Mój rok relaksu i odpoczynku

Tłumaczenie: Łukasz Buchalski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Pauza
My Year of Rest and Relaxation
literatura piękna

Bohaterka powieści, młoda Amerykanka, jest piękna, chuda, świetnie wykształcona i zamożna. Na pierwszy rzut oka powinna być też szczęśliwa, ale nie jest. Mamy rok 2000, początek nowego tysiąclecia, gospodarka kwitnie i wszystko mogłoby się układać idealnie, jednak tylko długi odpoczynek i odcięcie się od rzeczywistości dają bohaterce nadzieję na dalsze normalne życie. Mój rok relaksu i...

Mój rok relaksu i odpoczynku to opowieść o niemożliwej do przezwyciężenia samotności i braku radości życia pomimo tego, że na pozór wszystkie okoliczności sprzyjają dobrej i wygodnej przyszłości bohaterki tej historii. W ciągłej pogoni za kimś lub za czymś, co da nam szczęście, warto się zatrzymać na chwilę i zastanowić nad sobą. Może hasło „szczęście jest w nas” choć banalne, jest zwyczajnie prawdziwe?

źródło opisu: http://wydawnictwopauza.pl/moj-rok-relaksu-i-odpoczynku/

źródło okładki: www.wydawnictwopauza.pl

marta_456 | 2019-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2019

Książka daje trochę do myślenia. Jednak w gruncie rzeczy jest też dość pusta. Można ją przeczytać z przyjemnością i.zmienić nieco spojrzenie na niektóre sprawy, jednak nie do końca można polubić główną bohaterkę. Z innej strony chyba każdy na czasem ochotę na rok odpoczynku od wszelkich zobowiązań i z możliwością spania kiedy tylko się chce.

patsy_thebooklover | 2019-08-20
Przeczytana: 17 sierpnia 2019

"Mój rok relaksu i odpoczynku" to świetna proza. Jest gorzko, smutno, melancholijnie, klimatycznie, werterowsko wręcz. To nie jest rozrywkowa literatura. Zresztą żadna z książek Pauzy do typowo rozrywkowej nie należy. To książka o odcięciu, o introwerteryzmie, samotności z wyboru, ucieczce od świata, samoświadomości. Bywa sarkastycznie, czasem nawet zabawnie. Przeczytałam opinię, że ta książka "wieje pustką". I tak sobie pomyślałam, że chyba ta pustka, która tak wybija z kart tej powieści jest jej kwintesencją. Bo właśnie o pustce ta książka jest. Pustce w człowieku mimo pozornie poukładanego życia, w którym w teorii nie powinno niczego brakować. Ale przecież wiadomo nie od dziś, że dusza nie zawsze podąża za tym co materialne. Książka jest świetnie napisana, z ironią i pazurem (ale takim przyciętym, patrz. "Pierwszy Bandzior", o zgrozo). Do polecenia na czas wyciszenia i zadumy.

adalares | 2019-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2019

Ta książka wieje pustką. Autorka chciałaby nam coś powiedzieć o życiu, ale zapomniała, że błyskotliwy sarkazm i zmysł do obserwacji to chyba za mało. Ta książka jest jak większość "kreatywnych produkcji" we współczesnym świecie. Zgrabnie napisana, złośliwie ironiczna, z powrzucanymi nawiązaniami kulturowymi, w tym wypadku popkulturowych, ale zupełnie zbędna. Pospolicie zbędna.

Matylda Saresta | 2019-08-10

I kolejne dziwactwo dzisiejszego dnia...
Bardzo szkoda, bo powieść z mega potencjałem.
Błyskotliwa. Zabawna. Autoironiczna. Prześmiewcza. Prawdziwa. Szokująca.
Do momentu, kiedy przestała taka być, a stała się nudna i monotematyczna.

Do uwielbienia tam jest tylko postać pani psychiatry XD

Na ten rok (2019) bardziej osobiście ironicznego tytułu niż „Mój rok relaksu i odpoczynku” nie mogłam sobie wymarzyć. Pozycja intrygująca i irytująca zarazem, choć nie bez rozczarowania muszę przyznać, że zamysł znacząco przewyższył wykonanie.

Nowalijki | 2019-08-07
Przeczytana: 02 sierpnia 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tomasz Radochoński www.nowalijki.com
***
Wydana w 2015 roku powieść Byłam Eileen Ottessy Moshfegh jakoś nie wpadła mi w oko, ale już wiem, że prędko muszę ją nadrobić, bo czuję, że twórczość amerykańskiej autorki młodego pokolenia warta jest uwagi. Jej najnowsza książka – Mój rok relaksu i odpoczynku – na tyle przypadła mi do gustu, że będę uważniej przeglądał nowości wydawnicze, wypatrując nowych tekstów Moshfegh. Pisarki wyczulonej na odmienność, samotność oraz absurdy współczesności. Nowa książka to nie tylko przewrotne spojrzenie na powieść egzystencjalną, ale także obraz społeczeństwa na moment przed wydarzeniami z 11 września 2001 roku, o których mówi się, że po raz kolejny pozbawiły Amerykę niewinności.

Bezimienna bohaterka Mojego roku relaksu i odpoczynku ma wszystkie cechy, które powinny uczynić ją szczęśliwą. Jest młoda, ładna, majętna i szczupła, mieszka na Upper East Side – słowem mogłaby być piątą bohaterką Seksu w wielkim mieście. Kupuje modne ciuchy w butikach...

aggie | 2019-07-10
Przeczytana: 2019 rok

Kiedy zaczęłam czytać książkę Ottessy Moshfegh, od razu pomyślałam, że czytam Mirandę July, ale taką na prochach. Pisanie zaskakujące, lekko bezwzględne, zdziczałe, w postaci komicznej, ale niezabawnej. Inteligentnie narysowany obraz przed-jedenasto-wrześniowego społeczeństwa, pogrążonego w optymizmie, nadprzyrodzonym narcyzmie, starannych manicurach i ciuchach od projektantów.

CAŁOŚĆ: https://ksiazkisaniebezpieczne.blogspot.com/2019/07/farmaceutyczna-hibernacja-ottessy.html