Porażka znaczy zwycięstwo

2018
poradnik, sukces, motywacja
poradniki
_sy

Porażka znaczy zwycięstwo to mądra, pozytywna i budująca książka, która pokazuje, jak nie bać się potknięć, jak wykorzystać ten nieodłączny element naszego życia do osiągnięcia sukcesu. Za każdym sukcesem stoi wiele niepowodzeń, a potknięcia mogą mieć zalety. Pépin przekonuje, że porażki to przede wszystkim ważne doświadczenia: kształtują siłę woli i pozwalają pozbyć się presji, uczą, jak...

Za każdym sukcesem stoi wiele niepowodzeń, a potknięcia mogą mieć zalety. Pépin przekonuje, że porażki to przede wszystkim ważne doświadczenia: kształtują siłę woli i pozwalają pozbyć się presji, uczą, jak walczyć i czynią nas bardziej rozważnymi, skłaniają do podążania tą samą drogą lub odważnego zmieniania jej, otwierają nas na coś nowego. Przyjrzenie się podanym przykładom sportowców, uczonych, artystów i ludzi pracujących w stresie, ich drodze i postawom, może posłużyć do zmiany osobistego podejścia do porażek własnych i najbliższych osób.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

πPi | 2019-04-26

"Kobietom, spotkanym przypadkiem,
kochanym przez mgnienie ukradkiem,
poświęcić chcę tych kilka słów (...)"
/LES PASSANTES - NIEZNAJOME Antoine Pol/

Ta książka, a może raczej rozprawka o "porażce" wlewa we mnie tak różne uczucia, skrajne i gryzące się, że koniec końców nie wiem, czy mi się podobała.
Na początku uznałam Charlesa Pepina za ignoranta, wręcz głupca, który próbuje wcisnąć mi jakiś gruby kit. "Porażka znaczy zwycięstwo", to nie tylko tytuł żałośnie cukierkowy, ale przede wszystkim kłamstwo. Otóż PORAŻKA - to porażka, a ZWYCIĘSTWO - to zwycięstwo i nie można tych dwóch rzeczy mylić, bo dojdziemy do jakichś absurdów.
Początek tej lektury mnie nie tyle co zawiódł, co zdenerwował, a już na pewno rozwścieczyły mnie niektóre przykłady. Pierwszy z brzegu? A proszę bardzo! Autor opisał historię francuskiej śpiewaczki - Barbary - która odniosła spektakularny sukces, ale która jako dziecko była molestowana przez ojca. Echo tej traumy i zbrodni, której dopuścił się na niej jej...

Aleksandra | 2019-04-22
Przeczytana: 19 kwietnia 2019

„Porażka nigdy nie jest przyjemna (…). Ale otwiera okno na rzeczywistość, pozwala nam rozwinąć zdolności lub przybliżyć się do naszych najskrytszych dążeń i pragnień”.

Ludzie z gruntu uznają potknięcia za coś złego, starają się jak najszybciej o nich zapomnieć, wymazać je z pamięci. Obawiają się, że inni mogą ich uznać za nieudaczników, więc skupiają się na sukcesach. Natomiast Charles Pepin w filozoficzno-psychologicznej książce „Porażka znaczy zwycięstwo” ukazuje, że nie należy ani się bać ani wstydzić ponoszenia porażek. Jak przedstawia autor – porażki nas budują i pozwalają „wybić się” na szczyt.

Charles Pepin odwołuje się do wielu znanych filozofów jak choćby Kanta, Sartre czy Nietzschego. Autor swoje rozważania popiera przykładami ludzi, którzy odnieśli ogromne sukcesy. W dużej mierze przykłady te jak i rozważania (choćby na temat edukacji) dotyczą obywateli francuskich, co w moim mniemaniu stanowi mały minus. Dodatkowo chętnie zapoznałabym się z większą liczbą przykładów...