Atuty zguby

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Kroniki Amberu (tom 6)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Trumps of Doom
8320714311
Leone

Merlin, syn Corwina, żyje spokojnie w naszym świecie, ale ten spokój nie trwa długo. Straszliwe moce zła z alternatywnego świata w Cieniu przepędzają go z Ziemi. Powraca do Amberu, gdzie zostaje wplątany w rodzinne intrygi. Grozi mu też zemsta, którą nieznany wróg zaprzysiągł jego krewnym. Na szczęście Merlin odziedziczył po ojcu nie tylko siłę i spryt, ale ma też kilka własnych atutów.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Kryanka | 2016-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2016

Nowy bohater i nowa przygoda w świecie Amberu. Miło było zobaczyć starych znajomych (chociaż Corwin akurat zaginął), Merlin natomiast trochę zawiódł. Ma moce czarnoksięskie, superbroń, do tego zdolności hakerskie i rozliczne tytuły, słowem - typowy Gary Stu. Byłby fajną postacią na relaksujący wieczór, tylko że brakuje mu humoru i inteligencji Corwina. Tyle razy nie kojarzył oczywistych faktów i głupio pakował siebie i innych w kłopoty, że mam nadzieję na rychły powrót jego ojca.

ira | 2015-08-25
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Roger Zelazny mógłby zostać scenarzystą "Mody na sukces" - każde bez wyjątku posunięcie bohatera, w tym tak istotne jak podniesienie słuchawki telefonu, musi być starannie przemyślane, omówione z całą rodziną i skomentowane po fakcie przez wszystkich.
Tylko dla wytrwałych.

Mamerkus | 2016-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2016

Po jakimś czasie wróciłem do Kronik Amberu. Podcykl o Corwinie strasznie mnie zmęczył, więc potrzebowałem trochę czasu, aby kontynuować czytanie. Niestety podcykl o Merlinie zaczyna się od "Atutów zguby" powieści złej, słabej, napisanej na siłę i dla kasy (czyli na jedno wychodzi).
Główny bohater Merlin jest cieniem (nomen omen?) swojego, bądź co bądź, charyzmatycznego ojca Corwina, ma głównie fanty i szczęście, ale sam błyszczy inteligencją Forresta Gumpa, jego naiwność jest tak durna, że obraża inteligencję każdego czytelnika. Oprócz tego cała intryga jest słaba i infantylna, a jedyne, co ją ratuje to właśnie nowe fanty i postaci - Ghostwheel, Frakir, Jasra, czy duch wnikający w różnych ludzi i śledzący Merlina. Będę musiał jakoś przemęczyć pozostałe cztery tomy z nadzieją, że coś się zmieni na lepsze.

Carpenter | 2015-11-10

Zdecydowanie najlepszy cykl Zelaznego. Mam pierwsze polskie wydanie, ale po 20 latach z ogromną przyjemnością wróciłem do Amberu - tym razem przesłuchałem audiobooka.

Grisznak | 2014-12-20

Po słabych "Dworcach Chaosu" ten tom jest całkiem niezły. Sprawnie napisany, parę fajnych technomagicznych pomysłów, do tego rodzinka z Amberu nie zmieniła się. Problemem jest sam Merlin. O ile Corwin kombinował i myślał, tak jego synek ma po prostu bajerki i szczęście. Taka męska Mary Sue, niestety.

bezi2 | 2016-12-31
Przeczytana: 30 grudnia 2016

Dużo lepsza od Dworców Chaosu. Nowy bohater główny wprowadza powiew świeżości, przyjemnie się czyta.

Vaco | 2014-08-25
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Szósty tom "Kronik Amberu" nie zawodzi czytelnika, wręcz przeciwnie! To także pierwsza część, w której narratorem nie jest Corwin, tylko jego syn - Merlin, co według mnie jest udanym zagraniem ze strony Zelaznego. Nowy bohater nadaje świeżości serii, a "Atury zguby" są moim zdaniem jednym z lepszych tomów "Kronik Amberu".

Wojciech | 2014-01-11
Przeczytana: 09 stycznia 1996

Od tego cyklu poznałem R. Zelaznego i zacząłem jednocześnie uwielbiać jego twórczość.

chucher | 2017-05-01
Leche_Luna | 2017-04-11