Brytyjska historyczka, znana z przeczesywania na potrzeby swoich książek licznych światowych archiwów. Autorka m.in. "A Dance with the Dragon" o środowisku cudzoziemców w Pekinie na początku XX wieku oraz "The Excellent Doctor Blackwell" o pierwszej o pierwszej kobiecie lekarce. Jako żona dyplomaty, Julia Boyd przez kilka lat mieszkała w Niemczech na przełomie lat 70. i 80. Dziś mieszka w Londynie.
"Zabawne" było czytać tę książkę w trakcie inwazji Rosji na Ukrainę, bo pewien vibe, który bił z młodych Niemców pod koniec lat 30., wg tej książki, bije też z Rosjan. Jak przeczytałam, że "musieliśmy napaść na Czechosłowację, bo była dla nas zagrożeniem" - zarezonowało. Ciekawa lektura, która pokazuje pewne mechanizmy, choć nie jest wolna od powtórzeń i trochę chaotycznego krążenia po różnych punktach widzenia
Książka-pamiętnik obcokrajowców, którzy mieli sposobność być i żyć od końca I Wojny Światowej do końca III Rzeszy w Niemczech. Książka po raz kolejny uświadamia nam, że historia lubi kołem się toczyć, a człowiek (narody) nie wyciąga wniosków z własnej historii. Książka ukazuje sukces propagandy, "świętego spokoju" oraz braku czegoś co nazywa się empatią do drugiego człowieka. Skoro mogła funkcjonować III Rzesza z poparciem narodu, to czemu inne demagogie nie mogą także współcześnie funkcjonować? Ciekawa lektura, którą warto przeczytać. Można dzięki niej lepiej zrozumieć historię Niemiec i Europy.