Kronika Niedzielna

Okładka książki Kronika Niedzielna Sándor Márai
Okładka książki Kronika Niedzielna
Sándor Márai Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Literatura przekładowa - wydania indywidualne publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Literatura przekładowa - wydania indywidualne
Vasárnapi Krónika
Czytelnik
2019-10-01
2019-10-01
Irena Makarewicz
eseje felietony literatura węgierska

Sandora Maraiego cenię najbardziej za jego felietony i reportaże. „Kronika niedzielna” to kolejna praca autora, która pokazuje jego niesamowitą celność analizy obrazów społecznych i politycznych. Felietony zebrane w tej książce autor prezentował w popularnym dzienniku budapeszteńskim od 1936 r. aż do połowy II wojny światowej. Marai zastanawiał się jakie losy spotkają Europę, co czeka jej mieszkańców po wojnie. Bardzo zatroskany był o tożsamość Węgrów i ich język. Jako pisarz stawia też pytania i prowokuje do szukania odpowiedzi, czego szukamy w książkach. Czy znajdziemy tam odpowiedzi na pytania o całość?
Większość światowych krytyków okrzyknęła Maraiego wnikliwym kronikarzem upadającego świata. Dziś jego prace nie tracą na aktualności, wręcz przeciwnie. Zbieżność poruszanych tematów uderza. Ale nie tylko o trafność spostrzeżeń chodzi, nie tylko o celność opisów świata wokół, o bezsensowność wojny, ale o język. To język uwodzi w tej prozie.
„Ta wojna wybuchła, ponieważ dusze nadzwyczaj wyschły, wyschłem niczym biblijne studnie. Ta wojna wybuchła, ponieważ ludzie zobojętnieli, ponieważ jakiś zgrzytliwy slogan wygnał im z dusz pojęcia rozumu, wątpliwości, wiary, poczucia misji. Dzieje się tu coś, co jest niemal tragiczniejsze od doniesień z pól bitewnych. Bitwy kiedyś się skończą; ale co ma być potem?.. Mamy żyć byle jak, byleby tylko żyć, bo tutaj żyjemy? Żyć bez zaufania, bez przekonania, bez prawdziwego pokoju, w przemijającym bezpieczeństwie jakiegoś tymczasowego układu sił? Żyć bez roli i bez zadania? To będzie trudne. Kapłan, kaznodzieja, poeta, polityczny prorok jeszcze nie wypowiedzieli słów wskazujących Europie nową misję. Ludzie jednak czują, że sumienie Europy trzeba napełnić nową treścią”.
Będąc tym razem w San Diego postanowiłam pójść na grób Maraiego. Kiedy szukałam informacji o cmentarzu w internecie, przeczytałam, że jego prochy zostały rozsypane nad Pacyfikiem. Popatrzyłam więc na piękne wody Oceanu Spokojnego i pomyślałam o tym wyjątkowym, węgierskim pisarzu.

1936-1943. W tych czasach pisał Marai swoje felietony. A gdybym tak zamienił te daty na np. 2012-2020? czy zmieniłoby to sens rozważań? moim zdaniem: żadną miarą. Książka na dziś, jak najbardziej. Aczkolwiek robi się, po lekturze, smutno i ponuro. Ale za to czyta się pięknie. Bo to są piękne zdania.

Aktualne i żywo napisane.

Aktualne i żywo napisane.

• Literatura węgierska
  • Eseje, felietony...