Dziewczyna z konbini

Okładka książki Dziewczyna z konbini Sayaka Murata Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Dziewczyna z konbini
Sayaka Murata Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Seria z Żurawiem literatura piękna
Seria z Żurawiem
Konbini ningen
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2019-03-15
2019-03-15
2018-06-12
Dariusz Latoś
literatura japońska powieść japońska aseksualność aromantyczność
Inne

Wiele się spodziewałam po tej książce po usłyszeniu licznych pozytywnych recenzji na zagranicznym booktubie. Po tytule i opisie spodziewałam się krytyki kapitalizmu lub tego, że mamy nierealistyczne oczekiwania wobec każdego. Mieć dobrą pracę, wziąć ślub, założyć rodzinę. W tej książce faktycznie pojawiła się jakaś krytyka tych ostatnich, społecznych oczekiwań - kobieta musi! mieć albo męża, albo karierę - ale i tak nie była zbyt głęboka. Podobało mi się za to przywiązanie głównej bohaterki do sklepu i liczyłam na to, że wydźwięk historii będzie taki, że należy szanować osoby pracujące w handlu, zwłaszcza jeśli lubią to i znają się na tym tak jak Keiko. Niestety tak nie było. Autorka dążyła w zasadzie donikąd. Zdecydowanie najgorszym elementem książki była postać Shirahy, najbardziej irytującego mężczyzny, jaki powstał w literaturze. A ma ciężką konkurencję w postaci mizoginistycznych, rasistowskich, egoistycznych mężczyzn z klasyków. Ten ciągle pierdolił o tym, jak to niby żyjemy w neolicie, ciągle powtarzając: "społeczeństwo jest złe!1! Jestem ciemiężony przez społeczeństwo!1!" jednocześnie będąc darmozjadem krytykującym każdego poza nim samym. Pasożytował na głównej bohaterce, żył w jej wannie, kazał jej go karmić, nie płacił za nic. Na dodatek kazał jej zwolnić się z pracy i szukać takiej, która byłaby bardziej poważana, podczas gdy sam nic nie robił. Był zbyt prawdziwy i chyba dlatego wygrał konkurs beznadziejnych facetów w mojej głowie.

Podsumowując, książka gorsza, niż się spodziewałam. Zważając na tematy, które poruszała, zdecydowanie za mało krytyki i refleksji. Plus za postać w spektrum autyzmu (Keiko),lecz i to mogłoby być lepiej eksplorowane. Szybko się czytało, więc na szczęście nie traci się za dużo czasu nad tą pozycją.

Dziwna historia o dojrzałej kobiecie, która może funkcjonować jedynie w bardzo schematycznym świecie sklepu wielobranżowego, czyli kombini. Wszyscy wokół wchodzą z butami w jej życie i oceniają. A o na chce się dostosować za wszelką cenę do oczekiwań innych. Gubi się w biegu po tę "normalność". Lecz w końcu poddaje się i zamierza iść za głosem swego ciała i duszy. Bardzo inne.

Mocna, prosta w formie, dosadna, dającą do myślenia, nieodkładalna❤️

Mocna, prosta w formie, dosadna, dającą do myślenia, nieodkładalna❤️

O tym jak opresyjne i przemocowe potrafią być tak zwane normy społeczne, nie trzeba tłumaczyć. “Kiedy dziecko? “Kiedy zakup mieszkania?” “Dlaczego nikogo nie masz?” “Dlaczego nie zmienisz pracy?”. Czy jest na świecie szczęściarz, który nie musiał nigdy słyszeć tych pytań, nie musiał, również nigdy tłumaczyć ze swoich życiowych wyborów? Na pewno są tacy, którzy świadomie zrezygnowali z obranej ścieżki na rzecz wpasowania się.
Społeczeństwo wymaga od nas wiecznego rozwoju, zdobywania szczytów, tego słynnego wyjścia poza strefę własnego komfortu, podczas, gdy wśród nas są osoby, którym bezpieczeństwo i szczęście dają miejsca z określonymi zasadami i rutynami. Dla Keiko, bohaterki książki, takim miejscem jest praca w konbini (sieć sklepów spożywczych podobnych do polskich Żabek). Jej wybór spotyka się ze społecznym ostracyzmem, brakiem zrozumienia. Narzuca się jej sposób bycia, którego nie rozumie i który nie jest z jej punktu widzenia logiczny. Daleko nam do utopijnego świata w którym nie jesteśmy wpychani w konkretne role społeczne ze względu na płeć, wiek, lub wizje sukcesu. Powinności otaczają nas zewsząd, a my czujemy presję, aby spełnić je wszystkie. Czy na tym powinno polegać życie? A drugie pytanie, czy narzucając innym swój sposób widzenia świata, naprawdę dbamy o dobro tej osoby, czy też walczymy z własnym dyskomfortem?

Dziewczyna z Żabki

Pod tą niepozornie wyglądającą, pastelową okładką kryje się ważka treść - iście kafkowska można by rzec.
Bohaterka o imieniu Keiko, osoba ewidentnie w spektrum, nie do końca przetwarza uczucia i zachowania innych, ma swój wewnętrzny świat, w którym czuje się bezpiecznie. Dlatego, że jej mózg działa nieco odmiennie, nie dostosowuje się do ogółu, nie zważa na konwenanse i postępuje tak jak dyktuje jej serce, nawet tego nie zauważając. Lubi swoją pracę w Konbini (to taki japoński odpowiednik naszej Żabki),ponieważ daje jej ona poczucie satysfakcji i przynależności.

Jednak społeczeństwo chce od niej zupełnie czegoś innego. Oczekuje, że znajdzie "normalną" pracę, będzie robić "prawdziwą" karierę, albo wyjdzie za mąż i urodzi dzieci.
Niemożność zakwalifikowania Keiko do żadnej z powyższych grup sprawia ,że jej najbliższe otoczenie , zarówno rodzina jak i koleżanki, czuje się przy niej niekomfortowo. Każdego uwiera jej inność, w związku z czym próbuje ją odkształcić, wsadzić
w znaną sobie, swojską formę.

Książka porusza niezwykle istotny temat tolerancji dla cudzych wyborów i szacunku do człowieka jako takiego, niezależnie od jego statusu społecznego, zawodu, stanu cywilnego; że naginanie wszystkich do tej samej "foremki" nie jest ani dobrym pomysłem ani tym bardziej najszczęśliwszym rozwiązaniem.
Autorka pokazuje nam na własnym przykładzie(!),gdyż sama pracowała w Konbini kilkanaście lat, że każda praca wykonywana z pasją, praca w którą włożymy serce, jest ważna i potrzebna :) Bardzo mądra i autentyczna książka.
Serdecznie polecam!

Dziewczyna z Żabki

Historia jest opowiedziana w typowy dla japońskiej literatury przyziemny, może wręcz banalny sposób, ale to wszystko działa tylko na jej korzyść. Krótka i prosta, z odrobiną humoru i rozważaniami nad ścieżkami jakie wybieramy w życiu. Warto wspomnieć, że główna bohaterka wydaje się być w spektrum autyzmu, jej perspektywa jest według mnie wyjątkowo interesująca.

Przykra historia o niedopasowaniu z bardziej radykalnej perspektywy japońskiej.

Przykra historia o niedopasowaniu z bardziej radykalnej perspektywy japońskiej.

Miła książeczka na jeden dzień. Fabuła ciekawa, ale postacie wydają mi się bardzo zero-jedynkowe i mało rozwinięte. Usprawiedliwia to jednak skromna długość książki.

Zawsze warto być sobą. Jak pracujesz w konbini to ludzie patrzą na Ciebie z góry. Keiko jako ekspedientka pracowała tam osiemnaście lat i łączyła ją z tym sklepem szczególna więź. Czasami jednak musiała udawać zwykłego człowieka, ponieważ świąt ludzi normalnych nie lubi odmienności. Natomiast Keiko pragnęła żyć wbrew zasadom. Polecam, bo to bardzo ciekawa książka, a ja polubiłam ostatnio japońską prozę.

Bardzo ciekawa pozycja. Główna bohaterka- Keiko- ma 36 lat i od 18 pracuje dorywczo w konbini, czyli sieciowym sklepie całodobowym. Keiko od zawsze czuła się inna i nie odnajdywała się w sytuacjach społecznych. Praca w sklepiku, która dla większości jest etapem przejściowym, jest sensem jej życia. To powieść o odbieganiu od normy i o presji społecznej, by do tej normy dążyć. Keiko, jako osoba chłodna emocjonalnie, nie roztrząsała swojej inności, nie rozpaczała nad nią, nie odczuwała potrzeby, by dostosować się do normy. Inność jej nie unieszczęśliwiała. To otoczenie próbowało wywierać na nią presję, by zmieniała siebie i swoje życie. Niezrozumiały był dla nich fakt, że dziewczyna nie odczuwa potrzeby zmiany. Powieść skłania do refleksji nad pojęciem normy. Historia Keiko wskazuje, że to pojęcie relatywne. Czy lepszym wyznacznikiem normy jest dostosowanie się do wzorca społecznego czy też subiektywne poczucie szczęścia? Czy należy leczyć kogoś z dolegliwości, które mu osobiście nie przeszkadzają? Bardzo poruszająca i skłaniająca do wielu refleksji lektura, serdecznie polecam.