Mój rok relaksu i odpoczynku

Okładka książki Mój rok relaksu i odpoczynku Ottessa Moshfegh
Okładka książki Mój rok relaksu i odpoczynku
Ottessa Moshfegh Wydawnictwo: Wydawnictwo Pauza literatura piękna
My Year of Rest and Relaxation
Wydawnictwo Pauza
2019-08-08
2019-08-08
2018-01-01
Łukasz Buchalski
literatura amerykańska poszukiwanie szczęścia powieść obyczajowa relacje międzyludzkie samotność życie singla Wydawnictwo Pauza kobieta na okładce ładna okładka

Sen jest dla słabych

1956 14 299

Infermiterol, węglan litu, ambien, trazodon, ativan, xanax, lunesta, valium. Tylko tyle, albo aż tyle by zapewnić sobie rok błogiego snu, przerywanego jedynie krótkimi wyjściami do lokalnego sklepu i seansami filmowymi, koniecznie przy wykorzystaniu magnetowidu na kasety VHS. Od pierwszych stron uderza zdecydowanie bohaterki do podjęcia tego planu. Im dalej w las tym jest jednak trudniej. Pojawiają się efekty uboczne, ale także na pierwszy plan wychodzą przyczyny podjęcia tego typu decyzji. Ciekawa to próba przejścia żałoby, pokonania własnych demonów.

Trudna była to dla mnie lektura przez mniej więcej pierwszą połowę, jednak im lepiej poznawałem powody decyzji bohaterki tym bardziej ta książka mnie pochłaniała. I choć nie było tu może takiego efektu „wow” jak przy „Lapvonie” to pomysł i realizacja są na bardzo wysokim poziomie. Było dobrze po prostu.

Uwielbiam tę książkę. Powolnie przedstawiane zdarzenia, opisy rutyny głównej bohaterki, groteskowa, "brudna" obrazowość, a także szczerość wypowiedzi - to główne zalety.

Bylam sceptycznie nastawiona do tej powieści, bo opowiadania Ottessy Moshfegh niezbyt przypadły mi do gustu. Ciesze sie, ze przeczytałam “ Mój rok..”, cóż to za niesamowita książka! Pomysł na fabułę doskonały, warsztat świetny. Sarkazm i poczucie humoru łagodzą wymowę tej powieści, która tak naprawdę opowiada o samotności, depresji i żałobie. To książka, o której można by dyskutować bez końca, tyle w niej smaczków i piła do różnych interpretacji. Przeczytajcie koniecznie!

Ciekawa, dziwna i pięknie napisana historia o 26-letniej dziewczynie, która chce odizolować się od świata i odurzona tabletkami przespać cały rok. Jednak nie do końca jej się to udaje. Ciężko znieść główną bohaterkę, a mimo to nie da się oderwać od tej książki.

Nie chwyciła mnie za serce ani nie stała się jedną z moich ulubionych książek ever. Nie uważam, że jest fenomenalna i każdy musi ją przeczytać. Natomiast sprawia, że człowiek się zamyśla, a i dyskusje na jej temat są naprawdę interesujące. Czyli coś, co w literaturze poszukuję.

Moja pierwsza powieść Moshfegh. Zaraz po jej przeczytaniu dorzuciłam na półkę pozostałe jej utwory bo bardzo spodobało mi się jej pióro, sposób postrzegania świata – celna refleksja i przenikliwość. Niezwykłą wrażliwością cechuje się główna bohaterka „Mojego roku…” – która z pozoru ma wszystko, ale wszechogarniający smutek i niemoc paraliżują bohaterkę popychając ją do ekstremalnego rozwiązania jakim jest zapadnięcie w letarg, odcięcie się od wszystkich zewnętrznych bodźców. Pod wieloma względami była to powieść bardzo ożywcza i pobudzająca. Spod pół przymkniętych powiek bohaterka w niezwykle przytomny i celny sposób potrafi obnażyć miałkość otaczającej nas rzeczywistości. Brak szczerości, pozorność zawieranych relacji, bezmyślna pogoń za dobrami materialnymi, konsumpcjonizm i desperacka próba dopasowania się do norm i oczekiwań społecznych. Byłam pełna podziwu dla decyzji podjętych przez główną bohaterkę, konsekwencji i bezkompromisowości jej działań. Rok z życia bohaterki, pół-sen, pół-koszmar – dostarczył mi wielu refleksji, wielu spostrzeżeń – otworzył oczy na zjawiska, które kreuje współczesny świat, warto czasem się odciąć, zrobić krok w tył i spojrzeć na to co nas otacza z nieco szerszej perspektywy, a być może uda nam się nie zwariować.

Jest coś ujmującego w tej książce. Każdy z niewielu bohaterów krąży gdzieś w pustej przestrzeni i radzi sobie najlepiej jak potrafi. Jest coś hipnotycznego w zamkniętych ścianach apartamentu głównej bohaterki w którym spędzamy z nią tyle czasu. I w kawie, która cały czas kupuje, w niedbaniu o jedzenie, kupowaniu lodów i sklepowych kanapek, oglądaniu filmu po filmie i w stale towarzyszącym śnie, który zapewniał jej koktajl tabletek. Podobał mi się też wątek z Revą i jak myśli głównej bohaterki o niej w końcu ewoluują, a raczej jakiego „odkrycia” dokonuje, bo myślę że dla mnie było raczej jasne od samego początku, że łączy je przyjaźń.

Bardzo trudna książka, wywołująca we mnie pod koniec sporo lęku. Oryginalny pomysł na fabułę. Autorka wydaje się opisywać wszystko, co jej przyjdzie do głowy, nie zastanawiając się nad tym, czy ma to logiczny sens. Bo ta książka nie ma być realistyczna. Ale bardzo dobrze oddaje mindset/vibe posiadania zaburzeń, właśnie w taki sposób przebiega wtedy proces myślowy, dokładnie tak samo, jak u głównej bohaterki. Zawiedziona jestem jednak końcówką, liczyłam na coś zjawiskowego, jako kropkę nad "i" całej powieści. Na pewno nie zapomnę o tej absurdalnej książce.

To historia z pozoru zblazowanej kobiety, której życia mogłaby pozazdrościć niejedna osoba. Jest szczupłą mieszkanką Nowego Jorku, posiada dosyć spory majątek po rodzicach, a większość swojego czasu spędza na piciu kawy i kontemplacji własnego losu. Nie sposób zaprzeczyć jej uprzywilejowanej pozycji w społeczeństwie. W rzeczywistości jednak boryka się z głęboko zakorzenioną depresją, a pocieszenie odnajduje wyłącznie w lekach, które tymczasowo znieczulają jej ból istnienia. Przełom dwóch wieków sprawia, że narratorka decyduje się na wprowadzenie drastycznych zmian w trajektorii własnego życia. Jedynym lekarstwem na jej cierpienia było zapadnięcie w głęboki sen, co nie ukrywam, jest dosyć atrakcyjnym sposobem na radzenie sobie
z troskami rzeczywistości życia.

Kobieta prowadzi nas przez kolejne rozczarowania romantyczne, porażki i rozpady przyjaźni, a także kryzysy egzystencjalne, po których jedyną nadzieją na odzyskanie sił do życia jest przebudzenie po roku przerywanego snu. Główna bohaterka zastanawia się, co tak naprawdę daje jej szczęście i z czego mogłaby czerpać siłę do działania. Na szczególną uwagę zasługuję także niezwykle barwny opis nowojorskiego społeczeństwa początku XXI. wieku, który w zupełności oddaje realia ówczesnego życia.

Momentami zabawna, niezwykle ironiczna i zaskakująca opowieść o obliczu depresji, o którym nie mówi się wystarczająco głośno, skłania do głębokiej refleksji na temat prawdziwego znaczenia życia. Co nadaje naszemu życiu sens? Dzięki czemu czuję, że żyję? Na te pytania musimy odpowiedzieć sobie sami.

Ta powieść stanowi zachętę do rozmowy o zdrowiu psychicznym i skutkach jego zaniedbania. Warto sięgnąć po tę pozycję, zdecydowanie zasługuje na cały hype, który do tej pory otrzymała.

ig @ bavureads

Poleciło mi ją kilka osób, do których mam zaufanie w propozycjach lektury - tutaj bardzo się rozczarowałam. Zarówno książką jak i spektaklem. Ciekawy koncept - to na pewno. Jednak historia depresji i działania głównej bohaterki... nie, totalnie nie.