Urodzeni, by żyć

Wydawnictwo: Sonia Draga
Born Survivors
9788379991945
Ag2S

Urodzeni by żyć to historia trzech ciężarnych Żydówek, więźniarek obozu koncentracyjnego w Auschwitz, którym udało się ukryć swój stan przed oczami oprawców i dzięki temu uniknąć śmierci. Opowieść rozpoczyna się pod koniec II wojny światowej. Trzy nieznające się kobiety zmuszane do niewolniczej pracy w zakładzie zbrojeniowym i ostatecznie umieszczone w masowym transporcie do obozu Mauthausen w Austrii, są pewne, że czeka je śmierć.
W trakcie trwającej siedemnaście dni gehenny, pochłaniającej życie tysiąca transportowanych więźniów, kobiety rodzą dzieci. Pomimo katastrofalnych okoliczności, dzięki pomocy współwięźniów, szczodrości mieszkańców mijanych wiosek i paru ludzkim nadzorcom, zarówno matkom, jak i dzieciom udaje się przeżyć do końca wojny.
Po wojnie matki z dziećmi rozpoczynają nowe życie w różnych częściach świata. Dopiero podczas obchodów 65. rocznicy wyzwolenia obozu Mauthausen dzieci dowiadują się o sobie wzajemnie i okolicznościach związanych z ich narodzinami – okolicznościami tak niezwykłymi i tak jednoczącymi, że nie sposób nie podzielić się nimi z całym światem.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

mclena | 2016-07-29
Na półkach: Przeczytane, 2016 ✔
Przeczytana: 29 lipca 2016

"Za przewożenie Żydów do obozów niemieckie koleje pobierały od SS opłaty według taryfy dla pasażerów trzeciej klasy (cztery fenigi od osoby za każdy kilometr trasy). Za transport powyżej czterystu osób przysługiwała zniżka w wysokości połowy ceny. (...) Dzieci poniżej czterech lat jeździły do komór gazowych za darmo, a dzieci do lat dziesięciu - za pół ceny. Biletów powrotnych system nie przewidywał."

Wielu z nas słyszało o obozach zagłady, wielu było w Oświęcimiu, Brzezince, czy innych hitlerowskich miejscach mordu niewinnych ludzi, których jedynym przewinieniem było pochodzenie. Uczylismy się o tym na lekcjach historii, słyszeliśmy w TV, czytaliśmy w internecie... Jednak niewiadomo jak wiele danych było wśród tych otrzymanych przez nas informacji, jak bardzo potwornie one brzmiały, nic nie może się równać z prawdą jaką można przeżyć tylko za sprawą relacji naocznego świadka. Tutaj mamy ich aż troje - trzy kobiety - trzy młode ciężarne Żydówki, których łączy jeden cel - ocalić...

Agnieszka | 2015-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2015

Moi kochani dziś zapraszam Was na lekturę książki,która oduczy Was narzekania na czasy w których żyjemy. Jak często mówimy i słyszymy od innych,że ich życie jest ciężkie,że w naszym kraju trudno się żyje.Kiedy jednak sięgniecie po książkę Wendy Holden "Urodzeni,by żyć" zdacie sobie sprawę jak wielkimi szczęściarzami jesteśmy żyjąc własnie tu i teraz.Tak naprawdę to powinniśmy dziękować Bogu za to, co mamy i cieszyć się każdą chwilą.
Bohaterki książki "Urodzeni,by żyć" niestety nie mogły cieszyć się pięknem życia.
Trzy Żydowskie kobiety wiodą dość spokojne i ustabilizowane życie, aż nagle wojna odbiera im wszystko dom,rodzinę,bezpieczeństwo i spokój.Pod koniec II wojny światowej trafiają do obozu koncentracyjnego w Auschwitz,gdzie zostaje im odebrana godność i człowieczeństwo.Jednak mają coś,co trzyma je przy życiu lecz jednocześnie napawa strachem.Wszystkie trzy kobiety noszą pod sercem nowe życie.Na szczęście kobietom udaje się ukryć ciążę przed swoimi oprawcami,a tym samym...

Stokrotka | 2016-09-27
Przeczytana: 27 września 2016

Jakiś czas temu przeczytałam książkę Wandy Półtawskiej „I boję się snów”, w której autorka opisała swoje wspomnienia z gehenny w obozie Ravensbrück. „Urodzeni, by żyć” Wendy Holden to kolejna cenna pozycja dla tych, których interesuje temat holocaustu. Autorka przedstawia historię życia trzech kobiet – Priski, Racheli, Anki, które z getta trafiły do Auschwitz i przeszły selekcję pod czujnym okiem doktora Mengele, poznały katorżniczą pracę w fabryce samolotów we Freibergu, a na koniec trafiły do Mauthausen. Co ciekawe, nie znały się, ale ich losy były niemal identyczne. Wszystkie trzy były w ciąży, którą ukrywały tak długo, jak się dało.
Książka jest poruszająca, autentyczna, ciekawa i na pewno wyzwala emocje. Dodatkowym walorem są fotografie bohaterów i miejsc zdarzeń. Polecam z całego serca. Naprawdę warto przeczytać.

anitus | 2016-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2016

Kolejna już przeczytana przeze mnie książka dotycząca obozów koncentracyjnych. Każda jedna jest wstrząsająca. Ta również nie odstaje od pozostałych, dodatkowo zaskakując samą historią- narodzin trójki dzieci przez więźniarki- temat, z którym nie spotkałam się do tej pory.
"Urodzeni, by żyć" to książka o trzech "silnych" kobietach, które trafiły do obozu będąc we wczesnej ciąży. Cudem, mimo trudów obozowego życia, pracy ponad siły, głodu i zimna, rodzą swoje dzieci tuż przed wyzwoleniem obozu, ważąc zaledwie 30-35 kg!!!!!
Historia wstrząsa i pozostaje w pamięci.Książka naprawdę godna polecenia.

SeVIIen | 2017-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2017

„Człowiek nawet nie wie jak nisko może upaść, jeśli dokonuje się to stopniowo.”

Historie trzech kobiet, trzech Żydówek – Priski, Racheli i Anki. Jak wyglądało ich życie przed wojną, w jej trakcie, po niej. Zdawałoby się – kolejna książka przedstawiająca wspomnienia z obozu. Ale tę coś wyróżnia. Trzy bohaterki w chwili przyjęcia do obozu były w ciąży… A wiadomo, że ciężarne kobiety od razu uśmiercano. Jakim cudem udało im się ukryć fakt, że spodziewały się dziecka? I jaki cudem one i dzieci w ogóle przeżyły?

Do tej pory czytałam dwie książki, przy czytaniu których płakałam. Ta była trzecia. Co ciekawe – wszystkie dotyczyły okresu II wojny światowej. Ale ta oparta była na faktach… Po jej zakończeniu odłożyłam na chwilkę czytnik i patrzyłam na ścianę przed sobą. Jak coś tak strasznego mogło się wydarzyć? Choć tematyka obozowa nie jest mi obca, to w każdej nowo przeczytanej na ten temat książce odkrywam coś, o czym jeszcze nie miałam pojęcia. Tutaj są to losy trzech kobiet przy...

Ola | 2015-12-09
Na półkach: Przeczytane, Mam, 2015, Polecone
Przeczytana: 09 grudnia 2015

Mam spory problem z oceną tej książki. Zawsze mam problem z książkami dotykającymi tematyki obozowej. Dramat, który spotkał tych ludzi jest dla mnie niewyobrażalny. Jest to dla mnie niepojęte, ile można znieść i w jakich warunkach przetrwać. Z drugiej strony wiem, że można było i wtedy i można dzisiaj, bo przecież wielu przechodzi przez piekło nawet teraz. I w tym miejscu pojawia się u mnie dysonans. Czytam potworne historie siedząc w fotelu albo leżąc w wannie, wykonując codzienne czynności i mam poczucie, że powinnam do tego podejść z większym namaszczeniem, że należy podejść do takich książek ze szczególnym szacunkiem, przez wzgląd na tych, którym dane było doświadczyć koszmaru wojny. A jednak tego nie robię. Dlaczego? Bo zostałam przyzwyczajona do tego typu literatury, bo przestała być czymś wyjątkowym, bo ciągłe mówienie o Holokauście powszednieje. I to mnie przeraża. Rynek książki jest zalany tak zwaną literaturą obozową, w sposób bardzo komercyjny, okładki krzyczą o tym....

Biblioteczka Rudej | 2015-05-30
Przeczytana: 30 maja 2015

Wstrząsające swiadectwo prawdy.Przerażająca historia trzech młodych żydowskich kobiet,które przeszły piekło obozów zagłady. Kazda z nich urodziła dziecko,które przetrwało i ocalało. Takich książek sie nie zapomina,są one dowodem bohaterstwa,odwagi,poświęcenia i determinacji

Pokrecona | 2015-07-12
Przeczytana: 11 lipca 2015

Uwielbiam tematykę wojenną i tematy związane z Holokaustem. Za każdym razem cierpię z bohaterami i uzmysławiam sobie, ile odwagi oraz determinacji by żyć posiadali ludzie w tamtych czasach
Książka, którą właśnie zakończyłam, to historia trzech ciężarnych Żydówek, więźniarek obozu w Auschwitz, którym udało się ukryć ciążę przed oczami oprawców. Żadna z nich nie wiedziała, że są inne kobiety w takiej sytuacji jak one same, nie znały się. Każda z osobna myślała, że są wybrane i tylko cudem ocaliły swoje maleństwa. Potraficie sobie wyobrazić kobiety -"chodzące szkielety"- walczące o każdą chwilę w obozach by przeżyć? Pomimo sytuacji w jakiej były bohaterki i ich dzieci, udało im się przeżyć, a każde z tej trójki dzieci ważyło niewiele ponad kilogram.
Książka ta, szokowała mnie opisami niewolniczej pracy w kamieniołomach czy też opisy związane z masowym transportem do obozu Mauthausen w Austrii. Ocalałe dzieci bohaterek powieści dowiadują się o sobie dopiero podczas obchodów 65...

Z pewnością nie jest to książka, którą się czyta jednym tchem. Raczej powoli, dawkując stopniowo, by mieć czas się zatrzymać nad nią. I może nabrać większego szacunku do życia i większego dystansu do naszych ówczesnych problemów.

Oto historia trzech młodych Żydówek, które przeszły piekło obozów koncentracyjnych i zostały matkami rodząc swoje dzieci w najbardziej makabrycznych warunkach, jakie aż trudno sobie wyobrażić. A jednak przetrwały. Tak samo jak i ich dzieci.
Wendy Holden opowiedziała histroię tych dzielnych kobiet w sposób niezwykle interesujący i rzetelny, dołączając wiele fotografi.
Książka jest jak najbardziej godna polecenia.

talia44 | 2017-03-20
Przeczytana: 20 marca 2017

"Urodzeni by żyć"to wstrząsająca historia trzech ciężarnych Żydówek,więżniarek obozu koncentracyjnego w Auschwitz.Kobietom udaje się ukryć ciążę i donosić ją w skrajnie ekstremalnych warunkach.
Hana córka Priski rodzi się w fabryce zbrojeniowej we Freibergu.Mark,syn Racheli w otwartej węglarce pociągu,którym kobiety jadą do Mathausen.Eva,córka Anki na brudnym wozie,tuż przed bramą obozu koncentracyjnego.Tylko cudem udało się chorym i wynędzniałym kobietom i ich dzieciom przeżyć obozową gehennę.

Po wojnie matki z dziećmi rozpoczynają nowe życie w różnych częściach świata.Dopiero 65 rocznica wyzwolenia obozu Mauthausen stała się okazją,by obozowe dzieci się spotkały i poznały wspólną historię
Dużym plusem jest umieszczenie w książce wielu autentycznych zdjęć bohaterów z różnych okresów ich życia,a minusem chropowaty i irytujący język,którym została napisana.