Morderstwo wliczone w cenę, czyli 6 zleceń Lucji Słotkiej

Okładka książki Morderstwo wliczone w cenę, czyli 6 zleceń Lucji Słotkiej Marta Guzowska, Leszek Talko
Okładka książki Morderstwo wliczone w cenę, czyli 6 zleceń Lucji Słotkiej
Marta GuzowskaLeszek Talko Wydawnictwo: Wielka Litera kryminał, sensacja, thriller
Wielka Litera
2023-08-09
2023-08-09

Okładka książki Zagadka Łysej Góry Marta Guzowska, Asia Gwis
Zagadka Łysej ... Marta Guzowska, Asi...
Okładka książki Zagadka upiornego lasu Marta Guzowska, Joanna Gwis
Zagadka upiorn... Marta Guzowska, Joa...

Początek świetny. Zabawny i intrygujący. potem było już tylko gorzej. Książka aspirowała do bycia zabawną, bo napisana lekko, żartobliwie. Ile można jednak powielać te same żarty? po kilkudziesięciu stronach byłam już tak zmęczona dialogami, a i treści niejako się powielały, że doczytałam tę książkę z trudem. Nie polecam.

Książka o niesamowicie płaskiej treści i powierzchownych bohaterach. Bardzo schematyczna i przewidywalna wręcz - nudna. Główna bohaterka co chwilę powtarza, że otrzymuje (o zgrozo!) horrendalną gażę, jakby autorzy nie znali innego określenia na wysoką płacę. Lucja wydaje się być bystrą kobietą, ale jej poza i zachowanie powoduje u mnie zgrzyt zębów i rozdrażnienie. Wyobrażam ją sobie jako osobę z rękami skrzyżowanymi na piersi, która unosi brwi w zdziwieniu i niby nonszalancko opiera ciężar swojego ciała na jedną nogę. Każdy zleceniodawca Lucji został napisany w tym samym schemacie - jest to osoba, której znakiem rozpoznawczym jest to, że powtarza w kółko jedną kwestię lub zostają opisywani również jedną kwestią. Podobnie denerwowało mnie zaczynanie kolejnych rozdziałów słowami: "Znacie to uczucie...?" (lub tego typu). Być może miało to na celu nawiązania relacji z czytelnikiem, jednakże nie rozumiem ani tego, ani wielu innych zabiegów w książce. Jedynie zabawne są sytuacje z Koniecznym, Władkiem i wspominanie o Inspektorze Wąskim.

Lubię się szczycić swoją intuicją przy wyborze książek, bo wbrew pozorom wciąż dużo muszę odrzucać z braku czasu. Rzadko zdarza mi się sięgać po takie, które zupełnie do mnie nie przemawiają, ale właśnie okazało się, że czasami przeczucie może mnie mylić, a lektura pozytywnie zaskoczyć. Nie będę ukrywać, że mój sceptycyzm w stosunku do tego projektu związany był z jego współautorką, miałam próbkę jej twórczości przy okazji czytania zbiorów opowiadań i byłam nią mocno zniesmaczona.
"Morderstwo wliczone w cenę" to zbiór sześciu odcinków pierwszego książkowego serialu autorstwa Marty Guzowskiej i Leszka Talko. Cieszę się, że poczekałam na to wydanie, bo chyba dłużyłoby mi się oczekiwanie na kolejne epizody, a tak miałam ten komfort, że wystarczyło obrócić stronę, by móc zapoznać się z kolejną częścią. Rzadko oglądam seriale, ale gdy już się na to decyduję, to też preferuję seans dopiero, kiedy mam dostęp do całego sezonu, zdecydowanie nie dla mnie męczenie się przez tydzień w niepewności.
Lucja Słotka to Home Disaster Manager, której nie sposób nie polubić. Jest coś szczególnego w jej energii i jednoczesnej umiejętności zachowania zimnej krwi w sytuacjach kryzysowych. Na stosunek do głównej bohaterki niewątpliwie wpływa narracja prowadzona w pierwszej osobie, a niektóre zwroty jakby bezpośrednio do czytelnika powodują, że można odnieść wrażenie, że Lucja po prostu opowiada nam o swoich przygodach. Dodatkowym smaczkiem jest to, że prędzej czy później w każdej towarzyszy jej pewien specyficzny policjant, który zdecydowanie kradnie show.
Muszę przyznać, że dobrze bawiłam się przy wszystkich sześciu historiach. Trudno byłoby mi wskazać tę, która rozbawiła mnie najbardziej albo tę, która rozbawiła mnie najmniej. Prezentują dość równy poziom. Dodatkową atrakcją było dla mnie słuchanie fragmentów w interpretacji Agnieszki Dygant, ona jest po prostu stworzona do bycia Lucją.
"Morderstwo wliczone w cenę" to ciekawa propozycja dla fanów komedii o zabarwieniu kryminalnym. Marta Guzowska i Leszek Talko stworzyli bohaterkę, do której chce się wracać, więc idealnym rozwiązaniem jest poznanie wszystkich sześciu opowieści na raz.
Moje 7/10.

Jesień przyprawia Was o depresyjny nastrój? Mam sposób na to, żeby odmienić ten stan. Wystarczy zaprzyjaźnić się z Lucją Słotką, bohaterką literackiego serialu kryminalnego, który ukazał się w sześciu comiesięcznych odcinkach. Ja mam szczęście być posiadaczką książki "Morderstwo wliczone w cenę, czyli 6 zleceń Lucji Słotkiej" Marty Guzowskiej i Leszka Talko, gdzie te kilkudziesięciostronicowe opowiadania zostały zebrane razem.

Kiedy nadciąga katastrofa, dobrze jest wezwać Home Disaster Manager Lucję (nie Łucję) Słotką (nie Słodką). Ta błyskotliwa i inteligentna kobieta rozwiąże każdy problem, a przy okazji znajdzie mordercę. Tak się bowiem składa, że tam, gdzie pojawia się ona, pojawia się również trup. Do pomocy zjawiają sie też dwaj policjanci, którzy bez pomocy Lucji, nigdy nie złapaliby sprawcy zabójstwa.

Sześć kryminalnych zagadek, to przygoda, przy której uśmiech nie schodzi z twarzy. Autorzy w przezabawny, sarkastyczny i przerysowany sposób, przedstawiają polskie realia. Bohaterkami i bohaterami historyjek są między innymi influenserki i influenserzy, milioner, piosenkarka, wróżki i wróże, pisarz, reżyser... Ich historie i mądrości życiowe są rozbrajające. Szczególnie rozbawili mnie policjanci i tym samym stali się moimi ulubionymi postaciami. Z niecierpliwością czekałam na ich pojawienie się.

Książka jest bardzo wciągająca i kończąc jedną opowieść, od razu miałam ochotę na kolejną. I choć nie śmiałam się w głos podczas czytania, mój nastrój zdecydowanie się poprawiał. Dawno nie miałam tak dużej przyjemności z lektury. Co za tym idzie, czekam na więcej Lucji Słotkiej!

Jeśli macie ochotę na świetnie napisaną komedię kryminalną, to wiecie co robić. Czytajcie!

Jak dorosnę, to chcę być Home Disaster Menager 😎

Pokochałam Lucję Słotką!

Dawno nie czytałam niczego tak lekkiego, zabawnego i przyjemnego.

Perypetie kolejnych zleceń naszej głównej bohaterki wciągają, bawią i pozwalają na chwilę relaksu.
Wątki kryminalne z nutą sarkazmu i skrzywionym spojrzeniem na pracę policji nie jeden raz wywołały śmiech w czasie czytania.

I te nieralne wręcz zbiegi okoliczności - w końcu za każdym razem gdy Lucja zjawia się na miejscu zlecenia, staje się ono miejscem zbrodni. Co niewątpliwie jest interesującą koincydencją.

Duży plus za postać Inspektora Wąskiego i jego mądrość życiową - tu chyba ubawiłam się najbardziej.

Choć sama postać Lucji, tak naprawde nazywającej się Lukrecja, jest już majstersztykiem. Zabawna, błyskotliwa, pełna dystansu i zawsze zorientowana. Mistrz organizacji i tworzenia sieci kontaktów. Kobieta wulkan - ideał.

Każda historia to oddzielne śledztwo, tworzą one jedną spójną całość.

W tym zbiorze znajdziemy:

1. Mężczyzna, który zjadł orzeszki.
2. Milioner, który napisał testament.
3. Kobieta, która kochała legwana.
4. Wróżka, która widziała za dużo. (Mój faworyt - za świnię w bagażniku 😎)
5. Pisarz, ktory bał się upiorów.
6. Influencerka, która spadła ze schodów.

Polecam każde i czytane w tej kolejności. 😉

Za egzemplarz dziękuję @wielkalitera

Jak dorosnę, to chcę być Home Disaster Menager 😎

Pokochałam Lucję Słotką!

Dawno nie czytałam niczego tak lekkiego, zabawnego i przyjemnego.

I te...

• Audiobooki