Dziewczynka w czerwonym płaszczyku

Okładka książki Dziewczynka w czerwonym płaszczyku
Roma Ligocka Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
Katarzyna Zimmerer
getto wojna kraków

Okładka książki I była miłość w getcie Marek Edelman, Paula Sawicka
Ocena 7,0
I była miłość ... Marek Edelman, Paul...
Okładka książki Dziewczynka w zielonym sweterku Krystyna Chiger, Daniel Paisner
Ocena 7,7
Dziewczynka w ... Krystyna Chiger, Da...

Fascynująca opowieść o przeżyciach dziecka, którego dzieciństwo przypada na czasy II wojny światowej. Rewelacyjna opowieść o nastolatce, która dorasta w czasach komuny. I bardzo smutny obraz dorosłej kobiety, której traumy z dzieciństwa nie pozwalają na dojrzałość i stabilność emocjonalną.

Gdyby książka zakończyła się po pierwszych ok. 200 stronach, byłoby 10/10. Niestety, z poważnego tematu, którego się podjęła we wspomnieniach, autorka w pewnym momencie zrobiła egoistyczne szambo.

Najpierw zrzędziła, że brak jej stabilizacji i nakłaniała męża do znalezienia stałej pracy, domu, ponieważ dzieciak miał już 5 lat. Potem narzeka, że dusi się w bliźniaku na osiedlu, które znalazł jej mąż. Następnie go zdradza, a jako powód zdrady i odejścia zarzuca mężowi to, że "jej nie potrzebuje",a kochanek dał jej to, czego jej brakowało (twierdzi, że Krakowa). Kilkanaście lat później trafia na 18 lat młodszego kochanka, i twierdzi, że to co jej się w nim podoba najbardziej to to, czego brakowało jej poprzednim partnerom - "ON jej nie potrzebuje" jak tamci (to w końcu potrzebowali, czy nie?) i to sprawia, że kolana miękną, a nogi się rozchylają. Następnie ów kochanek rozstaje się z autorką, co ona podsumowuje, jako naturalne, gdyż "przestał jej potrzebować"(mimo, że kilka stron wcześniej twierdzi, że nie potrzebował jej już na starcie)... Schizofrenia, rozwiązłość, egocentryzm? Czy to wszystko da się wytłumaczyć traumą? Niestety, książka (od momentu czasów licealnych) dosyć mocno zawodzi z każdą następną czytaną stroną.

"To było pożyczone życie, pożyczone dzieciństwo u pożyczonej rodziny, u której miałam nawet pożyczoną babcię."

Mocne słowa, które mimo upływu czasu zostają w pamięci...

"Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" to książka, którą już dawno poleciła mi znajoma - za co dziękuję. Najwiekszym problemem było jej zdobycie, ale w końcu się udało.
Książka jest autobiografią Romy Ligockiej (Liebling), którą napisała po obejrzeniu filmu Lista Schindlera odkrywając w dziewczynce w czerwonym płaszczu siebie.
Autorka - Rominka to żydowska dziewczynka, która ma 4 lata i swoje początki na naszym świecie pamięta jako strach.
Dziecinstwo spędzone w gettcie, śmierć bliskich i innych nieznanych ludzi, upokorzenia, brud, głód.
Autorka opisuje wiele sytuacji, które ją spotkały, nie tylko tych przykrych. Wspomina swojego przyjaciela Ryszarda Horowitza oraz kuzyna Romana Polańskiego, wspomina o licznych romansach i wieloletnie zmaganie się z depresją.
Pisze o uzależnieniu od leków i świecie show biznesu, który potrafi zabrać na szczyt ale również zrzucić na sam dół.
"Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" to lektura, która warto poznać. Książka napisana oczami dziecka zmienia perspektywę czytania, bo zazwyczaj nikt nie pyta dzieci o zdanie. One są, ale jakby ich nie było....
Jeśli czytaliście, podzielcie się swoją opinią. Jeśli lektura przed Wami to bardzo się cieszę. A jeśli się zastanawiacie czy warto, to powiem - oczywiście

Mocne słowa, które mimo upływu czasu zostają w pamięci...

Książka jest autobiografią Romy...

Lubię czytać książki o wojnie. Interesuje mnie literatura obozowa i o tematyce Holocaustu. Dlatego sięgnęłam po tę. Początkowo, narracja z pozycji dziecka trochę mnie rozczarowała. Z biegiem stron budziło się jednak zaciekawienie. Okazało się, że to właściwie biografia. Nie wiedziałam o tym, zaczynając czytać. Jak to mówią....nie ma przypadków. W losach, emocjach, przeżyciach Autorki odnalazłam tyle swojego. Nie przeżyłam wojny. Obie jednak nosimy w sobie jej ślady. Autorka stała mi się po tej lekturze bardzo bliska. Tyle mamy podobnych mechanizmów. Tyle sytuacji, w których niemal widziałam swoje życie. Niesamowite. Różni nas wiek....bliżej mi wiekowo do jej syna, niż samej Autorki....a jednak.

Wojny nigdy nie powinny wybuchać, nigdy nie powinny mieć miejsca. W wojnach giną niewinni ludzie, ale giną też dzieci, którym nie było dane rozpocząć na dobre życia, a już im ktoś je odebrał. Oczywiście nie wszyscy giną, ale wydarzenia i obrazy z tego czasu zostają w pamięci do końca życia.

„Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” to nie tylko wstrząsająca, wzruszająca i poruszająca powieść. To przede wszystkim ważny przekaz i świadectwo tego, jak wyglądała wojna oczami dziecka i jaki miała wpływ na dalsze jego życie.

Rominka to czteroletnia żydowska dziewczynka, która początek swojego życia pamięta jako wieczny strach, ucieczki i ukrywanie się. Na swojej drodze spotyka jednak dobrych ludzi, którzy mimo lęku o własne życie, pomagają jak tylko mogą. Dzięki temu mała Romka wyrasta na piękną, dojrzałą kobietę. Nie pozwala to jednak zapomnieć o wydarzeniach z przeszłości, które mają ogromny wpływ na to, jak wyglądało dalsze życie kobiety.

Była to jedna z pierwszych pozycji literackich XX wieku, która opisywała wydarzenia Holocaustu. Została przetłumaczona na dwadzieścia dwa języki, dzięki czemu trafiła do ponad miliona czytelników na całym świecie.

Osobiście nie do końca rozumiem fenomen tej książki. Przyznam szczerze, że już od dawna planowałam jej przeczytanie, jednak dopiero wznowienie wydania skutecznie mnie do tego zmobilizowało. Oczywiście nie mam zamiaru umniejszać tragedii, o której ona opowiada. Po prostu spodziewałam się troszkę czegoś innego.

Zabrakło mi więcej wspomnień z okresu dziecięcego – zdaję sobie sprawę, że autorka była wtedy małym dzieckiem, a książkę napisała znacznie później, więc na pierwszym planie pojawiły się te wydarzenia, które najlepiej zapamiętała, ale mimo wszystko liczyłam na więcej.

Jednak bardzo podobało mi się, w jaki sposób główna bohaterka przekazała nam swoją wewnętrzną walkę ze wspomnieniami. Tę, która miała wpływ na jej dalsze życie. Na ufanie nieodpowiednim ludziom, na szukanie miłości tam, gdzie jej nie było, na to, w jaki sposób ona sama się zachowywała. Na to, że bardzo długo trwało, nim w ogóle była gotowa na to, żeby w całości swoją historię opowiedzieć i wrócić wspomnieniami to tych najgorszych i najtraumatyczniejszych przeżyć ze swojego życia.

Absolutnie nie mam zamiaru oceniać wartości tej pozycji. Przekazuję jedynie swoje osobiste wrażenia z jej lektury. Cieszę się, że sięgnęłam po książkę i się z nią zapoznałam. Wiele nowych faktów do mnie trafiło, mimo że odczuwam lekki niedosyt. Niemniej zachęcam do przeczytania i wyrobienia sobie własnej opinii na jej temat.

Gdyby książka ograniczyła się tylko do doświadczeń w czasie wojny małej dziewczynki, pewnie dałabym jej więcej punktów. Bo traumatyczne wydarzenia, które miały miejsce i prosty sposób ich opisania zasługują na uwagę. Ale dalsza część wspomnień właściwie nie zasługuje na lepszą ocenę. Nie ma tam nic oryginalnego, nic nie przykuwa specjalnej uwagi. Ot, zwyczajne życie, zwyczajne problemy.

Historia widziana oczami dziecka, dlatego język prosty i opis wydarzeń tym bardziej prawdziwy. Smutna książka o przemocy, strachu, miłości i chęci przetrwania. Trzeba ją przeczytać.

Zarys autobiografii skrzywdzonej Holocaustem wrażliwej artystki, a w nim zagłada, poświęcenie, odwaga, samotność, strach, niedostosowanie, depresja, uzależnienie i ... Kraków. Za dużo na jedno życie!? Polecam.

Wojna, getto, ukrywanie się z perspektywy dziecka. Bez lukru … i bez czekolady. Ciekawa, wciągająca i prawdziwa.

Spodziewalam sie czegos innego. Meczaca. Za duzo postaci, latanie po roznych okresach czasowych dekoncentrujace. Przebrnelam przez polowe.