Słowa na szczęście i inne nienazwane stany duszy

Okładka książki Słowa na szczęście i inne nienazwane stany duszy Grażyna Plebanek
Okładka książki Słowa na szczęście i inne nienazwane stany duszy
Grażyna Plebanek Wydawnictwo: Agora literatura piękna
Agora
2019-05-15
2019-05-15
literatura polska

Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...
Okładka książki Ziarno granatu. Mitologia według kobiet Katarzyna Boni, Elżbieta Cherezińska, Julia Fiedorczuk, Agnieszka Jelonek, Renata Lis, Weronika Murek, Grażyna Plebanek, Joanna Rudniańska, Barbara Sadurska, Dominika Słowik, Aleksandra Zbroja, Aleksandra Zielińska
Ziarno granatu... Katarzyna Boni, Elż...

beznadziejny zbiór. bardzo żałuję że nie mogę ocenić niżej.

beznadziejny zbiór. bardzo żałuję że nie mogę ocenić niżej.

“Słowa na szczęście i inne nienazwane stany duszy” to zbiór felietonów dotyczących różnych słów z całego świata, opisujących poszczególne stany duchowe, zjawiska czy emocje. Jak sam tytuł wskazuje, wyrażenia te są nacechowane pozytywnie, mają w sobie siłę, a po zagłębieniu się w ich znaczenia wywołują lekko zamyślony uśmiech na twarzy, będący pierwszym przejawem refleksji.

Sam pomysł na zebranie i objaśnienie tych wyjątkowych słów niezwykle przypadł mi do gustu. Wiele fragmentów szczególnie mnie dotknęło, skłoniło do myślenia nie tylko nad istotą rzeczy nazywanych, dookreślonych, ale też nad tymi szczegółami, obok których często przechodzi się bezrefleksyjnie. Poznając kilka nowych pojęć, poczułam ulgę. Wreszcie znalazłam bowiem słowa tak perfekcyjnie opisujące to, co czuję – to dla mnie bardzo ważne, możliwość określenia własnych uczuć.

Książka miała jednak dla mnie swoje mocno rażące minusy. Oprócz naprawdę przyjemnych wyjaśnień danych pojęć, nawiązań do kręgów kulturowych, z których pochodziły czy plastycznych zobrazowań opisanych dla przykładu, pełno było dość jednoznacznych określeń na temat kondycji współczesnego świata Zachodu. Autorka miała do tego rzecz jasna pełne prawo, tym rządzą się felietony. Niestety nie zgadzałam się z większością opinii. Nasza rzeczywistość wydaje mi się zdecydowanie mniej zero jedynkowa. Wtrącane wszędzie przeświadczenia o rządzących naszymi relacjami i wnętrzem technologiach przy dłuższej lekturze męczyły, a nawet odbierały przyjemność z zagłębiania się w kolejne strony. Ostatecznie jednak sądzę, że pomimo tego warto było sięgnąć po tę pozycję. Polecam każdemu, komu brakuje zwięzłych określeń na nazwanie tego, co z pozoru wydaje się nie do opisania i wyrażenia.

Ciekawa pozycja dla kochających zabawę słowem i odnajdujących sens w nazywaniu stanów, które wszyscy odczuwają, ale nie zawsze dogłębnie analizują. Cudownie wydana!

Czytałam dwa razy, wzrusza mnie

Czytałam dwa razy, wzrusza mnie

Cudowna, mądra, zabawna, lekka, ciekawa i bardzo fajnie przeczytana przez autorkę. Idealna do słuchania, szczególnie jeśli ktoś się chce przekonać do audiobooków :)

Niezwykle ciepła, ciekawa i zabawna książka. Autorka "wyjęła mi z ust" cały wachlarz nowych słów opisujących emocje, szczególnie te pozytywne. Czytałam z zapałem i zachwytem, liczę na drugą część!

Książeczka jako ciekawostka, raczej na 1 raz niż na sięganie za każdym razem, gdy dopadnie nas
"nienazwany stan duszy". A w sumie szkoda, bo potencjał na coś więcej niż "słownik" mógł zostać fajnie wykorzystany, a tak to autorka jakby nie miała śmiałości popłynąć = tylko oszczędnie nakreślając background życiowy danego słówka. Szkoda

Nie skończyłam

Nie skończyłam

Przyjemna lektura o słowach z innych języków, które grają w duchu grazki

Przyjemna lektura o słowach z innych języków, które grają w duchu grazki

Jestem rozczarowana. Trochę jest jak zbiór felietonów, dla których mam cierpliwość na moment na Facebooku. To po prostu dla mnie stanowczo za mało, by było interesujące jako książka. Ot, taki miły przerywnik... Po tej autorce się tego nie spodziewałam :(

• Storytel
  • Polskie
  • Reportaże, wywiady, felietony

Dodaj cytat z książki Słowa na szczęście i inne nienazwane stany duszy