Iran - śladami polskich uchodźców

Okładka książki Iran - śladami polskich uchodźców Radosław Fiedler
Okładka książki Iran - śladami polskich uchodźców
Radosław Fiedler Wydawnictwo: FNCE historia
232 str. 3 godz. 52 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
FNCE
Data wydania:
2019-02-15
Data 1. wyd. pol.:
2019-02-15
Liczba stron:
232
Czas czytania
3 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366264021
Tagi:
Iran Persja Relacje polsko-irańskie Polacy w Iranie II wojna światowa Polacy na Wschodzie Polscy uchodźcy
Średnia ocen

5,2 5,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,2 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , ,

Bardzo dobry temat i nie najlepsze wykonanie. Tak można by określić tę książkę, w której Autor zabiera czytelnika w podróż do Iranu śladami Polaków, którzy w 1942 r. trafili tam wraz z armią Andersa w ramach ewakuacji z ZSRR. Sam wątek polski, po którym poza cmentarzami nie ma już we współczesnym Iranie zbyt wielu śladów, został poprowadzony dobrze, choć chyba nie potrzebnie próbował z nim Fiedler złączyć kolejny reportaż o wyprawie do "kraju mułłów". Natomiast część o charakterze historycznym wypada na tym tle niekorzystnie i - co gorsza - zawiera nie tylko pewną liczbę sformułowań nieprecyzyjnych, ale nawet dość poważnych błędów (np. Kadżarowie nie byli dynastią afgańską, tylko turkmeńską, a informacja o "zmianie nazwy państwa na Persję w 1935 r." zawiera aż podwójny błąd: w istocie chodzi o zmianę z nazwy Persja na Iran i to o zmianę, której nie było, gdyż szach Reza wprowadził wówczas do dyplomacji nazwę, której sami Irańczycy i tak zawsze używali). Książce wyraźnie zabrakło dobrej korekty i o ile jeszcze w tekście głównym jako tako to wygląda, to już przypisy korektora na pewno nie widziały. Istnieje sporo prac o historii Iranu i lepiej sięgnąć po nie zamiast po tę książkę. Niestety "Iran – śladami polskich uchodźców" to przykład zmarnowanego potencjału.

Tomasz Babnis

Bardzo dobry temat i nie najlepsze wykonanie. Tak można by określić tę książkę, w której Autor zabiera czytelnika w podróż do Iranu śladami Polaków, którzy w 1942 r. trafili tam wraz z armią Andersa w ramach ewakuacji z ZSRR. Sam wątek polski, po którym poza cmentarzami nie ma już we współczesnym Iranie zbyt wielu śladów, został poprowadzony dobrze, choć chyba nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
15436
2030

Na półkach: ,

Zgodnie z czerwcowym wyzwaniem,chciałabym pojechać do Iranu- Persji, dlatego sięgnęłam po te pozycję. Radosław Fiedler skupił sięna losach polskich uchodźców z ZSRR, lub zwolnionych z rosyjskich łagrów czy kazamatów na mocy traktatu Sikorski- Majki,
I częsć to tło historyczne deportacji Polaków wgłąb Rosji, druga część to rys historyczny o państwowości Iranu, a końcowa- relacja z wyprawy po Iranie,gdzie autor tropił śłady polskie w Pahlavi, Isfahanie,Teheranie czy Meszhedzie.
Częśc pierwsza okraszona jest relacjami i wspomnieniami świadków,na przykład Zosi Matuszkiewicz,Marcelego Maciuka, czy innych włączających się do armii gen. Andersa. wspomnienie rosyjskiej niedoli, głód i obfite żniwo śmierci, umierające z wycieńczenia dzieci i kobiety,które nie doczekały wolności. Warto pochwalić opiekuńczą postawę włądz Iranu,które przygarnęły kilka setek polskich sierot. Niektóre z nich skierowano do Indii,o czym też wcześniej czytałam. Stworzono szkoły OUp m.in w Teheranie,gdzie dzieci uczyły się polskiego pod kierunkiem instruktorek ZHP. Bardzo duża była aktywność publicystyczna,kulturalna i oświatowa.
Najlepszą częscią są osobiście przeprowadzone wywiady z potomkami polskich uchodźców,czy nawet świadectwa osób,któe jeszcze pamiętają tamte czasy. Rzetelnie przedstawione są najważniejsze fakty z najnowszej historii Iranu,zwłaszcza polityka antyamerykańska Chomeiniego,obalenie dynastii Pahlavich. Niestety uświadamia on instrumentalne traktowanie wyzwolonego,dążącego do demokratyzacji Iranu za czasów szacha przez amerykańskich przywódców.

Zgodnie z czerwcowym wyzwaniem,chciałabym pojechać do Iranu- Persji, dlatego sięgnęłam po te pozycję. Radosław Fiedler skupił sięna losach polskich uchodźców z ZSRR, lub zwolnionych z rosyjskich łagrów czy kazamatów na mocy traktatu Sikorski- Majki,
I częsć to tło historyczne deportacji Polaków wgłąb Rosji, druga część to rys historyczny o państwowości Iranu, a końcowa-...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    18
  • Przeczytane
    8
  • XX wiek
    1
  • Polska
    1
  • 2023
    1
  • II wojna światowa
    1
  • Persko-irańsko
    1
  • Perskie
    1
  • Islamskie
    1
  • 2019
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Iran - śladami polskich uchodźców


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne