Zagadka zbuntowanego robota

Okładka książki Zagadka zbuntowanego robota Marta Guzowska
Okładka książki Zagadka zbuntowanego robota
Marta Guzowska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Detektywi z Tajemniczej 5 (tom 4) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Detektywi z Tajemniczej 5 (tom 4)
Nasza Księgarnia
2019-09-04
2019-09-04
literatura polska

Okładka książki Zagadka Łysej Góry Marta Guzowska, Asia Gwis
Zagadka Łysej ... Marta Guzowska, Asi...
Okładka książki Zagadka upiornego lasu Marta Guzowska, Joanna Gwis
Zagadka upiorn... Marta Guzowska, Joa...
Okładka książki Morderstwo wliczone w cenę, czyli 6 zleceń Lucji Słotkiej Marta Guzowska, Leszek Talko
Morderstwo wli... Marta Guzowska, Les...

Dobra książka z zwrotami akcji. Zakończenie niespodziewane.Książkę czytałem w napięciu. Zachęca do przeczytania kolejnych tomów.

Bunt robota w Centrum Nauki Kopernik? Brzmi świetnie! I świetnie się czyta. Książka, której cichym bohaterem jest duch Stanisława Lema i robotyka.
Polecam do zakupu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Mam jedno zastrzeżenie - przeczytałam cztery tomy i w każdym jest ten sam układ bohaterów polegający na tym, kto z nich ma rację. Piszę więcej o tym na:

Polecam do zakupu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Bardzo mi się podobają ilustracje w tej książce. Co za tym idzie, w całej serii. Stanowią idealne dopełnienie treści. A o czym jest ta treść? O wycieczce naszych młodych detektywów do Centrum Nauki Kopernik‎. Chcą obejrzeć teatr robotyczny i dowiedzieć się jak najwięcej o robotach. O tym jak się je programuje i w jaki sposób się poruszają. Niestety, nie uda im się zrealizować tego celu ponieważ... Nie będę zdradzać tajemnicy. Przeczytajcie sami. Jak zwykle historia jest przejrzysta, proces dochodzenia do wniosków klarowny, uważny słuchacz sam jest w stanie rozwikłać zagadkę. Niektórzy mogą narzekać na powtórzenia, lecz to właśnie one pokazują w jaki sposób przeprowadzane jest śledztwo, dlaczego rezygnuje się z pewnych tropów, wyłącza osoby z grona podejrzanych. Lektura, w której dziecko z zapałem uczestniczy. Zatem nie pozostaje mi nic innego niż polecić.

Kontynuując moją majową przygodę z kryminałami dla najmłodszych postanowiłam sprawdzić, jak w tym wymagającym gatunku poradzili sobie moi ulubieni polscy kryminaliści. Marta Guzowska i zawładnęła moim dorosłym czytelniczym życiem ,więc byłam ogromnie ciekawa, czy przekona mnie do siebie w trochę innej roli.
_______
Marta Guzowska kupiła mnie archeologicznym kryminałem, dzięki któremu mogłam chociaż na kilka godzin realizować swoje niespełnione marzenie z dzieciństwa o zostaniu skarboposzukiwaczką. Stworzona przez nią seria dla dzieci "Detektywi z Tajemniczej 5" jak sama autorka przyznaje, powstała na wyraźną prośbę jej dzieci. Byłam więc pewna, że taki motyw "zrodzi" naprawdę dobre historie. Przygody Anki i Piotrka to wyjątkowa podroż, która dodatkowo zachęca młodego czytelnika do śledzenia fabuły i aktywnego uczestnictwa w śledztwie głównych bohaterów. Książki są podzielone na rozdziały, po których następują pytania, które mają nie tylko za zadanie sprawdzić umiejętność czytania ze zrozumieniem - pomagają też logicznie łączyć fakty. Mamy więc elementy edukacyjne, które są dla mnie najważniejsze w tej całej serii i to właśnie one ostatecznie mnie do niej przekonały.
To książki, które dają frajdę nie tylko dzieciom, i mam ogromną nadzieję, że mojemu najmłodszemu członkowi rodziny spodoba się tak samo jak mi😊

_______
Marta Guzowska kupiła mnie archeologicznym kryminałem,...

DONATA CIEŚLIK PIĘKNIE PRZENOSI MNIE W PRZYGODĘ ZWIĄZANĄ ZE ZBUNTOWANYM ROBOTEM🎧🎧📖📖🤖🤖
PIOTREK, ANKA I JAGA TYM RAZEM POMAGAJĄ ODNALEŹĆ ZAGINIONĄ KSIĘŻNICZKĘ CRYSTALIĘ, KTÓRA NIE CHCIAŁA WYJŚĆ ZA ROBOTA📖🎧👑👑👏🏻👏🏻
POLECAM FANOM I FANKOM ZAGADEK DETEKTYWISTYCZNYCH!!!!👏🏻👏🏻🕵🏻‍♀️🕵🏻‍♂️

POLECAM FANOM I FANKOM ZAGADEK DETEKTYWISTYCZNYCH!!!!👏🏻👏🏻🕵🏻‍♀️🕵🏻‍♂️

Idziemy na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik wraz z Anką, Piotrkiem, Jagą i ich tatą. Mama została w domu z Sherlockiem. Kupujemy bilety wstępu i udajemy się… do teatru. Ale to nie jest znany nam powszechnie teatr. Nie obejrzymy w nim zwyczajnego spektaklu. To teatr robotyczny, w którym aktorami są roboty. Przedstawienie zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. Zapraszam na recenzję audiobooka Marty Guzowskiej Zagadka zbuntowanego robota, czwartej części cyklu Detektywi z Tajemniczej 5.

Anka i Piotr interesują się robotyką. Są podekscytowani, ale nie Jaga. Dla siostry Piotrka roboty są nudne. Dziewczynka zmienia zdanie, gdy dowiaduje się, że jedną z bohaterek będzie królewna. Tego dnia w teatrze robotycznym grane jest przedstawienie Królewna Krystala, co nie chciała wyjść za robota na podstawie Bajek robotów Stanisława Lema. Jest to fantastyczna książka! Na tyle ciekawa i wciągająca, że nawet kasjer Filip w Centrum Nauki Kopernik czyta ja sobie w wolnych chwilach, bo nie może się od niej oderwać.

Recenzja na: http://zycieipasje.net/2020/06/01/poczytaj-mi-na-ucho-zagadka-zbuntowanego-robota-detektywi-z-tajemniczej-5-marta-guzowska-recenzja/

Często wydaje się nam, że młode pokolenie żyje tylko i wyłącznie w świecie technologii i ostatnią rzeczą, która mogłaby je zainteresować to historia, muzea, wykopaliska i inne tego typu miejsca. Marta Guzowska udowadnia nam, że dzieci da się zainteresować naszym dziedzictwem kulturowym, zachęcić do poznawania przeszłości, a do tego do wchodzenia w obszar metod badania naukowego. Wystarczy po prostu zabierać swoje pociechy w miejsca, w których mogą poznać wycinek naszej historii i samemu wykazywać zainteresowanie związanymi z nimi ciekawostkami oraz wspólnie czytać książki przemycające wiedzę na ten temat. Właśnie takie podejście króluje wśród rodziców z „Detektywów z Tajemniczej 5”. Jej młodzi bohaterzy są ciekawi świata i rządni rozwiązania kolejnych zagadek. Akcja całej serii książek „Detektywi z Tajemniczej 5” toczy się wokół kradzieży ważnych, zabytkowych przedmiotów. W pierwszym tomie mogliśmy prześledzić, w jaki sposób młodzi detektywi poradzą sobie ze sprawą zaginięcia broszki. Przy okazji dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek. Drugi tom natomiast zabrał nas w mroczne klimaty, a wszystko dzięki wakacjom u wujka Janka prowadzącego z kolegą z pracy i dwiema studentkami wykopaliska archeologiczne. Nie są to jednak zwykłe badania terenowe, dzięki którym wyłania się z ziemi skorupki naczyń, ale prace tuż przy cmentarzu, a do tego dotyczą niezwykłego grobu, ponieważ badaczom udało się odkryć pochówek wampiryczny. Wokół niego oczywiście dzieje się wiele pozornie niezwykłych rzeczy, ale dzieci potrafią wyjaśnić wszystko logicznie. Tak jest też w trzecim tomie pt. „Zagadka królowej myszy”, w którym dowiemy się wiele ciekawostek na temat malarstwa Olgi Boznańskiej oraz poznamy realia, w których żyła. W „Zagadce zbuntowanego robota” odwiedzamy Centrum Nauki Kopernik, gdzie mają zobaczyć adaptację „Bajek robotów”, ale okazuje się, że jeden z aktorów znika. W piątym tomie odwiedzamy dom Chopina.
„Zagadka ducha Chopina” rozpoczyna wycieczka do Żelaznej Woli, gdzie urodził się kompozytor. W czasie jazdy samochodem dzieciaki się przekomarzają, kiedy już starsze z nich oddychają z ulgą, że dojechali na miejsce i nie będą musiały znosić sprzeczek młodszych okazuje się, że zwiedzania nie będzie, ponieważ właśnie zginął bardzo cenny eksponat i trwają poszukiwania, dlatego muzeum jest zamknięte. Ance, Piotrkowi i Jadze udaje się przekonać, żeby zostali wpuszczeni chociaż do przedsionka, gdzie będą mogli napić się wody i schronić przed upałem. Kiedy dostają przysłowiowy palec łapią za rękę, czyli zaczynają prowadzić własne śledztwo. Chodzą od pracownika do pracownika muzeum i wypytują o ich poranne zajęcia. Jeden z czterech podejrzanych kłamie. Który? Nie będzie to takie łatwe do rozwiązania zwłaszcza, że każdy troszkę rozmija się z prawdą. Kto miał interes w zabraniu eksponatu? Gdzie go ukrył? Tego musicie dowiedzieć się sami czytając piąty tom „Detektywów z Tajemniczej 5”.
Po raz kolejny nie zawiodłam się na książce Marty Guzowskiej, która bardzo umiejętnie stworzyła ciekawą intrygę z interesującymi i sympatycznymi bohaterami. Szczególnie udały jej się portrety dzieci, pokazanie konfliktu wynikającego z różnicy wieku. Mamy tu starszego brata, który niechętnie włącza siostrę do śledztwa i przebojową, upartą oraz stanowczą i pomysłową młodszą siostrę, którą nie łatwo zbyć. Pojawiają się też rozrabiający kuzynowie oraz koleżanka Ania, która dostrzega ciekawe spostrzeżenia siostry Piotrka. Do tego pisarka w interesujący sposób pokazuje kolejne kroki prowadzenia śledztwa z pokazaniem drogi, jaką bohaterzy odkryli prawdę, zachęca do samodzielnego myślenia i znalezienia odpowiedzi. W tym celu poszczególne etapy śledztwa podsumowano pytaniami, na które młodzi czytelnicy muszą spróbować znaleźć odpowiedzi, a przy okazji uczą się metody dedukcyjnej. Sporo tu fachowego słownictwa wyjaśnionego w prosty sposób. Wszystko brzmi bardzo poważnie, ale mogę Was śmiało zapewnić, że książkę czyta się bardzo szybko, a przemycane w niej wiadomości pochłania jak bajkę o żelaznym smoku czy opowieści o najnowszych technologiach i ich możliwościach.
Dla dorosłego czytelnika akcja jest przewidywalna (no, ale nie dla dorosłych jest ona adresowana) i już na pierwszych stronach może się domyślić, kto jest sprawcą, ale dla dzieci rozwiązywanie zagadki będzie prawdziwa frajdą, a do tego nabędą ważnej umiejętności: zwracania uwagi na szczegóły, porównywania, wykluczania określonych rozwiązań. Stawiane przez pisarkę pytania są dla czytelników sygnałem, że w tym miejscu powinni się zatrzymać o spróbować wyjaśnić zagadki. Dzięki kolejnym krokom dzieci będą miały okazję poćwiczyć logiczne myślenie.
Książki z serii „Detektywi z Tajemniczej 5” to świetne lektury ćwiczące wiele umiejętności oraz przemycające sporą dawkę wiedzy i wzbogacające słownictwo. Każdy tom skupia się wokół innych ciekawostek historycznych. W pierwszym mogliśmy dowiedzieć się wielu informacji o kamei, a w drugim sporo wiadomości o wampirach, a w trzecim o malarstwie. W czwartym było sporo ciekawostek o robotach, a w piątym o dbaniu o eksponaty.
Książki napisane bardzo przystępnie. Spora dawka humoru, dobrego nastawienia do życia, dziecięcego spojrzenia na świat, naiwnego relacjonowania wydarzeń sprawiają, że kolejne przygody mają też spory urok dla dorosłych i świetnie zastąpią lekką prozę dla dorosłych, a do tego pozwolą zmienić nastawienie do świata, rozbudzą empatię, poprawią nastrój. W książce poznamy różne typy osobowości i nie tylko dorośli bywają tu specyficzni. Także dzieci mają swoje zainteresowania, sposób zdobywania i dzielenia się wiedzą, a także spojrzenia na własną samodzielność i manipulowanie poczuciem odpowiedzialności, a do tego uwielbiających jagodzianki łasuchów. Całość wzbogacona licznymi interesującymi i estetycznymi ilustracjami Agaty Raczyńskiej znaną nam ze strony graficznej serii „Zosia z ulicy Kociej”. Niedługie rozdziały z szybką akcją sprawiły, że każdą z książek pochłaniamy w jedno popołudnie. Zdecydowanie polecam.

W czwartej części serii o Detektywach z Tajemniczej 5 ekipa młodych tropicieli wybiera się na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik. W jej czasie miejsce ma spektakl robotyczny, który jest adaptacją "Bajek robotów" Lema. Niespodziewanie jednak znika jeden z aktorów-robotów. Anka i Piotrek zaczynają poszukiwania, Jaga zaś twierdzi że robot musiał się zbuntować. Jesteście ciekawi kto ma rację?

Kolejne ciekawe przygody naszych małych detektywów. Polecam !!!

Kolejne ciekawe przygody naszych małych detektywów. Polecam !!!

Wielkim atutem pisarskim autorki jest umiejętność konstruowania fabuły, która nie pozwoli na odrobinę znużenia. Pełna tajemniczych splotów akcja trzyma w napięciu i nie pozwala wziąć głębokiego oddechu. To literacka propozycja, z którą nikt się nie będzie nudził!

• Biblioteka
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Zagadka zbuntowanego robota