Dziewczynka w czerwonym płaszczyku

83-240-0075-5
Katarzyna Zimmerer
getto wojna kraków

Bardzo polecam. !

Jak dla mnie bardzo dobrze napisane wspomnienia z czasów wojny i nie tylko. Co prawda książka mnie przygnębiła, ale warto do niej sięgnąć.

Wojna widziana oczami dziecka. Poruszające.

Na półkach: , , , ,

Jako licealistka dopadłam tą książkę na nocnym stoliku mamy i zaczęłam czytać. Pamiętam, że pierwsze rozdziały zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Nie skończyłam jej jednak wówczas, pewnie przez natłok lektur szkolnych i innych czytanych powieści.
Ostatnio trafiłam na książkę w formie audiobooka i postanowiłam dokończyć lekturę.
Nie jest to jednak książka, po którą...

Przeczytałam tę książkę już jakiś czas temu i ciągle nie bardzo wiem, w jaki sposób się do niej odnieść. Coś mnie w tej relacji "uwiera". Brakuje mi prawdy w prawdzie, zwyczajnej dziecęcej szczerości... Nie odnalazłam dziewczynki w czerwonym płaszczyku.

"Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" to nie jest opowieść o życiu w gettcie i ukrywaniu się po opuszczeniu go. Ta książka to głównie zapis traumy, stresu pourazowego, tłumienia w sobie bólu, o którym nie ma komu opowiedzieć, bo przecież każdy przeżył piekło, więc o czym tu rozmawiać? To opowieść o zgubnych skutkach twierdzenia, że "dzieci i ryby głosu nie mają"....

Największą, bo terapeutyczną, wartość książka z pewnością miała dla autorki, ale czytelnikowi także ma coś do zaoferowania.

Mimo na pewno bolesnej dla autorki opisywanej przeszłości, razi w oczy infantylność przekazu oraz egocentryzm autorki. Odnosiłam wrażenie, jakby na siłę próbowała wzruszyć czytelnika i co rusz wytykała palcem: "Patrz, jak cierpiałam". Przykładem takiego dramatyzowania swoich losów jest dla mnie porównanie związku autorki z alkoholikiem z pobytem w obozie w Auschwitz -...

Smutne, pełnie cierpienia, ale takie czasy opisuje: tragiczne.

Książka traktuje o trudnych, dosłownie naznaczonych wojną i związanych z nią przeżyciami losach Romy Ligockiej. Niektóre niestety są trochę przesadzone, pewne opisy mogłyby zniknąć, ale to moje zdanie.

Dyskusje

6 039