Pokuta

Seria: Ze Strachem
Wydawnictwo: Czarne

We wrześniu 1986 roku brutalne morderstwo wstrząsnęło niewielką nadmorską miejscowością. Na plaży znaleziono zwłoki młodej dziewczyny, Reginy Wieczorek. Miała dziewiętnaście lat i żadnych wrogów. Na szczęście szybko udało się znaleźć winnego. Tak przynajmniej sądzi milicja. Tymczasem pewnego listopadowego dnia na komisariacie pojawia się Jan Kowalski. Twierdzi, że zabił nie tylko Reginę, ale także pięć innych kobiet. Pozbawiał je życia z niezwykłą dla seryjnego mordercy regularnością – co siedem lat jedną.

Milicja staje przed zagadką: kim jest Jan Kowalski, bezwzględnym zbrodniarzem czy szaleńcem? Czy to możliwe, że od ponad trzydziestu lat nikt nie zauważył grasującego w okolicy mordercy? Co naprawdę spotkało Reginę i gdzie są inne ofiary Kowalskiego? I kim jest tajemniczy mężczyzna, który obiecuje młodym dziewczynom nowe życie, jeśli poświęcą to, co dla nich najcenniejsze?

źródło opisu: strona internetowa wydawcy (www.czarne.com.pl)

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Nie | 2019-08-22

RECENZJA
61\2019
Anna Kańtoch – „Pokuta”
Wydawnictwo: Czarne
Liczba stron: 352
Premiera: 31.07.2019 r.

„Pokuta” to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki. Po wielu dobrych opiniach o jej powieściach kryminalnych, postanowiłam sama się przekonać, czy jej styl i pomysł na poprowadzenie fabuły przypadnie mi do gustu. Pierwszą rzeczą, która zaintrygowała mnie zaraz po opisie książki, była okładka. Głowa kobiety z mokrymi włosami na tle zejścia na plażę…

Akcja powieści rozgrywa się nad polskim morzem w czasach PRL-u, kiedy Milicja Obywatelska próbuje rozwikłać zagadkę śmierci kolejnej kobiety, której zwłoki zostają znalezione na plaży. Co siedem lat, we wrześniu ginie jedna kobieta, a zabójcy do tej pory nie udaje się odnaleźć. Tym razem do winy przyznają się dwie osoby… O co tutaj tak naprawdę chodzi?

„Pola miała poczucie, że wciąż jest dzieckiem, nieporadnie próbującym udawać kobietę. Jakby istniał jakiś tajemniczy klucz do dorosłości, który wszyscy z wyjątkiem niej...

zagubieniwkrainie | 2019-08-21

Zagubieni w Krainie Książek * zagubieniwkrainieksiazek.blogspot.com

Byłem jedną z tych osób (a było ich całkiem sporo), które z dużym wyczekiwaniem czekały na kolejny kryminał Anny Kańtoch z akcją osadzoną w czasach Polski Ludowej. Czy książka spełniła moje oczekiwania? Zaraz się dowiecie...

Pod koniec września 1986 roku na nadmorskiej plaży znaleziono zwłoki młodej dziewczyny, absolwentki lokalnego liceum, Reginy Wieczorek. Renia była mądrą, bystrą i lubianą dziewczyną. Wszyscy sądzili, że czeka ją kariera w wielkim mieście. Jednakże brutalne morderstwo zniszczyło wszystko. W stan oskarżenia postawiono chłopaka, który kiedyś się do niej zalecał – Andrzeja Białego. Winny trafił do więzienia.
Pewnego listopadowego dnia na milicję zgłasza się niejaki Jan Kowalski. Nie ma żadnych dokumentów ani stałego miejsca zamieszkania. Jest niczym biała karta. Zeznaje starszemu sierżantowi Igielskiemu, iż to on stoi za morderstwem Reginy Wieczorek oraz pięciu innych kobiet, które zaginęły w...

patriko_poznan | 2019-08-20
Przeczytana: 19 sierpnia 2019

To moja pierwsza styczność z twórczością Anny Kańtoch i uważam to spotkanie za bardzo udane. "Pokuta" to kolejny kryminał spod pióra Anny Kańtoch. Autorka przenosi czytelnika nad polskie morze w 1986r. To czasy milicji obywatelskiej, która w mojej ocenie została przedstawiona w bardzo pozytywnym aspekcie objawiająca się bardzo kompetentnymi osobami dążącymi do celu bez korzystania ze swojej wyższości i pokazującymi ludzkie podejście do spraw. Dochodzi do zabójstwa młodej kobiety i Reginy Wieczorek, której ciało znaleziono na plaży. Szybko udaje się znaleźć sprawcę tej zbrodni. Nagle jednak pojawia się Jan Kowalski, który przyznaje się do zabójstwa Reginy i kilku innych kobiet w latach poprzednich z odstępami siedmiu lat. Milicjant Igielski podejmuje się odkrycia prawdy, gdyż nie wszystko jest takie jakby się wydawało. Odkrywane są tajemnice, które gdyby nie śmierć Reginy nigdy nie ujrzałyby światła dziennego. Autorka bardzo skrupulatnie przeprowadza czytelnika przez akcję książki...

Mimi | 2019-08-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: sierpień 2019

Jest klimat - idę zaparzyć herbatę.

Hania | 2019-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2019

Szczerze mówiąc nie mogłam odłożyć tej książki. Przemknęłam po prostu po niej. Nie było to moje pierwsze spotkanie z autorką a kolejne udane. Wątki historii były bardzo zaplątane ale zostały w sposób bardzo umiejętny rozplątane i ukazały nam ludzkie emocje, przywary i zależności. Historia ma miejsce w epoce PRL'u i prześwietla charaktery społeczności w małej mieścinie. Świetnie oddane cechy prowincjonalnego milicjanta, który jednak w bardzo przemyślany sposób poprzez własną dociekliwość rozwiązuje temat. Bardzo wciągająca historia, która po prostu zmusza do czytania....

Angazetka | 2019-08-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2019

Trochę... rozczarowanie. To znaczy, oczywiście, nadal jest to bardzo wysoki poziom, smakowity tekst, kolejna fascynująca w swej szarości prowincja, ale... Ale czegoś brakuje. Przy "Łasce" i "Wierze" wsiąkałam w narrację, zasysało mnie, a tu... Tu tych emocji nie było. Troszkę szkoda.

Agnieszka | 2019-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2019

Kolejna bardzo dobra książka Kańtoch. Uwielbiam, jak ona odmalowuje klimat małych miasteczek sprzed lat. Czekam na więcej.

aali | 2019-08-10
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 10 sierpnia 2019

Jeśli sięgając po “Pokutę” liczycie na typowy kryminał możecie poczuć lekkie uczucie zawodu. Jak na kryminał przystało mamy trupa, podejrzanego, a nawet dwóch, którzy przyznają się do popełnienia morderstwa, mamy i śledztwo, ale na pierwszy plan powieści wysuwa się przede wszystkim świetnie poprowadzony wątek obyczajowy. W małym, hermetycznym, nadmorskim miasteczku coś się dzieje, ktoś udusił na plaży młodą dziewczynę, ale to nie wszystko, mieszkańcy skrywają swoje własne tajemnice, rozgrywające się za zamkniętymi drzwiami ludzkie dramaty, których nie chcą z nikim dzielić. Annę Kańtoch uwielbiam za charakterystyczny klimat, jaki tworzy w swoich powieściach. Nie inaczej jest w “Pokucie”. Ciężka, mroczna, skąpana w deszczu i targana przez wiatr atmosfera, która potęguje uczucie niepokoju i zła, którego czai się w mgle, do tego niespieszna akcja, “zwyczajnie- niezwyczajny” milicjant prowadzący sprawę, misternie utkana intryga razem dają przepis na bardzo dobrą lekturę.
Ja polecam.

zaczytana-kociara | 2019-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2019

Bardzo lubię książki wydawane przez wydawnictwo czarne,ale z tą książką miałam jakiś problem, według mnie zaistniał duży chaos, w sensie,że bardzo dużo informacji było, w każdym rozdziale były co chwile jakieś nowe szczegóły dotyczącego śledztwa, po połowie książki idzie się pogubić a może i połapać w zależności od czytelnika, przyznam,że u mnie był ten problem,żeby wszystko nadążyć i zrozumieć każdy szczegół, ale to tylko troszkę.
W powieści panuje mega niezwykły nastrój, gęsta atmosfera do tego klimat tego miasteczka oraz mrocznego i ponurego w oddali lasu sprawiał ciarki na skórze.
Akcja dynamiczna,pełna szczegółów, mroku i pułapka,która zmierza do prawdy jest długa i wymaga skupienia się,aby wszystko dobrze zrozumieć całość.
Fabuła na pierwszy rzut oka intryguje, mamy tutaj dwóch morderców i 7 ciał,jedno ciało co 7 lat... Jaka jest prawda? Powinniście sami przeczytać :)

Monika | 2019-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2019

Oceniam tę książkę wysoko ze względu na niezwykły zupełnie nastrój.
Klimat małego, deszczowego, a później zasypanego śniegiem miasteczka odmalowany jest po mistrzowsku. Niepokój, smutek i beznadzieja i ginące w równych odstępach czasu młode kobiety. To wciąga, hipnotyzuje wręcz.

Zaskakujące zakończenie, choć mnie nie rozczarowało, to jednak zeszło na drugi plan w porównaniu z klimatem całej opowieści.

Polecam bardzo! Przereklamowani Katarzyna B. czy Remigiusz M. mogą pani Kańtoch czyścić buty.