Doktor Śmierć. Aribert Heim. Bestia i zwyrodnialec

Okładka książki Doktor Śmierć. Aribert Heim. Bestia i zwyrodnialec Nicholas Kulish, Souad Mekhennet
Okładka książki Doktor Śmierć. Aribert Heim. Bestia i zwyrodnialec
Nicholas KulishSouad Mekhennet Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN powieść historyczna
powieść historyczna
Wydawnictwo Naukowe PWN
2014-09-01
2014-09-01

Nazwisko Josefa Mengele jest znane wszystkim i jego wojenna przeszłość lekarza SS w Oświęcimiu. Aribert Heim, czy ktoś o nim słyszał? Bo ja dowiedziałem się o nim dopiero po raz pierwszy z obszernego opracowania 'Doktor Śmierć'. Jego wojenna obozowa przeszłość nie tylko dorównuje zbrodniom jego kolegi z SS, ale nie jest wykluczone, że swoim wyrafinowaniem i perfidią nawet je przewyższa.

Ta obszerna publikacja, której autorami są Nicholas Kulish oraz Souad Mekhennet wydana nakładem Domu Wydawniczego PWN nie pozostawia wątpliwości, jak ważnego i wstrząsającego dotyka tematu. Trwające przez blisko pół wieku poszukiwania człowieka odpowiedzialnego osobiście za niezliczone ilości cierpień i śmierci przedstawione są w formie prowadzonego drobiazgowego śledztwa. Zresztą śledztwo takie przez wiele lat prowadził były żołnierz Wermachtu Alfred Aedtner, a z biegiem czasu stało się jego sensem życia. Za wszelką cenę chciał doprowadzić do zlokalizowania miejsca pobytu i aresztowania Ariberta Heima. I choć mu się to nie udało spuścizna w postaci olbrzymiej dokumentacji, a także obszernego archiwum, które już na emeryturze prowadził dla niemieckiego wymiaru sprawiedliwości była bezcenna.

'Doktor Śmierć - Aribert Heim. Bestia i zwyrodnialec' to lektura skierowana do tych wszystkich, których pasjonuje okres II wojny światowej, obozy zagłady. Publikacja pełna wstrząsających świadectw więźniów obozu Mauthausen, a także innych obozów, w których działał i zabijał Aribert Heim. Z książki przebijają starania rodziny, aby ukryć przed światem wojenną spuściznę syna, ojca i męża, na tyle starannie, iż przez długi czas dwaj synowi nie mieli świadomości kim tak naprawdę był ich ojciec.

Autorom udało się dotrzeć do wielu osób, które miały większy lub mniejszy związek z osobą Heima cytując również dokumenty, które on sam napisał, a odnalezione w Kairze po jego śmierci. Książka, z którą bez wątpienia warto się zmierzyć.

szkoda ze prawo tak wolno działało

szkoda ze prawo tak wolno działało

Temat poszukiwania ukrywających się nazistów zawsze rozpalał wyobraźnie wielu ludzi, ta książka opowiada jak potoczyła się historia jednego z wielu uciekających przed sprawiedliwością.
Książka jest napisana w prostym języku, szybko się ją czyta i w miarę sama historia wciąga.

Muszę przyznać, że do książki "Doktor Śmierć" podchodziłam z pewnym sceptycyzmem. Po przeczytaniu niektórych opinii sądziłam, że dostanę dawkę makabry, w której tak bardzo lubują się nastolatki. Nic bardziej błędnego. I całe szczęście. Ale od początku.

Książka "Doktor Śmierć. Aribert Heim. Bestia i zwyrodnialec" jest książką z pogranicza literatury dokumentalnej i książki quasi historycznej autorstwa Nicholasa Kulisha i Souad Mekhennet. Jako, że w przypadku książek, które z historią mają cokolwiek wspólnego, lubię wiedzieć kim są autorzy zapoznałam się z tą informacją. Pan Nicholas Kulish to amerykański dziennikarz śledczy z "The New York Times", natomiast pani Souad Mekhennet to niemiecka dziennikarka, pochodząca z rodziny turecko-marokańskiej. Fakt, że żadne z autorów nie jest historykiem zaowocowało co prawda drobnymi potknięciami natury historycznej, z drugiej jednak strony muszę przyznać, że autorzy udźwignęli ciężar niezwykle trudnego tematu.

Głównym tematem książki nie są tak naprawdę zbrodnie dokonane przez doktora SS Ariberta Heima w niemieckim obozie koncentracyjnym w Mauthausen. Jest nim próba odnalezienia Ariberta Heima i postawienia go przed sądem za powyższe zbrodnie. Jest to próba wieloletnia, gdyż w początkowych latach powojennych Aribert Heim uniknął kary, a następnie uciekł z Niemiec. Autorzy we wnikliwy sposób przedstawiają z jednej strony losy Ariberta Heima i pomagającej mu w ukryciu się rodziny, z drugiej zaś losy ścigających go przedstawicieli prawa pragnących, by sprawiedliwości stało się zadość. Przedstawiają okoliczności w jakich udało się dr. Heimowi uniknąć kary w latach powojennych, następnie niepostrzeżenie wyjechać z kraju i przez wiele lat skutecznie się ukrywać. Dodatkowo pokazują nam także zmiany świadomości dotyczących zbrodni nazistowskich jakie zachodziły w Niemczech przez dziesięciolecia powojenne. Obiektywnie przedstawiają wadliwe rozwiązania sądownicze amerykańskich sądów wojennych, które umożliwiły wielu nazistowskim zbrodniarzom możliwość uniknięcia kary, przedstawiając jednocześnie ogólnoświatowe tendencje, które do takiego stanu doprowadziły (rozpoczynająca się tzw. "zimna wojna").

Na zdecydowany plus należy zaliczyć rzetelną bibliografię z jakiej korzystali autorzy, począwszy od źródeł z niemieckich archiwów, poprzez dokumentację z Archiwum Szymona Wiesenthala, a na aktach z archiwów takich jak ITS Bad Arolsen czy też Muzeum Pamięci Ofiar Holokaustu w USA. Nieocenionym źródłem są także rozmowy-wywiady przeprowadzone m.in. z żyjącymi członkami rodziny Ariberta Heima.
Na drobny minus muszę zaliczyć pracę, jak podejrzewam korektora bądź redakcji językowej. Po prostu nie mogę zrozumieć, dlaczego w tekście używa się spolszczonej nazwy instytutu "Jad Waszem", po czym w przypisach mamy wyraźnie cytat podany ze źródeł instytutu "Yad Vashem". W takim przypadku zdecydowanie optuję za tym, aby w tekście pozostawić również nazwę "Yad Vashem".

Generalnie książkę mogę zdecydowanie polecić zarówno historykom, jak i tym, którzy historią interesują się hobbystycznie.

Na półkach: , , , , , ,

Przeciętny opis przeciętnej jakosci zarzutów, kierowanych pod adresem dr-a Heima. Podobno, słyszałem, mówiono, rzekomo... trochę mało, jak na miano ,,Doktora Śmierć".

nie jest to rewelacja ale można przeczytać

nie jest to rewelacja ale można przeczytać

Cóż, nie mój typ literatury. Nawet jest mi bardo ciężko ocenić. A mam wrażenie, ze inne tego typu "dokumentalne" nie powinny się zbytnio różnić - dla mnie nudne, zresztą jak książka jest o kimś, to powinna być o nim, a nie o całej sieci ludzi, nawet nie związanych z "bohaterem".

Przez 50% książki, nie mówi się o Heimie, a w pozostałych 50% jest 40% powtórzeń. To, że gotował ludzkie głowy i szykował sobie i innym czaszki na biurko, czytamy z 5-7 razy. O tym, że zabijał ludzi zastrzykiem z benzyny - 4-6. Napisano raz, to ile można :P. Dużo, tekstu nie wnoszącego żadnej dodatkowej wiedzy.

II wojna światowa zakończona porażką Führera i Niemiec, zmusiła nazistów do ucieczki przed determinacją wojsk alianckich w dążeniu do ukarania sprawców zbrodni przeciwko ludzkości. Jednym z takich uciekinierów był Aribert Heim, który podobnie jak Josef Mengele, Adolf Eichmann czy Klaus Barbie zmienił swój życiorys, nazwisko i uciekł do kraju gdzie nie groziła mu ekstradycja, gdzie mógł żyć w spokoju, mógł śmiać się prosto w oczy wymiarowi sprawiedliwości i potomkom, rodzinie tych, których skazał na tortury, śmierć i zagładę.

Aribert Heim był zwykłym dzieckiem, nastolatkiem, mężczyzną, lekarzem. Nie wyróżniał się niczym szczególnym aż do wybuchu II wojny światowej. Wtedy to objawił swoją drugą naturę i w obozie koncentracyjnym w Mauthausen dopuścił się sadystycznych pseudomedycznych eksperymentów na więźniach. Jego "specjalnością" były zastrzyki z benzyny prosto w serce, operacje na przytomnych pacjentach i preparowanie czaszek.

Tak opisują zwyrodnialca byli więźniowie obozu Mauthausen:

"Lekarz obozowy doktor Heim miał w zwyczaju zaglądać do ust więźniów, aby ocenić stan ich uzębienia. Jeśli zęby były w doskonałym stanie, zabijał więźnia za pomocą zastrzyku, odcinał mu głowę, którą później gotował godzinami, aż odchodziło od niej całe mięso, po czym gołą czaszkę preparował jako ozdobę na biurko dla siebie lub swoich kolegów."

"Heim regularnie uczestniczył w wymierzaniu więźniom kar cielesnych- dwadzieścia pięć do stu ciosów pałką- ale zamiast bić ich w pośladki, Heim zawsze celował w nerki, w rezultacie czego wielu z nich umarło z powodu wewnętrznych krwotoków."

"Doktor śmierć" to rekonstrukcja trwającego kilkadziesiąt lat pościgu za Aribertem Heimem, który jakby szóstym zmysłem zdołał uciekać swoim prześladowcom prosto spod kajdanek. Jak to jest możliwe, że przez tyle lat jeden z największych zbrodniarzy zdołał uniknąć wymiaru sprawiedliwości? W zacieraniu śladów swojego miejsca pobytu pomagała niemiecka familia i sąsiedzi przekonani o jego niewinności oraz przybrana muzułmańska rodzina, której udało się niemal idealnie przysposobić Heima w Egipcjanina w mowie, piśmie, modlitwie. Z artykułu tygodnika "Spiegel" z początku 1979 roku w związku z ponowną udaną ucieczką Heima, wyłania się jasny przekaz: "unikanie wymiaru sprawiedliwości jest możliwe tylko dzięki zakrojonej na wielką skalę pomocy w postaci sygnałów ostrzegawczych, wskazówek, profesjonalnych porad prawnych oraz wsparcia finansowego."

"Doktor śmierć" to również doskonały obraz niemieckiego społeczeństwa, które zaraz po wojnie nie dowierza w krzywdę jaką wyrządził Hitler i jego żołnierze. Utrudniają śledztwa nazistów, zafałszowują rzeczywistość, pomagają w ucieczkach. Kilkadziesiąt lat później pełna odmiana. Niemcy są gotowi rozliczyć się z przeszłością i sami domagają się ukarania winnych. Jednak czy nie jest za późno na skruchę? Nie żyje większość świadków i przestępców, pamięć nie chce współpracować...

Autorzy książki oprócz rozpracowania sylwetki Ariberta Heima skupiają się na odmalowaniu dokładnych wizerunków śledczych: Alberta Aedtnera- weterana Wehrmachtu i Szymona Wiesenthal- ocalałego z Holokaustu Żyda, obecnie najbardziej znanego łowcy nazistów; ich sylwetek, ich życiorysów, motywacji, gotowości do naginania reguł i determinacji, która napędzała ich do zdobywania kolejnych tropów nawet kosztem swojego zdrowia, relacji rodzinnych, stosunków społecznych.

Nie zdradzę czy udało się odnaleźć i skazać zbrodniarza, gdyż nie chcę psuć zainteresowanym przyjemności śledzenia tego wieloletniego pościgu za człowiekiem widmo, któremu udało się oszukać przeznaczenie. Wyjawię tylko tyle, że "Doktora śmierć" czyta się jednym tchem, z równomiernie narastającym zainteresowaniem.

aleksandrowemysli.blogspot.com

• II wojna światowa
  • 1m) Nazistowskie obozy śmierci/pracy
  • 1ń) Naziści ☠
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • 1g) Biografie/Autobiografie
  • E-Booki