Powiedzieli, żebym przyszła sama. Za linią dżihadu

Okładka książki Powiedzieli, żebym przyszła sama. Za linią dżihadu Souad Mekhennet
Okładka książki Powiedzieli, żebym przyszła sama. Za linią dżihadu
Souad Mekhennet Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria reporterska reportaż
reportaż
Seria reporterska
I Was Told to Come Alone: My Journey Behind the Lines of Jihad
Wydawnictwo Poznańskie
2019-10-02
2019-10-02
Mateusz Gądek
dżihad ISIS Irak Bliski Wschód Arabska Wiosna świat arabski świat muzułmański reportaż literatura faktu

Okładka książki Doktor Śmierć. Aribert Heim. Bestia i zwyrodnialec Nicholas Kulish, Souad Mekhennet
Doktor Śmierć.... Nicholas Kulish, So...

Temat arcyciekawy.
Dużo, dużo informacji, ale też dużo dużo "opisów przyrody", co mnie interesuje jaka "była pogoda" w 2011 roku w Kairze, czy tego typu informacje.
Dla mnie prócz ciekawych informacji dużo straty czasu.
I uważam, że to po prostu symetryzm co prezentuje autorka.

Temat arcyciekawy.
Dla mnie prócz ciekawych informacji dużo straty czasu.
I uważam, że to po prostu symetryzm co prezentuje autorka.

Zapraszam do obejrzenia mojej recenzji :)

Zapraszam do obejrzenia mojej recenzji :)

Pokaż mimo tovideo - opinia

Wspaniały reportaż. W końcu poznajemy perspektywę osoby arabskiego pochodzenia tj. Niemki, córki Turczynki i Marokańczyka, która identyfikuje się z kulturą arabską, jest muzułmanką i biegle mówi po arabsku. W książce poznajemy jej życie, pracę dziennikarską. Mekhennet przeprowadzała wywiady z przedstawicielami Państwa Islamskiego czy Al-kaidy. Najbardziej podobała mnie się perspektywa autorki, która próbuje zrozumieć radykalizm Arabów. Jest krytyczna zarówno w stosunku do radykalnego islamu, jak i zachodu tj. działań Amerykanów. Mekhennet dzieli się z czytelnikiem swoimi przemyśleniami, wątpliwościami, problemami. Książka pozwala zrozumieć zawiłości świata arabskiego. Pokazuje, że nie każda osoba pochodzenia arabskiego to terrorysta, a wielu muzułmanów otwarcie krytykuje działania islamskich radykałów. Polecam wszystkim, zwłaszcza tym, którzy tak otwarcie głoszą teorie, że każdy Arab chce nas wysadzić - naszym kochanym duchownym i prawicowcom, którzy z takim zaangarzowaniem szerzą nienawiść do innych narodowości.
P.S. Ogromny plus za komentarz dot. kryzysu imigracyjnego w Europie.

Książka jak najbardziej warta przeczytania. Pokazuje trochę inne spojrzenie na wydarzenia ostatnich lat, zwłaszcza na tzw. Arabską Wiosnę i ogólnoświatowy kryzys uchodźczy. Obejmuje dość spory okres czasu, więc mamy okazję prześledzić jak rodziły się różne organizacje islamskich ekstremistów, w dodatku oczami muzułmanki która nierzadko była w centrum wydarzeń i przeprowadzała rozmowy z ich przywódcami.

Świetna, solidna książka. Dawno nie czytałam czegoś tak dobrego. Całość jest przemyślana i świetnie napisana. Jakością kojarzy mi się z książką Sikorskiego.

Znakomity reportaż. Świat dżihadu i ISIS widziany oczyma muzułmańskiej dziennikarki z marokańskim korzeniami i niemieckim obywatelstwem.

Dobrze napisana książka o ciężkiej tematyce, która pozwala zgłębić temat dżihadu. Ciekawe, że jest napisana przez autorkę, która od urodzenia mieszka w Niemczech i jest muzłumanką.

Jedyne do czego mam uwagi, to mam wrażenie, że oczekuje od "Zachodu" nieco zbyt wiele, jakby świat był winien krajom arabskim coś. A mam wrażenie, że to nie jest czarno-biała historia.

Czy naprawdę pragniemy demokracji, czy też może dążymy do tego, by promować drogie nam wartości: równouprawnienie, prawa mniejszości do samostanowienia i samorealizacji, wolność słowa i praktykowanie takiej religii, jaką sami wybierzemy? Zamiast mówić o potrzebie systemu wyborczego, powinniśmy raczej przestrzegać zbioru uniwersalnych wartości.
To nie religia radykalizuje ludzi, ale ludzie radykalizują religię.
Świat wcale nie stoi w obliczu zderzenia cywilizacji czy kultur, lecz w obliczu zderzenia między tymi, którzy chcą budować mosty, a tymi którzy widzą świat przez pryzmat tego co nas dzieli i w pocie czoła szerzą podziały i nienawiść. Choć praca „budowniczych mostów” jest ciężka, w każdym pokoleniu znajdą się ludzie żyjący w zgodzie ze swoimi przekonaniami i szukający płaszczyzny porozumienia.
Zawsze zostawiajmy przestrzeń do dialogu..

To nie religia radykalizuje...

Wymęczona, potrzebowałam 2 tygodni, aby przebrnąć przez te książkę. Początek jest obiecujący, natomiast z każdym rozdziałem było coraz ciężej. Styl autorki jest daleki od wartkiego.

Bardzo ciekawa aczkolwiek nie udało mi się przeczytać całej. Pod koniec zaczęła mnie męczyć jej... powtarzalność (?). Niemniej warto.

• Reportaż
  • Literatura faktu
  • Reportaże

Souad Mekhennet Powiedzieli, żebym przyszła sama. Za linią dżihadu Zobacz więcej