Dziewczynka w czerwonym płaszczyku

biografia, autobiografia, pamiętnik
83-240-0075-5
Katarzyna Zimmerer
getto wojna kraków

Mimo na pewno bolesnej dla autorki opisywanej przeszłości, razi w oczy infantylność przekazu oraz egocentryzm autorki. Odnosiłam wrażenie, jakby na siłę próbowała wzruszyć czytelnika i co rusz wytykała palcem: "Patrz, jak cierpiałam". Przykładem takiego dramatyzowania swoich losów jest dla mnie porównanie związku autorki z alkoholikiem z pobytem w obozie w Auschwitz -...

Smutne, pełnie cierpienia, ale takie czasy opisuje: tragiczne.

Książka traktuje o trudnych, dosłownie naznaczonych wojną i związanych z nią przeżyciami losach Romy Ligockiej. Niektóre niestety są trochę przesadzone, pewne opisy mogłyby zniknąć, ale to moje zdanie.

Bardzo ciekawie opisane losy Romy Ligockiej od dzieciństwa przypadającego na czas wojny aż do dojrzałości. Książka jest momentami poruszająca, momentami frustrująca. Na pewno nie jest to pozycja, obok której można przejść obojętnie.

Nie przepadam za biografiami. Ta opowieść to historia nie tylko jednej osoby ale całego narodu żydowskiego. Autorka opisuje wszystko co pamięta z czasów wojny i pobytu w gettcie. Późniejsze życie jest skalane traumą i przeżyciami z tamtego okresu. Roma Ligocka to kobieta bardzo silna psychicznie. Po zapoznaniu się z przeżyciami jej samej i najbliższych jej osób, można...

Bardzo ciekawie napisana historia dziewczynki, która przeżyła II wojnę światowa, zagładę Żydów, i wpływ wojny na jej dorosłe życie. Ksiazka warta przeczytania.

Wojna niszczy wszystko: poczucie bezpieczeństwa , spokój, stabilizację życiową. Wpowadza w życie chaos, strach i niepewność jutra. Cierpią dorośli, cierpią dzieci które muszą pożegnać beztroskie dzieciństwo i przejść przyśpieszoną lekcję dorastania.

"Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" Romy Ligockiej to niezwykle poruszająca opowieść o wojnie snuta z perspektywy małej...

Okres wojny pochłania się jednym tchem, późniejsze dzieje nie są już niestety tak wciągające, ale ciągle warte przeczytania.

Moja ukochana ❤

Roma Ligocka przeżyła krakowskie getto, ukrywała się z mamą u katolickiej rodziny, straciła większość swojej, wywieziono ich do obozu. Pisze jak te przeżycia ciągle powracały, w jaki sposób zmagała się z traumą. Wspomnienia wojenne pisane są z perspektywy dziecka bo Roma urodziła się w 1938 roku. Dalej wspomina swoje życie, walkę z uzależnieniem, pracę, znajomych.
Bardzo...

Dyskusje