Pogrzebany

Tłumaczenie: Joanna Cymbrykiewicz
Cykl: Departament Q (tom 5)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Marco Effekten
Joanna Cymbrykiewicz
Ag2S

Piętnastoletni Marco przez lata był tłamszony przez swego stryja Zolę, głowę klanu zmuszającego chłopaka do niewolniczego, przestępczego życia. Gdy Marco dowiaduje się, że stryj chce go okaleczyć, by zwiększyć jego możliwości zarobkowe, dokonuje niemożliwego – wyrywa się z żelaznego uścisku krewnych. Ale szczęście chłopaka trwa krótko – przypadkowe odkrycie mrożącej krew w żyłach tajemnicy klanu sprawia, że znów zmuszony jest do desperackiej walki o życie. Czy ratując siebie, zdecyduje się wydać stryja i pogrąży tym samym zamieszanego w sprawę ojca?
Dla Carla, Assada i Rose, powoli wgryzających się w śledztwo prowadzące do korupcji w sektorze bankowym, szwindlu na poziomie ministerialnym i odległej afrykańskiej dżungli, jasne jest, że nie tylko rodzina chce zamordować Marca. Mørck nie potrafi zapomnieć żarliwego spojrzenia chłopaka, a potężne, kłębiące się wokół niego siły wywołują w nim poruszenie.
Czy to zadanie przerośnie Departament Q?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: https://www.soniadraga.pl/produkt/3456/thriller-i-sensacja.html

CZYTAMITU | 2018-10-26

Ucieszyła mnie wiadomość, że 17.10.2018 swoją premierę będzie miała kolejna cześć z cyklu Departament Q. W maju miałam przyjemność po raz pierwszy zapoznać się z twórczością Jusii Adler - Olsen. Spotkanie było udane, więc miałam ogromne oczekiwania co do najnowszej części ,,Pogrzebany".
Napisać, że się rozczarowałam jest za mocnym słowem. Zawiodłam się. Tak jak było w przypadku ,,Kartoteka 64" podobał mi się wątek o Nete i połączenie tego w całość z losami Depatamentu Q. W ,,Pogrzebany" zauważyłam pewną schematyczność i wiele podobieństw w stylu prowadzenia historii.
Momentami ciarki przechodziły po plechach aby za chwilę było najzwyklej w świecie nudno. Cały ten wątek o machlojach, przekrętach, korupcji mi się nie podobał. Chyba ostatnie wybory sprawiły, że mam dość takich klimatów.
Książka ,,Pogrzebany" nie zachwyciła tak jak ,,Kartoteka 64" może gdybym nie miała tego porównania, moja ocena byłaby inna. Jednak posiadając już doświadczenie z twórczością autora liczyłam na coś...

1991monika | 2018-10-31

Marco ma 15 lat i należy do klanu swojego stryja Zoli, który zmusza całą grupę do przestępczego życia. Najnowszym pomysłem ich przywódcy jest okaleczenie chłopaka, aby zwiększyć jego dochody zdobywane przez żebranie. W ten sposób chłopak podejmuje decyzję o ucieczce, a kiedy mu się to udaje, waha się czy wydać stryja i tym samym swojego ojca. Tym razem Carl, Assad oraz Rose prowadzą śledztwo dotyczące korupcji w sektorze bankowym oraz ministerstwie. Czy zadanie ich nie przerośnie, a Marco ujdzie z tego z życiem?

Jussi Alder-Olsen to autor, którego twórczość lubię. Zarówno książki jak i filmy na ich podstawie robią wrażenie. Miałam również okazję być na spotkaniu autorskim i muszę przyznać, że nie spodziewałam się, iż jest on tak zabawną osobą! Dowiedziałam się z niego między innymi, że nazwisko Morck oznacza „mrok” i ciekawą historię z tym związaną, a także tego, że seria o „Departamencie Q” jest zaplanowana na dziesięć tomów, a autor właśnie pisze ósmy.

„Pogrzebany” to piąty tom...

Monika | 2018-10-26
Przeczytana: 26 października 2018

Nie przetrawiłam, mimo, że poprzedniimi częściami byłam zachwycona😩
Nic na siłę!

anikszak | 2018-10-29