Pokuta

Okładka książki Pokuta Anna Kańtoch
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Pokuta
Anna Kańtoch Wydawnictwo: Czarne Seria: Ze Strachem kryminał, sensacja, thriller
Ze Strachem
Czarne
2019-07-31
2019-07-31
kryminał literatura polska manipulacja milicja obsesja polski kryminał psychopata seryjny zabójca śledztwo zabójstwo zagadka kryminalna

Okładka książki Sprzedawcy marzeń Krystyna Chodorowska, Piotr W. Cholewa, Grzegorz Chudy, Anna Hrycyszyn, Anna Kańtoch, Marta Magdalena Lasik, Joanna Nałęcz, Małgorzata Pudlik, Katarzyna Rupiewicz, Alicja Tempłowicz, Agnieszka Żak
Sprzedawcy marzeń Krystyna Chodorowsk...

Droga do prawdy

Lekko nudna co w przypadku tej autorki jest rozczarowujące.

Lekko nudna co w przypadku tej autorki jest rozczarowujące.

Bardzo dobra powieść kryminalna, pełna zagadek z przeszłości i nadmorskiego wiatru

Ciekawy przypadek - książka bardzo mi się podobała, ale nie umiem o niej za wiele napisać. Nie jest jakaś innowacyjna, nie jest ponadczasowa, nie operuje kwiecistym językiem, nie ma tutaj humoru, dialogi nie są rewelacyjne, ale to, co ma ta powieść robić, robi bardzo dobrze.

Wzorem innych książek kryminalnych pani Kańtoch to opowieść w czasach PRL-u i milicji, która prowadzi śledztwo w małej mieścinie (tym razem nad morzem). Z tego, co wiem, historia nie jest powiązana fabularnie z innymi, więc można ją czytać osobno, co jest dużym plusem. Wchodzimy też od razu do akcji, aczkolwiek warto powiedzieć, że sama historia nie jest stricte o śledztwie, a raczej o... poszukiwaniu tego śledztwa. Ale nie zmienia to faktu, że autorka robi tutaj trzy rzeczy świetnie.

Po pierwsze, stopniowanie napięcia. Miałem o to małe pretensje w powieści "Wiara" tej samej pisarki, ale tutaj jest to wszystko świetnie przygotowane. Jest mało momentów, które mają duży ładunek "akcyjny", natomiast samo napięcie wyczuwalne jest przez całą powieść (nawet w spokojnych okresach) i pozytywnie buzuje, zachęcając do czytania, bo "przecież zaraz coś się może zdarzyć). Są też sceny, które mają nawet ładunek lekko thrillerowy. To się aż chce czytać. Trochę czuć tutaj sposób budowania historii z pierwszego sezonu "True Detective", ale jest dużo szybciej. Co nie znaczy, że bardzo szybko.

Po drugie, dobrze oddany klimat nadmorskiego miasteczka w czasach PRL-u i ogólnie tamtych czasów. Bez narzucania się, bez wynoszenia tego na pierwszy plan - po prostu czuć tę atmosferę. To akurat pisarka robi świetnie też w innych książkach, ale chciałem to i tak wyróżnić.

Po trzecie, zakończenie i cała historia są odpowiednio pogmatwane. Tutaj chyba wszystko ma swoje uzasadnienie, nawet pojedyncze zdania w zeznaniach z początku książki. Być może niektórzy uznają, że interpretacja wypowiedzi jest zbyt naciągana, tak jakby autorka chciała na siłę skomplikować całą opowieść, ale mnie się to bardzo podobało. Mam wrażenie, że fani Herculesa Poirot poczują się zadowoleni, mimo że to zupełnie nie klimat Agathy Christie.

Czy są wady? Pewnie są i może nie wszystkie wątki są równie ciekawe. Może też czasem przesadzone są reakcje bohaterów lub wprowadzanie motywów "człowieka po przejściach". Ale to wszystko gdzieś tam niknie w obliczu bardzo dobrej i wciągającej opowieści. A przynajmniej tak ja ją "odnajduję".

6,5*/10

6,5*/10

Lata 80. XX wieku, senne nadmorskie miasteczko skąpane w listopadowym deszczu i zagadka znikających bez wieści młodych kobiet. Gdy na plaży zostaje znalezione ciało Reginy Wieczorek a na komisariat zgłasza się potencjalny morderca, milicjant Krzysztof Igielski rozpoczyna śledztwo.
Przyznam, że już dawno nie czytało mi się kryminału tak szybko i lekko. Autorka ciekawie skonstruowała fabułę, nakreśliła głównych bohaterów i zgrabnie połączyła wszystkie elementy układanki w całość.
Czytelnik nie znajdzie tu przekleństw i brutalnych opisów, co akurat dla mnie jest wartością dodaną.
Książka w sam raz na jeden wieczór. Polecam.

To chyba moje pierwsze spotkanie z autorką i początek bardzo intrygujący, fabuła fajnie skonstruowana, ale zakończeniu czegoś zabrakło. Może rozczarowało mnie bezkrwawe zakończenia, a może historia z karteczkami zakończyła się tak banalnie? Zobaczę jak inne książki autorki.

Solidnie wykonana robota przez autorkę, a cała zagadka kryminalna była nieźle pokręcona.

świetny klimat lat 80-tych i wielowątkowa zagadka kryminalna, od której trudno się oderwać :)

To moje pierwsze spotkanie z kryminałami Anny Kańtoch.
Kryminały to niewielki procent czytanych przeze mnie książek.
Fabuła kryminalna intrygująca a tło obyczajowe interesujące co razem dało wciągająca lekturę z zaskakującym zakończeniem. I muszę przyznać, że polubiłam starszego sierżanta Igielskiego.
Zostałam zachęcona do przeczytania wcześniejszych. Szkoda tylko, że nie ma ich w mojej bibliotece miejskiej.

To moje pierwsze spotkanie z kryminałami Anny Kańtoch.
Kryminały to niewielki procent czytanych przeze mnie książek.
Zostałam zachęcona do przeczytania wcześniejszych. Szkoda tylko, że...

2090

Anna Kańtoch po raz kolejny udowadnia że w kryminale nie muszą przelewać się hektolitry krwi by był dobry.
"Pokuta" ma w sobie atmosferę skandynawskich kryminałów,jest zbrodnia,są potencjalni zabójcy i sekrety sprzed lat.Polecam!!

• Kryminał

Video