Dziewczynka w czerwonym płaszczyku

Okładka książki Dziewczynka w czerwonym płaszczyku
Roma Ligocka Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
351 str. 5 godz. 51 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Mädchen in roten Mantel
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2001-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
351
Czas czytania
5 godz. 51 min.
Język:
polski
ISBN:
83-240-0075-5
Tłumacz:
Katarzyna Zimmerer
Tagi:
getto wojna kraków

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki I była miłość w getcie Marek Edelman, Paula Sawicka
Ocena 7,0
I była miłość ... Marek Edelman, Paul...
Okładka książki Czasami wołam w niebo Sven Matzke, Tamara Zwierzyńska-Matzke
Ocena 7,4
Czasami wołam ... Sven Matzke, Tamara...
Okładka książki Marzenia i tajemnice Piotr Adamowicz, Danuta Wałęsa
Ocena 6,0
Marzenia i taj... Piotr Adamowicz, Da...

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
3997 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
863
46

Na półkach: , , ,

Roma Ligocka opisuje swoje dramatyczne życie - począwszy od dzieciństwa spędzonego w krakowskim getcie oraz ukrywania się przed hitlerowcami po dorosłe życie w Niemczech (!). Jak można po tak dramatycznych przeżyciach żyć w kraju swoich oprawców i słuchać znienawidzonego języka? Nie wiem, ale musiało być to trudne.

Jako kilkuletnia żydowska dziewczynka Roma zaznaje bardzo ciężkich przeżyć: jest wojna, wraz z matką wędruje z miejsca na miejsce w poszukiwaniu schronienia, doznaje miażdżącego strachu, widzi jak umierają ludzie, na jej oczach mordowane są dzieci, żyje w ciągłym poczuciu zagrożenia, traci bliskich - w tym ukochanego ojca. Ma szczęście, bo udaje się jej przeżyć. Głównie za sprawą matki, która wykazuje ogromną wolę przetrwania, spryt i hart ducha. Za wszelką cenę chce ochronić córkę i mimo wszystko dać jej namiastkę dzieciństwa, np. mimo niebezpieczeństw pewnego dnia zabiera ją do ogrodu botanicznego a także znajduje schronienie u kobiet, gdzie Roma choć trochę może cieszyć się życiem dziecka.

Jest to w pewnym sensie książka o kobietach - ich sile, woli przetrwania, umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. O tym, jak traumatyczne przeżycia wpływają na dalsze życie. O trudzie dojrzewania, pozbywania się swoich demonów, poszukiwaniu swojej drogi. Wreszcie jest to książka o traumie, którą można pokonywać tworzeniem: pisaniem, malowaniem, jakimkolwiek aktem twórczym. Świetnie widać to na przykładzie losów Romy i jej przyjaciół: Ryszarda Horovitza i Romana Polańskiego. Cała trójka przeżyła getto, a później twórczo wyrażała się poprzez sztukę: Ligocka dzięki malarstwo, Horovitz - fotografii, Polański - reżyserii. Szczególnie ciekawie przedstawia się obraz małego Polańskiego - łobuziaka chodzącego własnymi ścieżkami, głośnego i upominającego się o swoje, notorycznie bitego przez ojca i niewiele sobie z tego robiącego, zafiksowanego od najmłodszych lat na punkcie kina i Ameryki. Ksiązka jest więc znakomitym przykładem na to, że z traumy można wyjść, a nawet, że można ją przekuć w coś ważnego: w sztukę.

Roma Ligocka opisuje swoje dramatyczne życie - począwszy od dzieciństwa spędzonego w krakowskim getcie oraz ukrywania się przed hitlerowcami po dorosłe życie w Niemczech (!). Jak można po tak dramatycznych przeżyciach żyć w kraju swoich oprawców i słuchać znienawidzonego języka? Nie wiem, ale musiało być to trudne.

Jako kilkuletnia żydowska dziewczynka Roma zaznaje bardzo...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6 416
  • Chcę przeczytać
    4 046
  • Posiadam
    888
  • Ulubione
    346
  • Teraz czytam
    83
  • Chcę w prezencie
    77
  • Literatura polska
    51
  • 2013
    48
  • II wojna światowa
    42
  • Biografie
    34

Cytaty

Więcej
Roma Ligocka Dziewczynka w czerwonym płaszczyku Zobacz więcej
Roma Ligocka Dziewczynka w czerwonym płaszczyku Zobacz więcej
Roma Ligocka Dziewczynka w czerwonym płaszczyku Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także