Wolni od stresu. Jak nauka pomaga uodpornić się na stres

Okładka książki Wolni od stresu. Jak nauka pomaga uodpornić się na stres Mithu Storoni
Okładka książki Wolni od stresu. Jak nauka pomaga uodpornić się na stres
Mithu Storoni Wydawnictwo: Czarna Owca poradniki
poradniki
STRESS PROOF The scientific solution to protect your brain and body -- and be more resilient every day.
Czarna Owca
2019-01-16
2019-01-16
Grażyna Daniel-Schuwald

Ciekawa analiza roli stresu ze szczególnym naciskiem na stres przewlekły, który jest szczególnie niekorzystny dla naszego psychicznego dobrostanu.
Jeśli stres występuje w naszym życiu stale, następuje zaburzenie systemu zarządzania emocjami ze strony racjonalnej części naszego mózgu, czyli kory przedczołowej. Prowadzi to do pogorszenia funkcji kognitywnych, zdolności zapamiętywania, osłabia motywację, obniża odczuwanie przyjemności. Ponieważ coraz gorzej radzimy sobie ze stresującymi sytuacjami, coraz więcej rzeczy na stresuje; powstaje zatem błędne koło negatywnych emocji nad którymi nie potrafimy zapanować. Stąd prosta droga do depresji.
W sytuacjach stresowych uaktywnia się tak zwana oś HPA (podwzgórze – przysadka – nadnercze) pobudzając produkcję kortyzolu. Właściwie funkcjonujący organizm wyłącza produkcję kortyzolu po zakończeniu sytuacji stresowej. Często jednak zdarza się, że mimo iż zagrożenie ustąpiło, nadal odtwarzamy w głowie to co zaszło. Ponowne przywoływanie w myślach stresującej sytuacji sprawia, że organizm zachowuje się tak, jakby zagrożenie było nadal obecne i kontynuuje produkcję kortyzolu. Aby temu zapobiec, należy unikać rozpamiętywania stresującego zdarzenia i za wszelką cenę starać się przekierować uwagę na inne rzeczy. Świadome zwrócenie uwagi na coś pozytywnego, lub bardzo absorbującego, zminimalizuje przypływ negatywnych emocji.
Autorka proponuje kilka praktycznych technik samo-kontroli w celu zwiększenia naszej odporności emocjonalnej. Jedną z nich jest „reinterpretacja kognitywna” (cognitive reappraisal). Prosty przykład: jeśli ktoś nas popchnął, włączamy interpretację, że zrobił to niechcący i tym samym zmniejszamy nasz poziom gniewu i przestajemy skupiać się nad nieprzyjemnym zdarzeniem.
Ciekawą metodą jest szybki ruch gałek ocznych (tak jakbyśmy śledzili lot muchy),który potrafi zmniejszyć poziom negatywnych emocji. Badania na ten temat prowadziła już w latach 80-tych Francine Shapiro. Terapia EMDR (z angielskiego – Eye Movement Desensitization and Reprocesing) okazała się skuteczna w leczeniu np. stresu pourazowego.
Istotną rolę w naszym samopoczuciu psychicznym pełnią jelita. Jeśli ściany jelit nie są wystarczająco szczelne, do krwiobiegu może się przedostawać endotoksyna (LPS) – jej nadmiar zaś przyczynia się do zwiększonego poziomu lęku i stanów depresyjnych. Dlatego właściwa dieta jest tak kluczowa dla redukcji stresu.
Warto także zwrócić uwagę na problem insulinooporności – nierozerwalnie związany ze zjawiskiem stresu. Zadaniem insuliny jest regulowanie poziomu glukozy we krwi: jest jest za duży insulina posiada „klucz”, który otwiera komórki aby przejęły namiar cukru. W sytuacji zagrożenia potrzebujemy maksymalnej sprawności umysłowej – rośnie więc zapotrzebowanie mózgu na glukozę; insulina wtedy traci swój „klucz” i glukoza nie trafia do komórek pozostając w krwiobiegu, innymi słowy pojawia się insulinooporność. Taki stan powinien być przejściowy i występować jedynie w sytuacji zagrożenia. Jeśli jednak stres towarzyszy nam stale, insulinooporność permanentnie utrudnia glukozie dostanie się do komórek. Pojawia się wówczas zespół metaboliczny, otyłość brzuszna, podwyższony cholesterol, choroby krążeniowe i poważne zagrożenia dla naszego zdrowia i życia.
Według Mithu Storoni jest wiele sposobów na wzmocnienie racjonalnej strony naszego umysłu i lepsze panowanie nad emocjami. Autorka poleca ćwiczenia fizyczne, kontakt z naturą, ale także … kurkumę (według pewnych badań spożywanie jej odwraca negatywne skutki przewlekłego stresu).

Paskudnie mi się ja czytało, nie przebrnęłam do końca, bo mnie triggerowala ta pozycja. Ciężki język, taki ani potoczny ani naukowy, raz taki, a raz taki, nie da się tak skakać, jakieś dziwne przykłady w ramach case study od czapy, ćwiczenia na sile, 3 x nie.

#989 - Wolni od stresu. Jak nauka pomaga uodpornić się na stres - Mithu Storoni - Wydawnictwo Czarna Owca
#139/52/2022

Książka ma 288 stron. Swoją premierę miała dnia 16.01.2019 roku.

"Szczęście jest wtedy, gdy to co myślisz, mówisz i robisz, są w idealnej harmonii" - M.K. Gandi

Autorka przedstawia w książce rozwiąania, które mają wpłynąć na poprawę naszego zdrowia, poprzez systematyczne i długofalowe zmniejszanie stresu.

Odpoczynek od stresu potrzebny jest każdemu z nas, dlatego warto sięgnąć po tą książkę.

Takie poradniki warto jest mieć na swojej półce i sięgać po nie w sytuacjach awaryjnych i stosować je jako koło ratunkowe.

#139/52/2022

Książka ma 288 stron. Swoją premierę miała dnia 16.01.2019 roku.

Sporo banałów, kilka ciekawych dla mnie wskazówek, natomiast rozdział o stanach zapalnych jest jak baśnie z krainy mchu i paproci - ilość pseudomedycznych, niesprawdzonych informacji i teorii jest porażająca. W ogóle ten główny atut książki, czyli oparcie przekazywanych informacji na wynikach badań naukowych jest mocno przereklamowany - badania są różne i z badań na szczurach/małych grupach bliżej nieokreślonych osób nie należy wyciągać daleko idących wniosków, choć pokusa jest duża. Badania naukowe są różnej wagi i jakości i to, co jest tu przytaczane, to są, najbardziej optymistycznie rzecz ujmując, jakieś zalążki ewentualnych teorii, które może potwierdzą się kiedyś hen hen, w przyszłości. Nic poza tym na ten moment.

Kompendium wiedzy o stresie i raczej udane rekomendacje jak sobie z nim radzić. Dobra książka.

"Szczęście jest wtedy, gdy to co myślisz, mówisz i robisz, są w idealnej harmonii" - M.K. Gandhi

Historia człowieka to opowieść o ciągłym doskonaleniu, gdyż stajemy się lepsi jako gatunek, jak i poszczególne jednostki, wyciskając z życia więcej i więcej. Życie zmienia się z każdym dniem, a my wraz z nim.

Stresu doświadczamy każdego dnia i zdaniem autorki "stres jest nadal taką samą zagadką, jaką był sto lat temu, z tą różnicą, że wtedy widzieliśmy masę poplątanych sznurków, a dziś potrafimy zidentyfikować wiele nici składających się na tę plątaninę".

Dr Mitu Storoni w swojej książce przedstawia 7 obszarów awaryjnych:
🌱 słaba zdolność koncentracji
🌱 za wysoki lub za niski poziom kortyzolu
🌱 zmieniona neuroplastycznośc
🌱 rozregulowany zegar biologiczny
🌱 stany zapalne
🌱 insulinooporność
🌱 spadek motywacji
Mogą one dotyczyć każdego, kto doświadcza przewlekłego stresu.

Autorka wskazuje rozwiązania, które mogą długofalowo wpływać na zmniejszenie stresu oraz poprawę zdrowia💆‍♀️💆‍♂️. Niektóre wskazówki są naprawdę zaskakujące, ale warte rozpatrzenia🤔 Każda sugestia przedstawiona w książce poparta jest cytatami pochodzącymi z prac naukowych (bardzooo obszerna bibliografia).

"Wolni od stresu. Jak nauka pomaga uodpornić się na stres" to momentami chaotyczna, ale przyjemna lektura, na którą warto poświęcić trochę czasu🧘‍♀️🧘‍♂️

Stresu doświadczamy każdego dnia i zdaniem autorki "stres jest nadal...

Książka jest dość chaotyczna, część opisanych eksperymentów to dość naukowe wyjaśnienia różnych procesów, mało mówiące laikowi. Ok. 1/4 książki to bibliografia. Ogólnie niezbyt dużo odkrywczych informacji.
Niemniej jednak części z konkretnymi poradami są całkiem praktyczne i faktycznie kilka z nich spróbuję zastosować w swoim życiu, by obniżyć poziom stresu.
Ogólnie nie podobał mi się ten poradnik, ale spróbuję z niego mimo to wycisnąć wartościowe treści.

Ogólnie nie...

Chyba miałam zbyt duże oczekiwania od tej książki, gdyż mam trochę mieszane uczucia. Część ciekawych informacji podana w stylu "istnieje taka teoria..." i tyle. Jednak mimo wszystko wciąż można dowiedzieć się wielu rzeczy, a porady zamieszczone przez autorkę warto stosować w praktyce.
Ogólnie polecam - "odpoczynek od stresu" wszystkim nam się przyda.

Ogólnie polecam - "odpoczynek od stresu" wszystkim nam się przyda.

Wolni od Stresu, czyli jak nauka pomaga uodpornić się na stres to książka, która pomaga nam zwalczyć stres. Nie tylko ten w pracy, ale także i psychiczny. Pani Doktor podaje tutaj kilka ciekawych przykładów, które faktycznie pomagają. Dlaczego tak mówię? Bo sama zaczęłam je wprowadzać w życie. Gry typu tetris czy inne, faktycznie pomagają. Myślę, że jeśli macie dość stresujące życie i nie radzicie sobie ze stresem to ta książka jest dla Was. A nawet jeśli twierdzicie, że świetnie sobie z tym radzicie to czy aby na pewno? Zobaczycie, że jeśli zaczniecie wcielać w życie rady Pani Doktor to od razu stanie się lepsze. Oczywiście ja gorąco polecam :)

instagram.com/karmelizovana

* „Dusza barwi się na kolor naszych myśli” – Marek Aureliusz
Każdy z nas doświadcza w swoim życiu większego lub mniejszego stresu, jednak nie każdy wie w jaki sposób można go maksymalnie zminimalizować. Dr Mithu Storoni w swojej książce pt. „Wolni od stresu” opisuje nie tylko jak walczyć ze stresem, ale również jak go kontrolować i w jaki sposób on powstaje. W swojej książce przedstawia „7 obszarów awaryjnych, które mogą dotyczyć każdego, kto doświadczył przewlekłego stresu: słaba zdolność koncentracji, za wysoki lub za niski poziom kortyzolu, zmieniona neuroplastyczność, rozregulowany zegar biologiczny, stany zapalne, insulinooporność oraz spadek motywacji”.
Dr Storoni wskazuje rozwiązania, które mogą długoterminowo wpłynąć na zmniejszenie stresu i poprawę naszego zdrowia, nie tylko psychicznego. Idealnym sposobem na osiągnięcie spokoju jest np. joga, czy granie w gry angażujące pamięć roboczą lub gry przestrzenne typu Tetris. Najgorszą rzeczą natomiast, którą możemy zrobić po stresującym zdarzeniu, jest o dziwo, relaksowanie się. Więcej Wam nie zdradzę, ale dodam, że w książce znajdziecie wiele zaskakujących ciekawostek dotyczących działania ludzkiego organizmu.
Żyjemy w czasach, w których dookoła nas jest mnóstwo czynników stresogennych, więc myślę, że warto zapoznać się z tą książką. Ja dowiedziałam się z niej wielu ciekawych rzeczy i już zaczęłam niektóre wcielać w swoje życie. Napiszę jedno – DZIAŁAJĄ :)

* „Dusza barwi się na kolor naszych myśli” – Marek Aureliusz

• Psychologia
  • Przeczytane 2020

Dodaj cytat z książki Wolni od stresu. Jak nauka pomaga uodpornić się na stres