Pogrzebany

Okładka książki Pogrzebany Jussi Adler-Olsen
Okładka książki Pogrzebany
Jussi Adler-Olsen Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Departament Q (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Departament Q (tom 5)
Marco Effekten
Sonia Draga
2018-10-17
2018-10-17
2013-01-01
Joanna Cymbrykiewicz
literatura duńska kryminał Dania rodzina Departament Q śledztwo korupcja bankowość nastolatek

Pierwsze 3 tomy bardzo dobre niestety następne coraz gorsze więc na tym kończę. Autorowi brakło pomysłu na ciekawe historie.

Ta część serii odrobinę lepsza niż poprzednia; na plus zaliczyć można dobrą choć zawiłą intrygę oraz wprowadzenie nowego bohatera pozytywnego - prześladowanego młodego imigranta, któremu można kibicować. I inny nowy element, ale ten jak dla mnie słaby: wprowadzenie do zespołu Q młodego policjanta, Gordona, kolejnego dziwaka, który miał za zadanie ożywić fabułę. Ale zarówno ten element, jak i nowa kochanka bohatera czy nowy szef - nie wniosły oczekiwanej wartości dodanej, raczej niepotrzebnie zagmatwały akcję. Jak się spodziewasz, domyślny czytelniku, zapewne spotkamy się z nimi w kolejnej części cyklu.

„W ludzkim życiu czas liczy się najbardziej wtedy, gdy już go nie ma”. Przekonał się o tym nastoletni Marco, nielegalny emigrant zmuszany przez swój klan do niewolniczego, przestępczego życia. Całe dotychczasowe życie chłopca polegało na żebraniu na ulicach Kopenhagi. Kiedy dochody spadają Marco dowiaduje się, że przywódca klanu, jego bliski krewny chce go okaleczyć, by w ten sposób zwiększyć jego możliwości zarobkowe. Bystry, inteligentny piętnastolatek odcina się od przestępczej działalności i na własną rękę próbuje zadbać o siebie i zarobić na swoje utrzymanie w legalny sposób. Jednak wszystko burzy przypadkowo odkryta tajemnica klanu dotycząca pewnego morderstwa z przed lat. Ujawnienie jej przez Marco pociągnęłoby do odpowiedzialności cały klan, który postanawia dopaść chłopca. Ten z kolei desperacko walczy o swoje życie ciągle uciekając.
Tymczasem Departament Q w dobrze mi już znanym składzie Carl, Assad i Rose trafiają na sprawę, która prowadzi do korupcji w sektorze bankowym. Zadziwiające jest to, jak sprytnie łączy autor poszczególne wątki ze sobą, które na początku wydają się nie mieć nic ze sobą wspólnego. A wszystko to przeplatane perypetiami Carla Mørcka i fragmentami przeszłości Assada. Ciekawa pozycja z wartką akcją i humorem moich ulubionych bohaterów. Może się powtarzam, ale za każdym razem kiedy kończę kolejną część tej skandynawskiej serii mam ochotę sięgnąć od razu po następną. Tak świetna i fenomenalna jest to przygoda, do której zachęcam wszystkich, którzy jeszcze nie znają.

No w miarę ok, ale trochę za długa, za dużo było tego ganiania Marca po mieście i okolicach. Oraz wszelkich innych zabójstw, a to w Afryce, a to w Ameryce Południowej.
Nie znam się na obrocie papierami wartościowymi, ale czy te cenne akcje tak łatwo byłoby sprzedać albo z nich czerpać korzyść?
Fajnie, że Hardy osiągnął postęp, ale jestem rozczarowana, że śledztwo w sprawie Carla i Hardy'ego kompletnie się nie posunęło do przodu. Holendrzy zawalili sprawę i autor nie wiedział co dalej?
Czarny humor, który tak mi się podoba u autora, trochę już przestał robić na mnie wrażenie.
Jakaś tak ta książka rozlazła była - może dlatego, że dotyczyła w dużej mierze przestępczości gospodarczej i zorganizowanej.

Chyba pierwsza powieść z cyklu, która wzbudziła u mnie odrobinę zainteresowania. Taką maluteńką bo emocje nadal jak na grzybach.

Kolejny znakomity thriller kryminalny, w którym - tradycyjnie już w tej serii - akcja zostaje podzielona na dwa różne wątki, początkowo niepowiązane, ale z czasem zazębiające się. Zazębiające się może przy nieco zawyżonej tym razem ilości zbiegów okoliczności, ale to też jedna z cech tej serii - przypadek odgrywa tu prawie współmierną rolę z przenikliwością i sprytem naszej trójki, nieustannie się sprzeczającej i dokuczającej nawzajem, detektywów. Wyłączając Assada, który zwyczajowo jest celem docinek i niewyczerpanym źródłem irytacji Carla.

Tym razem wątek kryminalny, którego centralną postacią jest Marco - uciekinier z sekty zmuszającej młodych ludzi do żebractwa i grabieży - wydaje się na tyle ciekawy, że przyćmił wręcz inne poboczne elementy fabularne związane z postaciami z Departamentu Q. Cała ta historia jest poprowadzona niezwykle dynamicznie - młody bohater wciąż musi uciekać przed kimś i nie może nikomu zaufać - a do tego porusza, w nieco "dickensowskim" stylu. Nie sposób nie wzruszyć się w licznych momentach, w których zdradzony i zaszczuty Marco dostaje kolejnego kopniaka od losu i ludzi.

Tak więc kolejna powieść z cyklu, którą Adler-Olsen, pod wieloma względami, między innymi dzięki nietypowym zabiegom narracyjnym, cierpkiemu humorowi i kreacji wielowymiarowych postaci, zostawia daleko w tyle wiele współczesnych twórców literatury kryminalnej! Polecam!

Kolejna bardzo ciekawa i wciągająca książka z bohaterami departamentu Q. Do ekipy dołącza nowa osoba Gordon. Korupcja w sektorze bankowym, wyciąganie pieniędzy na nieistniejące projekty. Wciągnęła mnie ta książka. Polecam.

Kolejna bardzo dobra odsłona cyklu o Departamencie Q. Specyficzna załoga, do której dołączył, nie bez bólu, Gordon, ciekawe sprawy i klimat ciasnej piwnicy, wciąż gwarantuje, przynajmniej dla mnie, rozrywkę na wysokim poziomie.

Owszem, nie da się nie zauważyć, iż miejscami autor zaczyna "przynudzać" rozkminami na przykład, w tym wypadku Carla, na temat co powinien był zrobić, czego nie zrobił, a co zrobił, a nie powinien był i do której kobiety powinien zadzwonić. Takie rozmienianie na drobne, za długie i średnio potrzebne potrafi czytelnika zniechęcić. Jednak ja już się chyba przyzwyczaiłam, ponieważ, było to dla mnie zauważalne, ale nie bardzo zniechęcające.

Zwłaszcza że Assad swoimi mądrościami na temat wielbłądów i językowymi pomyłkami spokojnie wynagradza niepotrzebne dywagacje. Coraz bardziej mnie ciekawi, zresztą tak jak i Carla, kim, tak naprawdę jest Assad.

Ta część cyklu opowiada o nielegalnych imigrantach, o dzieciach zmuszanych do żebrania i tym samym zarabiania na bezwzględnych "bossów" swoistych komun, ale też o programach pomocowych, dla krajów tak zwanego Trzeciego Świata i możliwościach, jakie one rodziły ludziom na wysokich szczeblach władzy i bankowości.

To już piąty tom. Historia ciekawa, ale czytam przede wszystkim dla barwnych bohaterów: Carla, Assada i Rose. A pomyłki językowe Assada chyba zacznę sobie notować. Dobra praca tłumacza.

Super się słuchało, książka tak napisana, że miałam wrażenie ciągłego wstrzymywania oddechu. Polecam

• Audiobooki

Jussi Adler-Olsen Pogrzebany Zobacz więcej