My, dzieci z obozów

Wydawnictwo: Post Factum
Born Survivors
literatura piękna
Ag2S

UWAGA!!! Książka ukazała się poprzednio pod tytułem "Urodzeni, by żyć". Opowieść rozpoczyna się pod koniec II wojny światowej. Trzy nieznające się kobiety, po koszmarze obozu Auschwitz, zostają przewiezione do Freibergu i przeznaczone do niewolniczej pracy w zakładzie zbrojeniowym. Umieszczone w transporcie do obozu Mauthausen w Austrii, są pewne, że czeka je śmierć. ...

UWAGA!!! Książka ukazała się poprzednio pod tytułem "Urodzeni, by żyć".

Opowieść rozpoczyna się pod koniec II wojny światowej. Trzy nieznające się kobiety, po koszmarze obozu Auschwitz, zostają przewiezione do Freibergu i przeznaczone do niewolniczej pracy w zakładzie zbrojeniowym. Umieszczone w transporcie do obozu Mauthausen w Austrii, są pewne, że czeka je śmierć. Podczas trwającej siedemnaście dni gehenny, pochłaniającej życie połowy transportowanych więźniów, kobiety rodzą dzieci. Pomimo katastrofalnych okoliczności, głównie dzięki pomocy współwięźniów i szczodrości mieszkańców mijanych wiosek, zarówno matkom, jak i dzieciom udaje się przeżyć. Po wojnie matki z dziećmi rozpoczynają nowe życie w różnych częściach świata. Dopiero podczas obchodów 65. rocznicy wyzwolenia obozu Mauthausen dzieci dowiadują się o sobie wzajemnie i okolicznościach związanych z ich narodzinami – tak niezwykłych i tak jednoczących, że nie sposób nie podzielić się nimi z całym światem.

źródło opisu: https://www.soniadraga.pl/produkt/3802/literatura-faktu.html

źródło okładki: https://www.soniadraga.pl/produkt/3802/literatura-faktu.html

Ficunio | 2019-07-16

Priska, Rachela i Anka, trzy Żydówki na pytanie Josefa Mengele, czy są w ciąży, odpowiedziały, że "nie". Odpowiedź twierdząca skierowałaby je od razu do gazu.. A tak znalazły sie u wrót piekieł.
Nie da sie opisać okrucieństwa ani barbarzyństwa śmiercionośnych czasów w których przyszło im zostać matkami. Szczerze Wam powiem, że mimo iż przeczytałam naprawdę dużo książek z tej tematyki, po raz pierwszy poczułam "czy to nie jest ponad moje siły?" czytałam, zamykałam tę ksiazkę i myślalam "no way", jak to możliwe, że one przeżyły? Surrealizm ich sytuacji przerastał moją wrodzoną racjonalność😔 Autorka rzetelnie i szczegółowo opisuje życie każdej z tych kobiet, najpierw zwyklą młodość, potem jak trafiają do gett, wagonami bydlęcymi do obozu Auschwitz -Birkenau, następnie do morderczej pracy w fabryce produkującej części do samolotów we Freibergu i do obozu w Mauthausen, gdzie przetrwaly tylko dlatego, że nazistom skończył sie gaz... Boli, tak bardzo boli ta książka i jako matka nie...

anetapzn | 2019-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2019

Niezwykle poruszająca historia. Rozpoczyna się ona pod koniec II wojny światowej. Trzy kobiety, Żydówki, po koszmarze obozu Auschwitz, zostają przewiezione do Freibergu i przeznaczone do niewolniczej pracy w zakładzie zbrojeniowym. Umieszczone w transporcie do obozu Mauthausen w Austrii, są pewne, że czeka je śmierć. Podczas trwającej siedemnaście dni gehenny, pochłaniającej życie połowy transportowanych więźniów, kobiety rodzą dzieci. Pomimo tragicznych okoliczności, głównie dzięki pomocy współwięźniów, zarówno matkom, jak i dzieciom udaje się przeżyć. Niewiarygodne, ale prawdziwe. Trzy ciężarne kobiety cudem ukrywają przez katami swój stan, przeżywają i rodzą dzieci. Cud.
Cenne jest to, iż książka nie skupia się tylko na losach wojennych bohaterek. Krok po kroku poznajemy ich przedwojenne losy. Anka, Priska i Rachela, trzy młode kobiety, Żydówki, pełne marzeń, planów, żyjące w kochających rodzinach, mające u boku bliskich, przyjaciół, ukochanych mężczyzn i jak wielu innych...

Monika | 2019-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2019

Holocaust, kto z nas nie słyszał tego słowa? Sama definicja powoduje, że włos się na głowie jeży. Na szczęście, mamy ten przywilej, że nie doświadczyliśmy na własnej skórze okropieństw wojennych. Minęło wiele dziesiątek lat, aby ludzie, którzy przeszli przez piekło obozów śmierci, zaczęli głośno o nich opowiadać.
Wendy Holden napisała bardzo poruszającą książkę, historię trzech ciężarnych Żydówek, którym udało się przeżyć, którym udało się ukryć odmienny stan i które urodziły dzieci w drodze do obozu w Mauthausen. Po wielu latach "dzieci obozowe" spotykają się, przekraczają bramę Mauthausen, poznają miejsce, w którym przyszło im spędzić pierwsze dni po przyjściu na świat, oddają hołd ludziom bestialsko zamordowanym w tym nieludzkim miejscu.
Książkę warto przeczytać, ale należy liczyć się z tym, że jest ona brutalna, przerażająca, że pozostawia ślad i ostrzega, aby koszmar II wojny światowej nigdy nie wrócił.

Panna Jagiellonka | 2019-06-18
Przeczytana: 16 czerwca 2019

Trzy ciężarne Żydówki, więźniarki obozu koncentracyjnego, które cudem ukryły przed oprawcami swój stan i dzięki temu uniknęły śmierci.

(blog)

Wszystkie trzy zostały oszukane i wszystkie trafiły do obozu koncentracyjnego Auschwitz II - Birkenau. Nagie, stawiały się na kontroli przed jednym z najstraszniejszych lekarzy Rzeszy - Josefem Mengele i z kamiennymi twarzami, pytane o to czy są w ciąży - zaprzeczały, wiedząc, że gdyby kłamstwo wyszło na jaw naziści bez skrupułów pozbawiłyby je życia. To jednak nie był koniec koszmaru, czekała je bowiem ciężka praca w obozie i codzienne starania by ciąża nie wyszła na jaw. Jak ukryć ciążę, gdy jest się tak absurdalnie wychudzonym? Wiecie, to, co najbardziej przeraża mnie w literaturze wojennej to prawdziwość opisywanych wydarzeń i rzeczywiści bohaterowie. Normalnie, w przypadku fikcji literackiej miałabym pewnie jakieś uwagi, ale w tym przypadku zwyczajnie nie wypada mi ich mieć. Priska, Rachela i Anka są moimi bohaterkami, zasługują na...

Kasia Malinowska | 2019-06-18

Są książki, obok których przejść obojętnie się nie da. Już sama gra słów z tytułem książki nawiązującym do "My, dzieci z Dworca ZOO" sugeruje, że historia opisana w książce pozostanie z nami na długo. I gdyby w szkole był czas na czytanie lektur na historii, nie wahałabym się zaproponować tego tytułu.

Anka, Priska i Rachela - trzy Żydówki, które wiodą wspaniałe życie i mają plany na przyszłość, zakładają tuż przed wojną albo na jej początku własne rodziny. Wszystkie trzy zachodzą w ciążę niestety już w czasie wojny. Choć się nie znają trafiają w podobnym czasie do Auschwitz, gdzie muszą ukryć swoje ciąże przed czujnym wzrokiem kata - Jozefa Mengele, który posłałby je na pewną śmierć, a wcześniej eksperymentowałby na ich ciele i ich nienarodzonych jeszcze dzieciach. Po wielu latach po zakończeniu wojny ich dzieci spotykają się w miejscu, gdzie cudem uszły z życiem.

Dawno nie płakałam nad książką. Wendy Holden stworzyła niesamowite dzieło, które powinien znać każdy. W książce...

Dominiqe83 | 2019-06-12
Przeczytana: luty 2017

"My, dzieci z obozów" to wznowienie tytułu „Urodzeni, by żyć”, który miałam okazję przeczytać w 2017 roku. Jest to przejmująca i napisana z kronikarską precyzją publikacja, stanowiąca świadectwo tego, że człowiek, wykorzystując ogromne nakłady samozaparcia, może przetrwać niewyobrażalne piekło.

Wendy Holden – angielska dziennikarka i pisarka – zaprezentowała historie trzech młodych kobiet, połączonych na zawsze podobieństwem losów oraz niezłomnością matczynych serc. To kolejna obowiązkowa pozycja, stanowiąca element zbiorowej pamięci o okrutnych czasach II Wojny Światowej oraz funkcjonowaniu niemieckich obozów masowej zagłady, w których życie straciły tysiące istnień ludzkich, a nielicznym przeznaczonym do eksterminacji udało się je przeżyć.

Przedstawione w książce Priska, Rachela oraz Anka nigdy nie miały okazji się spotkać, jednak ich cudem ocalałe z nazistowskiego pogromu dzieci, które przyszły na świat wbrew wszystkiemu i na przekór śmiercionośnym czasom, odnalazły się po...

Madi | 2019-05-25
Przeczytana: 25 maja 2019

Bardzo poruszająca i wzruszająca historia trzech ciężarnych kobiet, Żydówek,które przeżyły obozy śmierci,by urodzić wyczekiwane dzieci.
Książka jest bardzo szczegółowa i rzetelnie opisana,widać,że autorka bardzo dogłębnie zbadała temat i zebrała wszystkie dane, a żeby jeszcze bardziej przybliżyć czytelnikowi realność opisanych wydarzeń zamieściła również
zdjęcia.
Co najciekawsze ,wszystkie trzy kobiety przebywały w tych samych miejscach i tylko one urodziły dzieci w niemal tym samym czasie lecz nigdy się nie poznały, dopiero ich dorosłe już dzieci odnalazły się i razem spotkały.
Niesamowita książka, niesamowite kobiety, niesamowita historia,historia o której trudno zapomnieć i przejść do przyziemnych spraw.

Sargento_Garcia | 2019-05-09
Przeczytana: 09 maja 2019

Zawsze gdy opisuję książkę-świadectwo odczuwam ogromnego kaca moralnego, bo kim ja niby jestem i jakie mam prawo do oceniania takich historii?

Ta książka to opowieść o Rachel, Pirsce i Annie - trzech młodych kobietach i matkach postawionych na krawędzi piekielnej otchłani. Otchłani w której rządy sprawują najgorsze i najbardziej bezwzględne potwory a jej nazwa to Auschwitz. Wszystkie trzy Bohaterki rodzą dzieci i dzięki pomocy obcych ludzi udaje im się utrzymać je przy życiu.

Niesamowita książka pozostawiającą trwały ślad w psychice czytelnika.

Gorąco polecam!

alilos | 2019-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2019

Książka na wysokim poziomie, nie przez język literacki, bo prosto i przystępnie napisana, ale tak zarazem obrazowo i po ludzku. Bezmiar tragedii, poniżenia, okrucieństwa. Sprowadzenie życia człowieka do czynności fizjologicznych. Doskonale oddane realia życia codziennego w obozach za czasów IIWŚ. Włos na głowie się jeży. Czytanie tej książki boli, ale też i uszlachetnia.

Kasia | 2019-02-19
Na półkach: Auschwitz, Przeczytane, Polecam!
Przeczytana: 2018 rok

Bardzo poruszająca książka.