Dziewczynka w czerwonym płaszczyku

83-240-0075-5
getto, wojna, kraków
WIG20

Inne wydania

Roma Ligocka napisała swą autobiografię po obejrzeniu filmu Lista Schindlera, kiedy to w postaci dziewczynki w czerwonym płaszczyku odkryła samą siebie. Postanowiła powrócić do przeszłości i ponownie przeżyć to wszystko, o czym tak bardzo starała się zapomnieć: dzieciństwo spędzone w getcie, strach, upokorzenie, śmierć bliskich. Swe wspomnienia przedstawiła z perspektywy małej dziewczynki - to właśnie nadaje jej opowieści niecodzienny, świeży i wzruszający ton.

W dalszej części książki Ligocka opisuje swoje powojenne losy: zabawy w towarzystwie kuzyna - Romana Polańskiego i przyjaciela - Ryszarda Horowitza, przelotną fascynację komunizmem, wejście w świat cyganerii artystycznej Krakowa, przyjaźń z Piotrem Skrzyneckim, liczne romanse, a wreszcie emigrację i karierę w show businessie. Nie pomija też bolesnych doświadczeń - wieloletnich zmagań z depresją, będącą rezultatem wojennej traumy, i uzależnienia od leków, z którego niemal ponadludzkim wysiłkiem udało jej się wyzwolić.

Dziewczynka w czerwonym płaszczyku to opowieść o niezwykłej kobiecie, która dzięki ogromnej sile charakteru zdołała przeciwstawić się wyrokom historii i przeciwnościom losu, by odnaleźć szczęście i nadać swemu życiu sens.

źródło opisu: opis autorski

Gosia | 2013-08-24
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 23 sierpnia 2013

Autobiograficzna powieść autorki o życiu w czasie wojny i w latach powojennych. Rewelacyjna, napisana pięknym językiem, wciągająca tak, że chce się ją przeczytać od razu. Autorka jest pochodzenia żydowskiego, lata wojny, pobyt w getcie krakowskim, ukrywanie się u polskiej rodziny oraz czas powojenny jest opisany oczyma dziecka, z jego perspektywy i jego odczucia. Później następują smutne lata powojenne, prześladowania ze strony innych dzieci za odmienność. Ciągłe zmaganie się z echem lat wojny we własnej psychice, depresja, niemoc dorosłych, którzy nie mogą pomóc, bo sami wyszli z wojny okaleczeni psychicznie i emocjonalnie. Lata emigracji i poszukiwanie własnego miejsca na ziemi. Dodatkowym atutem jest to, że na kartach powieści przewijają się losy znanych postaci: Romana Polańskiego - kuzyna autorki, Piotra Skrzyneckiego - jej przyjaciela i kilku innych.

kajsa | 2012-07-19
Przeczytana: 18 lipca 2012

Dzieciństwo Romy Ligockiej przypadło na czasy nieludzkie.Zamiast szczęścia,beztroski i bezpieczeństwa nieodłącznymi towarzyszami jej życia były ciągły strach i poczucie zagrożenia.To właśnie one ją ukształtowały,wpłynęły na jej życie,pokaleczyły na wiele lat.

"Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" to szczególna powieść - autobiografia.Zachwyca stylem,wstrząsa odwagą wyznań,ukazuje portret kobiety niezwykłej,pełnej wrażliwości,przez całe życie zmagającej się z demonami przeszłości,mającej wielką potrzebę kochania i miłości,a jednocześnie bardzo samotnej i nierozumianej przez otoczenie.

gwiazdka | 2015-05-14
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 14 maja 2015

Bardzo długo polowałam na tę książkę, podobno najlepszą powieść Ligockiej. I chyba to prawda, „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" zawiera najwięcej treści tej bezpośredniej i tej ukrytej w głębi. Ogromnym plusem książki – pamiętnika jest rewelacyjnie wykreowana postać Romy i za to mogę przyznać maksimum punktów. Jednak ze względu na treść, czyli chwilowe dłużyzny nic nowego nie wnoszące ani do wydarzeń ani do charakterystyki bohaterów zabrałam trochę, w sumie oceniam powieść na siódemkę. Myślę jednak, ze każdy czytelnik zainteresowany okresem wojny stanowczo powinien przeczytać „Dziewczynkę w czerwonym płaszczyku", moim zdaniem to lektura obowiązkowa, w dodatku dobra literatura.

Mały, zakompleksiony chłopiec z Braunau nad rzeką Inn, nie odnoszący sukcesów edukacyjnych do tego stopnia, że nie zdał matury i nie dostał się na studia. Chłopiec był zafascynowany muzyką, interesował się malarstwem a nawet sam malował. Nie miał szczęścia w miłości, pomieszkiwał w schronisku dla bezdomnych Wydawałoby się, że z chłopca wyrośnie dobry i wrażliwy człowiek z niego wyrośnie. Nic bardziej mylnego. Chłopiec stał się jednym z największych katów, odpowiedzialnym za śmierć kilkudziesięciu milionów istnień ludzkich w czasie II wojny światowej. Szczególnie nienawidził Żydów. To przez niego "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" nie miała prawdziwego dzieciństwa, straciła prawie całą swoją rodzinę, wciąż się bała i pewnie te lęki towarzyszą jej do dziś. Dzieciństwo pani Ligockiej przypadło na nieludzkie czasy, które zafundował jej, przepełniony nienawiścią, chłopiec z Braunau. Dziewczynka w czerwonym płaszczyku stała się piękną, wrażliwą i dobrą kobietą, znaną pisarką i...

książek: 1937

„Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” Romy Ligockiej to autobiografia autorki, która jest bardzo intymna i działa w niezwykły sposób na naszą wyobraźnię. W trakcie czytania towarzyszy nam ciągły strach, smutek i wstręt do niemieckich żołnierzy, którzy w tak okrutny i brutalny sposób traktowali Żydów w okresie II wojny światowej.

Autorka, jako mała dziewczynka przebywała w Getcie Krakowskim wraz z rodzicami i babcią, gdzie panowały makabryczne warunki, a ludzie każdego dnia zmagali się z głodem i strachem. Pewnego dnia Niemcy na oczach małej Romy zabierają jej babcię, z którą jest bardzo związana, a w późniejszym czasie do domu nie wraca również jej ojciec. Dziewczynka pozostaje jedynie z matką. Przez cały okres trwania wojny Roma wraz z mamą jest zmuszona ukrywać się przed Niemcami. Autorka wychowywała się w braku poczucia bezpieczeństwa, ciągłym strachu i ogromnej samotności, otoczona wyłącznie światem dorosłych, w ogromnej tęsknocie za beztroskimi zabawami z dziećmi. Opisy...

Justyna | 2013-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Lektura, od której nie można się oderwać. Książka pokazująca jak potworności i horror wojny trwale zapisuje się w pamięci ofiar. Dla Romy Ligockiej wojna chyba nigdy do końca się nie skończyła, piekło dzieciństwa powracało przez całe życie. Bezustannie walczyła ze wspomnieniami. Jak sama napisała myślała że pogrzebała swój smutek głęboko w ciemnej komorze swego serca. Lecz nagle zdarza się coś, co to wszystko zmienia. To premiera filmu „Lista Schindlera”, po której zdała sobie sprawę, że pomimo bycia dorosłą kobietą nadal płacze i nadal się boi, że ta mała zastraszona dziewczynka w czerwonym płaszczyku to Ona. Powracając do przeszłości opowiedziała tą straszną historię, o której starała się zapomnieć, historię pełna strachu, upokorzenia i śmierci widzianej oczami kilkuletniej dziewczynki. Ten powrót do przeszłości miał miejscu w Krakowie w mieście, w którym wszystko się zdarzyło i do którego tęskniła przez 30 lat mieszkania poza granicami kraju.

Monka | 2012-11-08

„Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” to niezwykła i bardzo przejmująca autobiografia osoby, która mimo bólu, strachu, słabości i powracających obsesji potrafi dostrzec uroki życia. Jest to wzruszająca opowieść ukazująca okrutną historią narodu żydowskiego widzianą oczami małego dziecka, uczestnika tych nieludzkich wydarzeń. Są to przykuwające uwagę wspomnienia małej dziewczynki, która opisuje koszmar swojego dzieciństwa. Pierwszoosobowa narracja wzmaga wrażenie autentyzmu całej przedstawionej historii. Książkę dodatkowo urozmaicają osobiste fotografie Romy Ligockiej oraz jej obrazy, które przedstawiają smutne, przerażone i zagubione postaci kobiet. Całość utworu rozpoczyna się przedakcją, która ma miejsce w hotelu Negresco w Nicei na Lazurowym Wybrzeżu. Właśnie w tym miejscu poznajemy główną bohaterkę, kobietę sukcesu, piękną i dojrzałą, która mimo wszystko czasami nie potrafi uporać się z nawiedzającymi ją upiorami przeszłości, tak jak w tym momencie, kiedy widzi szczęśliwą...

ultramaryna | 2010-08-15
Przeczytana: 11 sierpnia 2010

W „Liście Schindlera” jest taka piękna, wzruszająca scena: podczas wysiedlania getta mała, śliczna dziewczynka w czerwonym płaszczyku idzie samotnie przez tłum ludzi, wchodzi ukradkiem do jakiegoś domu i chowa się pod łóżkiem. Wyróżnia ją właśnie ten płaszczyk – film jest czarno-biały i ta czerwień jest jedyną barwną plamą wśród szarości. Dziewczynka jest tak bezbronna i niewinna... Jakiż stanowi kontrast dla ogromu popełnianej zbrodni!

Roma Ligocka oglądając „Listę Schindlera”, odnalazła siebie w tej postaci. Postanowiła, że wróci myślami do dzieciństwa w getcie i zmierzy się ze wspomnieniami, o których zawsze wolała zapomnieć. Urodziła się w 1938 roku, a więc była naprawdę mała, gdy przebywała w krakowskim getcie. To właśnie czyni tę książkę tak interesującą – holocaust oglądamy oczami dziecka. Wydawałoby się, że trzyletnia dziewczynka nie może zbyt wiele zapamiętać, ale należy wziąć pod uwagę, jak traumatyczne i przerażające na każdym kroku było jej dzieciństwo. Trzeba było...

Koronczarka | 2014-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Autobiografia niezwykła dzięki dystansowi, w jaki autorka traktuje samą siebie (choć muszę przyznać, że ten dystans zmniejsza się, gdy Roma Ligocka opisuje siebie jako dojrzałą już kobietę, przeżywającą swoje depresje i uzależnienia). Książka uświadamia nam, że tragiczne dzieciństwo nie pozostaje bez wpływu na dorosłe życie. Dręcząca depresja, z którą boryka się autorka jest wynikiem stałego zagrożenia, braku poczucia bezpieczeństwa doznanego w dzieciństwie. Książka jest doskonale osadzona w realiach II wojny światowej i czasów aż do zburzenia muru berlińskiego.

Przejmująca autobiograficzna książka o losach dziewczynki w czerwonym płaszczyku. Inspiracją dla autorki był film „Lista Schindlera”.
Roma Ligocka jako dziecko doświadczyła okrucieństwa wojny. W swojej powieści opowiedziała o czasach II wojny światowej, ucieczce z getta i cierpieniu oraz strachu jaki towarzyszył autorce, gdy ukrywała się ze swoją matką. Strachu towarzyszącemu I dalszy losach w powojennej Polsce, ale i wyjeździe z ojczyzny.
Wszystko to jest napisane pięknym językiem, dzięki czumu oraz samej historii czytanie jest samą przyjemnością.
Polecam, jedna z najbardziej przejmujących autobiograficznych powieści.

W poszukiwaniu prawdy, miłości i zrozumienia

Książka Ligockiej to także relacja z życia kobiety sukcesu, znanej pisarki, która podróżuje, promuje swoją twórczość i spogląda w bardzo swoisty sposób na otaczający ją świat, a potem swoimi spostrzeżeniami dzieli się z czytelnikami.