Wyzwanie czytelnicze LC

Pogrzebany

Tłumaczenie: Joanna Cymbrykiewicz
Cykl: Departament Q (tom 5)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Marco Effekten
Joanna Cymbrykiewicz
Ag2S

Piętnastoletni Marco przez lata był tłamszony przez swego stryja Zolę, głowę klanu zmuszającego chłopaka do niewolniczego, przestępczego życia. Gdy Marco dowiaduje się, że stryj chce go okaleczyć, by zwiększyć jego możliwości zarobkowe, dokonuje niemożliwego – wyrywa się z żelaznego uścisku krewnych. Ale szczęście chłopaka trwa krótko – przypadkowe odkrycie mrożącej krew w żyłach tajemnicy klanu sprawia, że znów zmuszony jest do desperackiej walki o życie. Czy ratując siebie, zdecyduje się wydać stryja i pogrąży tym samym zamieszanego w sprawę ojca?
Dla Carla, Assada i Rose, powoli wgryzających się w śledztwo prowadzące do korupcji w sektorze bankowym, szwindlu na poziomie ministerialnym i odległej afrykańskiej dżungli, jasne jest, że nie tylko rodzina chce zamordować Marca. Mørck nie potrafi zapomnieć żarliwego spojrzenia chłopaka, a potężne, kłębiące się wokół niego siły wywołują w nim poruszenie.
Czy to zadanie przerośnie Departament Q?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: https://www.soniadraga.pl/produkt/3456/thriller-i-sensacja.html

veinylover | 2018-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2018

Autor uprawia stręczycielstwo z miernym skutkiem. Usiłuje nam stręczyć imigrantów z Afryki i muzułmańskich uciekinierów wmawiając nam że są fajni: w osobach Assada i chłopaka - złodzieja, który ma marzenie, by przestać być złodziejem i prowadzić „normalne życie”. Owe stręczenie nie udaje się, gdyż obok tych postaci zmuszony jest pokazać inną prawdę: gangi przestępcze z Afryki i ulice, w które nawet policja boi się wejść. A te pozytywne postaci są wystarczająco niewiarygodne, by nikt racjonalnie myślący nie mógł w tę propagandę uwierzyć.
Pomijając zagadnienie proimigranckiego stręczycielstwa - sama fabuła jest w miarę interesująca, choć przedłużające się opowieści o uciekającym mega-sprytnym chłopczyku są trochę męczące. Także męczące i przygnębiające są scenki z rozmów i dywagacji duńskich przestępców z klasy politycznej i kapitalistów finansowych. Wszyscy wiemy, gdzie szukać śmieci, bo i u nas w Polsce źródło śmieci jest w podobnych miejscach. Szczęściem nie mamy jeszcze tylu...

Hana | 2018-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2018

Miło ponownie spotkać Assada i Rosie. Dobra, marudę Mørcka też. Tym razem pomagamy afrykańskim Pigmejom i towarzyszymy w ucieczce z klanu Zoli dzieciakowi imieniem Marco. Nie wszystkie pieniądze trafiają tam gdzie powinny ( ktoś się na boku bogaci) a chłopakowi grozi śmierć za nadmiar wiedzy i możliwość zdrady stryja. Obie sprawy łączą się. Do zespołu dołącza Patyczak Gordon Taylor. Chudy, długi, między innymi, rewident. Równie oryginalny jak pozostałe persony z Departamentu Q. Tylko mniej sympatyczny. Dotrą się. Będzie trudno, ale dla czytelnika zabawnie. Wszystkie wielbłądy znowu spojrzą w jedną stronę.

Kruczoczarnyblond | 2018-12-13
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 grudnia 2018

Kolejna dobra powieść ... i w sumie tyle. Nie porwała, nie przeszkadzała, nie zachwyciła, ale dobrze się czytało.

CZYTAMITU | 2018-10-26

Ucieszyła mnie wiadomość, że 17.10.2018 swoją premierę będzie miała kolejna cześć z cyklu Departament Q. W maju miałam przyjemność po raz pierwszy zapoznać się z twórczością Jusii Adler - Olsen. Spotkanie było udane, więc miałam ogromne oczekiwania co do najnowszej części ,,Pogrzebany".
Napisać, że się rozczarowałam jest za mocnym słowem. Zawiodłam się. Tak jak było w przypadku ,,Kartoteka 64" podobał mi się wątek o Nete i połączenie tego w całość z losami Depatamentu Q. W ,,Pogrzebany" zauważyłam pewną schematyczność i wiele podobieństw w stylu prowadzenia historii.
Momentami ciarki przechodziły po plechach aby za chwilę było najzwyklej w świecie nudno. Cały ten wątek o machlojach, przekrętach, korupcji mi się nie podobał. Chyba ostatnie wybory sprawiły, że mam dość takich klimatów.
Książka ,,Pogrzebany" nie zachwyciła tak jak ,,Kartoteka 64" może gdybym nie miała tego porównania, moja ocena byłaby inna. Jednak posiadając już doświadczenie z twórczością autora liczyłam na coś...

1991monika | 2018-10-31

Marco ma 15 lat i należy do klanu swojego stryja Zoli, który zmusza całą grupę do przestępczego życia. Najnowszym pomysłem ich przywódcy jest okaleczenie chłopaka, aby zwiększyć jego dochody zdobywane przez żebranie. W ten sposób chłopak podejmuje decyzję o ucieczce, a kiedy mu się to udaje, waha się czy wydać stryja i tym samym swojego ojca. Tym razem Carl, Assad oraz Rose prowadzą śledztwo dotyczące korupcji w sektorze bankowym oraz ministerstwie. Czy zadanie ich nie przerośnie, a Marco ujdzie z tego z życiem?

Jussi Alder-Olsen to autor, którego twórczość lubię. Zarówno książki jak i filmy na ich podstawie robią wrażenie. Miałam również okazję być na spotkaniu autorskim i muszę przyznać, że nie spodziewałam się, iż jest on tak zabawną osobą! Dowiedziałam się z niego między innymi, że nazwisko Morck oznacza „mrok” i ciekawą historię z tym związaną, a także tego, że seria o „Departamencie Q” jest zaplanowana na dziesięć tomów, a autor właśnie pisze ósmy.

„Pogrzebany” to piąty tom...

CzytAśka | 2018-12-26
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 26 grudnia 2018

Zapraszam na www.czytaska.pl na ostatnie (mam nadzieję, na razie tylko) spotkanie z Departamentem Q.
Mroczne i trudne w odbiorze.

Monika | 2018-10-26
Przeczytana: 26 października 2018

Nie przetrawiłam, mimo, że poprzedniimi częściami byłam zachwycona😩
Nic na siłę!

alja9 | 2018-12-03

Totalne nieporozumienie. Mam wrażenie ze autor dostał jakąś kasę za nachalne indoktrynowanie czytelnika. Trochę chyba się zapomniał bo przecież to nie imigranci zapłacą za jego nieprawdopodobne wypociny. Ja dałam się nabrać i zrobiłam to po raz kolejny ale tym razem .. ostatni.

Piotr Chit | 2018-12-27
Na półkach: 2018, Przeczytane

Kartoteka podniosła poprzeczkę na tyle wysoko że Pogrzebany nie tyle nie był w stanie do niej doskoczyć a co więcej ledwo ja widział migoczącą gdzieś w gorze.

Kasia304 | 2019-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2019

Wszystkie poprzednie części mi się podobały, ale z ta nie dałam rady, pod koniec już przewinęłam na epilog ... słuchała audiobooka