Pieprz i sól

Świat Książki
2019-06-19
2019-06-19
9788381392020

Czasami się zastanawiam, jak bardzo prawdziwe jest sformułowanie, że z rodziną wychodzi się najlepiej na zdjęciu. Ciągle się łudzę, że jest inaczej, i ciągle się przekonuję, że niestety nie jest, aż do bólu. Lubię rodzinne opowieści, bo lubię mieć nadzieję, że rodziny mogą być fajne. Ta książka też jest historią rodziny, historią relacji między jej członkami. Z założenia jest zabawna, z bardzo specyficznym poczuciem humoru, i niestety jest to śmiech przez łzy. Owszem uśmiałam się, ale również przyszło do mnie sporo refleksji, jak bardzo w rodzinach ludzie się ograniczają i unieszczęśliwiają, jak bardzo oczekiwania społeczne niszczą ludzi. Sama ksiązka jest bardzo wakacyjna, lekka, napisana prostym i przystępnym językiem, właściwie czyta się sama, ale uważajcie, jeśli nie macie fajnej rodziny, bo może zaboleć. Okładka i tytuł dobrze oddają, czego można spodziewać się po lekturze. To dobra rozrywka :)

Mocne 6, pośmiałam się ;) Nie musiałam analizować "co kto i gdzie", bo bardzo fajnie lekko napisana ;)

Od jakiegoś czasu bardzo lubię czytać francuskie książki obyczajowe i tym razem też jestem w pełni usatysfakcjonowana. Powieść pełna humoru, cały czas coś się dzieje w rodzinie młodych emerytów co nie pozwala im rzucić wszystkiego i wyjechać odcinając się od wszystkich problemów. Mimo, że realia francuskie dość mocno odbiegają od polskich to czytanie jej sprawiło mi wiele przyjemności.

Przezabawna komedia. Pełna humoru i śmiechu. Historia rodzinna, gdzie rodzice po 60 chcą kupić dom w Portugalii nie mówiąc nic dzieciom, ale życie pokazuje że jednak nie tak łatwo jest" rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady". Życie jest pełne niespodzianek i w tym przypadku śmiesznych zdarzeń. Polecam

Dawno nie czytałem książki przy której tak wiele się uśmiałem. Szkoda tylko, że im dalej w las tym było gorzej...

Motyw bardzo ciekawy, może trochę nie typowo PL ale na pewno taki o którym zdarza się marzyć starszym ludziom. Zmęczone życiem starsze małżeństwo postanawia przeżyć drugą młodość i planuje wyjechać na zasłużoną emeryturę za granicę by tak doczekać swoich ostatnich dni. Mają już dość niańczenia swoich dorosłych dzieci i rozwiązywania ich problemów. Postacie są wyraziste, żarty typowo "dzisiejsze", a to wszystko podlane francuskim sokiem. Brzmi naprawdę nieźle... i tak jest! Przynajmniej do "większej połowy" książki. Historia ma swoje nogi, potrafi zaskoczyć, a co najważniejsze rozśmieszyć. Niestety ewidentnie zabrakło pomysłu na koniec historii co rozczarowuje najbardziej. Zrobiony na siłę i wciśnięty w bezsensownej sekwencji. Szkoda.

Niemniej książkę muszę ocenić jako całokształt, a ten moim zdaniem zasługuje na solidne 8. Dobra komedia, momentami czarna... Myślę, że w wolnej chwili, warto sięgnąć. Lekka i przyjemna pozycja.

Książka z dziedziny przeczytać i zapomnieć.Taka lekka i przyjemna, a co najważniejsze zabawna.

Françoise i Philippe Blanchotom to sympatyczne małżeństwo emerytów, które na stare lata chce uciec przed rodziną do Portugalii. Chcą nacieszyć się sobą i wreszcie pobyć sami po latach zajmowania się dziećmi, wnukami i oglądania na opinię matki - cudownej, despotycznej starszej pani - Mamiline. Niestety, aby zrealizować swój zamiar, cały plan przeprowadzki, sprzedaży domu i zakupu tam innego, musi pozostać tajemnicą dla najbliższych. Tymczasem sprawy rodzinne się sypią - córka pokłóciła się z zięciem, zamierzają się rozstać, co nie jest na rękę naszemu małżeństwu, gdyż nie chcą być uwiązani do dwójki wnuków. Postanawiają więc pogodzić swe dzieci i przygarniają w tajemnicy zięcia niedojdę, usiłując przywrócić go na łono rodziny.

Matka Philippe’a zostaje umieszczona w domu seniora, który prowadzi ich córka – Cecile, tam przeprowadza swoje własne rewolucje obyczajowe, podjudzając przy okazji wnuczkę do podążania za głosem serca - czyli nowym obiektem westchnień, gwiazdą rugby, celebrytą - Danielem.
Sprawy się jeszcze mocniej komplikują, gdy przebiegła Mamiline rozgryza plan małżonków.

Generalnie powieść Guillaume Cilcquot to bardzo sympatyczne spotkanie z rodziną Françoise i Philippe Blanchot, komedia pomyłek i humoru sytuacyjnego, lekka lektura weekendowa, napisana przyjemnym językiem o zaskakującym zakończeniu.

• W planach ebook
  • Top 2022

Dodaj cytat z książki Pieprz i sól