rozwińzwiń

Kronika Niedzielna

Okładka książki Kronika Niedzielna Sándor Márai
Okładka książki Kronika Niedzielna
Sándor Márai Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Literatura przekładowa - wydania indywidualne publicystyka literacka, eseje
336 str. 5 godz. 36 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Literatura przekładowa - wydania indywidualne
Tytuł oryginału:
Vasárnapi Krónika
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
2019-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2019-10-01
Liczba stron:
336
Czas czytania
5 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788307034522
Tłumacz:
Irena Makarewicz
Tagi:
eseje felietony literatura węgierska
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
33 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
409
167

Na półkach:

Sandora Maraiego cenię najbardziej za jego felietony i reportaże. „Kronika niedzielna” to kolejna praca autora, która pokazuje jego niesamowitą celność analizy obrazów społecznych i politycznych. Felietony zebrane w tej książce autor prezentował w popularnym dzienniku budapeszteńskim od 1936 r. aż do połowy II wojny światowej. Marai zastanawiał się jakie losy spotkają Europę, co czeka jej mieszkańców po wojnie. Bardzo zatroskany był o tożsamość Węgrów i ich język. Jako pisarz stawia też pytania i prowokuje do szukania odpowiedzi, czego szukamy w książkach. Czy znajdziemy tam odpowiedzi na pytania o całość?
Większość światowych krytyków okrzyknęła Maraiego wnikliwym kronikarzem upadającego świata. Dziś jego prace nie tracą na aktualności, wręcz przeciwnie. Zbieżność poruszanych tematów uderza. Ale nie tylko o trafność spostrzeżeń chodzi, nie tylko o celność opisów świata wokół, o bezsensowność wojny, ale o język. To język uwodzi w tej prozie.
„Ta wojna wybuchła, ponieważ dusze nadzwyczaj wyschły, wyschłem niczym biblijne studnie. Ta wojna wybuchła, ponieważ ludzie zobojętnieli, ponieważ jakiś zgrzytliwy slogan wygnał im z dusz pojęcia rozumu, wątpliwości, wiary, poczucia misji. Dzieje się tu coś, co jest niemal tragiczniejsze od doniesień z pól bitewnych. Bitwy kiedyś się skończą; ale co ma być potem?.. Mamy żyć byle jak, byleby tylko żyć, bo tutaj żyjemy? Żyć bez zaufania, bez przekonania, bez prawdziwego pokoju, w przemijającym bezpieczeństwie jakiegoś tymczasowego układu sił? Żyć bez roli i bez zadania? To będzie trudne. Kapłan, kaznodzieja, poeta, polityczny prorok jeszcze nie wypowiedzieli słów wskazujących Europie nową misję. Ludzie jednak czują, że sumienie Europy trzeba napełnić nową treścią”.
Będąc tym razem w San Diego postanowiłam pójść na grób Maraiego. Kiedy szukałam informacji o cmentarzu w internecie, przeczytałam, że jego prochy zostały rozsypane nad Pacyfikiem. Popatrzyłam więc na piękne wody Oceanu Spokojnego i pomyślałam o tym wyjątkowym, węgierskim pisarzu.

Sandora Maraiego cenię najbardziej za jego felietony i reportaże. „Kronika niedzielna” to kolejna praca autora, która pokazuje jego niesamowitą celność analizy obrazów społecznych i politycznych. Felietony zebrane w tej książce autor prezentował w popularnym dzienniku budapeszteńskim od 1936 r. aż do połowy II wojny światowej. Marai zastanawiał się jakie losy spotkają...

więcej Pokaż mimo to

avatar
958
623

Na półkach:

1936-1943. W tych czasach pisał Marai swoje felietony. A gdybym tak zamienił te daty na np. 2012-2020? czy zmieniłoby to sens rozważań? moim zdaniem: żadną miarą. Książka na dziś, jak najbardziej. Aczkolwiek robi się, po lekturze, smutno i ponuro. Ale za to czyta się pięknie. Bo to są piękne zdania.

1936-1943. W tych czasach pisał Marai swoje felietony. A gdybym tak zamienił te daty na np. 2012-2020? czy zmieniłoby to sens rozważań? moim zdaniem: żadną miarą. Książka na dziś, jak najbardziej. Aczkolwiek robi się, po lekturze, smutno i ponuro. Ale za to czyta się pięknie. Bo to są piękne zdania.

Pokaż mimo to

avatar
88
33

Na półkach: ,

Aktualne i żywo napisane.

Aktualne i żywo napisane.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    90
  • Przeczytane
    41
  • Posiadam
    21
  • Literatura węgierska
    3
  • Eseje, felietony...
    1
  • Reportaże,wywiady,felietony,popularnonaukowe
    1
  • Do kupienia
    1
  • Felietony
    1
  • W biblioteczce
    1
  • Chcę kupić
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kronika Niedzielna


Podobne książki

Przeczytaj także