniem się w rolę bohaterów. Myślałam, że minie to szybko jednak nie podołałam. Czytałam ją dość długo, ponieważ chciałam dać jej szansę. W końcu po kolejnym podejściu zainteresowała mnie ona i dokończyłam ją. Niestety nie do końca mi się spodobała. Myślałam, że zastane coś ciekawszego. Po połowie zaczęłam bardziej ją rozumieć. Spodobało mi się to, że w końcu zaczęło dla mnie dziać się coś ciekawego. Niestety ten początek zaważył na mojej ocenie. Chciałabym jeszcze raz podejść do niej później. Na ten moment moja ocena będzie niska. Uważam, że mimo moich problemów z czytaniem to jest to historia dobra. Myślę, że dużej ilości osób może się spodobać. Jestem bardzo ciekawa co wy o niej myślicie. Ocena 5/10

Autor: Kiersten White
Tytuł: Slayer
Wydawnictwo: Wydawnictwo Feeria

Chyba podobnie jak większość czytelników tej książki, zainteresowałam się nią ze względu na przeogromny sentyment jaki mam do serialu. Przed „Zmierzchem” była „Buffy” i niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie kochał Spike’a (bo Angel był ciepłą kluską, wiadomo!).

Akcja książki dzieje się w Irlandii już po zakończeniu akcji „Buffy”, choć w niewielkim od tego odstępie czasu. Nina i jej siostra Artemis mieszkają w siedzibie Obserwatorów, gdzie jedna z nich zajmuje się medycyną, a druga – po oblaniu testu na Obserwatorkę – jest trochę dziewczyną do wszystkiego i szkoli się na asystentkę Obserwatora kolejnej pogromczyni. Okazuje się, że tą zostaje właśnie Nina, a jej nowe siły manifestują się podczas incydentu z Piekielnym Psem. Od tej pory wszystko wydaje się stanąć na głowie, a nastolatka będzie musiała zmierzyć się z nową dla siebie sytuacją w skład w której wejdą jej matka, inne pogromczynie, supermarket z naturalną żywnością i demon zakochany w Coldplay. To tak w skrócie.

Książka utrzymana jest bardzo mocno w stylistyce serialu i jest to zarówno jej zaleta, jak i wada. Bo z jednej strony mamy humor i trochę pastiszowy klimat z którego serial słynął, ale z drugiej Nina jest trochę kalką samej Buffy. I choć ona sama co kilka zdań mówi, że „przecież nie jest Buffy” to – co z czasem zauważa – zachowuje się identycznie jak ona, ma dokładnie te same przemyślenia, a zakończenie książki sugeruje, że przypomina słynną pogromczynię w czymś jeszcze.

To literatura mocno młodzieżowa, ale przeznaczona dla tych, którzy znają uniwersum Buffy. Autorka nie wyjaśnia bowiem meandrów pogromczyń i młody czytelnik zagłębiający się w lekturze, a nieznający serialu, będzie mocno skonfundowany próbując domyślić się, o co może w tej historii chodzić. Z drugiej strony, czytelnik taki jak ja – znający serial, mający do niego sentyment, ale i zbliżający się do trzydziestki będzie zmęczony typowo młodzieżową narracją i nastoletnią bohaterką zachowującą się jak typowa nastoletnia bohaterka właśnie. Na zasadzie, świat się kończy, ale ja chcę się przytulić do chłopaka, a tak w ogóle to moje włosy wyglądają strasznie.

Oceniam tę książkę słabo, bo choć całkiem fajnie się na niej bawiłam, to jednak uważam, że swoją formą najmocniej przypomina ona fan ficka i nie broni się jako samoistny, książkowy twór. Pewnie sięgnę po kolejną część, jeśli wydana zostanie ona po polsku, ale nie względu na historię opisaną w tomie pierwszym, ale po to, bo liczę na kolejne serialowe smaczki.

Nie ma chyba człowieka, który by nie znał i nie pamiętał serialu telewizyjnego „Buffy the vampire slayer”. Pamiętam doskonale jak wyczekiwałam każdego odcinka, nie mogąc się go doczekać. Zaczęło się od jednego i ta pasja jakoś poszła. Teraz są fajne wspomnienia i przede wszystkim sentyment, kiedy więc dotarła do mnie informacja o tym, że zostanie wydana książka, której akcja będzie umieszczona w tym uniwersum, wiedziałam, że chętnie ją przeczytam. Buffy polowała na wampiry, a ja na książkę „Slayer. Ostatnia pogromczyni” autorstwa Kiersten White, jak oceniam tą walkę?
Buffy Summers zmieniła świat, kiedy zniszczyła coś, co napędzało magię na ziemi, skutki takiego działania były nieodwracalne, tak przynajmniej się wszystkim wydawało. Nie było wątpliwości, żadna pogromczyni więcej nie będzie, nie narodzi się, nie przebudzi. Umiejętności samych Obserwatorów bardzo osłabły, natomiast siły ciemności z pewnością nie próżnowały. Ludzkość nie zamierzała jednak się wycofać, nim magia całkowicie zniknęła ostatnia Pogromczyni została wybrana. Bohaterkami książki „Slayer. Ostatnia pogromczyni” są Artemis i Athena „Nina” to siostry bliźniaczki, które zostały wychowane zupełnie odmiennie od innych dzieci. Matka dziewczyn zasiadała w Radzie Obserwatorów, a ich ojciec był Obserwatorem i prowadził Buffy. Dziewczyny są bardzo różne, Artemis była szkolona na pogromczynię, to właśnie jej było pisane walczyć z siłami ciemności i ocalić świat. Nina natomiast wybrała zupełnie inną ścieżkę, chciała ratować ludzi, jednak wybrała drogę medyka. Przeznaczenie jednak zdecydowało inaczej, to właśnie ona stała się Wybraną, chociaż zawsze uważała, że brakuje jej tak wiele, aby się nią stać. Czy będzie na tyle silna, aby dokonywać tak trudnych wyborów? Czy Nina jest odpowiednią kandydatką do tej roli?
Czytając książkę „Slayer. Ostatnia pogromczyni” czułam się, jakbym wkraczała do znajomego świata, który tak dobrze znałam, a jednocześnie odkrywała go ponownie. Poznawałam nowych, młodych bohaterów i czuła ciężar, który nosiła na barkach Nina. Kiersten White skupiła się na tym, aby jak najlepiej przedstawić rozterki Niny, której życie przewróciło się do góry nogami. Poznałam dokładnie jej wszystkie lęki, niepowodzenia, chwile radości, wątpliwości, które nią targały, z resztą na miejscu bohaterki trudno się jest dziwić, kiedy tak wiele zależy od niej samej. Jej pragnieniem było leczenie ludzi, a teraz wszystko się zmieniło i ma zadawać rany będąc Pogromczynią. Nina zamknęła się w pewnego rodzaju klatce, nie było w niej zbyt wiele oczekiwań, nie mogła nikogo zawieść, jednocześnie gdzieś w środku tłamsiła swoje własne talenty. Myślę, że jeśli nie mieliście wcześniej styczności z serialem, możecie wszystkiego nie zrozumieć, a jeśli go kochacie i znacie nie podchodźcie do książki w ten sam sposób. To zupełnie inna, nowa historia, muszę Wam powiedzieć, że przypomniała mi o serialu, za co go lubiłam i rozbudziła chęć ponownego z nim zetknięcia. Kiersten White w swojej powieści zawarła humorystyczne akcenty, które są w stylu bohaterów serialu. Chociaż miałam wrażenie, że wszystko z początku rozwijało się powoli, wiedziałam, że dla niektórych czytelników to będzie zupełnie nowy świat i potrzebują czasu, aby się w nim rozeznać. Autorka zastosowała kilka fajnych zwrotów akcji, jestem przekonana, że kiedy tylko pojawi się u nas kolejny tom to chętnie go przeczytam.

Na książkę czekałam, trochę się zawiodłam, myślałam że będzie więcej domów, akcji itp, a jest dużo żalenia się nastalotki - głównej bohaterki. Z początku jest to irytujące, ale z końcem książki robi się znośnie. Czekam na kontynuację aby zobaczyć czy się wszystko rozkręci. Osobiście możecie sięgać po książkę, ale szału nie ma i też nie rozczarowuje.

Książka nie zwala z nóg i nie jest pozycją z kategorii "najważniejsze do przeczytania", ale jednocześnie fajnie było po nią sięgnąć. Zdecydowanie mamy tutaj smaczek dla miłośników serialu Buffy, a w zestawieniu z ciekawą akcją i lekkością narracyjną White dostajemy coś przyjemnego do poczytania :)

Świetna i nieoczywista kontynuacja serialu Buffy postrach wampirów. Polecam serdecznie.

• Serie
  • Czekają w kolejce

Dodaj cytat z książki Ostatnia z pogromczyń