Pancerna brzoza. Słownik prawicowej polszczyzny

Okładka książki Pancerna brzoza. Słownik prawicowej polszczyzny Łukasz Hassliebe
Okładka książki Pancerna brzoza. Słownik prawicowej polszczyzny
Łukasz Hassliebe Wydawnictwo: Krytyka Polityczna językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Krytyka Polityczna
2019-08-16
2019-08-16
słownik poprawnej polszczyzny

Okładka książki Kopalnia - Sztuka futbolu #04 Łukasz Hassliebe, Piotr Jagielski, Izabela Koprowiak, Olgierd Kwiatkowski, Michał Okoński, Rafał Stec, Michał Szadkowski, Stefan Szczepłek, Marek Wawrzynowski, Paweł Wilkowicz, Jonathan Wilson
Kopalnia - Szt... Łukasz Hassliebe, P...
Okładka książki Nowe Marzy Łukasz Błaszczyk, Łukasz Boeske, Kajetana Fidler, Kajetan Gendek, Łukasz Hassliebe, Agnieszka Jelonek, Joanna Kocik, Julia Łapińska, Przemek Morawski, Magdalena Niziołek-Kierecka, Ewa Olejarz, Maras Pijanowski, Karina Pudłowska, Paweł Sajewicz, Robert Subdysiak, Łukasz Szoszkiewicz, Izabela Szymczak, Katarzyna Tomczyk, Kuba Wojtaszczyk, Blanka Zawada
Nowe Marzy Łukasz Błaszczyk,&n...
Okładka książki Po godzinach. Antologia nowej prozy Łukasz Błaszczyk, Agnieszka Burton, Jola Gomółka, Łukasz Hassliebe, Agnieszka Jelonek, Wawrzyn Kowalski, Jan Lete, Ania Majchrowska, Paweł Paliński, Paweł Sajewicz, Alicja Sawicka, Radek Światłowski, Katarzyna Walas
Po godzinach. ... Łukasz Błaszczyk,&n...

Mam pewne zboczenie zawodowe, bo bardzo lubię słuchać tru-prawicowych internetowych wieszczów. Do Michalkiewicza czy Brauna, ostatnio doszlusowali samozwańczy demaskator marksizmu Krzysztof Karoń, czy posiadający niezły warsztat białego wywiadu - Tomasz Gryguć vel. Pan Nikt, który ma dość specyficzne podejście do procesów dziejowych. O ile wspomniani panowie mają swoistą wartość intelektualną - można się z nią zgadzać, lub nie - to jednak nie oni są najciekawski, tylko ich... hmm... wyznawcy? Którzy bezkrytycznie przyjmują ich narrację, i każdego oponenta traktują z wrogością i pogardą.
Praktycznie wszytkie hasła z książki znam z autopsji, gdyż rzucane w internetowych dyskusjach mają "zaorać" oponenta. Jak puste to stwierdzenia, demaskuje książka Galopującego Majora.
POwyższe hasłą są niczem innym, jak prawicową nowomową, która ma sprawdzić rozmówców z ścieżki wiedzy i logiki, na ścieżkę emocji i półprawd.
Wszystkim zaangażowanym w mniej lub bardziej formalny spór z "prawą" stroną , gorąco polecam tą książkę. Stanowi wspaniały rozbrajacz prawicowych min przeciwLEWACKICH.

Major niestety wygania diabła Belzebubem.
Np. s. 205 „z Hitlerem na Moskwę”
Wpierw: jest pomysłem profesora Pawła Wieczorkiewicza, powielanym obecnie przez Piotra Zychowicza, że Polacy zamiast walczyć z Hitlerem powinni z nim razem pójść na Moskwę.
Można by uzupełnić: na pomysł taki, wprawdzie z wahaniami i zastrzeżeniami, wpadł był wcześniej Jerzy Łojek, zaś Wieczorkiewicz (notabene za Peerelu 1 sekretarz POP na Uniwersytecie Warszawskim) zaostrzył to ad extremum i ad absurdum. To co u Łojka miało być „przejściowo” (choć i tak byłby to „sojusz” wilka z zającem),wedle Wieczorkiewicza już na stałe. III Rzesza na amen. Tylko gdzie byłaby Polska ?
Major ciągnie dalej (cytuję z pamieć, lecz nie naruszam meritum) : „zwolennicy tego pomysłu uważają, że Polska nie wydałaby Żydów Hitlerowi, a on machnął by na to ręką”.
Można by rozwinąć tę myśl: skąd „geniusze” tacy czerpią pomysł, że Adolf „machnąłby ręką”, skoro wytępienie Żydów wraz z „wywalczeniem przestrzeni życiowej dla Rzeszy” było jego głównym fijołem ? (p. np. Eberhard Jäckel „Panowanie Hitlera” Wrocław 1989, polecam).
A także : na jakiej podstawie przypuszczają, że los polskiej ludności na terenach włączonych do Rzeszy byłby lżejszy niż był ?
Bo cóż powstrzymałoby Adolfa przed wcieleniem ? „czy nie bardziej prawdopodobne by było, że mając zwasalizowaną Polskę, Hitler ustaliłby jej zachodnią granicę tak jak przebiegała zachodnia granica Generalnego Gubernatorstwa ... ” pisze Ernest Skalski (https://www.salon24.pl/u/kajetanskalski/6758,de-mortuis-aut-bene-aut-nihil-sed-magis-amica-veritas)
Tymczasem Majora trapi zupełnie inny problem „czy to Polacy machnęli by ręką, skoro przed wojną urządzali pogromy Żydów, a nawet samych Polaków zamykali w Berezie?”
Którzy Polacy ?
Przypomniało mi to bełkot wydumany w 2008 przez Rzecznika Praw Obywatelskich z ramienia PiSu, Janusza Kochanowskiego „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki” (http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/67801,polacy-wyssali-antysemityzm-z-mlekiem-matki.html) Za tę i parę innych podobnych za przeproszeniem wypowiedzi Kochanowski nigdy nie poniósł kary przewidzianej w art. 133 Kodeksu Karnego.
Propagowanie odpowiedzialności zbiorowej kojarzy mi się z komuchostwem. Czy jak kto woli faszyzmem. Wychodzi na jedno, choć Lenin i Stalin zakładali obozy koncentracyjne zanim świat usłyszał o Adolfie (p. np. Andrzej Józef Kamiński „Koszmar niewolnictwa” Warszawa 1990, również polecam).

Major niestety wygania diabła Belzebubem.
Np. s. 205 „z Hitlerem na Moskwę”

Formuła wyczerpuje się po jakichś 30 stronach, ale jest to dość zabawne i błyskotliwe.

• Ebooki

Dodaj cytat z książki Pancerna brzoza. Słownik prawicowej polszczyzny