Ta prawdziwa

2021-11-15
2021-11-15
Irena Makarewicz
Sándor Márai literatura węgierska powieść

Spadłem z wysokiego konia. Niczego sobie nie złamałem, żadnego guza nie nabiłem, niesmaku nie mam. Nawet jestem zadowolony z tej przygody, ale jakoś nie bardzo szeroko się uśmiecham. A koniu temu Żar było na imię…

Przyznaję - liczyłem na dużo. Po samej konstrukcji książki czyli historii w dwóch aktach, opowiedzianej w monologach byłych już małżonków obiecywałam sobie wiele. I… nie zrozumiałem ich, nie uwierzyłem im. Wiem o czym mówili, wiem co chcieli przekazać. To przecież ja byłem tą koleżanką, której Ilonka mówiła o Peterze. To przecież ja byłem kolegą, której Peter opowiadał o Ilonce. I oni pięknie mówili, bywało że mądrze mówili (nawet kilka cytatów sobie zapisałem),ale oni nie opowiadali o sobie, ani nawet o wyobrażeniach drugiej osoby.

Myślałem, że historia Ilony będzie punktem odniesienia do później snutej historii Petera, a ten nie odbił się od niej, nie ustosunkował się, nie osadził się w niej, a w zasadzie zamknął ją na kilku pierwszych stronach i zaczął snuć kolejną opowieść. I szlag trafił cały mój zamiar skonfrontowania ich wersji, zobaczenia ich oczami siebie nawzajem. Miło było zanurzyć się w rzekach tych monologów i płynąć w ich nurcie, ale miałem nadzieję skończyć w morzu, gdzie obie te rzeki wymieszają się i stworzą być może wzburzoną, ale całość, a one skończyły w innych oceanach, z których jeden nazywał się Judit.

Ale jest to Marai i to nie jest złe. Ta opowieść jest pięknie opowiedziana przy użyciu pięknego języka i nie urzekła mnie.

To właściwie monologi, najpierw jej, potem jego, czyli byłych małżonków Ilonki i Petera. O ich życiu, co dla nich znaczyło, skąd wzięła się rysa. O pochodzeniu, o samotności, namiętności, o jakiejś tęsknocie i poszukiwaniu siebie.
Sandor Marai pisze w nieco męczący sposób ( to przez te monologi ) ale przekazuje tak wiele prawd o życiu i mnóstwo cytatów. W sumie ciekawe to było.

"Ta prawdziwa" Sandora Maraia to przepiękna, wnikliwa książka. Genialnie przedstawia losy małżonków, głównych bohaterów. A także tej drugiej kobiety, która tworzy rysę w wydawałoby się udanym małżeństwie.
Zakończenie jest zaskakujące, zresztą jak cała powieść.
Polecam tę ucztę literacką.

Zakończenie jest zaskakujące, zresztą jak cała powieść.
Polecam tę ucztę literacką.

Gdy byłam mała na murach pisano NO FUTURE.
A potem dorosłam i podążam z innymi drogą do zatracenia.

Nie chciałabym spotkać tej powieści w ciemnej uliczce. Pod połami subtelnego płaszcza czai się zbir.
Przygląda się, obserwuje, nachodzi i jątrzy. Obnaża życiowe prawdy i wtrąca je do lochu z komunałami.
Małżeński dwugłos na trzy serca i niepokój trąca szpicrutą słów ideały, potrzeby i namiętności.

To powieść - zasadzka.
Uciekam nie oglądając się za siebie.

...

Gdy byłam mała na murach pisano NO FUTURE.
A potem dorosłam i podążam z innymi drogą do zatracenia.

Małżeński dwugłos na trzy serca i niepokój trąca szpicrutą słów ideały,...

Niesamowita zdolność obserwacji! Mężczyzna piszący z perspektywy kobiety i piszący aż tak. Trzeba być niezwykle uważnym na innych, żeby to później przedstawić w tak piękny sposób. Jedyny i niepowtarzalny Sandor.

Piękna, mądra proza. Do powolnego czytania.
Nie jest łatwa. Jest opowieścią o samotności, namiętności i poszukiwaniu siebie. Jest serią długich monologów pisanych niepowtarzalnym stylem i pięknym językiem. Zachwycałam się każdym zdaniem.
Marai jest badaczem ludzkich emocji, potrafi zagłębić się w psychikę człowieka. Zachwycił mnie wcześniej swoim genialnym „Żarem”.
Ta powieść jest drugą perełką autora.
Nie wybrałam żadnego cytatu – ta książka jest jednym wielkim cytatem.
Polecam – to wybitna proza!

Piękna, mądra proza. Do powolnego czytania.
Ta...

Kolejna fascynująca opowieść Mistrza Maraiego. Czytasz niby o relacjach miłosnych, a tak naprawdę poznajesz prawdę o życiu. Takie umysły jak Marai, które widzą istotę spraw, trafiają się raz na 100 lat. A w połączeniu z wybitnym talentem literackim, jeszcze rzadziej. Coś wspaniałego.

Sandor Marai to klasyk nad klasykami. Baczny obserwator codzienności i doskonały badacz emocji ludzi. Jego proza jest przesycona głębokim humanizmem, a jednocześnie subtelnym pesymizmem czasów w jakich tworzył. "Ta prawdziwa" to powieść rozpisana na głosy - męża i żony, a raczej pierwszej żony. Opis wydarzeń z tych dwóch perspektyw relatywizuje wydarzenia i pozwala na ucieczkę od jednoznacznej oceny bohaterów. Książa do nieśpiesznego czytania i rozkoszowania się kunsztem słowa. Polecam bo nie czytać Marai to starta dla każdego mola książkowego.

Dwugłos o poszukiwaniu "tej prawdziwej" miłości, pisany piękną, gęstą prozą Maraiego. Cześć kobiecą cenię dużo bardziej, bo ona jeszcze daje jakąś nadzieję. Smutna lektura. 8.5/10

"Kiedy człowiek pierwszy raz w życiu naprawdę pojmie los, staje się niemal spokojny. Spokojny i tak dziwnie, okropnie samotny w świecie."

"Wszystko się po prostu wydarza, i tyle."

"... od książek dostaje się coś jedynie wówczas, gdy potrafi się coś też dać swoim lekturom."

"Człowiek nigdy nie ma odwagi pomniejszyć do ludzkich rozmiarów tego, czego bardzo pragnie..."

"Wszystko się po prostu wydarza, i tyle."

"... od...

Uwielbiam Márai. Jego niepowtarzalny styl i piękno języka zachwyca, a niezwykle inteligentny wgląd w psychologię człowieka poruszają do głębi, obojętnie jaki temat podejmuje.
Serdecznie polecam również „Wyznania patrycjusza”.

Serdecznie polecam również „Wyznania patrycjusza”.

• Literatura węgierska
  • Do kupienia